2016.11.18-19 Armada Cup o Puchar Dawnych Mistrzów, Kraków

Z Historia Wisły

Wersja z dnia 21:09, 20 sty 2017; Dorotja (Dyskusja | wkład)
(różn) ← Poprzednia wersja | Aktualna wersja (różn) | Następna wersja → (różn)

2006: Wiślacy zagrają w Pucharze Dawnych Mistrzów

Na historycznym tle rywalizować w najbliższy weekend będzie Wisła Kraków 2006. Podopieczni trenera Patryka Jałochy zagrają w Armada CUP, czyli Pucharze Dawnych Mistrzów. Zmierzą się z Ruchem Chorzów, Wartą Poznań, Garbarnią Kraków, Cracovią i Pogonią Lwów.

Zarys historyczny

W piłkę zaczęto grać już prawdopodobnie w końcówce XIX wieku. Po dziś dzień historycy zastanawiają się, które miasto uchodzi za pionerów w tej dyscyplinie. Wiele jednak wskazuje na Kraków lub Lwów, gdyż te miasta miały jedną z większych autonomii w czasach zaborów. Pierwszy potwierdzony przypadek tego sportu w Polsce miał miejsce w 1889 roku – wtedy też Henryk Jordan przywiózł piłkę z Niemiec do Krakowa. Rok wcześniej właśnie dzięki niemu władze Krakowa zgodziły się na wydzielenie terenów na Błoniach dla celów sportowych, co doprowadziło do powstania Parku Jordana. Na Błonia garnęły tysiące dzieciaków i młodzieży, którzy rozgrywali mecze oraz turnieje. Po trzech latach funkcjonowały już cztery place gry (tak wtedy nazywano boiska) na których trenowano.

Pierwszy – sześciominutowy – mecz

Rozegrany nie w Krakowie, a we Lwowie. Tam – już podczas „I Zlotu Sokolego” w 1892 roku – planowano rozegrać pierwszy prawdziwy mecz piłkarski (match footballowy, jak wówczas pisano), jednak z niewiadomych przyczyn do tego nie doszło. Udało się dwa lata później. Wśród licznych pokazów i zawodów sportowych przeróżnych dyscyplin, na 14 lipca 1894 zaplanowano bowiem rozegranie futbolowego spotkania między reprezentacjami Sokoła lwowskiego (białe koszulki i szare spodenki gimnastyczne) oraz krakowskiego (białe koszulki i czarne spodenki gimnastyczne). Pierwszy mecz trwał… 6 minut. Grano bowiem nie dwa razy 45 minut, tylko do momentu strzelenia pierwszej bramki, a ta padła już po 300 sekundach. Jej zdobywcą był 16-letni lwowianin Włodzimierz Chomicki.

Lwów pierwszym miastem z klubem piłkarskim

Duży udział w historii piłki nożnej w Polsce miał właśnie Lwów. To właśnie uczniowie lwowskich szkół – pod przewodnictwem swych opiekunów – założyli trzy pierwsze polskie kluby piłkarskie: Lechię, Czarnych oraz Pogoń. 4 czerwca 1906 doszło w Krakowie do wielkiego rewanżu w Parku Jordana na linii Lwów – Kraków sprzed 12 lat. Wizyta ta stała się bodźcem do gwałtownego rozwoju piłkarstwa w Stołecznym Mieście Królewskim i już niebawem z luźnych drużyn wykształciły się Wisła Kraków i Cracovia. Był to wyraźny impuls dla środowiska, ponieważ zaczęły powstawać kolejne kluby, m.in. Tarnovia Tarnów, Polonia Przemyśl czy Warta Poznań.

Koniec Wojny początkiem gry o mistrzostwo Polski

Zanim wybuchła I Wojna Światowa w Polsce powstały najpierw Związek Footbalistów Polskich, zaś później Związek Polski Piłki Nożnej. Ten drugi działał prężnie do wybuchu wojny dwukrotnie organizując Mistrzostwa Galicji w piłce nożnej. Związek Polski Piłki Nożnej pod odzyskaniu przez Polskę niepodległości stał się zalążkiem dla Polskiego Związku Piłki Nożnej. Podczas 1. zjazdu polskich klubów piłki nożnej – zorganizowanego w Warszawie, w dniach 20 grudnia i 21 grudnia 1919 – doszło do utworzenia największego obecnie polskiego związku sportowego. Podczas owego założycielskiego zgromadzenia: przyjęto statut, wybrano pierwszą siedzibę (Kraków), ogłoszono regulamin 1. Mistrzostw Polski w piłce nożnej. Ówczesnych zawodnów, z powodu agresji wojsk bolszewickich, nie dokończono. W następnym roku liczba istniejących w Polsce klubów przekroczyła 100, a grających zawodników 2000. Wyłoniono wtedy pierwszego mistrza Polski – Cracovię.

Dominacja lwowian

Szybko najbardziej utytułowanym w Polsce klubem stała się Pogoń Lwów. W latach 1922-1926 do tego właśnie klubu trafiał tytuł mistrza Polski. Dominację przerwała dopiero Wisła Kraków, która już wcześniej była bliska tytułu (2. w 1923 roku, 3. w 1925). W 1927 roku wiślacy wyprzedzili 1. FC Katowice i Wartę Poznań i pierwszy raz w historii Towarzystwa Sportowego zostali najlepsi w kraju. Ówczesne mistrzostwa były pierwszymi, w których udział wzięła dwucyfrowa liczba klubów, a 37 goli Henryka Reymana do tej pory jest rekordem najwyższej klasy rozgrywkowej i mimo zwiększonej liczby meczów nikt nie jest w stanie zbliżyć się do legendy Wisły. Sukces Wisła powtórzyła w następnym sezonie. Później Laury w kraju święciły jeszcze: Warta Poznań, Cracovia, Garbarnia i Ruch Hajduki Wielkie (obecnie Ruch Chorzów). Wiślacy na podium stawali regularnie – siedem razy na dziesięć sezonów, ale kolejne mistrzostwa zdobyli dopiero po II WŚ.

Przypomną o historii

Puchar Dawnych Mistrzów trwać będzie przez dwa dni. W piątkowy wieczór wszyscy uczestnicy spotkają się w Muzeum Czynu Niepodległościowego, tam odbędzie się ceremonia otwarcia połączona z krótką lekcją historii zakończoną zwiedzeniem Domu im. Józefa Piłsudskiego. Natomiast w sobotę, przy ul. Dekerta 21, od 9.00 do 14.00 systemem każdy z każdym wyłoniony zostanie triumfator Armada CUP – Puchar Dawnych Mistrzów.

Harmonogram meczów Wisły:

9:00 Wisła Kraków – Warta Poznań

10:00 Wisła Kraków – Pogoń Lwów

11:00 Wisła Kraków – Ruch Chorzów

12:00 Wisła Kraków – Garbarnia Kraków

13:00 Wisła Kraków – Cracovia

Armada Cup

Zbiórka w piątek o godzinie 17.45 pod Domem Józefa Piłsudskiego , Kraków Al. 3-Maja 7 – Oficjalne rozpoczęcie turnieju.

W sobotę zbiórka o godzinie 8.10 przy ul. Dekerta 21 w Krakowie (wejście od ul. Na Dołach)

Powołani zawodnicy: Jakub Stępak, Paweł Gwizdowski, Maciej Kasia, Adam Pieniądz, Dominik Maśnica, Bartosz Szynalik, Mateusz Kusiak, Nikodem Kominiak, Jakub Tyliba, Piotr Piątek, Oskar Jenner, Paweł Guzik

Źródło: akademiawisly.pl

2006: Wisła z Pucharem Dawnych Mistrzów

Nie było mocnych tego dnia na Wisłę Kraków 2006. Podopieczni trenera Patryka Jałocha w turnieju Armada CUP o Puchar Dawnych Mistrzów wygrali cztery z pięciu spotkań i zajęli pierwsze miejsce.

Turniej nawiązywał do początków piłki nożnej w Polsce – zagrało w nim sześć klubów, które zdobywały tytuł mistrza Polski między I a II Wojną Światową. Dobrą formę wiślacy potwierdzili już w pierwszych meczach. Najpierw pokonali 8:1 Wartę Poznań, a później równie wysoko Pogoń Lwów – 7:0. Następnie nasi zawodnicy rozprawili się z Ruchem Chorzów 2:0 i Garbarnią Kraków 12:0.

W ostatnim spotkaniu wiślacy, mimo kilku bardzo dobrych okazji, bezbramkowo zremisowali z Cracovią i mogli cieszyć się z końcowego triumfu. Puchar wręczyli prezes TS Wisła Kraków Piotr Dunin-Suligostowski oraz prezes Armada Finanse Tomasz Zapiór.

Barwy Białej Gwiazdy reprezentowali: Jakub Stępak, Paweł Gwizdowski, Maciej Kasia, Adam Pieniądz, Dominik Maśnica, Bartosz Szynalik, Mateusz Kusiak, Nikodem Kominiak, Jakub Tyliba, Piotr Piątek, Oskar Jenner, Paweł Guzik

Trener: Patryk Jałocha

Wyniki Wisły Kraków 2006 w Armada CUP:

Wisła Kraków – Warta Poznań 8:1

Wisła – Pogoń Lwów 7:0

Wisła – Ruch Chorzów 2:0

Wisła – Garbarnia Kraków 12:0

Wisła – Cracovia 0:0

Źródło: akademiawisly.pl