2017.06.15-18 Międzynarodowy Turniej Piłki Nożnej Szczecin CUP

Z Historia Wisły

2003: Wisła najlepsza w Szczecin CUP

Turniej Szczecin CUP zgromadził iście ekstraklasową obsadę. W jednym miejscu zebrały się najlepsze akademie w kraju oraz trzy drużyny zagraniczne. Cieszy, że na pierwszym miejscu rozgrywki ukończyła Wisła Kraków 2003, która podczas trzech dni rywalizacji dwukrotnie ograła Legię Warszawa, w tym raz w finale.

Wisła Kraków trafiła do niełatwej grupy, gdzie rywalizowała z Hansą Rostock, Lechią Gdańsk oraz Zagłębiem Lubin. Pierwsze dwa spotkania wiślacy pewnie wygrali, będąc stroną przeważającą. Jednak przeciwko Zagłębiu ulegliśmy 0:1 i to zawodnicy z Lubina zajęli pierwsze miejsce w grupie, a Wisła drugie. W następnej fazie turnieju wiślacy trafili do grupy z Jagiellonią Białystok i Legią Warszawa. Spotkanie z drużyną z Podlasia należało do tych dziwniejszych – Wisła przeważała, stwarzała sobie sytuacje, ale to Jagiellonia była skuteczna i wygrała 1:0. Był to pierwszy bardzo trudny mentalny moment dla zawodników Wisły. Wygrana Legii z Jagiellonią sprawiła, że Wisła do awansu do półfinału z pierwszego miejsca, potrzebowała zwycięstwa nad legionistami minimum dwiema bramkami. Tak też się stało, a następnym rywalem wiślaków było ponownie Zagłębie Lubin.

Pierwsza cześć półfinałowego spotkania była bardzo wyrównana, jednak to Miedziowi zdobyli bramkę i zeszli na przerwę prowadząc. Ważną rolę w tym meczu odegrali rezerwowi. Ich zmiany dały efekt w postaci bramki wyrównującej: Szymon Gołąb asystował do Daniela Hoyo-Kowalskiego. Pod koniec spotkania Zagłębie miało świetną okazję, aby przechylić szalę zwycięstwa na swoją korzyść, ale ostatecznie spotkanie zakończyło się remisem 1:1, a zwycięzcę wyłoniły rzuty karne. W tych lepsi okazali się wiślacy, pewnie egzekwując sześć jedenastek, zapewniając sobie awans do finału.

Tam po raz kolejny na drodze Białej Gwiazdy stanęła Legia Warszawa. Od pierwszej minuty wiślacy długo utrzymywali się przy piłce, oddawali groźne strzały na bramkę rywali, jednak golkiper Legii, wybrany później najlepszym podczas turnieju, dobrze interweniował. Pierwszą bramkę na początku drugiej części gry zdobył Aleksander Buksa, ale po przypadkowym stałym fragmencie gry i strzale z dystansu legioniści odpowiedzieli, doprowadzając do remisu. Ostatnie słowo ponownie należało do krakowskiej Wisły i Buksy, który na trzy minuty przed końcowym gwizdkiem zdobył swoją piątą bramkę i dał zwycięstwo swoim kolegom w całym turnieju.

– Turniej o bardzo wysokiej randze. Każdy mecz był bardzo zacięty i trzeba było w każdym spotkaniu dać z siebie maksa. Trafiliśmy do takiej grupy, gdzie nie można powiedzieć, że ktoś był słabszy, ktoś odstawał, wszyscy byli TOP. Naszym celem była próba gry na takim poziomie i w taki sposób jaki codziennie szlifujemy w Akademii. Długie utrzymywanie się przy piłce, budowanie akcji od tyłu, gra w średnim bądź wysokim pressingu. Ważne jest, że widzę rezerwy w tym zespole. Pomimo świetnego rezultatu, jakim jest zwycięstwo w turnieju Szczecin CUP uważam, że możemy grać jeszcze lepiej. W trakcie turnieju mieliśmy trzy trudne momenty mentalne, ale wyszliśmy z nich bez szwanku, co pokazało, że charakter tej drużyny jest na wysokim poziomie, gramy do końca, mamy wysokie cele. Cieszy to, że wytrzymaliśmy trzy dni grania na wysokim poziomie, szczególnie, że dwa tygodnie temu byliśmy na turnieju w Dortmundzie, a w poprzedni weekend graliśmy derby z Cracovią. Widać, że praca z trenerem przygotowania motorycznego daje wymierne efekty. Podobnie od strony mentalnej. Mieliśmy trudne momenty, wyszliśmy z nich, potrafiliśmy zwyciężyć w rzutach karnych. Na ostatnich 27 jedenastek, jakie wykonywaliśmy zmarnowaliśmy tylko jedną. Mam nadzieję, że ten sukces zmotywuje zespół do dalszej pracy. W przyszłym sezonie chłopców czeka fajna liga, fajne cele. Nie bądźmy minimalistami, cieszmy się z wygrywania bo to buduje DNA zwycięzców, mentalność zespołu. Cieszmy się tym rozsądnie, bez pychy, z pokorą. Cieszę się z końcowego triumfu, ale już powoli przed nami nowe cele – podsumował weekend trener Mateusz Stolarski.

Wyniki Wisły Kraków 2003 na turnieju Szczecin CUP:

Wisła Kraków – Hansa Rostock 1:0 (Jakub Lorek)

Wisła – Lechia Gdańsk 2:0 (Aleksander Buksa, Daniel Hoyo-Kowalski)

Wisła – Zagłębie Lubin 0:1

Wisła – Jagiellonia Białystok 0:1

Wisła – Legia Warszawa 2:0 (Aleksander Buksa 2)

Wisła – Zagłębie Lubin 1:1 rzuty karne: 6:5 (Daniel Hoyo-Kowalski)

Wisła – Legia Warszawa 2:1 (Aleksander Buksa 2)

Barwy Białej Gwiazdy reprezentowali: Patryk Zapała, Wiktor Skrzyński, Patryk Fundament, Patryk Warczak, Daniel Hoyo-Kowalski, Bartosz Markiewicz, Mateusz Gniecki, Dawid Dąbrowski, Kamil Sanojca, Mateusz Kulma, Bartosz Pietruszka, Krystian Kuchnia, Filip Leśniak, Szymon Gołąb, Aleksander Buksa, Jakub Lorek, Maciej Tracz, Mateusz Kaleta. Sztab szkoleniowy: Mateusz Stolarski, Jakub Bubetty, Mateusz Kostecki

http://akademiawisly.pl/