2019.11.09 Turniej Niepodległości o Puchar PGE. Druga edycja

Z Historia Wisły


Młodzi Wiślacy symbolicznie dokończyli rozgrywki z 1939 roku

14Listopad2019

AUTOR AKADEMIA

KATEGORIA AKTUALNOŚCI / U-10 / U-12


Roczniki U10 i U12 wzięły udział w symbolicznym dokończeniu rozgrywek z 1939 roku, które zostały przerwane wybuchem II Wojny Światowej. Druga edycja Turnieju Niepodległości o Puchar PGE odbyła się w sobotę 9 listopada w Warszawie. W drugiej edycji Turnieju Niepodległości o Puchar PGE wzięło udział aż 350 młodych piłkarzy z dziesięciu klubów z roczników U10 oraz U12.

Rywalizacja była symbolicznym dokończeniem walki o Mistrzostwo Polski z 1939 roku. Przy Konwiktorskiej 6 w Warszawie zmierzyły się ze sobą następujące drużyny: Polonia Warszawa, Ruch Chorzów, AKS Chorzów, Wisła Kraków, Cracovia, Garbarnia Kraków, Warta Poznań, Pogoń Lwów i gościnnie zaproszone Lechia Gdańsk oraz Pogoń Kraków, które zastąpiły nieistniejące już sekcje Warszawianki i Unionu Touring Łódź.

– Z pewnością była to świetna lekcja historii dla naszych zawodników – podkreślił trener Wisły U10, Piotr Dobaj. – Sam jestem nauczycielem i wiem, że wiedza przekazana w ten sposób jest dużo bardziej wartościowa dla nich, niż słuchanie nauczycieli, siedząc w ławkach. Na pewno bardzo ważne jest, aby młodzi zawodnicy brali udział w takich wydarzeniach, ponieważ dzięki temu uwrażliwiamy ich na to, co kiedyś przeżywali Polacy. Tym bardziej że aktualne warunki życia przeciętnego człowieka w Polsce są nieporównywalne do tego, co było kiedyś. Pokazujmy im, jak ważny jest patriotyzm, żeby mogli kiedyś robić to samo dla następnych pokoleń.


Wiślacy z rocznika 2010 dobrze poradzili sobie w Warszawie i ostatecznie zajęli trzecie miejsce. – Występ chłopców na turnieju był na bardzo dobrym poziomie. Widać było, że po mocnych turniejach zagranicznych weszli na wyższy poziom. Spokój w przypadku presji przeciwnika, rozgrywanie piłki, wyczekiwanie na odpowiedni moment do ataku, szybki doskok do krycia przeciwnika; te elementy były realizowane wzorcowo. W fazie grupowej nie straciliśmy żadnego gola, a strzeliliśmy 19. Wyszliśmy z grupy z pierwszego miejsca. W całym turnieju na siedem meczów przegraliśmy tylko jeden. Nie ułożył się nam półfinał z Pogonią Kraków i została walka o 3. miejsce – zakończył opiekun Białej Gwiazdy.

Wisłę U10 reprezentowali: Sobociński- Prokop Michał, Suchan Aleksander, Cieżak Szymon, Witkowski Jakub, Wróblewski Aleksander, Domagała Wiktor, Przybyłko Bartek, Zych Franciszek, Rajtar Kacper, Filo Kajetan, Głogowski Ksawery, Janik Mikołaj. Sztab szkoleniowy: Piotr Dobaj oraz Robert Dziubak

Tabela rocznika 2010:

1. Cracovia

2. Pogoń Kraków

3. Wisła Kraków

4. Warta Poznań

5. Lechia Gdańsk

6. Polonia II Warszawa

7. Polonia I Warszawa

8. Garbarnia Kraków

9. Ruch Chorzów

10. AKS Chorzów

11. Pogoń Lwów

Do Warszawy pojechał także zespół U12, którego opiekunem był Dawid Ślusarczyk, w zastępstwie za Piotra Wijatę. – Sam turniej był naprawdę fajnie zorganizowany. Poza aspektem sportowym warto podkreślić również ten historyczny, czyli drużyny, które występowały przed wojną na polskich boiskach. Takie symboliczne dokończenie rozgrywek, to bardzo fajna lekcja historii i krzewienie patriotyzmu wśród młodych – skomentował trener. Turniejowe mecze toczyły się przez blisko osiem godzin. Ostatecznie piłkarze z rocznika 2008 uplasowali się na piątej pozycji. – Jestem zadowolony z postawy zawodników, bo zaprezentowaliśmy się naprawdę z dobrej strony. Mierzyliśmy się z drużynami, które nie bały się prowadzić gry. Ostatecznie zajęliśmy 5. miejsce, ale tak jak już wspominałem, jestem zadowolony, bo chłopcy na pewno dużo wynieśli z tego doświadczenia – zakończył Ślusarczyk.


Wisłę U12 reprezentowali: Krysa Dawid, Pępek Mateusz, Tarkowski Antoni, Wróblewski Franciszek, Gierlach Jakub, Olej Milan, Bienias Bartłomiej, Kulka Eryk, Pawlak Bartosz, Jan Lepak, Kaczmarski Dorian. Sztab szkoleniowy: Dawid Ślusarczyk oraz Bartłomiej Zelek

Tabela rocznika 2008:

1. Warta Poznań

2. Cracovia

3. Ruch Chorzów

4. Polonia I Warszawa

5. Wisła Kraków

6. Pogoń Kraków

7. Lechia Gdańsk

8. Garbarnia Kraków

9. Pogoń Lwów

10. Polonia II Warszawa

11. AKS Chorzów

http://archiwum.akademiawisly.pl/mlodzi-wislacy-symbolicznie-dokonczyli-rozgrywki-z-1939-roku/