2021.01.28 Logo jubileuszu 115-lecia Wisły

Z Historia Wisły

Logo jubileuszu 115-lecia Wisły

Klubowy emblemat - znak identyfikujący drużynę i jednoczący całą związaną z nią społeczność - jest bardzo ważny elementem tożsamości zespołu. W jubileuszowym roku 2021 stosować będziemy logo podkreślające 115. rocznicę utworzenia Wisły. Warto jednak pamiętać, że historia herbów jest równie długa, jak dzieje samego klubu.


28.01.2021r.

Redakcja

Wybranie swojego emblematu było jedną z pierwszych decyzji założycieli klubu. Stosowne postanowienia podjęto już na spotkaniu założycielskim, gdy wiosną 1906 roku profesor Tadeusz Łopuszański zaproponował swoim uczniom utworzenie drużyny piłkarskiej. Współcześni kibice mogliby jednak tamtego znaku nie rozpoznać. Nie było w nim białej gwiazdy, nie było nawet koloru czerwonego. Pierwsze godło miał kształt kuli nawiązujący do piłki. Kula ta w kolorze czarnym przecięta była na pół niebieską wstęgą, co stanowiło nawiązanie do nazwy „Wisła”. Godło to znamy jedynie z opisu Romana Wilczyńskiego (jednego z założycieli Wisły), nie zostało ono utrwalone ani na zdjęciach ani na odznakach lub innych pamiątkach.

Pod koniec 1906 lub na początku 1907 roku Wisła profesora Łopuszańskiego połączyła się z klubem Władysława Jenknera. Zachowano nazwę jednej i barwy drugiej drużyny. Od tej pory symbolem klubu stała się… niebieska gwiazda na czerwonym polu. W 1910 roku dwie niebieskie gwiazdy na koszulkach zastąpiła jedna biała, tak też powstała baza obecnego wiślackiego herbu. Emblemat w takiej formie - biała gwiazda na czerwonej tarczy - zaczął być stosowany na pieczęciach Towarzystwa Sportowego, sporadycznie pojawiał się też na koszulkach zawodników. Późniejsze herby najczęściej stanowiły pewną modyfikację tego podstawowego wzorca, na przykład w zakresie kształtu tarczy lub treści i umiejscowienia napisów. Najistotniejszą zmianę wprowadzono w 1936 roku - w roku jubileuszu 30-lecia Wisły herb wzbogacił się o niebieską wstęgę. Taka forma jest już bardzo dobrze znana obecnym fanom.

Nie znaczy to jednak, że przez kolejnych kilkadziesiąt lat stylistyka herbu nie ulegała zmianie. Co więcej, na fali stalinowskich reform próbowano także całkowicie wymazać tradycje polskich klubów sportowych, w tym Wisły. Na kilka lat z piłkarskich boisk zniknęła nazwa Wisła i klubowy herb. W połowie lat 50 dzięki odwilży politycznej można było powrócić do tradycyjnych symboli. Przez pewien czas białą gwiazdę umiejscawiano wtedy na tarczy o barwach czerwonej i niebieskiej podzielonej z lewa w skos. Dodatkowym zdobieniem były elementy wieńca laurowego wokół tarczy. Do wzorca tarczy w kolorze czerwonym z niebieską wstęgą powrócono w 1975 roku i po pewnych zmianach kształtu i proporcji jest to herb obowiązujący do dzisiaj. Należy jednak podkreślić, że w 1997 roku - wraz z przekształceniem sekcji piłkarskiej w spółkę akcyjną - futbolistów Wisły Kraków zaczął wyróżniać odrębny herb. Składa się na niego podstawowy emblemat Towarzystwa Sportowego uzupełniony o stylizowaną piłkę i otok zwieńczony koroną.

Tegoroczne logo jubileuszowe nie ingeruje w tradycyjny herb klubu. Doskonale znany kibicom wizerunek uzupełnia u dołu niebiesko-biało-czerwony pas i liczba 115. Taka subtelna forma jubileuszowego logo ma podkreślać przywiązanie do symboli i wartości stupiętnastoletniego Towarzystwa Sportowego Wisła Kraków.

Źródło: wisla.krakow.pl