A klasa. Historia i statystyki

Z Historia Wisły

(Różnice między wersjami)
(Statystyki zawodników)
(Statystyki szczegółowe)
(Nie pokazano 2 wersji pośrednich.)
Linia 1: Linia 1:
==Historia==
==Historia==
 +
W okresie przedligowym pierwszym etapem w rywalizacji o tytuł najlepszej drużyny w Polsce były rozgrywki okręgowe. Zwycięzcy z poszczególnych okręgów mieli potem rywalizować na szczeblu centralnym o tytuł Mistrza Polski.
 +
 +
'''1920'''
 +
 +
Nieszczęśliwie rozgrywki te toczono w czasie nasilającej się wojny polsko-bolszewickiej, której przebieg w miesiącach letnich wręcz zagrażał dalszej egzystencji II Rzeczypospolitej. Nic dziwnego, że rozgrywki okręgowe zakończony jedynie w KOZPN. W reszcie okręgów przerwano je z powodu wojny i do nich nie wrócono. Ledwo reaktywowana Wisła musiała stawić w nich czoła czoła doświadczonej i od wielu lat nieprzerwanie grającej na krajowych boiskach [[Cracovia|Cracovii]]. Nic dziwnego, że ten rok w historii TS Wisła nie należał do szczególnie udanych, choć rezultaty osiągane przez „Czerwonych” w rozgrywkach okręgowych nie były złe: 3 zwycięstwa, 1 remis i 2 porażki.
 +
 +
Mimo zajęcia 2. miejsca w rozgrywkach nastroje w obozie wiślackim nie były najlepsze, bo na czele tabeli była [[Cracovia]]. A to był wstyd, gdyż można było przegrać z każdym, ale z tradycyjną rywalką nie wypadało.
 +
 +
{{Main|Rozgrywki A-klasowe 1920 (piłka nożna)}}
 +
 +
'''1921'''
 +
 +
Rok demobilizacji i powrotu do domów piłkarzy-żołnierzy. '''Wisła tak jak w latach minionych skazana była na tułaczkę po obcych boiskach. Boiskach wynajmowanych za niemałe pieniądze. Nic dziwnego, że bardziej martwiono się w klubie nad utrzymaniem drużyny na sportowej mapie Polski i zapewnieniem jej w przyszłości własnych obiektów sportowych. Stąd ambicje sportowe schodziły wówczas na dalszy plan.'''
 +
 +
Wiosenne rozgrywki o mistrzostwo okręgowe toczono w klasach okręgowych (te podzielono na trzy A, B i C). Do początków lipca miano wyłonić w ten sposób 5 mistrzów okręgowych, którzy od połowy sierpnia rozpocząć mieli rozgrywki o Mistrzostwo Polski.
 +
 +
Przed pierwszymi meczami w KOPZN za faworyta uchodziły: [[Cracovia]] i Wisła.
 +
 +
Przewidywania przedsezonowe uległy pewnej weryfikacji już po pierwszych grach. Okazało się, że Wisła nie była w stanie dotrzymać kroku swemu rywalowi. Był to niestety jeden z najsłabszych sezonów piłkarskich w historii TS Wisła o czym świadczyły dwie wysokie i pewne przegrane z Cracovią.
 +
 +
16 czerwca - po remisie [[1921.06.16 Makkabi Kraków - Wisła Kraków 3:3|3:3]] w ostatnim meczu z [[Makkabi Kraków|Makkabi]] Wisła kończył męczarnie aklasowe w fatalnym bilansem: 1 wygrana, 3 remisy, 2 porażki i dopiero 3 miejsce w tabeli za Cracovią i Makkabi.
 +
 +
{{Main|Rozgrywki A-klasowe 1921 (piłka nożna)}}
 +
 +
'''1922'''
 +
 +
Rok przełomowy w historii Wisły. Nie ze względu na sportowe sukcesy, choć Wisła była o krok, by wreszcie wygrać rywalizację z Cracovią na krakowskim podwórku, ale z tego powodu, że po 16 latach doczekała się wreszcie własnego stadionu, który służył jej potem długie lata.
 +
 +
 +
Mimo wielu krytycznych uwag co do systemu rozgrywek o MP, [[PZPN]] tylko w niewielkim stopniu je zmodyfikował. Wynikało to z faktu zwiększenia liczby OZPN-ów (z 5 do 8). W skład KOZPN-owskiej a-klasy weszły liczące się niemieckie drużyny z Bielska ([[BBSV Bielsko|BBSV]] i [[Sturm Bielsko|Sturm]]). Spowodowane to było tym, że Śląsk Cieszyński i obszar byłego Wschodnio Śląskiego Okręgu Piłkarskiego po plebiscycie włączono do KOZPN. Decydowały o tym nie tyle względy sportowe, co polityczne - chodziło bowiem o zneutralizowanie wpływów niemieckich na tych terenach. Oprócz Wisły, [[Cracovia|Cracovii]], klubów bielskich w a-klasie występowały 2 kluby żydowskie: [[Jutrzenka Kraków|Jutrzenka]] i [[Makkabi Kraków|Makkabi]].
 +
 +
 +
Po czterech kolejkach na pierwsze miejsce w mistrzostwach okręgowych wysunęła się Wisła z dorobkiem 7 punktów, Cracovia 5 p., Jutrzenka 4p.
 +
 +
Przebieg gier o mistrzostwo a-klasy wskazywał wyraźnie, że o ostatecznym zwycięstwie zadecyduje mecz rewanżowy Wisły z Cracovią.
 +
 +
Na dwie kolejki przed końcem rywalizacji Wisła miała punkt przewagi nad Cracovią co dawało ten komfort, że w przedostatnim meczu z Cracovią praktycznie wystarczał jej remis do wygrania rozgrywek a-klasowych. Trudno było bowiem przypuszczać, by w ostatnim meczu z BBSV Wisła straciła punkty. Nic dziwnego, że pojedynek Wisły z Cracovią wzbudził ogromne zainteresowanie pod Wawelem. 10.000 widzów na długo przed rozpoczęciem meczu wypełniło stadion (25.06, 1:2). Wisłę chwalono po tym meczu, ale zwycięskie laury ponownie zgarnęła Cracovia. Trudno było przypuszczać, że biało-czerwoni przegrają ostatni mecz z Makkabi, a tylko taki scenariusz dawałby Wiśle I. miejsce w tabeli. „Czerwoni” podłamani takim obrotem zdarzeń zaledwie zremisowali ostatni mecz z BBSV (29.06 1:1). Pechowy koniec tych rozgrywek nie może przesłonić faktu dobrej, a nawet bardzo dobrej gry Wisły wiosną tego roku. Z 10 spotkań „Czerwoni” wygrali aż 6, 1 przegrywając i 3 remisując. Byli równorzędnym rywalem Cracovii, a nawet według wielu obserwatorów przewyższali ją w prezentowanej formie. Jakościowy skok w porównaniu z rokiem ubiegłym był widoczny gołym okiem.
 +
 +
{{Main|Rozgrywki A-klasowe 1922 (piłka nożna)}}
 +
 +
'''1923'''
 +
 +
Rozgrywki okręgowe w 1923 r. rozpoczynały się od razu od wielkiego uderzenia meczem Wisły z Cracovią (11.03, 1:0).
 +
 +
To co nie udało się osiągnąć na boisku próbowali odwrócić działacze Cracovii przy zielonym stoliku, składając protest do Wydziału Gier i Dyscypliny KOZPN. Zarzucano organizatorom meczu, że bramki nie były pomalowane na biało, lecz na biało-niebiesko i nie było linii białej w bramce. WGiD odpowiedział zgodnie z duchem gry, że nie miało to wpływu na przebieg meczu.
 +
 +
Niezwykle udany początek sezonu podbudował graczy Wisły, którzy meczem z Cracovią rozpoczęli imponujący serial zwycięskich pojedynków w rozgrywkach a-klasowych (wygrali sześć kolejnych spotkń).
 +
 +
Wisła w tych spotkaniach, świadoma szansy jaka przed nią stoi, awansu po raz pierwszy do finałów Mistrzostw Polski, grała z niezwykłą determinacją o miano najlepszej krakowskiej jedenastki.
 +
 +
Po 7 kolejkach miała komplet 14 punktów. Cracovia po sześciu meczach gromadziła ich 8. Tylko kataklizm mógłby odebrać Wiśle I. miejsce.
 +
 +
Przegrana z Cracovią w rewanżowym pojedynku derbowym wprowadziła pewną nerwowość w szeregach Wisły (20 maja, 2:4). Do końca rozgrywek pozostały bowiem jeszcze 2 spotkania i w wypadku utraty 2 punktów (przyjmując wygranie przez Cracovię wszystkich pozostałych spotkań) to biało-czerwoni ponownie zdystansowaliby Wisłę w mistrzostwach okręgowych. Perspektywa była mało prawdopodobna, ale możliwa, biorąc pod uwagę fakt rozgrywania tych spotkań na wyjazdach. Szczęśliwie dla Wisły dwa ostatnie mecze zakończyły się wygranymi.
 +
 +
Wisła kończyła więc rozgrywki z imponującym dorobkiem 18 punktów w 10 meczach (w bramkach 31:7), będąc bezapelacyjnie najlepszą drużyną Małopolski. Co ważniejsze, osiągnęła ten wynik, jak pisano, mimo przeciwności losu i nieprzychylnemu traktowaniu przez sędziów.
 +
 +
{{Main|Rozgrywki A-klasowe 1923 (piłka nożna)}}
 +
 +
'''1924'''
 +
 +
Z początkiem sierpnia zaczynały się przełożone z powodu Olimpiady na jesień rozgrywki okręgowe. Wisła startowało do nich jako ubiegłoroczny mistrz i klasę futbolową potwierdzała pewnie wygrywając pierwsze spotkania.
 +
 +
4 mecze i komplet punktów w meczach a-klasowych. Do tego imponujący stosunek bramek 21:0, stawiały Wisłę w charakterze faworyta rozgrywek okręgowych. Tym bardziej, że Cracovia rozpoczęła znowu kiepsko (w 2 meczach zdobyła zaledwie 1 punkt). Święta wojna tym razem kończyła się remisowo (obaj rywale wygrywali mecze na swoich boiskach). Mecz rewanżowy miał jednak swoje znaczenie, gdyż Biało-Czerwoni mogli jeszcze wyprzedzić Wisłę w rozgrywkach. Rozegrali bowiem o 2 mecze mniej i w wypadku pokonania „Czerwonych” i zwycięstw w zaległych spotkaniach wyprzedziliby ich w tabeli o 1 punkt. Stawka meczu była więc ogromna (12.10, 4:2). Tłumy widzów oglądały niezwykłe spotkanie toczone w wręcz zawrotnym tempie z obu stron. Po tym meczu wydawało się, że wszystko jest już jasne: Wisła w 8 meczach zdobyła 14 punktów; Jutrzenka w 7 meczach 9, a Cracovia w 6 meczach zaledwie 7 punktów. Tylko jakiś kataklizm mógłby pozbawić Wisłę pierwszego miejsca. Musiałaby przegrać 2 ostatnie spotkania, a jej rywale wygrać wszystkie mecze. Scenariusz taki wydawał się mało prawdopodobny. Jednak przykra porażka z Wawelem (19.10 1:2) wywołała pewną nerwowość w obozie wiślackim. Jutrzenka bowiem wygrała z Cracovią 1:0 i w zasadzie tylko ona mogła zagrozić jeszcze Wiśle w odniesieniu końcowego sukcesu w rozgrywkach. Ostatni mecz, dający „Czerwonym” ostateczny sukces Wisła wygrała rutyną, kondycją i siłą woli. Mecz z Olszą (26.10 3:0) nie był wielkim widowiskiem, ale ci którzy życzyli sobie sensacji zawiedli się.
 +
 +
Niespodziewanie 2. miejsce w rozgrywkach zajęła Jutrzenka po wygranej z Wawelem 1:0. Cracovia przegrała z BBSV 1:3, co wymownie świadczyło o wyraźnym kryzysie tej drużyny. Z 10 spotkań, Wisła wygrała 8, osiągając również imponujący stosunek bramek 37:8.
 +
<br>Wisła prowadziła w tabeli od pierwszej kolejki i nie oddała tego przodownictwa do końca. Wygrała zasłużenie prezentując równą formę we wszystkich niemal spotkaniach
 +
 +
{{Main|Rozgrywki A-klasowe 1924 (piłka nożna)}}
 +
 +
'''1926'''
 +
 +
Wisłę, która od 1923 r. nie dawała sobie wydrzeć pierwszeństwa w rozgrywkach okręgowych, i tym razem uważano za faworyta. Z optymizmem więc w wiślackim obozie podchodzono do pierwszego meczu a-klasowego z Cracovią (21.03, 1:2). Jak się potem okazało właśnie przegrane derbowe pojedynki z Cracovią zadecydowały o wyniku rywalizacji w mistrzostwach okręgowych. Wszystkie bowiem pozostałe mecze Wisłą wygrała, Cracovia tym razem nie straciła punktów w żadnym spotkaniu.
 +
 +
{{Main|Rozgrywki A-klasowe 1926 (piłka nożna)}}
 +
 +
'''1945'''
 +
 +
Do systemu rozgrywek okręgowych, jako etapu rywalizacji o MP wrócono tuż po zakończeniu II wojny światowej. Najpierw w 1945 roku rozegrano zawody eliminacyjne do A-klasy. Zawody eliminacyjne Krakowskiego Okręgowego Związku Piłki Nożnej przeprowadzono w 5 grupach (ogółem startowały 54 kluby). W poszczególnych grupach zostały rozstawione: Cracovia, Garbarnia, Wisła, Krowodrza i Wieczysta". Wisła trafiła do III. grupy z : Pocztowym, Bieżanowianką, Bronowianką, Dalinem, Koroną, Blokami, Związkowcem i Pychowianką. Włodarze Wisły te rozgrywki najzwyczajniej zlekceważyli, wystawiając w spotkaniach głębokie rezerwy i niewiele brakowało, by to się zemściło, gdyż pod koniec rozgrywek wydawało się nawet, że Wisła przegra rywalizacje w eliminacjach z lokalnymi rywalami. Perypetie z zaległym meczem z Dalinem (ostatecznie rozegranym dopiero w marcu 1946 roku) i niejasne decyzje władz piłkarskich sprawiły, że dopiero wiosną przyszłego roku ostatecznie się okazało, że Wisła znalazła się w gronie drużyn aklasowych.
 +
 +
Tak o sprawie i decyzjach lokalnych władz piłkarskich informowano w prasie: „Na ostatnim plenarnym posiedzeniu P. Z. P. N. powzięto po długotrwałej dyskusji uchwałę, na mocy której nierozegrany w dniu 23. IX. na skutek wyjazdu drużyny Wisły do Łodzi mecz Wisła-Dalin (zweryfikowany początkowo v. o. 3:0 dla Dalina) zostanie rozegrany. W ten sposób tabela III grupy eliminacyjnych rozgrywek K. O. Z. P. N. ulegnie zmianie”.
 +
 +
Tym razem Wisła nie zlekceważyła rywala i 17 marca w silnym składzie rozgromiła rywali z Myślenic [[1946.03.17 Wisła Kraków - Dalin Myslenice 8:0|8:0]] co dało jej ostatecznie miejsce w A-klasie.
 +
 +
{{Main|Eliminacje do klasy A 1945 (piłka nożna)}}
 +
 +
'''1946'''
 +
 +
Rywalizację aklasową w tym roku toczono w trzech siedmiodrużynowych grupach. Wisła trafiła do grupy III i ten etap rozgrywek przeszła jak burza wygrywając wszystkie mecze z wyjątkiem ostatniego.
 +
 +
Zwycięzcy grup mieli potem stoczyć rywalizację o tytuł mistrza okręgowego systemem mecz i rewanż. Nie dziwiło, że w grupie finałowej czekały na Wisłę zespoły Cracovii i Garbarni. Wisła dwukrotnie w tych meczach pokonała Garbarnię. Z Cracovią jednak jeden mecz zremisowała i jeden przegrała. Dzięki temu, że Pasy straciły dwa punkty w przegranym meczu z Garbarnią Wisła i Cracovia gromadziły po 5 punktów i ostatecznym sukcesie w rozgrywkach zadecydował mecz barażowy, który odbył się na boisku Garbarni 15 września i zakończył pewną wygraną Wisły 4:1. Tym samym Wisłą uzyskała prawo gry o tytuł mistrza Polski na szczeblu ogólnopolskim.
 +
 +
W następnych roku zrezygnowano ostatecznie z tego systemu rozgrywek, a od 1948 do dziś na polskich boiskach najlepsze drużyny rywalizują tylko w systemie ligowym…
 +
 +
{{Main|A klasa 1946 (piłka nożna)}}
 +
 +
===Podsumowanie===
 +
Wisła w rywalizacji aklasowej występowała siedmiokrotnie w sezonach: 1920-26 oraz 1945-46.
 +
 +
Trzykrotnie wygrywała rywalizację na tym szczeblu rozgrywek.
 +
 +
Do statystyk wliczono mecze eliminacji do A-klasy z 1945 roku.
 +
 +
*'''Ilość startów:''' 7
 +
*'''Ilość meczów:''' 78
 +
*'''Bilans:''' 55-9-14
 +
*'''Bramki:''' 263:80 (tylko wyniki boiskowe)
 +
 +
*Najwyższe wygrane:
 +
**[[1945.08.12 Pychowianka - Wisła Kraków 0:14]]
 +
**[[1945.10.28 Wisła Kraków – Korona Kraków 10:0]]
 +
**[[1946.08.04 Wisła Kraków - Fablok Chrzanów 8:0]], [[1946.03.17 Wisła Kraków - Dalin Myslenice 8:0]]
 +
*Najwyższe porażki:
 +
**[[1921.06.05 Cracovia - Wisła Kraków 5:0]]
 +
**[[1921.04.10 Wisła Kraków - Cracovia 0:3]]
 +
*Najczęstsi rywale:
 +
**15x: [[Cracovia]]
 +
**12x: [[Jutrzenka Kraków]]
 +
**8x:[[BBSV Bielsko]], [[Makkabi Kraków]]
 +
*Najczęstsze wyniki:
 +
**6x: 2:1, 4:0
 +
**5x: 1:1, 1:2, 3:0, 3:1, 5:0
 +
*Najwięcej spotkań rozegrali:
 +
**[[Henryk Reyman]] 41
 +
**[[Władysław Kowalski]] 35
 +
**[[Kazimierz Kaczor]] 32
 +
*Najwięcej bramek strzelili:
 +
**[[Henryk Reyman]] 44-46
 +
**[[Władysław Kowalski]] 31-33
 +
**[[Wiktor Cholewa]] 22-23
 +
 +
===Statystyka skrócona sezon po sezonie===
 +
 +
Uwzględnia wyniki zweryfikowane jako walkowery.
 +
 +
Wliczono w statystyki mecze w eliminacjach do A-klasy z 1945 roku.
 +
{|style="text-align:center;border:2px blue solid" rules=all cellspacing=1 cellpadding=1 align="center" class="sortable"
 +
!bgcolor="silver"|Edycja
 +
!bgcolor="silver"|Il. meczów
 +
!bgcolor="silver"|Z-R-P
 +
!bgcolor="silver"|Br
 +
!bgcolor="silver"|Wynik
 +
!bgcolor="silver"|
 +
|-bgcolor="lightyellow"
 +
|1920
 +
|6
 +
|3-1-2
 +
|13-5
 +
|2
 +
|
 +
|-
 +
|1921
 +
|6
 +
|1-3-2
 +
|9-16
 +
|3
 +
|
 +
|-bgcolor="lightyellow"
 +
|1922
 +
|10
 +
|6-3-1
 +
|27-7
 +
|2
 +
|
 +
|-
 +
|1923
 +
|10
 +
|9-0-1
 +
|31-7
 +
|1
 +
|
 +
|-bgcolor="lightyellow"
 +
|1924
 +
|10
 +
|8-0-2
 +
|37-8
 +
|1
 +
|
 +
|-
 +
|1926
 +
|10
 +
|8-0-2
 +
|30-12
 +
|2
 +
|
 +
|-bgcolor="lightyellow"
 +
|1945
 +
|9
 +
|6-1-2
 +
|48-7
 +
|2
 +
|
 +
|-
 +
|1946
 +
|12+5
 +
|11-0-1<br>+3-1-1
 +
|56-13<br>+10-4
 +
|1
 +
|
 +
|}
==Statystyki szczegółowe==
==Statystyki szczegółowe==
*Uwzględnia wyniki osiągane na boiskach, a nie walkowery.
*Uwzględnia wyniki osiągane na boiskach, a nie walkowery.

Wersja z dnia 10:59, 23 cze 2017

Spis treści

Historia

W okresie przedligowym pierwszym etapem w rywalizacji o tytuł najlepszej drużyny w Polsce były rozgrywki okręgowe. Zwycięzcy z poszczególnych okręgów mieli potem rywalizować na szczeblu centralnym o tytuł Mistrza Polski.

1920

Nieszczęśliwie rozgrywki te toczono w czasie nasilającej się wojny polsko-bolszewickiej, której przebieg w miesiącach letnich wręcz zagrażał dalszej egzystencji II Rzeczypospolitej. Nic dziwnego, że rozgrywki okręgowe zakończony jedynie w KOZPN. W reszcie okręgów przerwano je z powodu wojny i do nich nie wrócono. Ledwo reaktywowana Wisła musiała stawić w nich czoła czoła doświadczonej i od wielu lat nieprzerwanie grającej na krajowych boiskach Cracovii. Nic dziwnego, że ten rok w historii TS Wisła nie należał do szczególnie udanych, choć rezultaty osiągane przez „Czerwonych” w rozgrywkach okręgowych nie były złe: 3 zwycięstwa, 1 remis i 2 porażki.

Mimo zajęcia 2. miejsca w rozgrywkach nastroje w obozie wiślackim nie były najlepsze, bo na czele tabeli była Cracovia. A to był wstyd, gdyż można było przegrać z każdym, ale z tradycyjną rywalką nie wypadało.

Zobacz więcej w osobnym artykule: Rozgrywki A-klasowe 1920 (piłka nożna).


1921

Rok demobilizacji i powrotu do domów piłkarzy-żołnierzy. Wisła tak jak w latach minionych skazana była na tułaczkę po obcych boiskach. Boiskach wynajmowanych za niemałe pieniądze. Nic dziwnego, że bardziej martwiono się w klubie nad utrzymaniem drużyny na sportowej mapie Polski i zapewnieniem jej w przyszłości własnych obiektów sportowych. Stąd ambicje sportowe schodziły wówczas na dalszy plan.

Wiosenne rozgrywki o mistrzostwo okręgowe toczono w klasach okręgowych (te podzielono na trzy A, B i C). Do początków lipca miano wyłonić w ten sposób 5 mistrzów okręgowych, którzy od połowy sierpnia rozpocząć mieli rozgrywki o Mistrzostwo Polski.

Przed pierwszymi meczami w KOPZN za faworyta uchodziły: Cracovia i Wisła.

Przewidywania przedsezonowe uległy pewnej weryfikacji już po pierwszych grach. Okazało się, że Wisła nie była w stanie dotrzymać kroku swemu rywalowi. Był to niestety jeden z najsłabszych sezonów piłkarskich w historii TS Wisła o czym świadczyły dwie wysokie i pewne przegrane z Cracovią.

16 czerwca - po remisie 3:3 w ostatnim meczu z Makkabi Wisła kończył męczarnie aklasowe w fatalnym bilansem: 1 wygrana, 3 remisy, 2 porażki i dopiero 3 miejsce w tabeli za Cracovią i Makkabi.

Zobacz więcej w osobnym artykule: Rozgrywki A-klasowe 1921 (piłka nożna).


1922

Rok przełomowy w historii Wisły. Nie ze względu na sportowe sukcesy, choć Wisła była o krok, by wreszcie wygrać rywalizację z Cracovią na krakowskim podwórku, ale z tego powodu, że po 16 latach doczekała się wreszcie własnego stadionu, który służył jej potem długie lata.


Mimo wielu krytycznych uwag co do systemu rozgrywek o MP, PZPN tylko w niewielkim stopniu je zmodyfikował. Wynikało to z faktu zwiększenia liczby OZPN-ów (z 5 do 8). W skład KOZPN-owskiej a-klasy weszły liczące się niemieckie drużyny z Bielska (BBSV i Sturm). Spowodowane to było tym, że Śląsk Cieszyński i obszar byłego Wschodnio Śląskiego Okręgu Piłkarskiego po plebiscycie włączono do KOZPN. Decydowały o tym nie tyle względy sportowe, co polityczne - chodziło bowiem o zneutralizowanie wpływów niemieckich na tych terenach. Oprócz Wisły, Cracovii, klubów bielskich w a-klasie występowały 2 kluby żydowskie: Jutrzenka i Makkabi.


Po czterech kolejkach na pierwsze miejsce w mistrzostwach okręgowych wysunęła się Wisła z dorobkiem 7 punktów, Cracovia 5 p., Jutrzenka 4p.

Przebieg gier o mistrzostwo a-klasy wskazywał wyraźnie, że o ostatecznym zwycięstwie zadecyduje mecz rewanżowy Wisły z Cracovią.

Na dwie kolejki przed końcem rywalizacji Wisła miała punkt przewagi nad Cracovią co dawało ten komfort, że w przedostatnim meczu z Cracovią praktycznie wystarczał jej remis do wygrania rozgrywek a-klasowych. Trudno było bowiem przypuszczać, by w ostatnim meczu z BBSV Wisła straciła punkty. Nic dziwnego, że pojedynek Wisły z Cracovią wzbudził ogromne zainteresowanie pod Wawelem. 10.000 widzów na długo przed rozpoczęciem meczu wypełniło stadion (25.06, 1:2). Wisłę chwalono po tym meczu, ale zwycięskie laury ponownie zgarnęła Cracovia. Trudno było przypuszczać, że biało-czerwoni przegrają ostatni mecz z Makkabi, a tylko taki scenariusz dawałby Wiśle I. miejsce w tabeli. „Czerwoni” podłamani takim obrotem zdarzeń zaledwie zremisowali ostatni mecz z BBSV (29.06 1:1). Pechowy koniec tych rozgrywek nie może przesłonić faktu dobrej, a nawet bardzo dobrej gry Wisły wiosną tego roku. Z 10 spotkań „Czerwoni” wygrali aż 6, 1 przegrywając i 3 remisując. Byli równorzędnym rywalem Cracovii, a nawet według wielu obserwatorów przewyższali ją w prezentowanej formie. Jakościowy skok w porównaniu z rokiem ubiegłym był widoczny gołym okiem.

Zobacz więcej w osobnym artykule: Rozgrywki A-klasowe 1922 (piłka nożna).


1923

Rozgrywki okręgowe w 1923 r. rozpoczynały się od razu od wielkiego uderzenia meczem Wisły z Cracovią (11.03, 1:0).

To co nie udało się osiągnąć na boisku próbowali odwrócić działacze Cracovii przy zielonym stoliku, składając protest do Wydziału Gier i Dyscypliny KOZPN. Zarzucano organizatorom meczu, że bramki nie były pomalowane na biało, lecz na biało-niebiesko i nie było linii białej w bramce. WGiD odpowiedział zgodnie z duchem gry, że nie miało to wpływu na przebieg meczu.

Niezwykle udany początek sezonu podbudował graczy Wisły, którzy meczem z Cracovią rozpoczęli imponujący serial zwycięskich pojedynków w rozgrywkach a-klasowych (wygrali sześć kolejnych spotkń).

Wisła w tych spotkaniach, świadoma szansy jaka przed nią stoi, awansu po raz pierwszy do finałów Mistrzostw Polski, grała z niezwykłą determinacją o miano najlepszej krakowskiej jedenastki.

Po 7 kolejkach miała komplet 14 punktów. Cracovia po sześciu meczach gromadziła ich 8. Tylko kataklizm mógłby odebrać Wiśle I. miejsce.

Przegrana z Cracovią w rewanżowym pojedynku derbowym wprowadziła pewną nerwowość w szeregach Wisły (20 maja, 2:4). Do końca rozgrywek pozostały bowiem jeszcze 2 spotkania i w wypadku utraty 2 punktów (przyjmując wygranie przez Cracovię wszystkich pozostałych spotkań) to biało-czerwoni ponownie zdystansowaliby Wisłę w mistrzostwach okręgowych. Perspektywa była mało prawdopodobna, ale możliwa, biorąc pod uwagę fakt rozgrywania tych spotkań na wyjazdach. Szczęśliwie dla Wisły dwa ostatnie mecze zakończyły się wygranymi.

Wisła kończyła więc rozgrywki z imponującym dorobkiem 18 punktów w 10 meczach (w bramkach 31:7), będąc bezapelacyjnie najlepszą drużyną Małopolski. Co ważniejsze, osiągnęła ten wynik, jak pisano, mimo przeciwności losu i nieprzychylnemu traktowaniu przez sędziów.

Zobacz więcej w osobnym artykule: Rozgrywki A-klasowe 1923 (piłka nożna).


1924

Z początkiem sierpnia zaczynały się przełożone z powodu Olimpiady na jesień rozgrywki okręgowe. Wisła startowało do nich jako ubiegłoroczny mistrz i klasę futbolową potwierdzała pewnie wygrywając pierwsze spotkania.

4 mecze i komplet punktów w meczach a-klasowych. Do tego imponujący stosunek bramek 21:0, stawiały Wisłę w charakterze faworyta rozgrywek okręgowych. Tym bardziej, że Cracovia rozpoczęła znowu kiepsko (w 2 meczach zdobyła zaledwie 1 punkt). Święta wojna tym razem kończyła się remisowo (obaj rywale wygrywali mecze na swoich boiskach). Mecz rewanżowy miał jednak swoje znaczenie, gdyż Biało-Czerwoni mogli jeszcze wyprzedzić Wisłę w rozgrywkach. Rozegrali bowiem o 2 mecze mniej i w wypadku pokonania „Czerwonych” i zwycięstw w zaległych spotkaniach wyprzedziliby ich w tabeli o 1 punkt. Stawka meczu była więc ogromna (12.10, 4:2). Tłumy widzów oglądały niezwykłe spotkanie toczone w wręcz zawrotnym tempie z obu stron. Po tym meczu wydawało się, że wszystko jest już jasne: Wisła w 8 meczach zdobyła 14 punktów; Jutrzenka w 7 meczach 9, a Cracovia w 6 meczach zaledwie 7 punktów. Tylko jakiś kataklizm mógłby pozbawić Wisłę pierwszego miejsca. Musiałaby przegrać 2 ostatnie spotkania, a jej rywale wygrać wszystkie mecze. Scenariusz taki wydawał się mało prawdopodobny. Jednak przykra porażka z Wawelem (19.10 1:2) wywołała pewną nerwowość w obozie wiślackim. Jutrzenka bowiem wygrała z Cracovią 1:0 i w zasadzie tylko ona mogła zagrozić jeszcze Wiśle w odniesieniu końcowego sukcesu w rozgrywkach. Ostatni mecz, dający „Czerwonym” ostateczny sukces Wisła wygrała rutyną, kondycją i siłą woli. Mecz z Olszą (26.10 3:0) nie był wielkim widowiskiem, ale ci którzy życzyli sobie sensacji zawiedli się.

Niespodziewanie 2. miejsce w rozgrywkach zajęła Jutrzenka po wygranej z Wawelem 1:0. Cracovia przegrała z BBSV 1:3, co wymownie świadczyło o wyraźnym kryzysie tej drużyny. Z 10 spotkań, Wisła wygrała 8, osiągając również imponujący stosunek bramek 37:8.
Wisła prowadziła w tabeli od pierwszej kolejki i nie oddała tego przodownictwa do końca. Wygrała zasłużenie prezentując równą formę we wszystkich niemal spotkaniach

Zobacz więcej w osobnym artykule: Rozgrywki A-klasowe 1924 (piłka nożna).


1926

Wisłę, która od 1923 r. nie dawała sobie wydrzeć pierwszeństwa w rozgrywkach okręgowych, i tym razem uważano za faworyta. Z optymizmem więc w wiślackim obozie podchodzono do pierwszego meczu a-klasowego z Cracovią (21.03, 1:2). Jak się potem okazało właśnie przegrane derbowe pojedynki z Cracovią zadecydowały o wyniku rywalizacji w mistrzostwach okręgowych. Wszystkie bowiem pozostałe mecze Wisłą wygrała, Cracovia tym razem nie straciła punktów w żadnym spotkaniu.

Zobacz więcej w osobnym artykule: Rozgrywki A-klasowe 1926 (piłka nożna).


1945

Do systemu rozgrywek okręgowych, jako etapu rywalizacji o MP wrócono tuż po zakończeniu II wojny światowej. Najpierw w 1945 roku rozegrano zawody eliminacyjne do A-klasy. Zawody eliminacyjne Krakowskiego Okręgowego Związku Piłki Nożnej przeprowadzono w 5 grupach (ogółem startowały 54 kluby). W poszczególnych grupach zostały rozstawione: Cracovia, Garbarnia, Wisła, Krowodrza i Wieczysta". Wisła trafiła do III. grupy z : Pocztowym, Bieżanowianką, Bronowianką, Dalinem, Koroną, Blokami, Związkowcem i Pychowianką. Włodarze Wisły te rozgrywki najzwyczajniej zlekceważyli, wystawiając w spotkaniach głębokie rezerwy i niewiele brakowało, by to się zemściło, gdyż pod koniec rozgrywek wydawało się nawet, że Wisła przegra rywalizacje w eliminacjach z lokalnymi rywalami. Perypetie z zaległym meczem z Dalinem (ostatecznie rozegranym dopiero w marcu 1946 roku) i niejasne decyzje władz piłkarskich sprawiły, że dopiero wiosną przyszłego roku ostatecznie się okazało, że Wisła znalazła się w gronie drużyn aklasowych.

Tak o sprawie i decyzjach lokalnych władz piłkarskich informowano w prasie: „Na ostatnim plenarnym posiedzeniu P. Z. P. N. powzięto po długotrwałej dyskusji uchwałę, na mocy której nierozegrany w dniu 23. IX. na skutek wyjazdu drużyny Wisły do Łodzi mecz Wisła-Dalin (zweryfikowany początkowo v. o. 3:0 dla Dalina) zostanie rozegrany. W ten sposób tabela III grupy eliminacyjnych rozgrywek K. O. Z. P. N. ulegnie zmianie”.

Tym razem Wisła nie zlekceważyła rywala i 17 marca w silnym składzie rozgromiła rywali z Myślenic 8:0 co dało jej ostatecznie miejsce w A-klasie.

Zobacz więcej w osobnym artykule: Eliminacje do klasy A 1945 (piłka nożna).


1946

Rywalizację aklasową w tym roku toczono w trzech siedmiodrużynowych grupach. Wisła trafiła do grupy III i ten etap rozgrywek przeszła jak burza wygrywając wszystkie mecze z wyjątkiem ostatniego.

Zwycięzcy grup mieli potem stoczyć rywalizację o tytuł mistrza okręgowego systemem mecz i rewanż. Nie dziwiło, że w grupie finałowej czekały na Wisłę zespoły Cracovii i Garbarni. Wisła dwukrotnie w tych meczach pokonała Garbarnię. Z Cracovią jednak jeden mecz zremisowała i jeden przegrała. Dzięki temu, że Pasy straciły dwa punkty w przegranym meczu z Garbarnią Wisła i Cracovia gromadziły po 5 punktów i ostatecznym sukcesie w rozgrywkach zadecydował mecz barażowy, który odbył się na boisku Garbarni 15 września i zakończył pewną wygraną Wisły 4:1. Tym samym Wisłą uzyskała prawo gry o tytuł mistrza Polski na szczeblu ogólnopolskim.

W następnych roku zrezygnowano ostatecznie z tego systemu rozgrywek, a od 1948 do dziś na polskich boiskach najlepsze drużyny rywalizują tylko w systemie ligowym…

Zobacz więcej w osobnym artykule: A klasa 1946 (piłka nożna).


Podsumowanie

Wisła w rywalizacji aklasowej występowała siedmiokrotnie w sezonach: 1920-26 oraz 1945-46.

Trzykrotnie wygrywała rywalizację na tym szczeblu rozgrywek.

Do statystyk wliczono mecze eliminacji do A-klasy z 1945 roku.

  • Ilość startów: 7
  • Ilość meczów: 78
  • Bilans: 55-9-14
  • Bramki: 263:80 (tylko wyniki boiskowe)

Statystyka skrócona sezon po sezonie

Uwzględnia wyniki zweryfikowane jako walkowery.

Wliczono w statystyki mecze w eliminacjach do A-klasy z 1945 roku.

Edycja Il. meczów Z-R-P Br Wynik
1920 6 3-1-2 13-5 2
1921 6 1-3-2 9-16 3
1922 10 6-3-1 27-7 2
1923 10 9-0-1 31-7 1
1924 10 8-0-2 37-8 1
1926 10 8-0-2 30-12 2
1945 9 6-1-2 48-7 2
1946 12+5 11-0-1
+3-1-1
56-13
+10-4
1

Statystyki szczegółowe

  • Uwzględnia wyniki osiągane na boiskach, a nie walkowery.
  • Statystyki osobowe z lat 1920-1946 są niepełne.


Wszystkie spotkania

Liczba Sezon/Faza Data Miejsce Rywal Wynik Bramki
Z-R-P
Dom
Bramki
Z-R-P
Wyjazd
Bramki
Z-R-P
Neutr.
Bramki
Z-R-P
Strzelcy
1./119201920.05.02wyjazdMakkabi Kraków0:00:0 0-1-00:0 0-1-0
2./219201920.05.13wyjazdCracovia1:01:0 1-1-01:0 1-1-0?
3./319201920.05.29domJutrzenka Kraków4:05:0 2-1-04:0 1-0-0
4./419201920.06.06domMakkabi Kraków0:15:1 2-1-14:1 1-0-1
5./519201920.06.27domCracovia1:46:5 2-1-25:5 1-0-2?
6./619201920.07.04wyjazdJutrzenka Kraków7:013:5 3-1-28:0 2-1-0?
7./119211921.04.10domCracovia0:313:8 3-1-35:8 1-0-3?
8./219211921.04.16wyjazdJutrzenka Kraków3:316:11 3-2-311:3 2-2-0Danz, ?
9./319211921.05.08domMakkabi Kraków1:117:12 3-3-36:9 1-1-3Reyman
10./419211921.05.21domJutrzenka Kraków2:119:13 4-3-38:10 2-1-3Śliwa, Danz
11./519211921.06.05wyjazdCracovia0:519:18 4-3-411:8 2-2-1
12./619211921.06.16wyjazdMakkabi Kraków3:322:21 4-4-414:11 2-3-1Danz 2x, Kowalski
13./119221922.03.19domSturm Bielsko5:327:24 5-4-413:13 3-1-3Danz, Szpórna, Reyman 2x, Kowalski
14./219221922.04.02domCracovia1:128:25 5-5-414:14 3-2-3Danz
15./319221922.04.09wyjazdJutrzenka Kraków5:033:25 6-5-419:11 3-3-1Szpórna 2x, Kowalski, Reyman, Kowalski
16./419221922.04.23wyjazdBBSV Bielsko4:037:25 7-5-423:11 4-3-1Reyman 2x, Kowalski 2x
17./519221922.04.30wyjazdMakkabi Kraków0:037:25 7-6-423:11 4-4-1
18./619221922.05.21domMakkabi Kraków5:042:25 8-6-419:14 4-2-3Reyman, Kowalski 2x, Danz, Szpórna
19./719221922.06.11wyjazdSturm Bielsko2:044:25 9-6-425:11 5-4-1Szpórna, Kowalski
20./819221922.06.18domJutrzenka Kraków3:047:25 10-6-422:14 5-2-3Szpórna, Kowalski, Kaczor
21./919221922.06.25wyjazdCracovia1:248:27 10-6-526:13 5-4-2Kowalski
22./1019221922.06.29domBBSV Bielsko1:149:28 10-7-523:15 5-3-3Kowalski
23./119231923.03.11domCracovia1:050:28 11-7-524:15 6-3-3Reyman
24./219231923.03.17domJutrzenka Kraków6:056:28 12-7-530:15 7-3-3Śliwa, Reyman 3x, Krupa, Kowalski
25./319231923.03.25wyjazdBBSV Bielsko2:158:29 13-7-528:14 6-4-2Krupa, Reyman
26./419231923.04.15domWawel Kraków4:062:29 14-7-534:15 8-3-3Reyman 2x, Kowalski, Adamek
27./519231923.04.22domSturm Bielsko4:066:29 15-7-538:15 9-3-3Krupa, Kowalski, Reyman, Gieras
28./619231923.04.29domBBSV Bielsko2:068:29 16-7-540:15 10-3-3Krupa, Adamek
29./719231923.05.06wyjazdWawel Kraków3:171:30 17-7-531:15 7-4-2Reyman, Kowalski, Gieras
30./819231923.05.27wyjazdCracovia2:473:34 17-7-633:19 7-4-3Reyman, Gintel s.
31./919231923.06.17wyjazdJutrzenka Kraków3:176:35 18-7-636:20 8-4-3Krupa, Reyman 2x
32./1019231923.06.24wyjazdSturm Bielsko4:080:35 19-7-640:20 9-4-3Kaczor, Reyman, Kowalski 2x
33./119241924.08.03domBBSV Bielsko4:084:35 20-7-644:15 11-3-3Reyman 2x, Czulak 2x
34./219241924.08.15wyjazdJutrzenka Kraków5:089:35 21-7-645:20 10-4-3Markiewicz, Reyman 2x, Adamek, Kowalski
35./319241924.08.24wyjazdOlsza Kraków5:094:35 22-7-650:20 11-4-3Kowalski 2x, Reyman, Czulak, Markiewicz
36./419241924.09.06domJutrzenka Kraków7:0101:35 23-7-651:15 12-3-3Balcer, Reyman 3x, Kowalski 2x, Czulak
37./519241924.09.21wyjazdCracovia0:2101:37 23-7-750:22 11-4-4
38./619241924.09.28domWawel Kraków3:0104:37 24-7-754:15 13-3-3Czulak/Reyman?, SReyman, Kowalski
39./719241924.10.05wyjazdBBSV Bielsko5:2109:39 25-7-755:24 12-4-4Reyman 3x, Czulak, Kowalski
40./819241924.10.12domCracovia4:2113:41 26-7-758:17 14-3-3Strycharz s., Kowalski, Balcer, Czulak
41./919241924.10.19wyjazdWawel Kraków1:2114:43 26-7-856:26 12-4-5Czulak/Kowalski?
42./1019241924.10.26domOlsza Kraków3:0117:43 27-7-861:17 15-3-3Kowalski 2x, Czulak
43./119261926.03.21domCracovia1:2118:45 27-7-962:19 15-3-4Reyman
44./219261926.04.01wyjazdWawel Kraków5:0123:45 28-7-961:26 13-4-5Balcer 3x, JReyman, Reyman
45./319261926.04.11wyjazdJutrzenka Kraków2:1125:46 29-7-963:27 14-4-5Reyman, Czulak
46./419261926.04.25wyjazdBBSV Bielsko2:1127:47 30-7-965:28 15-4-5Reyman, JReyman
47./519261926.05.16domWawel Kraków2:1129:48 31-7-964:20 16-3-4Balcer, Reyman
48./619261926.06.13wyjazdMakkabi Kraków4:3133:51 32-7-969:31 16-4-5Balcer 2x, Reyman, Czulak
49./719261926.06.20wyjazdCracovia2:3135:54 32-7-1071:34 16-4-6Kowalski, Czulak
50./819261926.06.27domBBSV Bielsko2:1137:55 33-7-1066:21 17-3-4Reyman, JReyman
51./919261926.07.18domJutrzenka Kraków3:0140:55 34-7-1069:21 18-3-4Reyman 2-3x, Kowalski 1?
52./1019261926.08.01domMakkabi Kraków7:0147:55 35-7-1076:21 19-3-4Reyman 4x, Kowalski 2x, Balcer
53./11945e1945.07.28domPrądniczanka0:1147:56 35-7-1176:22 19-3-5
54./21945e1945.08.05wyjazdBieżanowianka1:1148:57 35-8-1172:35 16-5-6Mącznik
55./31945e1945.08.12wyjazdPychowianka14:0162:57 36-8-1186:35 17-5-6Bandt 5x, Mącznik 4x, Trap 3x, Kwinta 2x
56./51945e1945.08.26domBloki5:1167:58 37-8-1181:23 20-3-5
57./61945e1945.09.01wyjazdZwiązkowiec Kraków8:2175:60 38-8-1194:37 18-5-6Mącznik 3x, Bandt 3x, Cisowski, Trap
58./71945e1945.09.16wyjazdBronowianka1:2176:62 38-8-1295:39 18-5-7Tadeusz Kubik
59./81945e1946.03.17domDalin Myślenice8:0184:62 39-8-1289:23 21-3-5Gracz 7x, MFilek.
60./91945e1945.09.30domPocztowy3:1187:63 40-8-1292:24 22-3-5Woźniak 3x
61./41945e1945.10.28domKorona Kraków10:0197:63 41-8-12102:24 23-3-5Gracz 5x, Kohut 2x, Cholewa 2x, Jurowicz
62./1.19461946.06.26wyjazdDębnicki5:1202:64 42-8-12100:40 19-5-7Woźniak 2x, Cholewa 2x, Cisowski
63./2.19461946.07.04domGroble6:1208:65 43-8-12108:25 24-3-5Cholewa 3x, Woźniak 2x, Wandas
64./3.19461946.07.11wyjazdPodgórze Kraków3:0211:65 44-8-12103:40 20-5-7Cholewa 2x, Giergiel
65./4.19461946.07.14wyjazdGroble5:3216:68 45-8-12108:43 21-5-7Giergiel, Cholewa 4x
66./5.19461946.07.18wyjazdBorek4:1220:69 46-8-12112:44 22-5-7Filek 3x, ?
67./6.19461946.07.25domDębnicki6:1226:70 47-8-12114:26 25-3-5Woźniak 3x, Flanek 2x, Adam Wapiennik
68./7.19461946.07.28domTarnovia4:1230:71 48-8-12118:27 26-3-5Woźniak 3x, Legutko
69./8.19461946.08.04domFablok Chrzanów8:0238:71 49-8-12126:27 27-3-5Woźniak 3x, Cholewa 3x, Gracz 2x
70./9.19461946.08.1domPodgórze Kraków6:1244:72 50-8-12132:28 28-3-5Cholewa 3x, Gracz 2x, Cisowski
71./10.19461946.08.20wyjazdFablok Chrzanów3:1247:73 51-8-12115:45 23-5-7Woźniak, Cholewa, Gracz
72./11.19461946.08.22domBorek5:1252:74 52-8-12137:29 29-3-5Cholewa 1-2x, Woźniak, Gracz 3x
73./12.19461946.08.25wyjazdTarnovia1:2253:76 52-8-13116:47 23-5-8Cholewa
74./1F19461946.08.29domGarbarnia Kraków2:0255:76 53-8-13139:29 30-3-5Gracz 2x
75./2F19461946.09.01domCracovia1:1256:77 53-9-13140:30 30-4-5Gracz
76./3F19461946.09.05wyjazdGarbarnia Kraków3:1259:78 54-9-13119:48 24-5-8Cholewa 2x, Woźniak
77./4F19461946.09.12wyjazdCracovia0:1259:79 54-9-14119:49 24-5-9
78./5F19461946.09.14b. GarbarniiCracovia4:1263:80 55-9-144:1 1-0-1Giergiel 2x, Wandas, Gracz


Statystyki zawodników

Liczba Imię i nazwisko Mecze Bramki Od-do
1.Józef Adamek2331923-26
2.Karol Bajorek201926
3.Mieczysław Balcer1791923-26
4.Adam Bandt281945
5.Michał Brzycki111924
6.Andrzej Bujak601920-22
7.Wilhelm Cepurski1101920-22
8.Wiktor Cholewa1722-231945-46
9.Kazimierz Cisowski931945-46
10.Stanisław Czulak1410-121924-26
11.Franciszek Danz1971921-24
12.Michał Filek1211945-46
13.Władysław Filek631945-46
14.Stanisław Flanek1021946
15.Witold Gieras2821922-26
16.Władysław Giergiel1321945-46
17.Stefan Górnisiewicz301921
18.Mieczysław Gracz12201945-46
19.Jerzy Jurowicz16-12/11945-46
20.Kazimierz Kaczor321-21921-26
21.Jan Ketz101926
22.Marian Kiliński8-81924
23.Szczęsny Kiliński201923
24.Józef Kohut121945
25.Tadeusz Konkiewicz101924
26.Jan Kotlarczyk401924-26
27.Stanisław Kowalski701921-22
28.Władysław Kowalski3531-331921-26
29.Władysław Krupa1851923-26
30.Tadeusz Kubik511945-46
31.Edward Kwinta121945
32.Tadeusz Legutko1311946
33.Tadeusz Łukiewicz6-91926
34.Andrzej Łyko201946
35.Marian Majcherczyk401923-24
36.Stanisław Marcinkowski1911921-23
37.Marian Markiewicz1321923-26
38.Tadeusz Mącznik481945-46
39.Stanisław Mróz201921
40.Jan Niemiński101922
41.Aleksander Pychowski501926
42.Henryk Reyman4144-461921-26
43.Jan Reyman831926
44.Stefan Reyman211923-24
45.Emil Skrynkowicz201926
46.Przemysław Smolarek1-11946
47.Stanisław Stopa701922-24
48.Władysław Stopa 401922-24
49.Mieczysław Strychalski101926
50.Zdzisław Styczeń201926
51.Marian Szpórna1361921-22
52.Michał Szubert6-141920-21
53.Stefan Śliwa2021920-23
54.Zbigniew Trap241945
55.Franciszek Turmiński401921-23
56.Eugeniusz Wandas621946
57.Adam Wapiennik811946
58.Jan Wapiennik301946
59.Albin Węgrzyn201921
60.Mieczysław Wiśniewski22-141922-24
61.Józef Worytkiewicz101945
62.Artur Woźniak14181945-46
63.Stefan Wójcik1601922-26