Adam Pilecki

Z Historia Wisły

Adam Pilecki. Źródło: Wydawnictwo jubileuszowe "40 lat KS Pieniny"
Adam Pilecki.
Źródło: Wydawnictwo jubileuszowe "40 lat KS Pieniny"
Zarząd klubu Wisła Szczawnica w 1948 roku. Od lewej: Adam Pilecki, Franciszek Ciesielka, dr Artur Werner, doktorowa Anna Werner, Jacek Majerczak, Stanisław Malinowski, Emil Chramiec, Wojciech Piecyk, Radosław Ładoś.Źródło: Zbiory prywatne rodziny Franciszka Ciesielki i archiwum KS Pieniny Szczawnica
Zarząd klubu Wisła Szczawnica w 1948 roku. Od lewej: Adam Pilecki, Franciszek Ciesielka, dr Artur Werner, doktorowa Anna Werner, Jacek Majerczak, Stanisław Malinowski, Emil Chramiec, Wojciech Piecyk, Radosław Ładoś.
Źródło: Zbiory prywatne rodziny Franciszka Ciesielki i archiwum KS Pieniny Szczawnica

Adam Pilecki - kajakarz, niestrudzony działacz-pasjonat, kierownik sekcji kajakowej Wisły Szczawnica, organizator zawodów, występujący w nich ponadto w roli spikera i sędziego.

W październiku 1938 poślubił wybitną farmaceutkę Annę Peraus, która dzieliła z nim nie tylko zamiłowanie do pracy naukowej i działalności charytatywnej, ale też sportową pasję. Poznali się w szczawnickiej aptece, będącej własnością matki Adama, Heleny Brzękowskiej.

Kiedy wybuchła II wojna światowa, Adam Pilecki podjął współpracę z miejscowym ośrodkiem zdrowia przy ulicy Zdrojowej. Ośrodek stał się schronieniem uchodźców czekających na przekroczenie zielonej granicy z pomocą szczawnickich kurierów. Adam Pilecki obdarowywał lekarzy i ich "lokatorów", w tym przesiedleńców z Wielkopolski, lekami ze swojej apteki. Z jego hojności korzystali też partyzanci oddziału "Wilk" Armii Krajowej oraz służby medyczne AK, które szukały pomocy Pileckiego zwłaszcza po krwawych starciach z Niemcami, gdy konieczne było przeprowadzenie polowych operacji. Tak było chociażby "po potyczce partyzantów z grupą pościgową gestapo z Nowego Targu i Zakopanego na Przysłopiu 21 stycznia 1944 roku. Zginęło wówczas pięciu żołnierzy AK. Ciężko ranny został dowódca – plutonowy Kazimierz Pakuła (ps. „Wilczek”), którego operował lekarz związany z Armią Krajową – doktor Artur Werner (ps. „Strzelba”). To właśnie doktor Werner w czasie wizytacji oddziałów AK walczących w lasach gorczańskich i Beskidu Wyspowego uzupełniał ich apteczki polowe lekami otrzymanymi od Pileckiego. Z apteki w Szczawnicy doktor Werner przekazywał także leki dla punktu sanitarno-aptecznego w Czorsztynie. (...) Działalność magistra Pileckiego nie została wykryta przez hitlerowców, przez pewien okres był on jednak więziony jako zakładnik w okrytej ponurą sławą siedzibie gestapo w Zakopanem, w willi „Palace”." Więcej >>>

W 1945 roku zmarła Helena Brzękowska, a jej syn odziedziczył aptekę. Niestety, powojenna rzeczywistość okazała się okrutna dla nowego właściciela. W 1951 aptekę upaństwowiono, konfiskując też wyposażenie.

Adam Pilecki zmarł w 1956 roku.

Czytaj też:

Adam Pilecki ukończył studia farmaceutyczne w roku 1937, pracę w Szczawnicy rozpoczął w roku 1939. Mieszkańcy Szczawnicy wspominają go przede wszystkim jako zasłużonego animatora kajakarstwa, który jako jeden z pierwszych pływał na Dunajcu, przepływającym przez Szczawnicę Dolną. Był także zwycięzcą wielu zawodów w tej dyscyplinie. Po wojnie, od roku 1947, Pilecki kierował sekcją kajakową, działającą przy szczawnickim oddziale Polskiego Towarzystwa Tatrzańskiego. W latach 1950-52 zasiadał w Komisji Rewizyjnej koła Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego w Szczawnicy. Pileccy mieszkali nad lokalem aptecznym, prowadząc bardzo ożywione życie towarzyskie. Spotykali się u nich na hucznych przyjęciach przedstawiciele największych polskich rodów arystokratycznych, mieszkający lub przebywający na kuracji w Szczawnicy: Świeżawscy, Stadniccy, Czartoryscy, Woronieccy.

Źródło: almamater.uj.edu.pl

Kolebką polskiego kajakarstwa górskiego stała się Szczawnica, gdzie w czerwcu 1933 r. otwarto pierwszą przystań Pienińskiej Sekcji Kajakowej. Sekcja ta działała przy miejscowym Oddziale Towarzystwa Sportowego „Wisła”. Jego założycielami byli: Dr Artur Werner i Czesław Winiarski. Kajakarstwo górskie jako pierwsi uprawiali mgr Adam Pilecki, Franciszek Ciesielka, Wojciech Piecyk i Franciszek Majerczak. Sprzęt dostarczał sekcji szkutnik Franciszek Ciesielka, prowadzący jednocześnie wypożyczalnię kajaków. Następnym ośrodkiem kajakarstwa górskiego stał się Nowy Sącz.

Źródło: stero.pl

Pomoc medyczna dla „ludzi podziemia” nie byłaby możliwa, gdyby nie działalność Adama Pileckiego, właściciela apteki, który w okresie okupacji zaopatrywał w leki zakonspirowane szpitale i oddziały partyzanckie.

Źródło: szczawniczanin.pl