Akademia Piłkarska Wisła Kraków 2017/2018

Z Historia Wisły

Sezon 2016/2017 Powrót Sezon 2018/2019


Spis treści

Drużyny

Roczniki trenujące w Wiśle w sezonie 2017/2018


AP Wisła Kraków/Wisła Kraków SA
AP Wisła Kraków/TS Wisła
Ligowa młodzież w Wiśle Kraków SA
27 lipca 2017 roku Prezydium Zarządu Małopolskiego Związku Piłki Nożnej wyraziło zgodę na to, aby drużyny młodzieżowe Białej Gwiazdy, występujące w oficjalnych rozgrywkach ligowych, zostały przeniesione z Towarzystwa Sportowego Wisła Kraków do Wisły Kraków SA. Do struktur Wisły Kraków SA dołączą zatem roczniki: 2001, 2002, 2003, 2004, 2005 i 2006. Młodsze pozostaną w Towarzystwie Sportowym.

Rocznik 2001 i 2002 (U-17) [juniorzy młodsi]

Rocznik 2003 (U-15) [trampkarze/juniorzy U-15]

Rocznik 2004 (U-14) [trampkarze młodsi]

Rocznik 2005 (U-13) [młodzicy]

Rocznik 2006 (U-12) [młodzicy]

Rocznik 2007 (U-11) [orliki]

Rocznik 2008 (U-10) [orliki młodsze]

Rocznik 2009 (U-9) [żaki starsze]

Rocznik 2010 (U-8) [żaki młodsze]

Sztab szkoleniowy

Dyrektor Zarządzający
Rafał Wisłocki

Dyrektor Sportowy
Maciej Musiał (do grudnia 2017)
Rafał Wisłocki

Wisła Kraków 2001
Trener: Marcin Pluta
Asystenci: Piotr Kurylonek i Sergiej Michajlow

Wisła Kraków 2002
Trener: Adrian Filipek
Asystenci: Dominik Dyduła i Marcin Kordaszewski

Wisła Kraków 2003
Trener: Mateusz Stolarski
Asystent: Mateusz Nawój

Wisła Kraków 2004
Trener: Tomasz Tchórz
Asystent: Sebastian Tłok

Wisła Kraków 2005
Trener: Michał Jania
Asystent: Krzysztof Siłka

Wisła Kraków 2006
Trener: Patryk Jałocha
Asystent: Piotr Wijata

Wisła Kraków 2007
Trenerzy: Maciej Papież i Bartosz Bąk

Wisła Kraków 2008
Trenerzy: Sebastian Tłok i Mateusz Nawój

Wisła Kraków 2009
Trenerzy: Piotr Wijata i Piotr Kurylonek

Wisła Kraków 2010
Trenerzy: Piotr Dobaj i Dominik Dyduła

Wisła Kraków 2011
Trenerzy: Gerald Imiolek i Krystian Żakowicz

Trenerz bramkarzy:
Jakub Bubetty
Sergiej Michajlow

Trenerzy przygotowania motorycznego:
Jakub Sage
Kazimierz Piechnik

Fizjoterapeuci:
Agnieszka Cyran
Mariusz Kostecki

Psychologowie:
Aleksandra Adamiec
Paula Pieprzyca

Specjalista ds. Odżywiania i Suplementacji:
Wojciech Włodarczyk

Wydarzenia

2017.06.26 Trener Wojciech Makowski przechodzi do Rakowa

Po roku pracy przygodę z Akademią Piłkarską Wisła Kraków kończy Wojciech Makowski, trener rocznika 2000. Odchodzi do sztabu pierwszej drużyny pierwszoligowego Rakowa Częstochowa.

Wojciech Makowski dołączył do Akademii w lipcu 2016 roku, jako jeden z dwóch trenerów rocznika 2007 oraz asystent Goncalo Feio przy najstarszej grupie w Akademii. Na początku tego roku, po przejściu Feio do pierwszej drużyny, został samodzielnym szkoleniowcem Wisły 2000, z którą został wiosennym mistrzem Małopolskiej Ligi Juniorów Młodszych. Jednak w decydującym o awansie do Centralnej Ligi Juniorów Młodszych barażu wiślacy ulegli w dwumeczu Akademii Piłkarskiej 21 Kraków 0:3.

Akademia dziękuje trenerowi Makowskiemu za pełny profesjonalizm od początku do samego końca pracy przy Reymonta 22 oraz za wkład w rozwój zawodników i samej Akademii. Dziękujemy i życzymy powodzenia w nowym miejscu pracy.

Źródło: akademiawisly.pl

2017.06.27 Blisko 150 chętnych do trenowania w Wiśle Kraków

W dniach 19-27 czerwca odbyły się treningi otwarte dla zawodników, którzy chcieliby dostać się do młodzieżowych drużyn Wisły Kraków. Treningi zgromadziły 148 uczestników w rocznikach 2001 – 2008.

Początkowo treningi miały odbywać się w dniach 19-22 czerwca, ale z uwagi na liczbę zgłoszeń postanowiono o dołożeniu dwóch dodatkowych terminów.

Testy do Akademii nie należały do najłatwiejszych – zawodnicy musieli przejść szereg testów sprawnościowych oraz technicznych, w których ich umiejętności oceniał sztab szkoleniowy oraz dyrektor Akademii. – Wśród tych wielu zgłoszeń mogliśmy spodziewać się kilku perełek. Taka objawiła nam się na przykład wczoraj, podczas kończącej trening gierki – mówi Rafał Wisłocki. – To naprawdę budujące, jak wielu chłopców marzy o grze dla tego klubu. Pomysł z organizowaniem takich treningów uważam za świetny – dodaje.

O tym, że testy to pomysł warty uwagi przekonać może również przykład Jakuba Bartosza, który miał bardzo ciężko, żeby zostać wypatrzonym przez trenerów Wisły. – Karpaty i Hejnał to kluby z okolic Krakowa, ale do Wisły trafiłem poprzez testy, nikt mnie nie wypatrzył. Powiem więcej: to Cracovia mnie chciała, ale – co tu dużo mówić – serce wybrało Wisłę – mówił w rozmowie z nami młody obrońca Białej Gwiazdy.

Źródło: akademiawisly.pl

2017.07.09 Małopolska 2001 ze srebrem na mistrzostwach Polski

Kamil Broda, Adrian Gałka, Jakub Janik i Damian Korczyk wrócili ze srebrnymi medalami z rozgrywanych w Płocku i Drobinie mistrzostw Polski województw rocznika 2001. Jest to niewątpliwie sukces zawodników oraz trenerów Łukasza Szewczyka i Marcina Pasionka.

Małopolska do turnieju finałowego awansowała po tym, jak w eliminacyjnej grupie wyprzedziła województwa lubelskie, świętokrzyskie i podkarpackie. Turniej o Puchar PZPN im. Kazimierza Deyny rozpoczął się w poniedziałek – reprezentacja naszego województwa zmierzyła się z Podlasiem i choć po kwadransie gry przegrywała, to ostatecznie zdobyła trzy punkty. Kluczowa była sytuacja z 36. minuty, kiedy użyty został system VAR – sędziujący spotkanie Paweł Gil nie zauważył zagrania ręką przez bramkarza Podlasia poza polem karnym. Błąd został dostrzeżony, a z podyktowanego rzutu wolnego padła bramka na 2:1. W drugim meczu lepsza okazała się kadra Śląska. Dlatego w ostatnim starciu Małopolska musiała pokonać Wielkopolskę oraz liczyć na to, że Podlasie nie da się pokonać Śląskowi. Oba warunki zostały spełnione i podopieczni trenerów Szewczyka i Pasionka ukończyli grupę na pierwszym miejscu, co premiowało grą w sobotnim finale.

Tam jednak lepsza okazała się kadra Mazowsza, która w swojej grupie zdobyła komplet punktów z imponującym bilansem bramkowym: 11 do 2. W finale do przerwy utrzymywał się bezbramkowy remis. Dwie minuty po rozpoczęciu Mazowsze objęło prowadzenie, na które Małopolska odpowiedziała na dziesięć minut przed końcem meczu. Końcówka należała jednak do rywali, którzy dwukrotnie wyprowadzili skuteczne kontrataki, wygrywając ostatecznie 3:1.

Małopolskę reprezentowało czterech zawodników Wisły: Kamil Broda, Jakub Janik, Damian Korczyk oraz Adrian Gałka. Każdy mecz rozpoczynali w pierwszej składzie i oprócz Gałki, który w finale zszedł w 53. minucie, a w 60. przeciwko Śląskowi, grali w pełnym wymiarze. Ponadto Broda został wybrany najlepszym bramkarzem turnieju. Gratulacje!

Wyniki reprezentacji Małopolski podczas turnieju finałowego o puchar PZPN im. Kazimierza Deyny:

Małopolska – Podlasie 3:1

Małopolska – Śląsk 1:3

Małopolska – Wielkopolska 2:1

Małopolska – Mazowsze 1:3

https://www.instagram.com/p/BWS_bdRnhjM/?taken-by=kakamil12

fot. MZPN

Źródło: akademiawisly.pl

2017.07.16 Powrót do Wisły, czyli nowy dyrektor, Maciej Musiał

Miło nam poinformować, że z dniem 15 lipca 2017 roku stery w Akademii Piłkarskiej Wisła Kraków, jako Dyrektor Sportowy, objął wychowanek Maciej Musiał. Przejmie obowiązki Rafała Wisłockiego, który pozostanie w roli Dyrektora Zarządzającego.

Zmiany strukturalne w Akademii mają na celu przyspieszenie rozwój Akademii oraz danie szansy sprostać wyzwaniom: sportowym oraz organizacyjnym, których z każdym miesiącem funkcjonowania Akademii przybywa.

Nie zmienia się polityka Akademii, wciąż najważniejszym zadaniem będzie stworzenie zawodnikom odpowiedniego środowiska do pracy oraz inwestycja w czynnik ludzki poprzez rozwój trenerów. Dzięki umiejętnościom i doświadczeniu nowego Dyrektora Sportowego będzie to realizowane ze zdwojoną siłą. Do głównych zadań Musiała należeć będzie koordynowanie oraz ocena pracy najstarszych grup wiekowych, jak i również zarządzanie większością kwestii sportowych. Osoba nowego Dyrektora ma spoić plan szkolenia wiślackiej Akademii, tak by wychowankowie trafiali do pierwszej drużyny, stając się jej mocnym punktem. Za obszar zajmujący się kwestiami finansowymi oraz organizacyjnymi będzie odpowiadał, podobnie jak w zeszłym sezonie, Rafał Wisłocki.

Wisła od małego

Maciej Musiał urodził się 8 lutego 1977 roku. Jest trenerem z licencją UEFA A (druga w kategorii ważności po UEFA PRO). Z góry skazany był na sport – jego tata, Adam Musiał, to legenda Wisły Kraków, mistrz Polski oraz brązowy medalista mistrzostw świata. Z kolei mama Ewa Musiał była siatkarką klubu z Reymonta. Cztery lata starszy brat Tomasz jest międzynarodowym sędzią piłkarskim.

Dla Musiała jest to drugi powrót do Wisły Kraków. Swoją przygodę z Białą Gwiazdą rozpoczął w 2006 roku, kiedy to został kierownikiem drużyny, której ówczesnym trenerem był Adam Nawałka. Po sześciu latach objął funkcję asystenta szkoleniowca pierwszej ekipy, Kazimierza Moskala. W 2013 roku przejął rolę trenera rezerw Wisły, o których sile stanowili głównie juniorzy. Pracował z nimi przez trzy sezony, w trakcie których osiągnięte w III lidze wyniki, kolejno: szóste, czwarte i piąte miejsce, były uznawana za więcej niż zadowalające. W czerwcu 2014 roku juniorzy starsi Wisły, którzy regularnie występowali w drugiej drużynie, po wygranym 12:1 finałowym dwumeczu z Cracovią, zostali mistrzami Polski.

Musiał odszedł z Wisły rok temu i został asystentem Kazimierza Moskala w Pogoni Szczecin. Po sezonie szkoleniowiec zrezygnował z prowadzenia zespołu, co wiązało się również ze zmianą sztabu szkoleniowego drużyny znad morza.

Dyrektorowi Musiałowi życzymy powodzenia oraz pasma samych sukcesów w nowej roli przy Reymonta 22. Wkrótce poinformujemy również o sztabie szkoleniowym na nowy sezon.

Źródło: akademiawisly.pl

2017.07.20 Rafał Wisłocki dla DP: „Chcemy mieć takiego lidera w pionie sportowym”

Zmiany strukturalne w Akademii Piłkarskiej Wisła Kraków nie uszły uwadze otoczeniu. O wyborze Macieja Musiała na Dyrektora Sportowego w rozmowie z Dziennikiem Polskim mówi Rafał Wisłocki. W środowym wydaniu gazety odnosi się również do innych kwestii.

Część rozmowy na akademiawisly.pl, całość TUTAJ.

– To trener Musiał będzie teraz najważniejszą postacią, jeśli chodzi o rozwój sportowy Akademii – mówi dotychczasowy dyrektor Rafał Wisłocki. reklama On z kolei pozostaje w AP Wisła w roli dyrektora zarządzającego. – W poprzednim roku łączyłem obowiązki szkoleniowe i organizacyjne. Moja uwaga z konieczności była jednak przesunięta w kierunku organizacyjno-finansowym. Mniej czasu mogłem poświęcić na aspekty czysto sportowe – wyjaśnia Wisłocki.

Musiał ma skoncentrować się na grupach wiekowych U-14 – U-19. – Chcemy mieć takiego lidera w pionie sportowym. To ważne dla rozwoju sztabu trenerskiego. Dwa lata temu podjęliśmy decyzję o zatrudnieniu Portugalczyka Goncalo Feio, który pokazał nam ciekawy sposób szkolenia. Teraz chcemy, by liderem był trener Musiał. Przyjdzie ze świeżym spojrzeniem i powie nam, gdzie mamy rezerwy, co możemy poprawić – podkreśla Wisłocki. To nie koniec zmian w Akademii. Zatrudniony ma też zostać nowy trener dla grupy U-14. – Mamy w planach zatrudnienie Polaka, ale z doświadczeniem zagranicznym – stwierdza Wisłocki.

Ostatnio władze Akademii miały spory ból głowy związany z planowanym odejściem kilku graczy rocznika z 2002 do ekstraklasowej konkurencji – Zagłębia Lubin. Wśród nich jest m.in. bramkarz Bartosz Matoga, którego osiągnięciami wielokrotnie AP Wisła się szczyciła. Pojawiły się informacje, że on, Kacper Masny oraz Michał Supel przeniosą się do lubińskiej akademii, bo tam w przyszłości mogliby liczyć na lepsze warunki finansowe. I nie tylko. – Jest to trochę niepokojąca dla nas sytuacja. W przypadku całej trójki rodzice zawodników zdecydowali, że chcą, by wszyscy trzej razem zmienili klub. Teoretycznie jeszcze coś się w tej sprawie możne zmienić, nie jest to ostatecznie przesądzone – zastrzega Wisłocki. – Czwarty z zawodników, który przenosi się do Lubina, Patryk Zapała, jest w innej sytuacji. Tu chodzi o względy rodzinne. A rodzina jest najważniejsza, dlatego akurat Patryk otrzymał wsparcie w tej decyzji – dodaje.

Źródło: akademiawisly.pl

2017.07.31 Ligowa młodzież w Wiśle Kraków SA

27 lipca 2017 roku Prezydium Zarządu Małopolskiego Związku Piłki Nożnej pozytywnie rozpatrzyło wniosek i wyraziło zgodę na to, aby drużyny młodzieżowe Białej Gwiazdy, występujące w oficjalnych rozgrywkach ligowych, zostały przeniesione z Towarzystwa Sportowego Wisła Kraków do Wisły Kraków SA.

Do struktur Wisły Kraków SA dołączą zatem roczniki: 2001, 2002, 2003, 2004, 2005 i 2006. Pozostałe pozostaną w Towarzystwie Sportowym.

Decyzja o złożeniu wniosku była podyktowana wspólnym działaniem Akademii i Wisły Kraków SA, które jest podkreśleniem solidnej współpracy z ostatniego roku. Głównym powodem było umożliwienie migracji zawodników między drużyną występującą w Centralnej Lidze Juniorów (w chwili obecnej roczniki 1999 i 2000), a pozostałymi grupami młodzieżowymi. W szerokiej kadrze zespołu trenera Mariusza Jopa znajduje się kilku zawodników, którzy mogliby występować również w młodszym roczniku, są to m.in. Jakub Janik, Michał Cienkosz czy Kamil Broda. Z dniem 31 sierpnia musiałaby zapaść decyzja, czy zawodnicy zostają w starszym roczniku i starają się wywalczyć miejsce w składzie, czy wracają do rówieśników. Pozytywnie rozpatrzony wniosek z 27 lipca zapobiega takim problemom, co wpłynie pozytywnie na formę i rozwój zawodników. Swobodnego przepływu zabrakło w poprzednim sezonie, gdy w rundzie wiosennej aż pięciu zawodników z rocznika 2000 i jeden z 2001 trafiło do Wisły CLJ, przez co nie mogło wspomóc rówieśników w barażu o Centralną Ligę Juniora Młodszego. Mimo braku awansu, dzisiaj trzech zawodników z tego rocznika – Błażej Skórski, Kacper Laskoś, Patryk Plewka – znajduje się w szerokiej kadrze pierwszej drużyny, a pamiętać trzeba, że to właśnie jest nadrzędny cel Akademii.

– Ta zmiana stanowi filar budowy mocnej Akademii Piłkarskiej Wisły Kraków. Nowy układ pozwala na większą mobilność piłkarzy między rocznikami. Dzięki temu trenerzy zyskują elastyczność przy doborze składu meczowego. Klub od dłuższego czasu potrzebował tak korzystnego dla zawodników rozwiązania – powiedział Wiceprezes Wisły Kraków SA Damian Dukat.

Przejście zawodników do Wisły Kraków SA nie zmieni znacząco sposobu funkcjonowania Akademii. Wkrótce też zostanie ogłoszony sztab szkoleniowy na sezon 2017/18.

Źródło: akademiawisly.pl

2017.08.17 Sześć drużyn Akademii zagra w rozgrywkach ligowych

Przed nami sezon 2017/18, w którym liczymy oczywiście na piękne bramki, liczne zwycięstwa i końcowe sukcesy, ale przede wszystkim rozwój. I raczej nie ma przypadku, że w ten sam dzień rozgrywki inaugurują Bundesliga oraz La Liga.

Dwie najstarsze drużyny Akademii – roczniki 2001 i 2002 – zagrają w Małopolskiej Lidze Juniorów Młodszych. Cel taki sam, jak w poprzednim sezonie – młodsi mają się ogrywać, natomiast podopieczni trenera Marcina Pluty uzyskać awans do Centralnej Ligi Juniorów Młodszych. Żeby to osiągnąć trzeba rundę jesienną skończyć na pierwszym miejscu przed takimi klubami jak: PUKS Karol Wadowice, Hutnik Kraków, AS Progres Kraków (również dwie drużyny), Limaovia Limanowa, Bruk-Bet Termalica Nieciecza, Dunajec Nowy Sącz, AP Profi Zielonki, Unia Tarnów, Tarnovia Tarnów, Sandecja Nowy Sącz, Dunajec Ostrowsko, Soła Oświęcim i Garbarnia Kraków. Wisła Kraków 2001 swój pierwszy mecz rozegra w sobotę, przeciwko Karolowi Wadowice, a Wisła Kraków 2002, z uwagi na turniej na Chorwacji, za tydzień w Limanowej. Jesienią liga liczyć będzie 16 zespołów i kluby rozegrają mecze ze sobą bez rewanżów, a wiosną podzielona zostanie na lepszą i gorszą ósemkę. Dokładne terminarze roczników 2001 – TUTAJ i 2002 TUTAJ.

W Centralnej Lidze Trampkarzy jest już Wisła Kraków 2003. Zawodnicy trenera Mateusza Stolarskiego jesienią będą się mierzyć w grupie D, w której oprócz dwóch przedstawicieli Małopolski (drugim jest Sandecja Nowy Sącz), zagrają również: Korona Kielce, KSZO Ostrowiec Św., Motor Lublin, TOP 54 Biała Podlaska, SMS Jarosław oraz Stal Mielec. Pierwsze spotkanie już w piątek – przeciwko drugiej drużynie z Małopolski. Terminarz 2003 – TUTAJ. Runda jesienna zakończy się 18 listopada – dwie najsłabsze drużyny zostaną relegowane do rozgrywek wojewódzkich, pozostali wiosną zagrają o mistrzostwo Polski. Wisła 2003 swoje mecze domowe rozgrywała będzie na obiekcie przy ul. Zarzecze 124.

Rozgrywki trampkarzy w roczniku 2004 zostały podzielone na dwie grupy: Wiślacy znaleźli się w grupie drugiej, w której – z uwagi na wycofanie się Raby Dobczyce – jest 11 drużyn. Podobnie jak w MLJM – w rundzie jesiennej nie ma rewanżów. Rywalami Wisły będą: ZKS Unia Tarnów, AS Progres, Okocimski Brzesko, Pogoń Skotniki, Garbarnia Kraków, Pcimianka Pcim, Górnik Wieliczka, NKP Podhale Nowy Targ oraz Borek Kraków. Pierwszy mecz zostanie przełożony z uwagi na wyjazd Wisły na turniej do Holandii, a w ramach 2. kolejki podopieczni trenera Tomasza Tchórza udadzą się 3 września do Tarnowa.

Najmłodszą drużyną Akademii rywalizującą w rozgrywkach wojewódzkich jest Wisła Kraków 2005, która w sezonie 2017/18 prowadzona będzie przez trenera Michała Janię. W Małopolskiej Lidze Młodzików wystąpi 14 drużyn, a oprócz Białej Gwiazdy: ZKS Unia Tarnów, Akademia Piłkarska 21 Kraków, Wisła Czarny Dunajec, Tarnovia Tarnów, AS Progres Kraków, Sokół Stary Sącz, Bronowianka Kraków, Sandecja Nowy Sącz, Dunajec Nowy Sącz, PUKS Karol Wadowice, Krakus Nowa Huta, Pcimianka Pcim oraz Okocimski Brzesko.

Akademia będzie miała również przedstawiciela w okręgowych rozgrywkach. Z rok starszymi rywalami mierzyć się będzie Wisła Kraków 2006. Zawodnicy trenera Patryka Jałochy w grupie pierwszej mają Wieczystą Kraków, Słowik Olkusz, Skalankę Skała, Krakus Nowa Huta, Hutnik Kraków oraz Kmitę Zabierzów. Start ligi – 31 sierpnia i mecz z Kmitą w Zabierzowie. Koniec – 4 listopada wyjazdowym meczem z Hutnikiem. Po cztery najlepsze drużyny z grupy pierwszej i drugiej zagrają ze sobą wiosną.

O występach młodzieżowych drużyn Akademii informować będziemy na bieżąco za pośrednictwem strony internetowej oraz naszych mediów społecznościowych: Twitter, Facebook oraz TUTAJ.

Źródło: akademiawisly.pl

2017.08.28 Aleksander Buksa KURO Piłkarzem Sezonu 2016/17 w Akademii!

Bardzo dobra skuteczność, awans do starszego rocznika, regularne powołania do kadry Polski, dobre występy na turniejach zagranicznych – to wszystko sprawiło, że trenerzy najstarszych wiślackich grup młodzieżowych wybrali Aleksandra Buksę KURO Piłkarzem Sezonu 2016/17. Gratulacje, Olek!

Aleksander Buksa urodził się 15 stycznia 2003 roku, a do Wisły trafił jak miał 11 lat. Pierwszym jego trenerem był Mateusz Stolarski, kolejnym i obecnym Adrian Filipek. Od zawsze Buksa grał na pozycjach ofensywnych – jako napastnik, coraz częściej jako prawoskrzydłowy. – Uważam, że jego atutem jest chłodna głowa. To co jest najważniejsze dla napastnika. W polu karnym nie wariuje i wie co z piłką zrobić. Ten atut może pozwolić mu grać na wysokim poziomie. Bardzo dobra lewa noga, prawa niewiele gorsza – opiniuje swojego podopiecznego trener Adrian Filipek.

Puchar, z rąk Pani Prezes Marzeny Sarapaty, otrzymał w przerwie meczu 7. kolejki LOTTO Ekstraklasy, pomiędzy Wisłą, a Lechią Gdańsk. Oprócz sternika krakowskiego klubu obecni byli również trenerzy Olka – Mateusz Stolarski i Adrian Filipek oraz szefowie KURO Detailing – Michał Mazurek i Piotr Kuciel.

Był to bardzo udany sezon dla młodego napastnika. Przygotowania zaczął w starszym roczniku, zaadaptował się dość szybko, bo już podczas sierpniowych mistrzostw Polski był ważną postacią Białej Gwiazdy. Trenował regularnie z Wisłą 2002, ale były momenty gdy pomagał rówieśnikom – tak było w meczu ligowym przeciwko Sokołowi Stary Sącz, gdy dwie bramki Buksy uratowały Wiśle remis. Buksa był też autorem jednej z ładniejszych bramek strzelonych przez drużyny Akademii w ostatnich dwunastu miesiącach. Była to bramka, która dała zwycięstwo nad chorwacką Lokomotivą Zagreb w finale Wiślackiej Olimpiady Dzieci i Młodzieży. Zbiegło się to w czasie z powołanie do reprezentacji Polski i bramką w meczu z Litwą.

Buksik w kolejnych miesiącach odniósł dwa prestiżowe zwycięstwa ligowe z Cracovią. Najpierw, choć bramki nie strzelił, przyłożył się do wygrania w roczniku 2002, a później strzelił bramkę i asystę w roczniku 2003. Oba mecze Wisła wygrała 2:0. W październiku wystąpił też w Turnieju Czterech Narodów, w którym asystował w meczu z Herthą Berlin, a strzelał słowackiej Żylinie. Między innymi te czynniki miały wpływ na wybranie Buksy KURO Piłkarzem Października.

Źródło: akademiawisly.pl

2017.09.01 Letnie nabytki Akademii zaprezentowane!

Okienko transferowe zamknęło się do zimy, czas więc przedstawić zawodników, którzy w najbliższym sezonie wzmocnią młodzieżowe drużyny Akademii. 19 nowych osób w czterech najstarszych grupach wzięło w czwartek wieczorem udział w sesji zdjęciowej z Dyrektorem Maciejem Musiałem. Witamy Panowie!

Najstarszą ekipę w Akademii – rocznik 2001 – wzmocniło trzech zawodników. Od początku przygotowań pod okiem trenera Marcina Pluty trenują Jan Sejdak z Pelikana Łowicz oraz Dariusz Partyka ze Stali Rzeszów, a w ostatnich dniach rywalizację w bramce wzmocnił Maciej Kantyka, który w poprzednim sezonie reprezentował AKS SMS Łódź.

Drużyna trenera Adriana Filipka – Wisła Kraków 2002 straciła kilka ogniw, ale też ich sporo zyskała. Do drużyny dołączyli: Jakub Szumera oraz Szymon Nocoń z Orbity Bukowno, Kacper Wydra ze Stali Stalowa Wola oraz dwaj zawodnicy Resovii Rzeszów – Gabriel Kyciński i Bartłomiej Fluda.

Do Wisły występującej w Centralnej Lidze Juniorów U15 dołączyli Oskar Witek z Krakusa Nowa Huta, Michał Barć ze Stadionu Śląskiego Chorzów oraz Kacper Myszogląd z Akademii Piłkarskiej 21. Stamtąd zimą przyszedł też Patryk Warczak, który przez ponad 100 dni był – jak się później okazało – niesłusznie zawieszony przez swój poprzedni klub. Wszyscy zawodnicy to reprezentanci województw, w których w poprzednim sezonie grali. Dodatkowo w kręgu zainteresowania selekcjonerów kadry narodowej.

Sporo osób pojawiło się w roczniku 2004. Oprócz sztabu, którym kieruje Tomasz Tchórz, również nowi zawodnicy. Z Sądecczyzny do Krakowa zawitali Kacper Chełmecki (Dunajec Nowy Sącz) oraz Mateusz Popiela (Sokół Stary Sącz). Oprócz nich z Białą Gwiazdą występować będą Mariusz Kutwa, poprzednio Halny Kamienica, Mikołaj Zięba (Krakus Nowa Huta) oraz Oliwier Oczkowski, który na Wisłę zamienił Akademię Piłkarską 21. Bramki rocznika 2004 strzec będą Piotr Zagórowski (Okocimski Brzesko) oraz Eryk Dudek (AS Progres Kraków), którzy już to robili w rundzie wiosennej.

Źródło: akademiawisly.pl

2017.09.08 Pięciu zawodników Wisły 2003 powołanych na konsultację reprezentacji Polski

Trener reprezentacji Polski do lat 15 Marcin Dorna ogłosił powołania dla zawodników z rocznika 2003 na zgrupowanie selekcyjne. Uznanie selekcjonera znalazło pięciu Wiślaków: Kacper Myszogląd, Aleksander Buksa, Patryk Fundament, Daniel Hoyo-Kowalski oraz Oskar Witek.

Zgrupowanie odbędzie się w dniach 18-22 września. Kacper Myszogląd oraz Oskar Witek trafili do Wisły latem tego roku. Skrzydłowy z Akademii Piłkarskiej 21 Kraków, z kolei bramkarz z Krakusa Nowa Huta. Aleksander Buksa oraz Patryk Fundament w naszym klubie są już od ponad trzech lat, a dla Daniela Hoyo-Kowalskiego Wisła jest pierwszym klubem. Wisła na zgrupowanie w Gutowie Małym wyśle największą liczbę zawodników z jednego klubu.

Kadra na konsultację: Aleksander Buksa, Patryk Fundament, Daniel Hoyo-Kowalski, Kacper Myszogląd, Oskar Witek (Wisła Kraków), Miłosz Strzeboński (AP 21 Kraków), Krzysztof Majewski (CWZS Bydgoszcz), Maksymilian Wołczek (CWZS Bydgoszcz), Oliver Zaręba (CWZS Bydgoszcz), Kewin Komar (GKS Bełchatów), Maksymilian Ćwik (Górnik Zabrze), Witold Łubek (Korona Kielce), Wiktor Stawecki (Korona Kielce), Kacper Kaczka (MKS MOSiR Opole), Michał Surzyn (MKS MOSiR Opole), Łukasz Gajda (Odra Centrum Wodzisław Śląski), Jakub Bieroński (Podbeskidzie Bielsko-Biała), Mateusz Magdziarz (Raków Częstochowa), Bartosz Baranowicz (Rozwój Katowice), Konrad Majerski (Sandecja Nowy Sącz), Miłosz Krupa (Skra Częstochowa), Bartosz Kołodziejczyk (UKS SMS Łódź), Michał Robakiewicz (UKS SMS Łódź), Kamil Sobczak (UKS SMS Łódź).

Źródło: akademiawisly.pl

2017.12.22 Maciej Musiał kończy pracę w Akademii

Krótko, bo niecałe pół roku, trwała ponowna przygoda Macieja Musiała z Wisłą Kraków. Zatrudniony w lipcu jako dyrektor sportowy Akademii kończy pracę przy Reymonta i przenosi się do Sandecji Nowy Sącz. Na razie tymczasowe jego obowiązki przejmie Rafał Wisłocki.

Maciej Musiał wrócił do Wisły w lipcu po rocznej pracy w Pogoni Szczecin. Jako osoba odpowiedzialna za dział sportowy nadzorował pracę czterech najstarszych grup młodzieżowych – od U17 do U14. Pracował bardzo krótko, ale okres ten oceniać trzeba bardzo pozytywnie, co najlepiej potwierdzić mogą współpracujący z nim trenerzy.

Doświadczenie z pracy w ekstraklasie oraz z wcześniejszej pracy z juniorami Wisły przeniesione w struktury Akademii z pewnością pozwoliło rozwinąć się trenerom, zawodnikom oraz pozostałym pracownikom Akademii. Musiał nie tylko zajmował się pracą biurową, ponieważ często też uczestniczył w treningach, jako dodatkowy trener. Znacząco dołożył się również do reaktywacji sekcji futsalu – organizując i prowadząc treningi, przygotowujące do występów w Pucharze Polski.

Dziękujemy za te pięć miesięcy wspólnej pracy ku chwale Białej Gwiazdy i życzymy powodzenia w nowym miejscu pracy! Do zobaczenia, Trenerze.

Źródło: akademiawisly.pl

2018.01.19 Dynamiczna selekcja najstarszych grup Akademii

Władze Akademii Piłkarskiej Wisła Kraków, przy aprobacie zarządów Wisły Kraków SA oraz Towarzystwa Sportowego Wisła Kraków, podjęły decyzję o likwidacji drużyny w kategorii wiekowej U16, jednocześnie łącząc roczniki 2001 i 2002.

Decyzja podyktowana jest względami sportowymi, organizacyjnymi oraz finansowymi. Bez wątpienia głównym czynnikiem, który zapoczątkował pierwsze rozważania, był brak awansu rocznika 2001 do rozgrywek Centralnej Ligi Juniorów U17, co sprawiłoby, że Wisła miałaby jedną drużynę na poziomie centralnym, a jedną wojewódzkim, mogąc kontynuować funkcjonowanie dwóch zespołów. Fiasko w lidze spowodowało, że Akademia stanęła przed wyzwaniem zbudowania jednej mocnej drużyny, składającej się z zawodników z roczników 2001 i 2002. Ma to zwiększyć rywalizację podczas treningów oraz meczów, co powinno przełożyć się na maksymalne zaangażowanie oraz ciągłą potrzebę rozwoju wśród zawodników oraz członków sztabu szkoleniowego.

Zawodnicy, którzy odejdą z klubu w wyniku selekcji będą stale monitorowani, mają też raz w tygodniu trenować indywidualnie z trenerami Wisły. Dzięki tej decyzji Akademia wybierze grupę dwudziestu pięciu zawodników, z którą pracować będzie ośmioosobowy sztab szkoleniowy, stwarzając jak najlepsze warunki do rozwoju. W dalszym ciągu głównym celem będzie rozwój indywidualny zawodników oraz przejście co najmniej dziesięciu zawodników z jednego rocznika do kolejnej kategorii wiekowej.

Drużynę prowadzić będzie dwóch równorzędnych trenerów: Marcin Pluta, który będzie odpowiadał za działania defensywne oraz odpowiedzialny za atak Adrian Filipek. Obaj trenerzy posiadają licencję UEFA A, natomiast Filipek w drugiej połowie roku rozpocznie kurs UEFA Youth Elite. Wisła Kraków U17 wiosną rywalizować będzie w składającej się z ośmiu zespołów Małopolskiej Lidze Juniorów Młodszych, w której mierzyć się będzie z Progresem Kraków, Akademią Piłkarską 21 Kraków, Bruk-Bet Termaliką Nieciecza, Sandecją Nowy Sącz, Garbarnią Kraków, Dunajca Ostrowski i najprawdopodobniej Tarnovia Tarnów. Juniorzy wrócą do rywalizacji w drugiej połowie marca.

Źródło: akademiawisly.pl

2018.01.22 Futbol Brzączowice i AP Wisła Czarny Dunajec klubami partnerskimi Wisły

Jesienią przedstawiciele Akademii Piłkarskiej Wisła Kraków wizytowali kluby w Małopolsce, rozmawiając o potencjalnej współpracy. Pierwsze efekty tego już są. Zawiązanie współpracy miało miejsce podczas meczu Wisły z Zagłębiem Lubin, natomiast oficjalne podpisy w poprzednim tygodniu. AP Wisła Czarny Dunajec oraz Futbol Brzączowice stały się klubami partnerskimi Wisły Kraków.

Jednym z celów Akademii na najbliższy okres jest poszerzenie siatki skautingu oraz sprawienie by najlepsi zawodnicy z regionu trafiali na Reymonta 22. Chęć współpracy wyrazili, mający rozeznanie na Podhalu, trenerzy Wisły Czarny Dunajec oraz szefowie Futbolu Brzączowice, którzy doskonale znają powiat myślenicki. Liczne wizyty podczas treningów oraz rozmowy zostały przekute w oficjalną umowę.

– Pierwszeństwo w rozmowach miały kluby, które przed laty podpisały z nami współpracę. Z różnych względów nie były one realizowane, na czym tracili wszyscy. Chciałem, mając zgodę, porozmawiać i przekonać się, jak relacje wyglądały i co powinniśmy zmienić. Opracowaliśmy szereg działań, które mają tym klubom pomóc. Najważniejsze to jednak przekuć słowa w czyny i wziąć się do działań – mówi Sebastian Tłok, koordynator klubów partnerskich.

Kluby z Czarnego Dunajca oraz Brzączowic w ramach współpracy z Wisłą Kraków będą mogły liczyć na wsparcie szkolenia, poprzez realizowanie planu szkoleniowego Wisły oraz liczne wizyty krakowskich trenerów we współpracujących klubach. Akademia będzie organizować również cykliczne warsztaty oraz turnieje szkoleniowe. Wyróżniający się zawodnicy mają trafiać do Krakowa na treningi i turnieje. By przyśpieszyć proces identyfikacji talentu kluby współpracujące mają za zadanie raportować o swoich zawodnikach oraz informować o takowych wyróżniających się w regionie.

Akademia Piłkarska Wisła Czarny Dunajec powstała 15 lutego 2013. Obecnie na treningi uczęszcza około 140 dzieci. W skład szkółki wchodzą drużyny z roczników 2004, 2005/2006, 2007/2008, 2009/2010 oraz 2011 i młodsi. Najstarsza zajmuje 5. miejsce w podzielonej na dwie grupy Małopolskiej Lidze Trampkarzy. Prezesem zarządu jest Andrzej Turaj.

Futbol Brzączowice istnieje na piłkarskiej mapie od 2012 roku. Trenuje w nim 70 dzieci, najstarszym rocznikiem jest 2006. Od prawie czterech lat zawodnikiem Wisły Kraków jest Artur Przęczek, wychowanek Futbolu oraz syn Marcina Przęczka, który jest prezesem klubu.

Źródło: akademiawisly.pl

2018.02.04 Testy sprawnościowe i piłkarskie, czyli Wiślacki Diament wystartował

4 lutego wystartował nowatorski projekt Akademii Piłkarskiej Wisła Kraków – Wiślacki Diament. W hali Wisły zgromadziło się 27 zawodników z rocznika 2011, którzy wyróżniają się w swoich klubach. Przeszli oni najpierw testy motoryczne, a później piłkarskie. Jest to pierwszy etap większego planu, który zakłada stworzenie mocnej grupy w każdym z młodszych roczników w klubach z okolic Krakowa.

– Sama nazwa wskazuje na to, że szukamy takiego diamentu, który będzie spełniał się w Wiśle – mówi Rafał Wisłocki, Dyrektor Akademii. Obecnie poszukiwania dotyczą czterech roczników: 2011, 2010, 2009 i 2008. W niedzielę do Krakowa przyjechali najmłodsi, którzy zostali podzieleni na dwie kilkunastoosobowe grupy. Pod opieką dziewięciu trenerów i pracowników Akademii przechodzili najpierw testy motoryczne, a później piłkarskie. Został do tego użyty nowoczesny sprzęt. – Za pomocą fotokomórek dokonaliśmy pomiarów szybkości zawodników. Skorzystaliśmy też z nowoczesnej technologii, czyli systemu FitLight, który w doskonały sposób pozwala sprawdzić szybkość reakcji dzieci. Były też testy gibkości czy siły ramion. Obecny przy testach był Kazimierz Piechnik, który jako trener przygotowania motorycznego sprawdzał i od razu korygował błędy zawodników, które naturalnie musiały się przytrafiać – dodaje Wisłocki. Po testach, które trwały około godziny, zawodnicy przeszli do sali ze sztuczną nawierzchnią i tam drugie 60 minuy poświęcili na grę w piłkę. Najpierw rywalizowali w meczach 2 na 2, a później 3 na 3. Grze przyglądało się czterech trenerów, którzy mieli za zadanie dokonać oceny zawodników.

Zamiarem projektu jest monitorowanie najzdolniejszych od najmłodszych lat. Do Krakowa zjechali wczoraj zawodnicy z takich klubów jak: Wolanka Wola Filipowska, Skalanka Skała, Piast Skawina, Futbol Brzącowice, Triumf Alwernia, Victoria Zalas, Orbita Bukowno, Dalin Myślenice, Gościbia Sułkowice, Kalwarianka Kalwaria Zebrzydowska, UKS Trzebinia i Wisła Brzeźnica. – Musimy to zrobić w taki sposób, żeby jak najwcześniej dowiedzieć się o zawodniku. W każdej grupie trafi się wyróżniający chłopiec, ale czy to będzie taki poziom, który pozwoli mu wybić się wyżej? Musi to zostać zweryfikowane, a Wiślacki Diament daje taką możliwość – tłumaczy Wisłocki. – Mając zawodnika z mniejszej miejscowości, który się wyróżnia, my już o tym wiemy. Mówimy trenerom żeby o niego dbali, a jeżeli uważają, że warto, żeby przyjechał zobaczyć, byłoby fajnie. Żeby pokazał się na tle naszych chłopaków, ponieważ może się okazać, że jest największym kozakiem. Stworzenie odpowiedniego środowiska może mocno pomóc w rozwoju, czasami bardziej niż najlepszy trening – dodaje.

Wydarzeniom w hali przyglądał się Patryk Jałocha, trener rocznika 2006, który już wcześniej sygnalizował potrzebę stworzenia takiego projektu. W Wiślackim Diamencie będzie pełnił funkcję koordynatora, natomiast trenerami odpowiedzialnymi za poszczególne roczniki będą Bartłomiej Święszek (2009 i 2011) oraz Marcin Starzykiewicz (2008 i 2010), którzy na co dzień pracują z dziećmi w Wolance Wola Filipowska. – Dostrzegliśmy podobny projekt w krzeszowickiej Akademii Piłkarskiej Mam Talent. W przyszłości też chcielibyśmy poszerzyć Diament o starsze roczniki, na razie zaczęliśmy od najmłodszych. Robimy to trochę inaczej, ponieważ wprowadzamy testy, również warsztaty dla trenerów – mówi Dyrektor Akademii.

W trakcie gdy zawodnicy byli pod opieką trenerów Wisły Kraków, ci którzy na co dzień pracują z nimi w swoich klubach mieli możliwość wzięcia udziału w warsztatach, które poprowadzili Gerald Imiolek, trener grupy naborowej i Aleksandra Adamiec, psycholog sportu ze sztabu wiślackiej drużyny U17. – W tym samym czasie, gdy dzieci grają trenerzy mają okazję poszerzyć wiedzę w temacie szkolenia dzieci. W perspektywie czasu będą również zajęcia z innymi trenerami, którzy mogą wiele ciekawych informacji przekazać. Poprzez spotkania z edukatorem żywieniowym czy psychologiem sportu planujemy również edukować rodziców tych dzieci, którzy dołączą na stałe do projektu – wyjaśnia Wisłocki.

Wiślacki Diament dopiero raczkuje. W tygodniu poprzedzającym niedzielne testy do klubów z okolic Krakowa wysłanych zostało blisko trzydzieści wiadomości, wykonana została podobna liczba telefonów. Czy Wisła zamyka się na inne kluby? – Nie. Zapraszamy kluby, które chciałyby włączyć się do projektu. Pewnie będą pytania czy chcemy zabierać dzieciaki z klubów. Projekt jest stworzony po to, żeby dzieci w przyszłości trafiło do Wisły, ale nie będziemy decydować o niczym bez wiedzy zarządców klubu. Pierwszym kontaktem w sprawie zawodnika zawsze będzie trener. Tak też działaliśmy w przypadku rocznika 2011, spotkało się to z pozytywnym odzewem – mówi Wisłocki. Zawodnicy, którzy zjechali na Reymonta 22, pochodzili z klubów w promieniu 60 km od Krakowa.

Chętnych trenerów oraz działaczy klubów zachęcamy do wysyłania zgłoszeń na diament@tswisla.pl. Wisłocki przyznaje, że jest to kolejny etap współpracy z klubami partnerskimi. – Chcemy coś dać od siebie – podsumowuje.

Źródło: akademiawisly.pl

2018.03.15 Wizyta zawodników Akademii w Białym Kościele

Środowy poranek dwóch zawodników z rocznika 2001 Kamil Broda oraz Szymon Windys, wraz z koszykarką Wisły CANPACK Kraków Klaudią Niedźwiecką oraz sekcją gimnastyki, wybrali się do Szkoły Podstawowej im. Świętej Jadwigi w Białym Kościele. Była to świetna okazja do rozmowy z młodymi kibicami Białej Gwiazdy.

Wyjazd do szkoły w Białym Kościele, podobnie jak inne organizowane przez Towarzystwo Sportowe Wisła Kraków, ma cel propagowania sportowego oraz zdrowego trybu życia i poszerzania wiedzy o Wiśle Kraków. W delegację udali się Kamil Broda, który dzisiaj wyrusza na zgrupowanie reprezentacji Polski do lat 17 oraz Szymon Windys, mieszkaniec Białego Kościoła. Obaj zawodnicy mieli okazję opowiedzieć o swoich początkach, ponieważ zarówno Kamil, jak i Szymon, zaczynali w mniejszych klubach. Zgromadzonych uczniów interesowało, jak wyglądają treningi w Akademii Wisły, co też nasi zawodnicy przybliżyli.

Po części prezentacyjnej odbyły się zajęcia praktyczne. Najpierw rozgrzewkę dla wszystkich poprowadziła Małgorzata Solarz-Kulbicka, a później dzieci dołączyli do wybranych przez siebie stacji. Piłka nożna zgromadziła ponad 40 chętnych, w tym również dziewczynki. W rolę trenerów wcielili się Broda oraz Windys, którzy zademonstrowali dwa ćwiczenia na prowadzenie piłki oraz podania z przyjęciem. Zajęcia zwieńczył trening strzelecki. Uczniom dogrywał Windys, a bronił Broda. Zakończeniem wizyty, która trwała ponad dwie godziny, były konkursy wiedzy o Wiśle. Zawodnicy Akademii wyłonili również chłopców z największymi umiejętnościami piłkarskimi poprzez konkurs podbijania piłki.

Źródło: akademiawisly.pl

2018.03.16 FITLIGHT Trainer™ w Akademii!

Po zapowiedziach, że kwota, którą kibice Wisły Kraków zasilili konto Akademii Piłkarskiej Wisła Kraków w ramach akcji #wislatonaszaprzyszlosc, zostanie spożytkowana właściwie, nie chcieliśmy pozostać gołosłownymi. I dzisiaj rano, do siedziby Akademii, trafiła przesyłka, która wyruszyła z Kanady – paczka, a w niej FITLIGHT Trainer™.

– Można powiedzieć, że w systemie FITLIGHT Trainer™ zakochałem się od pierwszego wejrzenia! Poznając możliwości urządzenia miałem w głowie jak w optymalny sposób możemy znaleźć zastosowania dla niego, aby osiągnąć korzyści zarówno w zakresie rozwijania motoryki naszych adeptów, ale też zdolności technicznych i taktycznych. Wiem o tym, że jest to kolejny mały krok w kierunku rozwoju, w kierunku dawania jeszcze lepszej szansy. Urządzenie na pewno będzie fantastycznie służyło naszym podopiecznym w Akademii, ale też w projektach towarzyszących – Akademia Techniki Indywidualnej czy Wiślacki Diament. Myślimy też o tym by z trenerem FITLIGHT odwiedzać nasze kluby partnerskie! Pierwsza taka wizyta najprawdopodobniej jeszcze w marcu – w Staniątkach – mówi Rafał Wisłocki, Dyrektor Akademii. Sprzęt, który zasilił i poszerzył możliwości wiślackich trenerów, testowany był już w lutym podczas pierwszych treningów projektu Wiślacki Diament.

Urządzenie FITLIGHT Trainer™ urządzenie zawierające 8 czujników świetlnych – lampek z fotokomórką i sensorem dotyku – połączonych bezprzewodowo z tabletem. Czujniki są używane jako cele, które użytkownik ma dezaktywować zgodnie z wytycznymi treningu. Są one dezaktywowane poprzez użycie rąk, stóp, głowy lub sprzętu sportowo-treningowego, zarówno poprzez pełny kontakt (dotyk), jak i bliskość (przecięcie sygnału fotokomórki) z systemem treningowym. Lampki mogą być programowane i wykorzystywane do danych potrzeb treningowych. Mogą badać czas reakcji ruchowy zawodników, ale na przykład mogą też być wykorzystywane do pomiaru szybkości podania bądź strzału zawodnika po określonym sygnale. Liczba konfiguracji tak naprawdę jest nieograniczona, co pozwala dostosować ćwiczenia pod potrzeby sportowców oraz ich trenerów. Tego rodzaju urządzenie wykorzystywane jest m.in. przez koszykarzy New York Knicks czy Cleveland Cavaliers, piłkarzy Manchesteru United oraz pracowników Uniwersytetu Michigan. Po więcej informacji oraz wypowiedzi fachowców, korzystających z FITLIGHT Trainer™ możemy odesłać na stronę fitlighttraining.com.

Źródło: akademiawisly.pl

2018.03.19 Klasy sportowe w Zelkowie we współpracy z Akademią

Niepubliczna Szkoła Podstawowa „Słoneczne Wzgórze” w Zelkowie ogłasza nabór do klas sportowych. Klasy od I do V prowadzone są we współpracy z Akademią Piłkarską Wisła Kraków. Zajęcia sportowe prowadzone są przez trenerów pracujących przy Reymonta 22 z młodzieżą.

W Niepublicznej Szkole Podstawowej w Zelkowie obecnie funkcjonuje IV klasa dla chłopców z roczników 2007-2008, której nauczycielem jest Maciej Papież, w Wiśle trener drużyny U11. Od nowego roku szkolnego Szkoła planuje uruchomić kolejne cztery klasy. Wszystkie z programem sportowym, co najmniej dziesięciogodzinnym, realizowanym w oparciu o plan szkolenia Akademii Wisły. – Podsumowując pierwszy semestr funkcjonowania klasy sportowej jestem bardzo zadowolony z postępu sportowego wszystkich zawodników. Niewątpliwie przyczyniło się do tego duże zaangażowanie szkoły, trenerów, a także możliwość współpracy z Akademią, w której jestem trenerem oraz korzystania z jej obiektów treningowych. Co mnie bardzo cieszy kolejnym sukcesem utworzenia klasy sportowej są lepsze wyniki w nauce, poprawa dyscypliny i organizacji zawodników oraz widoczna integracja w grupie uczniów – mówi trener Maciej Papież.

Duże zainteresowanie profilem sportowym spowodowało, iż Szkoła w Zelkowie wraz z Akademią Wisły otwierają jeszcze szerzej tę inicjatywę i od początku nowego roku szkolnego zajęcia sportowe w rozszerzonym zakresie będą realizowane w klasach od I do V szkoły podstawowej, czyli dla uczniów w rocznikach od 2007 do 2011, a obok piłki nożnej, będzie można wybrać gimnastykę, również realizowaną przez trenerów Towarzystwa Sportowego Wisła. Oferta ta jest skierowana do osób, które obok większej dawki ruchu fizycznego i sportu potrafią łączyć to z nauką na wysokim poziomie, o który dba Szkoła.

– Pan Maciej Papież, który dołączył do nas w ubiegłym roku wykonuje wraz z pozostałymi nauczycielami i trenerami świetną pracę, czego efekty mamy już widoczne. Nasza szkolna drużyna pokazała się w kilku turniejach z bardzo dobrej strony. Dostaliśmy się także do finału powiatu w kategorii U12, a co najważniejsze chłopcy rozwijają się indywidualnie i realizują swoją sportową pasję w pełnej zgodzie z nauką. Nadmienię, iż obok pięciu godzin angielskiego w tygodniu, nasi uczniowie uczą się też języka niemieckiego oraz francuskiego – mówi dyrektor Szkoły Maciej Antkiewicz. Niepubliczna Szkoła Podstawowa w Zelkowie kieruje swoją ofertę także do dzieci spoza gminy Zabierzów. Każdego dnia do Zelkowa dojeżdżają dzieci z północy Krakowa, a sama Szkoła umożliwia dowóz dzieci z Pętli Azory.

Źródło: akademiawisly.pl

2018.04.04 Unia Oświęcim kolejnym Klubem Partnerskim Wisły

Miło nam poinformować, że do grona Klubów Partnerskich Wisły Kraków dołącza Unia Oświęcim. Przedstawiciele klubu z Oświęcimia gościli na poniedziałkowym meczu Wisły z Lechem Poznań, a w przerwie tego spotkania złożyli podpisy pod umową partnerską, która ma zacieśnić relacje oraz współpracę w zakresie szkolenia zawodników w oświęcimskim klubie.

Jest to już piąty, po Piaście Skawina, Juvencie Starachowice, Futbolu Brzączowice i AP Wisła Czarny Dunajec, klub który wkracza do grona najbliższych klubów Wiśle Kraków. Tym razem działacze 13-krotnego Mistrza Polski postawili na największy ośrodek sportowy w Małopolsce Zachodniej. Akademia Unii szkoli obecnie już ponad 400 dzieci. Aktualnie trzy młodzieżowe drużyny Unii występują w ligach wojewódzkich: U13, U14 i U15, a drużyna seniorów ma aspiracje na awans do trzeciej ligi, ale też chce stawiać na ogrywanie młodzieży.

Unia Oświęcim to największy klub w Małopolsce Zachodniej, obecnie występujący w IV lidze, w której plasuje się na piątym miejscu. Podstawowym zawodnikiem klubu jest Marcin Pluta, który w naszej Akademii prowadzi najstarszą drużynę – U17. Unia Oświęcim założona została w 1946 roku i już wtedy w struktury klubu wchodziły inne sekcje, m.in. takie jak tenis stołowy, koszykówka, narciarstwo czy boks. Obecnie klub z Oświęcimia mocno utożsamiany jest z hokejem na lodzie, którą to sekcję powołano w 1958 roku. Po dwunastu latach hokeiści weszli do ekstraklasy, i do tej pory aż ośmiokrotnie zdobywali tytuł Mistrza Polski.

Sekcja piłkarska, która pozostawała w tle hokeja, od momentu założenia występowała w klasie B, plasując się w środku tabeli. Po fuzji z Sołą klub został dopuszczony do klasy A. W 1952 r. zdobył tytuł mistrza ligi wojewódzkiej. Po utworzeniu w strukturach organizacyjnych polskiego sportu III ligi Unia została do niej zakwalifikowana i wielokrotnie w następnych sezonach plasowała się tam na wysokich pozycjach, nie udało się jednak nigdy awansować do II ligi. Na początku XXI wieku Unia znalazła się na miejscu spadkowym w IV lidze, co zakończyło się wycofaniem klubu z rozgrywek i sezonu 2002/03 w Oświęcimiu nie odnotowano. Do gry Unia wróciła po roku, ale już zaczynając jak w 1946 roku – od Klasy B. Po wielu latach, w sezonie 2015/16, udało się wrócić do IV ligi, w której w debiutanckim sezonie Unia zajęła wysokie siódme miejsce.

Wychowankiem Unii Oświęcim jest między innymi Michał Nalepa, który mając 14 lat trafił do Wisły. Wcześniej piłkarskie szlify mistrz Węgier z 2016 roku zbierał właśnie w Oświęcimiu. Ponadto Unia wyszkoliła takich zawodników jak Maciej Iwański, Bartłomiej Dudzic czy choćby Paweł Moskwik.

– Wychowanie przez sport, to główne motto przyświecające Akademii Piłkarskiej Unia Oświęcim, która realizuje swoją działalność poprzez krzewienie piłki nożnej jako dyscypliny sportowej, rozwijanie zainteresowania sportem i sprawnością fizyczną, nauczanie gry w piłkę nożną oraz edukacja w zakresie zasad „fair play”. Zważywszy na to, że cele Akademii MKP Unia są bliskie celom Akademii Białej Gwiazdy, zawarcie partnerstwa pomiędzy klubami jest najlepszym z możliwych rozwiązań dającym realne korzyść obu klubom – mówi Jerzy Jarosz, prezes MKP Unia Oświęcim.

W ramach współpracy z Wisłą Kraków Unia Oświęcim może liczyć na wsparcie szkolenia, poprzez realizowanie planu szkoleniowego Wisły oraz liczne wizyty krakowskich trenerów podczas treningów Unii. Akademia będzie organizować również cykliczne warsztaty oraz turnieje szkoleniowe, a wyróżniający się zawodnicy mają trafiać do Krakowa na treningi i turnieje. By przyśpieszyć proces identyfikacji talentu kluby współpracujące mają za zadanie raportować o swoich zawodnikach oraz informować o takowych wyróżniających się w regionie. Współpraca ma też podnieść jakość drużyn Unii – tych najmłodszych poprzez dobieranie wyróżniających zawodników regionu i starszych, wliczając drużynę seniorów, poprzez wypożyczenia, w celu ogrywania, zawodników Wisły Kraków.

Źródło: akademiawisly.pl

2018.04.06 Akademia Wisły w Krzeszowicach!

Już teraz, dzieci oraz młodzież z Krzeszowic, którzy chcą trafić do Akademii Piłkarskiej Wisła Kraków, będą miały do tego idealną okazję. W ponad dziesięciotysięcznej gminie otwieramy treningi pod nadzorem trenerów Wisły Kraków.

– Krzeszowice mocno identyfikują się z Wisłą Kraków, a wiemy, że dzieciom, szczególnie tym najmłodszym, nie jest łatwo dotrzeć na Reymonta, żeby móc trenować w naszej Akademii. Stąd pomysł, który długo rozważaliśmy i analizowaliśmy, żeby w Krzeszowicach utworzyć oddział, będący przedsionkiem – mówi Rafał Wisłocki, dyrektor Akademii.

Treningi wystartują w najbliższych dniach i będą prowadzone przez trenerów Wisły. Nabór w pierwszej kolejności dotyczyć ma grup wiekowych: 2006, 2007, 2008 i 2009. Zgłoszenie oraz szczegóły można uzyskać pod adresem krzeszowice@tswisla.pl. Zachęcamy do aplikowania – grupy w Krzeszowicach będą szczegółowo nadzorowane, a przejścia do grup trenujących w Krakowie będą płynne i możliwe w każdym momencie.

Na co może liczyć oddział Akademii? Treningi z najlepszymi fachowcami w Małopolsce, profesjonalny sprzęt sportowy, mecze oraz turnieje na wysokim poziomie. Wiele korzyści wynikających z przynależności do jednego z najbardziej utytułowanych klubów w Polsce. Zawodnicy trenujący w Krzeszowicach będą mieli zapewnioną opiekę na którą liczyć mogą zawodnicy z Krakowa – nie tylko mowa o treningu piłkarskim, ale całym zapleczu, który buduje formę sportowca: wsparcie fizjoterapeutów, psychologów oraz trenerów bramkarzy i przygotowania motorycznego.

Działacze Akademii w ostatnich miesiąca mocno stawiają na rozwój skautingu – jednego z elementów szkolenia. Na początku tygodnia podpisana została – piąta już – umowa partnerska z Unią Oświęcim (więcej TUTAJ). Kluby Partnerskie Wisły na bieżąco składają raporty dotyczące zawodników, a kilku z nich zostało już zaproszonych na treningi oraz mecze Białej Gwiazdy. Niedawno wydany został pierwszy numer newslettera – zbioru artykułów dotyczących ścisłych specjalizacji związanych z piłką nożną. W najbliższym czasie kluby współpracujące z Wisłą będą brały udział w testach motorycznych. Wychodzenie poza własne obiekty ma tylko przyśpieszyć etap powiększanie wiedzy na temat najbardziej utalentowanych zawodników w Małopolsce.

– Kraków jest sercem Małopolski i chciałbym, żeby najlepsi stąd chłopcy grali dla Wisły – mówił Rafał Wisłocki w wywiadzie dla magazynu R22.

Źródło: akademiawisly.pl

2018.04.06 Jak nie strzelić sobie samobója w Internecie

Maks Michalczak z agencji Abanana oraz Marek Hejmo z Biura Prasowego Wisły Kraków przeprowadzili w czwartkowe popołudnie szkolenie medialne dla trzech najstarszych drużyn Akademii. Skupili się na obowiązkach piłkarza wobec mediów i klubu oraz specyfice poruszania się w mediach społecznościowych. Szkoleniu przyglądał się Damian Dukat, wiceprezes klubu.

Spotkanie, które odbyło się w Loży Prezydenckiej Stadionu Miejskiego im. Henryka Reymana, zaczęło się od wręczenia Patrykowi Warczakowi nagrody KURO Piłkarza Marca. Więcej o obrońcy Białej Gwiazdy TUTAJ .

Następnie głos zabrał Marek Hejmo. Dyrektor Biura Prasowego Wisły przedstawił zgromadzonym zawodnikom z drużyn U14, U15 i U17 standardy pracy osób odpowiedzialnych za funkcjonowanie klubowych mediów. Prowadzący skupił się przede wszystkim na obowiązkach jakie ma piłkarz pierwszej drużyny wobec klubu jeśli chodzi o sferę medialną i marketingową. Zwracał uwagę, że współpraca z mediami przynosi korzyści wszystkim stronom, również samym zawodnikom.

Hejmo poruszył również kwestię praw jakie posiadają piłkarze jeśli chodzi o media. – Biuro Prasowe i jego pracownicy są nie tylko po to aby przekazywać dziennikarzom czy kibicom to co klub ma do powiedzenia. Jesteśmy też po to by bronić dobrego imienia zarówno Wisły jaki Waszego – przekazał młodym zawodnikom. – Tak jak na boisku, czy w szatni tworzycie zespół i tylko wspólnie możecie osiągnąć sukces, tak każdy dział w klubie, sztab szkoleniowy i piłkarze tworzą jedną drużynę i najważniejsza jest współpraca – podkreślał. Na kilku przykładach pokazał jak zachowywać się wobec dziennikarzy i mediów klubowych, a jakie postawy nie są odpowiednie i mogą przysporzyć młodym zawodnikom problemy.

O samych mediach społecznościowych i poruszaniu się w nich opowiedział Maks Michalczak, były długoletni pracownik Wisły Kraków, również jako rzecznik prasowy klubu, a obecnie PR Manager agencji Abanana Advertising, agencji współpracującej z blisko trzydziestoma firmami w Polsce. Zaczął od omówienia rodzajów mediów społecznościowych i ich udziału na polskim rynku, przedstawiając szczegółowe dane dot. korzystania z różnych nośników informacji, ale też rozrywki. – Wasz wpis na Facebooku czy Instagramie w mgnieniu oka może dotrzeć do milionów osób. Postronna osoba go skopiuje, zrobi zrzut ekranu, udostępni na swoim profilu w social mediach i nie będziecie mieli na to praktycznie żadnego wpływu. Pamiętajcie o tym – przestrzegał. Michalczak sporą uwagę przykładał do ostrożności w sieci, podając przykłady złego wykorzystywania swoich kont, np. Kamila Grosickiego, któremu włamano się na konto czy Wayne’a Ronneya (Anglik groził jednemu z krytykujących go kibiców pobiciem). – Sprawdźcie też kto wasz profil może oglądać. Ludzie niemający mnie w znajomych widzą dwa zdjęcia i tyle – tłumaczył, pokazując swój profil na Facebooku.

Oprócz negatywnych przykładów złego wykorzystania przestrzeni internetowej, takich jak szukanie dziewczyny przez znanych piłkarzy w Internecie, obrażanie sędziów czy przede wszystkim nieprzemyślane udostępnianie treści na swoich profilach, były też przykłady, jak wykorzystać media społecznościowe. – Świetnym przykładem jest Kuba Błaszczykowski. On prowadzi profil dla kibiców, tam życia prywatnego nie ujrzycie. Każdy post jest przemyślany, nie jest wrzucany pod wpływem chwili – mówił. Zupełnym przeciwieństwem jest Donald Guerrier. Były zawodnik Wisły dzieli się z kibicami wszystkim, co go w życiu spotyka. – Nie jest to dobry pomysł – kwitował Michalczak. Prezentację zakończył przedstawiając młodym zawodnikom kilka prostych kroków, którymi kierując się nie będą strzelać sobie tytułowego samobója.

Źródło: akademiawisly.pl

2018.04.27 Zelków jest wiślacki!

Ponad setka dzieci przybyła na wczorajszy Dzień Otwarty z Wisłą Kraków w Zelkowie. Razem z koszykarzami i sekcją gimnastyki zachęcaliśmy uczniów Niepublicznej Szkoły Podstawowej „Słoneczne Wzgórze” do trenowania w naszym Klubie.

Spotkanie rozpoczęło się od przemówienia dyrektora szkoły Macieja Antkiewicza, który powitał gości oraz podsumował rok współpracy z Wisłą Kraków. W kwietniu 2017 roku zaczęły się w Zelkowie odbywać zajęcia Wiślackich Skrzatów, a już we wrześniu wystartowała klasa sportowa, której nauczycielem został trener Maciej Papież. Rozwój klasy sprawił, że od kolejnego roku szkolnego będzie ich pięć: od pierwszej do piątej. Spotkanie czwartkowe miało przedstawić sportowców trenujących przy ulicy Reymonta, ale też zachęcić do uprawiania sportu.

Klasy sportowe w Zelkowie we współpracy z Akademią

Przedstawicielami Akademii Wisły byli Kacper Durda i Jakub Zima, zawodnicy z drużyny U17 oraz ich trener, Marcin Pluta. Obecni byli też koszykarze Wawelskich Smoków, Jan Rerak i Jakub Natkaniec oraz sekcja gimnastyczna pod opieką koordynator Małgorzaty Solarz-Kulbickiej. Piłkarze oraz koszykarze opowiedzieli o sobie i swoich treningach, a później odpowiadali cierpliwie na pytania dzieci, które pytały nawet o ulubioną muzykę.

Następnie swój pokaz zademonstrowały młode gimnastyczki, których sprawność podobała się nie tylko widowni, ale również starszym kolegom z Wisły. Po piętnastominutowym show wszyscy przenieśli się na szkolne boisko, gdzie spotkali Tomasza Cywkę i Zdenka Ondraszka. Piłkarze Białej Gwiazdy wzięli udział w rozgrzewce, a później demonstrowali ćwiczenia z piłką. Uczestnikom nie przeszkadzał nawet lekko zacinający deszcz. Próbowali strzałów z powietrza, brali udział w gierce z juniorami Wisły, a później pokazali kto potrafi najwięcej razy podbić piłkę – nogami oraz głową.

Dzień Otwarty z Wisłą Kraków w Zelkowie można więc uznać za udany. Mamy nadzieję, że dużo uśmiechów, sporo aktywności, mnóstwo pozytywnej energii sprawią, że coraz więcej osób będzie chciało trenować z Białą Gwiazdą na piersi.

Źródło: akademiawisly.pl

2018.06.04 KIA Wadowscy partnerem Akademii!

Miło nam poinformować, że kolejną firmą dbającą o rozwój młodych zawodników Wisły Kraków stała się firma KIA Wadowscy. Dziękujemy za zaufanie!

Wadowscy z Wisłą Kraków współpracują od 2012 roku. Od wtedy dealer Volvo Wadowscy jest partnerem pierwszej drużyny, będąc stałym dostawcą aut najwyższej jakości. Od kwietnia tego roku współpraca poszerzyła się również o drużyny młodzieżowe naszego Klubu. Dealer KIA Wadowscy przekazał Akademii samochód, który jest do dyspozycji pracowników Akademii, co znacznie usprawni i ułatwi działanie na wielu polach.

Logotyp KIA Wadowscy pojawi się na meczowych koszulkach, koszulkach polo oraz dresach trzech najstarszych drużyn Akademii.

– Wadowscy to rodzinna firma o blisko 50-letniej tradycji. Od 2012 roku zajmujemy się sprzedażą samochodów marki KIA a także prowadzimy pełen zakres usług serwisowych. Jesteśmy laureatem wielu prestiżowych nagród i wyróżnień. Nasza firma opiera swoją misję na jakości, zrozumieniu potrzeb klientów i ludziach, którzy swoją pracą przyczyniają się do satysfakcji klientów. Od wielu lat angażujemy się w projekty charytatywne, kulturalne i sportowe. Współpracując z Akademią Piłkarską Wisły Kraków chcemy wesprzeć jej rozwój i pomóc w bieżącej działalności Akademii. Mamy nadzieję, że również dzięki naszej współpracy, jej wychowankowie wesprą w przyszłości szeregi pierwszej drużyny i nawiążą do największych sukcesów Białej Gwiazdy – mówi Marek Prędki, Dyrektor Zarządzający KIA Wadowscy.

Źródło: akademiawisly.pl

2018.06.28 Rafał Wisłocki w zarządzie Towarzystwa

W środę odbyło się walne sprawozdawcze zgromadzenie delegatów Towarzystwa Sportowego Wisła Kraków. W jego trakcie odbyło się głosowanie dotyczące przyjęcia dwóch nowych członków zarządu: Rafała Wisłockiego oraz Doroty Gburczyk-Sikory.

Rafał Wisłocki pracuje w Towarzystwie Sportowy od 2009 roku. Przez dłuższy czas był trenerem wielu grup młodzieżowych, które również koordynował. Od listopada 2015 roku pełni również funkcję Dyrektora Zarządzającego. Wejście w skład zarządu Klubu nie zmniejszy obowiązków w Akademii Piłkarskiej.

Obu osobom gratulujemy nowych funkcji oraz życzymy powodzenia!

Źródło: akademiawisly.pl

W mediach


Sezon 2016/2017 Powrót Sezon 2018/2019