Antoni Chrzanowski

Z Historia Wisły

(Różnice między wersjami)
Linia 31: Linia 31:
[http://www.desa.art.pl/html/aukcje/20070616_73/index_galeria.html "Witraż z kościoła o.o. Franciszkanów"]<br>
[http://www.desa.art.pl/html/aukcje/20070616_73/index_galeria.html "Witraż z kościoła o.o. Franciszkanów"]<br>
 +
Zob. artykuł z Dziennika Polskiego z 19 stycznia 1999 [http://www.dziennikpolski24.pl/pl/aktualnosci/sport/504794-biegi-i-malarstwo.html Bieg i malarstwo].
[[Kategoria:Zawodnicy (lekkoatletyka)|Chrzanowski Antoni]]
[[Kategoria:Zawodnicy (lekkoatletyka)|Chrzanowski Antoni]]

Wersja z dnia 11:38, 5 wrz 2011

Antoni Chrzanowski, lekkoatleta, płotkarz Wisły urodził się 13 czerwca 1905 roku w Krakowie.

Jako sportowiec, Chrzanowski należał wprawdzie do liderów drużyny, ale nie zaliczał się do wybitnych. Choć do obowiązków podchodził rzetelnie, sport uprawiał raczej dla zdrowia i przyjemności. Miał też niewątpliwie "pokoleniowego pecha", rywalizując z najpotężniejszymi talentami w dziejach polskiego sportu, takimi jak klubowy kolega, niezapomniany Mieczysław Balcer, który wpędzał w kompleksy większość sportowców swojej generacji.

Kiedy w 1925 roku Chrzanowski wystartował w Mistrzostwach Okręgu Krakowskiego w biegu przez płotki na dystansie 110 metrów, "Przegląd Sportowy" tak podsumował jego występ: "Styl bardzo słaby, branie płotków nazbyt wysokie i nader krótkie kroki". Startował też w biegach na 200 metrów, odnosząc lokalne sukcesy.

Antoni Chrzanowski był związany z Wisłą całe życie, również jako członek Rady Seniorów i Honorowy Członek TS Wisła.

Antoni Chrzanowski, bardziej znany jest jako artysta malarz, akwarelista, rysownik, uczeń Leona Wyczółkowskiego i Alfreda Terleckiego, ceniony i nagradzany w Polsce oraz w świecie. Od 1945 roku był członkiem Związku Polskich Artystów Plastyków.

Malował pejzaże, motywy architektoniczne, wnętrza budowli, szczegóły dekoracyjne, kwiaty w wazonach. Roman Pyjos w biogramie artysty pisze: "Jego precyzyjna kreska wprawiała w zadumę zawodowych znawców sztuki i licznie gromadzącą się publiczność na jego wystawach". Dzięki subtelności kolorów i lekkości pędzla (lub ołówka) sprawiał, że malowane obiekty miały w sobie wiele delikatności.

Antoni Chrzanowski to postać ważna dla Wisły, ale też dla Krakowa. Urodzony pod Wawelem artysta narysował lub naszkicował tysiące obrazków uwieczniających różne oblicza swego ukochanego miasta. Dzięki niemu przetrwała pamięć o miejscach, które już w Krakowie nie istnieją lub zostały całkowicie zmienione wskutek remontów i przebudowy.

W latach 60-tych dużo podróżował. Efektem są obrazy przedstawiające włoskie miasta, głównie Florencję czy tajemnicze zaułki Podhala. W 1968 roku brał udział w Międzynarodowym Triennale Rysunku we Wrocławiu.

Prace Chrzanowskiego można oglądać miedzy innymi w Muzeum Narodowym czy Galerii Pod Złotym Lewkiem w Krakowie. W Baranowie natomiast umieszczono obrazy Antoniego Chrzanowskiego z widokami XVI-wiecznych miast włoskich: Rzymu, Florencji, Wenecji, Neapolu.

Antoni Chrzanowski przeżył 95 lat robiąc to, co ukochał. Zmarł 29 marca 2000 roku, jest pochowany na Cmentarzu Rakowickim (kwatera LXXV-płn., rząd 1, nr grobu 9).


Źródła: Roman Pyjos, Nekropolie i biogramy działaczy, zawodników i trenerów TS Wisła; Przegląd Sportowy; desa.art.pl; artinfo.pl


Obrazy Chrzanowskiego na aukcjach:
"Kościół Skałka"
"Wnętrze kościoła Mariackiego w Krakowie"
"Stary młyn"
"Wnętrze Katedry na Wawelu".
"Kościół p. w. św. Michała Archanioła w Dębnie Podhalańskim"
"Witraż z kościoła o.o. Franciszkanów"

Zob. artykuł z Dziennika Polskiego z 19 stycznia 1999 Bieg i malarstwo.