Antoni Poznański

Z Historia Wisły

Antoni Poznański
Informacje o zawodniku
kraj Polska
urodzony 23.05.1892, Berszeda
zmarł 03.06.1921, Lwów
wzost/waga 176/70
pozycja prawoskrzydłowy i prawy łącznik
Kariera klubowa
Sezon Drużyna Mecze Gole
1907 Różowi Kraków
1907-1909 Wisła Kraków
1910-1921 Cracovia
1912 AZS Kraków
1914 ŁKS Łódź
1919-1921 Sparta Lwów
W rubryce Mecze/Gole najpierw podana jest statystyka z meczów ligowych, a w nawiasie ze wszystkich meczów oficjalnych.


Antoni Poznański; pilot i wojskowy, w czerwcu 1921 zginął podczas pokazów lotniczych we Lwowie. Karierę piłkarską rozpoczynał w drużynie "Różowych". Potem grał w Wiśle i Cracovii. Kandydować miał nawet w czasach galicyjskich do gry w reprezentacji Austrii...

Za: 85 lat MZPN w Krakowie 1919-2004, Katowice 2005

Poznański Antoni (10 V 1892) - kpt. lotn.

Spis treści

Doniesienia prasowe

Tygodnik Sportowy

ROK I. KRAKÓW DNIA 10. CZERW CA 1921 ROKU. NR. 4.


Sport polski, a w szczególności krakowski, stracił onegdaj jednego ze swoich najlepszych i najstarszych reprezentantów . Urodzony krakowianin, bierze Poznański udział w zaczątkach zorganizowanej gry footballowej w Krakowie, grając w T. S. „Wisła” na prawym skrzydle od roku 1906 już jako młody uczeń gimnazjalny. W krótkim czasie stał się jednym z najlepszych graczy krakowskich i swoim nadzwyczajnym biegiem i silnymi strzałami, znany nawet poza granicami miasta. Od r. 1910 czynnym był w K. S. „Cracovia“, gdzie zrazu na prawym skrzydle, później na prawym łączniku, zbierał prawdziwe laury i odznaczył się w zawodach krajowych, jak i międzynarodowych, tak że Austr. Związek Footb. nosił się z zamiarem w stawienia go do austrjackiej reprezentatywki. W czasie wojny, gdziekolwiek spełniał obowiązki służby wojskowej, brał czynny udział sportowy i był wszędzie ulubieńcem publiczności, która czarnego „Antka” wprost ubóstwiała. Nietylko jako footbalista, także jako znakomity biegacz, oraz w rzucie oszczepem okazywał specjalny talent. Toteż dotkliwą jest strata naszego sportu, gdy jednego z najstarszych weteranów i najwierniejszych, prawdziwych sportowców, musi pożegnać na wieki.

Klubowi sportowemu „Cracovia“, K. Z. O. P. N-owi i P. Z. P. N. wyrażamy na tej drodze nasze najgłębsze współczucie.

Tygodnik Sportowy nr 6 1921

ROK I. KRAKÓW DNIA 24. CZERW CA 1921 ROKU. NR. 6.

Śmierć śp. kap. Poznańskiego poruszyła do głębi najszersze koła sportowe Krakowa. Zmarły był dzieckiem Krakowa, ulubieńcem sportowej publiczności krakowskiej i serdecznym przyjacielem młodzieży, która uprawiała sport przez niego umiłowany. Pozostał po nim żal głęboki i szczery. By wyświadczyć kochanemu Antkowi ostatnią jeszcze przysługę, porozumiały się pomiędzy sobą krakowskie kluby klasy A. i postanowiły rozegrać zawody footbalowe pomiędzy sobą, z których cały czysty dochód zostanie przesłanym rodzinie śp. Poznańskiego.

Zawody odbędą się w sobotę dnia 25 bm. na boisku K. S. Cracovii w następującym porządku: O godz. 4 m. 45 Cracovia — Makkabi. O godz., 6 m. 30 Wisła — Jutrzenka. Bilety w przedsprzedaży nabyć można we firm ach: Weissman ul. Szewska i Statter ul. Starowiślna 16.


Raz, Dwa, Trzy: Ilustrowany Tygodnik Sportowy. 1932, nr 7

śp. Poznański Antoni. Nie będzie przesady w powiedzeniu, że był on pierwszym, najlepszym piłkarzem polskim, który grą swą zaintrygował sfery wiedeńskie już w latach przedwojennych. A nie był to jeszcze szczytowy poziom jego umiejętności, które skrystalizowały się w latach 1918— 1920. To, co podziwiano u Szeligowskiego i Olejaka oddzielnie, złączyło się w osobie Poznańskiego w stopniu j e s z c z e wy ż s zy m . Nieporównany solista, był równocześnie idealnym współpartnerem w kombinacji. Jego niebywałe zmiany z Mielechem na skrzydle, doprowadzały do rozpaczy przeciwnika. On też był prawzorem ustawiania się środkowemu na wypuszczenia („fory“), co przynosiło katastrofalne klęski drużynom wiedeńskim i budapeszteńskim, którym strzelić potrafił nawet i ze 7 bramek (Simmering 1:9).

Świetny piłkarz, był jeszcze lepszym kolegą, któremu każdy młody zawodnik zawdzięczał wiele dobrego. Nieopuszczający go nigdy dobry humor, wyrażał się na boisku posiadaniem kija hokejowego, jako talizmanu, którego pilnował jak oka w głowie. Śmierć lotnika, jaką zginął w r. 1921, spowodowała niepowetowaną stratę dla Cracovii i sportu polskiego


Galeria

Requiescat in pace

Grób Antoniego Poznańskiego na Cmentarzu Obronców Lwowa.
Grób Antoniego Poznańskiego na Cmentarzu Obronców Lwowa.
Grób Antoniego Poznańskiego na Cmentarzu Obronców Lwowa.
Grób Antoniego Poznańskiego na Cmentarzu Obronców Lwowa.