Artur Łaciak

Z Historia Wisły

(Różnice między wersjami)
(Zmiany w sztabie trenerskim Białej Gwiazdy)
(Trener Artur Łaciak kończy współpracę z Wisłą Kraków)
Linia 130: Linia 130:
'''Źródło:''' [http://www.wisla.krakow.pl//''' wisla.krakow.pl''']
'''Źródło:''' [http://www.wisla.krakow.pl//''' wisla.krakow.pl''']
 +
===Artur Łaciak wraca do Wisły Kraków===
 +
13 czerwca 2022 roku stanowisko szkoleniowca bramkarzy Białej Gwiazdy obejmie Artur Łaciak, który w zawodowej karierze był już związany z krakowską Wisłą. Umowa obowiązywać będzie przez dwanaście miesięcy.
 +
 +
 +
12.06.2022r.
 +
 +
Redakcja
 +
 +
Artur Łaciak wraca do Wisły Kraków, z którą związany był od 2009 roku, kiedy to dołączył do sztabu szkoleniowego trenera Macieja Skorży. W późniejszym czasie współpracował z takimi trenerami, jak między innymi Henryk Kasperczak, Kiko Ramírez czy Maciej Stolarczyk. W trakcie swojego pobytu przy Reymonta odpowiadał również za szkolenie i rozwój bramkarzy występujących w zespole rezerw oraz w drużynach juniorskich.
 +
 +
W czerwcu 2020 roku trener Łaciak zakończył swoją długoletnią współpracę z Białą Gwiazdą i przeniósł się do Wisły Płock, gdzie przez 12 miesięcy sprawował pieczę nad golkiperami Nafciarzy, by następnie trafić do drugoligowej Garbarni Kraków. Teraz 48-letni szkoleniowiec wraca na R22 i obejmuje stanowisko trenera bramkarzy drużyny dowodzonej przez trenera Jerzego Brzęczka.
 +
 +
Witamy ponownie przy R22 i życzymy powodzenia!
 +
 +
'''Źródło:''' [http://www.wisla.krakow.pl//''' wisla.krakow.pl''']
[[Kategoria: Trenerzy (piłka nożna)|Łaciak Artur]]
[[Kategoria: Trenerzy (piłka nożna)|Łaciak Artur]]
[[Kategoria: Trenerzy drużyn rezerwowych, juniorskich i młodzieżowych (piłka nożna)|Łaciak Artur]]
[[Kategoria: Trenerzy drużyn rezerwowych, juniorskich i młodzieżowych (piłka nożna)|Łaciak Artur]]

Wersja z dnia 05:39, 7 lip 2022

Artur Łaciak, 2016/2017.
Artur Łaciak, 2016/2017.
Artur Łaciak, 2007.
Artur Łaciak, 2007.
Artur Łaciak, 2010.
Artur Łaciak, 2010.

Artur Łaciak (ur. 9 listopada 1973 r.) - trener bramkarzy Wisły w sztabie Macieja Skorży, od czasu odejścia Jacka Kazimierskiego do sztabu Reprezentacji Polski w przerwie zimowej sezonu 2009/10.

W połowie czerwca 2010 roku został przesunięty do pracy z bramkarzami Młodej Wisły.

W sezonie 2013/2014 pełnił funkcję trenera bramkarzy drużyny rezerw (Wisła II Kraków).

Od września 2016 roku ponownie trenuje bramkarzy pierwszej drużyny.

Spis treści

Artykuły. Wywiady

Łaciak: Spełnienie moich marzeń

Data publikacji: 26-01-2010 08:01


Artur Łaciak od początku tego roku zajmuje się trenowaniem bramkarzy pierwszej drużyny. „Jednym z moich większych marzeń było pracować kiedyś z pierwszym zespołem Wisły” - mówi, a na jego twarzy pojawia się uśmiech. „Kto mnie zna, wie o czym mówię” – dodaje.

Ten materiał ukazał się w 97. numerze Newslettera Wisły Kraków. Aby otrzymywać newsletter, wystarczy wypełnić formularz.

Podobno bramkarzem został trener przez przypadek. Zgadza się? Teoretycznie tak. Zaczynając moją przygodę z piłką w Hutniku byłem napastnikiem. Strzeliłem kilka bramek, ale gdy przyszło do jednego z meczów, okazało się, że nie ma bramkarza. Stwierdziłem, że mogę bronić i później zostałem przez trenerów oddelegowany do treningów bramkarskich z trenerem Markiem Holocherem. Tak to się zaczęło i tak już zostało.

A trenerem bramkarzy? Też był w tym przypadek?

W tym było dużo mniej przypadku. Co prawda, gdy jeszcze kopałem piłkę, uważałem, że trenerem nie zostanę. Zdarzyło się jednak tak, że jeden z działaczy klubu, w którym wtedy grałem, zaczął mi wmawiać, że się do tego nadaję, mam do tego predyspozycje i powinienem tego spróbować. Debiut trenerski zaliczyłem w trzeciej lidze, gdy poprowadziłem zespół Proszowianki. Potem ta praca zaczęła mi się podobać. Podczas pobytu w jednym z zachodnich klubów zobaczyłem jak wygląda praca z bramkarzami i stwierdziłem, że mogę się w to pobawić. Tak to się zaczęło.

Doświadczenia z gry na bramce pomagają teraz w pracy trenera bramkarzy?

Myślę, że tak. Przede wszystkim w rozmowach prywatnych z bramkarzami, a staram się z nimi dużo rozmawiać i wiedzieć o nich w miarę możliwości wszystko, widzę, że jest dużo wspólnego, jeśli chodzi o stronę mentalną gry bramkarza. Staram się przekazywać informacje jak nie popełniać błędów, które ja kiedyś popełniałem. Jaki to będzie miało skutek, zobaczymy. Na razie bramkarze, z którymi pracowałem, byli zadowoleni ze współpracy ze mną, podobnie jak trenerzy. Zobaczymy, jak to będzie dalej. Mam nadzieję, że z pracy z pierwszą drużyną Wisły będę miał jeszcze większą radość.

Niektórzy mówią, że bramkarz uprawa inną dyscyplinę sportu niż zawodnicy z pola. Zgodzi się trener z tym?

Zgadzam się z tym po części. Przygotowanie bramkarza powinno znacznie się różnić od tego, jakie proponuje się zawodnikom z pola. Biorąc pod uwagę zachowanie bramkarza w trakcie meczu, obserwując ile on biega, w jakim przedziale, jakie odcinki, trzeba to potem przełożyć na okres przygotowawczy. U bramkarza wytrzymałość na przykład nie jest tak ważna jak u piłkarza z pola, a przygotowanie siłowe odgrywa większą rolę. Jeśli chodzi natomiast o grę brakarza, to widzimy, że często musi on grać poza szesnastką. Musi więc grać dobrze nogami, musi umieć podpowiedzieć kolegom, więc z taktyką też musi być bardzo dobrze obeznany. Musi to rozumieć, żeby dobrze podpowiadać.

Zaczął trener mówić o przygotowaniu bramkarzy. Skąd trener czerpie pomysły na kolejne ćwiczenia z bramkarzami?

Staram się czerpać pomysły z różnych źródeł. Mamy epokę internetu, więc korzystam z materiałów, które mogę tam znaleźć. Poza tym sprowadzam sobie też materiały z zagranicy różnymi źródłami. Materiały materiałami, ale potem dość sporo czas spędzam nad tym, żeby te ćwiczenia dopasować do tego, co chcę osiągnąć w danym treningu. Nie jest tak, że biorę ćwiczenie i potem surowo wymagam jego wykonania, lecz tak, że każde ćwiczenie ma jakieś przeznaczenie. Ćwiczenia, które gdzieś zobaczę staram się modyfikować pod kątem okresu, w którym bramkarz się znajduje. Jeśli pracujemy nad siłą, to ten trening musi być inny niż dynamika. Staram się, żeby ćwiczenia, które proponuję bramkarzom, nie powtarzały się i odpowiadały aktualnemu momentowi przygotowań bramkarzy.

Praca jako trener bramkarzy w pierwszej drużynie Wisły to wyzwanie, spełnienie marzeń, czy może przyjemność.

Wszystko po trochu. Na pewno było to jednym z moich większych marzeń pracować kiedyś z pierwszym zespołem Wisły. Kto mnie zna, wie, o czym mówię. Na pewno też jest to dla mnie kolejne wyzwanie i ogromna przyjemność. Praca z bramkarzami, w ogóle praca w klubie, sprawia mi ogromną przyjemność. Niestety, musi na tej pracy trochę ucierpieć moja rodzina.

Jacy są bramkarze Wisły?

Mariusz Pawełek ma na pewno niesamowite możliwości. Widać u niego bardzo dobre przygotowanie. Filip Kurto to młody, perspektywiczny bramkarz. On ma jeszcze czas, ale za rok, dwa powinien zacząć rywalizować z najlepszym bramkarzem w Wiśle. Łukasz Jarosiński to taki młody, nieposkromiony. Ma ogromny temperament i uważam, że jest to też materiał na dobrego bramkarza w przyszłości.

Mariusz Pawełek to jeden z tych zawodników, którzy wśród kibiców budzą największe kontrowersje. Co na jego temat chciałby trener więc powiedzieć kibicom?

Jeśli mówimy o kibicach Wisły, to kibic Wisły powinien wspierać zawodnika swojej drużyny bez względu na to, jak on gra, jak gra drużyna. Ja na pewno chciałbym, żeby dla Mariusza ta runda była udana, żeby zaczął jakiś nowy rozdział. Chciałbym też, żeby kibice wspierali go cały czas, bo dla niego niewątpliwie jest to bardzo istotne. On musi czuć nie tylko wsparcie jednego, czy drugiego trenera, albo drużyny, ale także osób, które utożsamiają się z Wisłą jako kibice.

M. Górski

Biuro Prasowe Wisły Kraków SA

Źródło: wisla.krakow.pl

Łaciak: Do kadry nie trafia się przypadkiem

Powiedzenie - bramkarz to ostatni obrońca - na stałe wpisało się w piłkarski słownik. Właśnie dlatego tak ważna jest dyspozycja golkipera, którą można osiągnąć jedynie ciężką pracą. Osobą, która na co dzień czuwa nad wiślackimi bramkarzami jest ich opiekun - trener Artur Łaciak.


25.06.2019r.

K. Biedrzycka

Przemysław Marczewski

Zgrupowanie to ważny czas nie tylko dla graczy z pola, ale także dla tych, którzy bronią dostępu do własnej bramki. Trener golkiperów Białej Gwiazdy - Artur Łaciak - przygotował na czas obozu specjalny plan, obejmujący m.in. przygotowanie motoryczne czy taktyczne. „Mam w głowie pewne przemyślenia, które nasuwają się po analizie poprzedniego sezonu. Mowa o jakiś brakach czy elementach do poprawy. Głównie nad nimi się skupiałem. W oparciu o te aspekty opracowany został plan działania, który skrupulatnie dzień po dniu realizujemy, dbając o systematyczny rozwój” - zaczął.


Wyróżnienie za pracę


Rzutem na taśmę na mistrzostwa Europy U-21 do Włoch wraz z Biało-Czerwonymi udał się bramkarz Białej Gwiazdy - Mateusz Lis. Jak podkreśla trener Łaciak, nie była to niespodziewana decyzja. „O tym, że Mateusz jest obserwowany przez trenerów reprezentacji wiedziałem już wcześniej. Cieszę się bardzo, że został powołany i że dostrzeżono, iż jest to zawodnik, który ciągle robi postępy. Miniony rok był dla niego bardzo trudny ze względu na debiut w najwyższej klasie rozgrywkowej, co było dla niego nowym doświadczeniem. Jestem zadowolony, że tak się stało, ponieważ otrzymał nagrodę za swoje zaangażowanie i pracę. Do kadry nie trafi się przypadkiem - wszystko jest poparte ciężką i systematyczną pracą oraz pokorą” - zaznaczył. „Jestem po to, aby im pomagać. Zawodnicy ciężką pracą muszą dbać o swój rozwój i podnosić w ten sposób swoje umiejętności. Cieszę się, że znajdujemy wspólny język, nasza współpraca układa się pomyślnie i mam nadzieję, że chłopcy dalej będą robić systematyczne postępy” - kontynuował.


Jest kogo rozwijać


Po półrocznym okresie z wypożyczenia do Wisły wrócił 20-letni bramkarz Kacper Chorążka. Na III-ligowym szczeblu zbierał niezbędne doświadczenie i zaliczył udane występy w seniorskiej piłce. „Kacper był obserwowany zarówno przeze mnie, jak i przez skautów. Otrzymał pozytywne oceny, bo radził sobie naprawdę dobrze. Staramy się przygotować go do nadchodzących rozgrywek najlepiej, jak potrafimy” - analizował.


Przepis, który obliguje w sezonie 2019/2020 drużyny grające na najwyższym szczeblu rozgrywkowym w Polsce do wystawiania młodzieżowca, może być szansą dla wielu bramkarzy. Często szkoleniowcy decydują się na taki właśnie wariant. „Do tej pory w niższych ligach trenerzy szukali właśnie takich możliwości, ponieważ jest to korzystne. Trzeba jednak pamiętać o tym, że pozycja ta jest bardzo odpowiedzialna i w wielu przypadkach dużo zależy właśnie od bramkarza. Należy mieć golkipera, który jest w stanie poradzić sobie na danym szczeblu. Niewątpliwie, jest to okazja dla młodych bramkarzy, aczkolwiek kluczem jest prezentowanie przez nich odpowiedniego poziomu dostosowanego do danej ligi. Wówczas ci bramkarze będą doceniani. Byliśmy świadkiem prób wystawienia młodych bramkarzy w Ekstraklasie, lecz po krótkim czasie wycofywano się z tych pomysłów. W tych trudnych momentach bezcenne okazuje się doświadczenie” - tłumaczył.


Nowy sezon, stare cele?


Nowy sezon niesie ze sobą nowe możliwości i otwiera drzwi przed każdym z zawodników. Jakie cele trener stawia przed swoimi podopiecznymi? „Bez wątpienia zależy mi nieustającym rozwoju moich bramkarzy - każdego z osobna. Mamy młodych Kamila Brodę czy Kacpra Chorążkę, który jest naszym wychowankiem, wracającego z kadry Mateusza Lisa czy doświadczonego Michała Buchalika. Połączenie młodości z doświadczeniem może jedynie zaowocować w przyszłości, przynosząc korzyści piłkarzom i klubowi. Ja osobiście zrobię wszystko, aby im w tym pomóc” - zakończył wypowiedź trener Artur Łaciak.


Źródło: wisla.krakow.pl

Zmiany w sztabie trenerskim Białej Gwiazdy

Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami, modyfikacjom ulega skład sztabu szkoleniowego pierwszej drużyny Białej Gwiazdy. W większości przypadków nastąpią przesunięcia na stanowiskach, a kilka decyzji zostanie podjętych w przyszłości.


27.11.2019r.

Redakcja


Mariusz Jop zostanie szkoleniowcem rezerw Białej Gwiazdy, zastępując Adriana Filipka, który przejmie drużynę CLJ U-18. Obaj trenerzy wciąż będą ściśle współpracować z pierwszym zespołem Wisły, pracując nad rozwojem młodzieży. Dalsza praca Marcina Pluty w krakowskim Klubie, dotychczasowego opiekuna juniorów, zależeć będzie od wyników prac strategicznych nad Akademią.

Dotychczasowy trener bramkarzy pierwszego zespołu Artur Łaciak będzie odpowiadać za szkolenie golkiperów w CLJ U-18. Obok pracy z występującymi na tej pozycji zawodnikami juniorów starszych, współtworzyć będzie także dział skautingu krakowskiego Klubu.

Od pełnienia obowiązków w klubie z Reymonta odsunięty został Wojciech Żuchowicz, który nie będzie dłużej piastować funkcji trenera przygotowania fizycznego pierwszej drużyny Białej Gwiazdy. Całkowitą odpowiedzialność za ten obszar przejmie Leszek Dyja. Przyszłość trenera Żuchowicza zostanie określona wkrótce.

Źródło: wisla.krakow.pl


Trener Artur Łaciak kończy współpracę z Wisłą Kraków

Trener bramkarzy Artur Łaciak, który w ostatnich miesiącach pracował z juniorami starszymi CLJ U-18, rozstaje się z krakowskim Klubem. Umowa została rozwiązana za porozumieniem stron i przestała obowiązywać 31 maja 2020 roku. Następnym przystankiem w karierze szkoleniowca będzie Wisła Płock.


01.06.2020r.

Redakcja


Artur Łaciak związany był z klubem prawie 13 lat. Przez ten czas pracował na niemalże na wszystkich szczeblach - z juniorami, z rezerwami i z pierwszą drużyną. Współtworzył sztab trenerski m.in. Macieja Skorży, Henryka Kasperczaka, Kiko Ramireza czy Macieja Stolarczyka. Wraz z Wisłą sięgnął w 2010 roku po wicemistrzostwo Polski. Pod jego skrzydłami umiejętności bramkarskie doskonalili m.in. Michał Miśkiewicz, Łukasz Załuska, Mariusz Pawełek oraz Michał Buchalik, Mateusz Lis czy Kamil Broda.

W ostatnim czasie Artur Łaciak pracę w juniorach Białej Gwiazdy łączył z prowadzeniem golkiperów w kadrze Polski U-19.

Dziękujemy i życzymy powodzenia w nowym miejscu!


Źródło: wisla.krakow.pl

Artur Łaciak wraca do Wisły Kraków

13 czerwca 2022 roku stanowisko szkoleniowca bramkarzy Białej Gwiazdy obejmie Artur Łaciak, który w zawodowej karierze był już związany z krakowską Wisłą. Umowa obowiązywać będzie przez dwanaście miesięcy.


12.06.2022r.

Redakcja

Artur Łaciak wraca do Wisły Kraków, z którą związany był od 2009 roku, kiedy to dołączył do sztabu szkoleniowego trenera Macieja Skorży. W późniejszym czasie współpracował z takimi trenerami, jak między innymi Henryk Kasperczak, Kiko Ramírez czy Maciej Stolarczyk. W trakcie swojego pobytu przy Reymonta odpowiadał również za szkolenie i rozwój bramkarzy występujących w zespole rezerw oraz w drużynach juniorskich.

W czerwcu 2020 roku trener Łaciak zakończył swoją długoletnią współpracę z Białą Gwiazdą i przeniósł się do Wisły Płock, gdzie przez 12 miesięcy sprawował pieczę nad golkiperami Nafciarzy, by następnie trafić do drugoligowej Garbarni Kraków. Teraz 48-letni szkoleniowiec wraca na R22 i obejmuje stanowisko trenera bramkarzy drużyny dowodzonej przez trenera Jerzego Brzęczka.

Witamy ponownie przy R22 i życzymy powodzenia!

Źródło: wisla.krakow.pl