Artur Werner

Z Historia Wisły

Artur Werner.Ze zbiorów Muzeum Pienińskiego w Szczawnicy
Artur Werner.
Ze zbiorów Muzeum Pienińskiego w Szczawnicy

Dr Artur Karol Werner - (ur. 31 stycznia 1898 w Lipnie, zm. 2 stycznia 1958 w Szczawnicy) lekarz, narciarz, trener, wychowawca i zasłużony działacz szczawnickiej Wisły. Wraz z żoną Anną Werner, współzałożycielką klubu, otaczał opieką miejscową młodzież. Oboje zmarli bezpotomnie, spoczywają na cmentarzu w Szczawnicy.

Spis treści

Fakty

  • Lekarz uzdrowiskowy.
  • W czasie okupacji uczestnik konspiracji w ramach AK: "ps. Strzelba, ...prowadził szpital w budynku schroniska na Turbaczu. Dr Werner był lekarzem IV batalionu 1 Pułku Strzelców Podhalańskich AK, który uratował życie i zdrowie niejednego partyzanta".
  • Dzięki jego staraniom reaktywowano szczawnicką Wisłę po II wojnie światowej.
  • Jego wychowankiem był Stefan Kapłaniak.

Wspomnienia

Tak o roli Wernera, jako animatora sportu narciarskiego i kajakowego w Szczawnicy pisał Stanisław Zachwieja:

"Pionierami narciarstwa w Szczawnicy byli Czesław Winiarski i doktor Artur Karol Werner. Utworzyli sekcję narciarską w latach 30. ubiegłego wieku przy oddziale Polskiego Towarzystwa Tatrzańskiego.

Od razu zainicjowali budowę skoczni. W tej sprawie porozumieli się z pułkownikiem Franciszkiem Wagnerem, działaczem zakopiańskiego TS „Wisła", i po negocjacjach postanowiono zbudować skocznię na stoku Palenicy w okolicy Malinowa.

Pierwszym trenerem szczawnickich skoczków był doktor Artur Karol Werner. Sam skakał na skoczni, ale nie osiągał dużych odległości, bowiem jego skoki były bardziej instruktażowe, a nie na bicie rekordów. Chociaż, jak na ówczesne czasy, sądząc bo budowie skoczni, można było uzyskać nawet 60 metrów i więcej.

Okres okupacji zaprzepaścił szansę na dalszy rozwój narciarstwa. Skocznia uległa zniszczeniu, a okupant rekwirował narty dla potrzeb niemieckiej armii. Fortelu użył doktor Artur Karol Werner, nakazując skracać narty".

Źródło: z-ne.pl.

Zastrzyków i leków z apteki w Szczawnicy używano w czasie operacji prowadzonych przez sanitariuszy i lekarzy AK, m.in. po potyczce partyzantów z grupą pościgową gestapo z Nowego Targu i Zakopanegona Przysłopiu 21 stycznia 1944 roku. Zginęło wówczas pięciu żołnierzy AK. Ciężko ranny został dowódca – plutonowy Kazimierz Pakuła (ps. „Wilczek”), którego operował lekarz związany z Armią Krajową – doktor Artur Werner (ps. „Strzelba”). To właśnie doktor Werner w czasie wizytacji oddziałów AK walczących w lasach gorczańskich i Beskidu Wyspowego uzupełniał ich apteczki polowe lekami otrzymanymi od Pileckiego. Z apteki w Szczawnicy doktor Werner przekazywał także leki dla punktu sanitarno-aptecznego w Czorsztynie, prowadzonego przez Teresę Drohojowską.

Źródło: oia.nq.pl

Niewątpliwie zasłużonymi postaciami dla naszego miasta są szczawniccy lekarze – dr Zbigniew Kołączkowski oraz dr Artur Karol Werner. Doktor Kołączkowski od początku wojny znalazł się w formacji ZWZ (Związek Walki Zbrojnej), gdzie udzielał pomocy żołnierzom udającym się na Węgry. Prowadził ośrodek zdrowia oraz od 1942 r. szpital zakaźny w willi Wanda. Doktor Kołączkowski pomógł wielu Szczawniczanom uniknąć wywózki na roboty do Niemiec, stymulując u nich tyfus lub podrabiając zdjęcia rentgenowskie. Z kolei dr Artur Karol Werner ps. Strzelba, w czasie okupacji prowadził szpital w budynku schroniska na Turbaczu. Dr Werner był lekarzem IV batalionu 1 Pułku Strzelców Podchalańskich AK, który uratował życie i zdrowie niejednego partyzanta.

Źródło: szczawniczanin.pl

  • Śmierć Artura Wernera. 3

Droga Pienińska im. Anny i Artura Wernerów

Droga Pienińska (Pieninska cesta) to trakt wiodący ze Szczawnicy w Polsce do Czerwonego Klasztoru na Słowacji. Prowadzi wzdłuż Dunajca, który na tym odcinku tworzy piękny przełom. Pierwszy odcinek, od ujścia potoku Grajcarek przy Przystani Wodnej w Szczawnicy, do ujścia Leśnickiego Potoku (Lesnycký potok) wybudował w latach 1870-1875 Józef Szalaj. Po jego śmierci budowę kontynuowała krakowska Akademia Umiejętności. Budowę drogi po stronie wtedy węgierskiej a dziś słowackiej finansowano w całości z budżetu polskiego. W niektórych miejscach Dunajec tworzy bardzo ciasny wąwóz i trzeba było ociosywać skały.

W 2007 roku całą drogę pokryto nawierzchnią betonową ze środków UE. Obecnie ścieżka nosi imię Anny i Artura Wernerów. Doktor Artur Karol Werner (1898-1958) był wielkim patriotą, członkiem AK – ps.”Strzelba”. Był lekarzem społecznikiem i przyjacielem młodzieży. Założył Klub Sportowy „Pieniny”. Żona Anna Werner ( 1899-1986) aktywnie wspierała męża. Po jego śmierci kontynuowała działalność na rzecz społeczeństwa Szczawnicy.

Źródło: krajoznawcy.info.pl

Wernerowie patronami ścieżki

Źródło: e-zakopane.info.pl (06.09.2005)

Biegnąca wzdłuż Grajcarka w Szczawnicy ścieżka pieszo-rowerowa nazwana została imieniem Anny i Artura Wernerów.

W niedzielę po południu odbyło się uroczyste odsłonięcie tablicy pamiątkowej, w którym uczestniczyła rodzina Wernerów, przedstawiciele władz samorządowych miasta, działacze Klubu Sportowego Pieniny oraz mieszkańcy Szczawnicy.

W Szczawnicy wciąż jest żywa pamięć o Annie i Arturze Wernerach. Dr. Wernera wspomina się jako prekursora sportu, który zachęcił górali do jego uprawiania.

Był on zasłużonym lekarzem uzdrowiska, a także współzałożycielem Prewentorium Górniczego w willi "Renata" oraz dyrektorem Prewentorium im. Pstrowskiego. Pełnił obowiązki naczelnego lekarza Inhalatorium, dyrektora sanatorium Polskiego Czerwonego Krzyża w pawilonie "Modrzewie" oraz prezesa PCK w Szczawnicy.

- Początkowo przyjeżdżał latem i zimą na tzw. sezony do Szczawnicy - razem z żoną Anną. Z czasem te sezonowe wypady stały się życiową potrzebą i wkrótce Wernerowie osiedlili się tam na stałe, oddając swe siły i umiejętności uzdrowisku - wspominał podczas uroczystości radny Józef Dyda.

To między innymi z inicjatywy Artura Wernera powstał w 1930 r. w Szczawnicy Klub Sportowy "Pieniny", a on sam przez wiele lat był jego prezesem, pełniąc tę funkcję od 1935 do 1954 r. Doktora wspomina się jako wielkiego entuzjastę sportu i wychowawcę młodego pokolenia wyczynowców, założyciela poradni i lekarza sportowego. W 1934 r. za jego sprawą założono Pienińską Sekcję Kajakową. Działalność sportową, przerwaną w czasie okupacji hitlerowskiej, wznowiono dopiero po sześciu latach. W latach wojny Artur Werner wspierał ruch oporu, opiekował się rannymi i chorymi partyzantami. Był też przewodniczącym oddziału PCK i pracował jako lekarz zdrojowy, a w konspiracji - jako lekarz powiatu nowotarskiego. Klub sportowy w Szczawnicy wznowił działalność w październiku 1945 r., dwa lata później odrodziła się sekcja kajakowa.

W pracy i działalności sportowej wspierała Artura Wernera jego żona Anna, która w pamięci znających ją zapisała się jako bardzo skromna, ale niezwykła osoba, dająca się lubić, pozostająca w cieniu męża. Często przesiadywała na przystani i obserwowała trenujących kajakarzy.

- Kochaliśmy wszyscy panią Anię za troskę o zawodników, trenerów, działaczy. Cieszyła się z każdego naszego sukcesu, nie tylko sportowego. Była naszym wielkim przyjacielem - podkreślał Józef Dyda.

Wyrazem pamięci mieszkańców Szczawnicy o dr. Wernerze i jego żonie jest nazwanie ich imieniem ścieżki pieszo-rowerowej, prowadzącej do przystani, gdzie małżonkowie spędzali wiele czasu, śledząc wyczyny swoich wychowanków. Uroczyste odsłonięcie tablicy pamiątkowej odbyło się w niedzielę po południu. Przybyli na nie przedstawiciele władz samorządowych Szczawnicy, działacze sportowi oraz mieszkańcy uzdrowiska. Nie zabrakło także przedstawicieli rodziny Wernerów, m.in. Ewy Maciejowskiej oraz ich wychowanka Stanisława Głuca.

- Wszyscy, którzy znali państwa Wernerów, wiedzą, jak bardzo ukochali oni to miasto, ile włożyli w nie swojej mądrości, wiedzy, doświadczenia - ale szczególnym celem, szczególną pasją obojga był klub Pieniny. Młodzież, którą wychowali, była ich wielką miłością - wspominała Ewa Maciejowska, dziękując jednocześnie za wyraz pamięci o Wernerach władzom samorządowym Szczawnicy i Klubowi Sportowemu "Pieniny".

Źródło: e-zakopane.info.pl (06.09.2005)

Pozostałe zdjęcia

Inne

‎‎

Linki

Echo Krakowa. 1974, nr 182 (6 VIII) nr 8975

Puchar dr Wernera

NA Dunajcu w Szczawnicy odbyły się zawody kajakowe o puchar dr Wernera. Zespołowo triumfowały Pieniny Szczawnica przed Startem i Dunajcem z Nowego Sącza.

Powojenna kronika TS "Wisła" oddział Szczawnica

Źródło: Archiwa KS "Pieniny" Szczawnica

Kronika TS "Wisła" oddział w Szczawnicy
Opis:
Rękopisy sprawozdań, zdjęcia, notatki z lat 1945-1949. Wykonanie: Anna Wernerowa. Dokument pozyskany dzięki uprzejmości KS "Pieniny" Szczawnica.
Zobacz (16,9 mb)

Zapis: prawy przycisk myszy na Zobacz, a następnie: "Zapisz jako...".
Uwaga! Duże pliki mogą się wolno ładować.

Requiescat in pace

Grób Artura i Anny Wernerów w Szczawnicy.