Artykuły, wywiady. Siatkówka kobiet 1968/1969

Z Historia Wisły

Spis treści

Artykuły, wywiady. Siatkówka kobiet 1968/1969

Siatkarki jak i siatkarze zakwalifikowali się do turnieju olimpijskiego w Meksyku

Echo Krakowa. 1968, nr 151 (28 VI) nr 7110

JAK pamiętamy, podczas ostatnich mistrzostw Europy zarówno siatkarki jak i siatkarze zakwalifikowali się do turnieju olimpijskiego w Meksyku.

Obecnie obydwa zespoły przygotowują się do startu w Olimpiadzie.

Siatkarki przebywają na Hali Gąsienicowej, gdzie pod kierunkiem trenera mgr B. Krystka odbywają górskie wędrówki, a następnie trenować będą w zakopiańskim OPO. W kadrze są m, in. 3 krakowianki: Józefa Ledwig, Elżbieta Porzec I Wanda Wiecha.

Największe wrażenie z Meksyku?

Echo Krakowa. 1968, nr 263 (8 XI) nr 7222

Józefa Ledwig i Elżbieta Porzec (Wisła). Największe wrażenie z Meksyku? To chyba pierwszy mecz z Koreą płd. Kosztował nas dużo nerwów.

Nie zapomnimy go do końca życia. Na szczęście skończyło się pomyślnie i przywieźliśmy medal, z którego się bardzo cieszymy.


Czy Wisła odzyska mistrzostwo Polski?

Siatkarki I — ligi rozpoczynają mistrzostwa Echo Krakowa. 1969, nr 8 (10 I) nr 6967


W najbliższa sobotę (11 bm.) rozpoczynają się mistrzostwa I ligi w siatkówce kobiet. Jedynym reprezentantem Krakowa w tej klasie rozgrywek jest zespół siatkarek Wisły. W 1967 roku wiślaczki zdobyły zaszczytny tytuł mistrzyń Polski. W ubiegłym roku, po niefortunnej porażce w ostatnim meczu ze Startem Łódź, zajęły trzecie miejsce za łodziankami i warszawską Legią. Jak będzie w tym roku? O przygotowaniach drużyny do sezonu mówi jej trener — dr Zbigniew Szpyt.

— Przygotowania rozpoczęliśmy w październiku ub. r. na obozie w Brzesku. Nie brały w nim udziału nasze najlepsze siatkarki: Ledwig, Porzec i Wiecha, które w tym czasie występowały na Igrzyskach Olimpijskich w Meksyku.

W listopadzie 1968 r. wzięliśmy udział, już w pełnym składzie, w turnieju łódzkiego Startu.

Zajęliśmy drugie miejsce przegrywając w finałowym meczu z mistrzyniami Polski 2:3. Następnie Wisła reprezentowała Polskę w spartakiadzie klubów gwardyjskich, która odbyła się w Rumunii. Wypadliśmy dobrze, zajmując trzecie miejsce za Rumunią i ZSRR. Tuż przed świętami zorganizowaliśmy turniej „O srebrną siatkę”.

Podczas tego turnieju nasze siatkarki wygrały łatwo ze Startem 3:0, ale — gwoli sprawiedliwości — trzeba stwierdzić, że łodzianki wystąpiły bez swojej najlepszej zawodniczki — Hermel-Niemczykowej. W dniach 27. XII. 68 — 7 bm. przygotowaliśmy się na obozie w Nowym Targu.

Pierwsza szóstka wyłoniona zostanie z następujących zawodniczek: J. Ledwig, E. Porzec, W. Wiecha, D. Kmieć, K. Maszek, G. Heine, T. Zając i T. Osiak. Ponadto „chrzest bojowy” w ligowych spotkaniach przejdą utalentowane juniorki K. Sobańska, B. Wilczek i K. Mioduszewska. Definitywnie zakończyły karierę sportową: I. Sowa-Kaehel i B. Smolińska. Nie wystąpią również: K, Stary (urlop macierzyński) i H. Keller, która zaniedbała się w treningach. Losowanie nie wypadło dla nas zbyt pomyślnie. W pierwszej rundzie gramy bowiem w Krakowie i ze i z Legią.

Tyle trener Mamy nadzieję, karki Wisły nie oczekiwań sympatyków tej dyscypliny sportu i tytuł mistrza Polski po jednorocznej przerwie powróci do Krakowa.

W sobotę (11 bm.) Wisła gra z Odrą Wrocław, a w niedzielę (12 bm.) z Polonią Świdnica, w której to drużynie wystąpi najlepsza z polskich siatkarek na Olimpiadzie w Meksyku — H. Aszkiełowicz. Spotkanie zapowiada się interesująco. Sympatyków siatkówki czekają nowe emocje, (kas)


Siatkarki Wisły mistrzyniami Polski

Gazeta Krakowska. 1969, nr 93 (21 IV) nr 6579

W niedzielę zakończyły się rozgrywki I ligi siatkówki kobiet. Tytuł mistrzowski wywalczyły siatkarki krakowskiej Wisły. które wygrały 20 spotkań, ulegając jedynie dwukrotnie warszawskiej Legii. Jest to trzeci tytuł mistrzowski w historii krakowskiego zespołu. Najsilniejszymi punktami drużyny prowadzonej przez Zbigniewa Szpyta, są 3 olimpijki: Józefą Ledwig, Elżbieta Porzec I Wanda Wiecha. Ponadto w pierwszej szóstce mistrzowskiego zespołu występowały w tym sezonie: Grażyna Heine, Krystyna Maszek, Danuta Kmieć, Teresa Zając i Teresa Osiak. Wicemistrzem Polski został zespół Legii, a dopiero na trzecim miejscu znalazł się ubiegłoroczny mistrz — Start Łódź. W niedzielę siatkarki Wisły, w meczu decydującym o tytule mistrzowskim pokonały w Łodzi łatwo miejscowy Start 3:0. Znajdujące się w słabej formie łodzianki tylko w pierwszym secie nawiązały walkę z przeciwniczkami. Warszawska Legia, załamana nieoczekiwaną sobotnią porażką ze Startem Gdynia, w niedzielę uległa także AZS Gdańsk 8:3.

Gazeta Krakowska. 1969, nr 136 (10 VI) nr 6622

Siatkarki Wisły zdobyły po raz trzeci tytuł mistrza Polski. Oto skład mistrzowskiej drużyny: J. Ledwig, E. Porzec, W. Wiecha, D. Kmieć, Kr. Maszek, Gr. Heine, T. Osiak, T. Zając, E. Zabajewska, Kr. Sobańska, B. Wilczek i Kr. Mioduszewska. Trenerem zespołu jest dr Zb. Szpyt, kierownikiem sekcji mjr E. Kmieć. Siatkarki otrzymały puchary z PZPS i KOZPS, nagrody i upominki z klubu i KKKFiT.