Bóg też jest za Wisłą

Z Historia Wisły

Spis treści

Bóg też jest za Wisłą

Zdjęcie wykonane w szatni Amp Futbolistów Wisły przed jednym ze spotkań
Zdjęcie wykonane w szatni Amp Futbolistów Wisły przed jednym ze spotkań

Na rozpadających się ścianach starego stadionu Wisły czyjaś kibicowska ręka kiedyś napisała: „Bóg też jest za Wisłą”. Ten napis towarzyszył w dobrych i złych chwilach kibicom i sportowcom z białą gwiazdą na piersi. I chyba coś było (jest) na rzeczy. Bowiem niejednokrotnie byliśmy już świadkami wielu sportowych „cudów” nad naszą Wisłą, by przypomnieć choćby te z ostatnich lat: pokonanie w 2000 roku w nieprawdopodobnych okolicznościach Realu Saragossa po rzutach karnych , wygranie przez koszykarki mistrzostwa w sytuacji kiedy na 3 sekundy przed końcem spotkania rywalki prowadziły we własnej hali 4 punktami, a rzut w ostatniej sekundzie Anny DeForge doprowadził do dogrywki, czy będący w świeżej pamięci awans piłkarzy z grupy w rozgrywkach Ligi Europy (grudzień 2011).

„Z Bogiem” – tymi słowami zaczyna spisywanie najważniejszych wydarzeń dotyczących TS Wisła sekretarz klubu Marian Kopeć w 1919 roku. Bo też związki wiślackich pokoleń z Kościołem i ich religijność była od początku czymś naturalnym. I dawali temu wyraz rozpoczynając ważne dla klubu wydarzenia od uroczystej mszy świętej. Kapelani niemal od początku towarzyszyli Wiśle święcąc jej sztandary, czy obiekty sportowe. Charakterystyczne, że legenda naszego klubu, Henryk Reyman, nosił przydomek „Proboszcz” - co samo w sobie miało swoją wymowę i wiązało się to z tym, że przed rozgrywanymi w niedzielę spotkaniami piłkarskimi „zachęcał kolegów z drużyny, by najpierw szli na mszę do kościoła”. Było to regułą niezależnie czy grano w Krakowie, czy na wyjeździe. Reyman pozostał człowiekiem wierzącym i praktykującym przez całe swoje życie i nie krył tego nawet w czasach, gdy było to niemile widziane przez ówczesne władze. W latach 40. i 50. uczęszczał regularnie do kościoła św. Anny w niedziele na godzinę 13., nosił na szyi medalik, odmawiał pacierz i chodził do spowiedzi. Nie był w tym względzie wyjątkiem. Piłkarze Wisły tradycyjnie żegnali się wychodząc na boiska nawet w czasach stalinowskich i to mimo napomnień pułkowników z wiadomego resortu. Dzisiaj również nie brakuje futbolistów z białą gwiazdą na piersi ostentacyjnie deklarujących swe przywiązanie do wiary i symboli religijnych…

Pogrzeb Henryka Reymana, kondukt żałobny wychodzi z kościoła oo. Kapucynów przy ul. Loretańskiej.
Pogrzeb Henryka Reymana, kondukt żałobny wychodzi z kościoła oo. Kapucynów przy ul. Loretańskiej.

Funkcja kapelanów TS Wisła chyba nigdy nie była sformalizowana. Warto jednak wspominając o aspekcie religijnym w życiu naszego klubu przywołać kilka postaci osób duchownych zasłużonych dla Towarzystwa Sportowego Wisła z różnych względów.

Pierwsze medialne wzmianki o uświetnieniu wydarzeń klubowych uroczystościami religijnymi pochodzą z jubileuszowego roku 1921. Jak pisał „Przegląd Sportowy” (nr 20): „W niedzielę dnia 9 października obchodzi Wisła, jako najstarszy klub w Krakowie, jubileusz 15-lecia swego istnienia”. Jubileusz miało rozpocząć o godz. 9 rano: nabożeństwo w kościele OO. Kapucynów. Kościół ten stał się przez najbliższe ćwierć wieku „wiślacką świątynią”. To tutaj odprawiano „wiślackie” msze święte i kapelani z tego zgromadzenia sprawowali duszpasterską pieczę nad naszym klubem. Pierwszym wymienionych z imienia kapelanem związanym przez lata z Wisłą jest właśnie kapucyn – ojciec Anioł. Po raz pierwszy słyszymy o nim w tym kontekście przy okazji otwarcia nowego stadionu Wisły w 1922 roku. Otwarcie stadionu Wisły nastąpiło w sobotę 8 kwietnia tegoż roku. Całą uroczystość poprzedziła msza św. w kościele OO. Kapucynów w kaplicy Loretańskiej, podczas której „poświęcony został sztandar przywieziony Wiśle w podarunku przez lwowską Pogoń”. Potem udano się na boisko, gdzie też nastąpiło „uroczyste poświęcenie boiska i trybuny, obecnie bezsprzecznie największej i najpiękniejszej w całej Polsce”. Poświęcenia dokonał ojciec Anioł ze Zgromadzenia OO. Kapucynów. Tak o tej uroczystości pisał „Goniec Krakowski” z 10 kwietnia: „Uroczystość rozpoczęła się o 9.30 rano mszą św. w kościele OO. Kapucynów, przy licznym udziale członków towarzystwa i gości I. drużyny K.S. Pogoń… O godz. 10.30 przemówił do zgromadzonych gości na boisku … O. Anioł, zaznaczając, iż tak ważny moment dla T.S. Wisła, rozpoczyna Towarzystwo z Bogiem, i że na pewno wybudowane boisko i trybuny staną się szkołą i rozrywką dla całej plejady młodzieży polskiej'”.

Podczas obchodów 30-lecia TS Wisła protektorat nad klubem objął marszałek Rydz-Śmigły, a w komitecie honorowym znalazło się szereg wybitnych osobistości z metropolitą Sapiehą na czele. Uroczystości tradycyjnie uświetniała i rozpoczynała msza św. w kościele OO. Kapucynów o godzinie 10:00 (24 maja).

W 1946 obchody rocznicowe TS Wisła odbyły się również w maju (25/26.). W Prezydium Komitetu Honorowego nie mogło zabraknąć czołowych postaci życia społecznego i politycznego Krakowa z J. Em. X. Adamem Stefanem Sapiehą (co już stawało się tradycją). W sobotę uroczystości jubileuszowe uświetniały zawody sportowe. W niedzielę rozpoczynało je nabożeństwo u Ojców Kapucynów.

Wraz z przejęciem Wisły przez ZS Gwardia i objęciem najważniejszych stanowisk w klubie przez ludzi z resortu opieka duszpasterska OO. Kapucynów (czy szerzej, katolickich kapelanów) nad naszym klubem została oficjalnie zakończona. Co jednak znamienne - na 8 lutego 1949 roku Zarząd Wisły zamówił u ojców Kapucynów nabożeństwo żałobne "za spokój dusz ś.p. członków Towarzystwa Sportowego". Msza - niewątpliwie zaplanowana z wyprzedzeniem - miała więc odbyć się dwa dni po włączeniu Wisły do ZS Gwardia... W późniejszym czasie takich gestów o wymiarze religijnym klub nie mógł realizować. Nieoficjalnie jednak i nieformalnie opieka OO. Kapucynów trwała nadal, o czym świadczy prawdziwa anegdota o poświęceniu w tajemnicy nowego stadionu Wisły. Tak to opisywano po latach: „Kiedy piłkarze Wisły wprowadzili się już na nowy obiekt, dziwnym trafem zaczęli coraz częściej przegrywać. Ówczesny działacz sportowy i “król kibiców” Wisły, Zygmunt Jaśko, w tajemnicy sprowadził na stadion… kapelana. Przedstawiciel kleru poświęcił nową murawę i odtąd Wiśle zaczęło się wieść lepiej niż poprzednio". Znamy nawet nazwisko tego kapelana. Był to ks. Sobótka z Kościoła Misjonarzy. Niestety nie można stwierdzić z całą pewnością, w którym stało się to roku. Różne źródła podają jako najbardziej prawdopodobne rok 1958 lub 1959 (*). Wśród kapłanów nie brakowało w tamtych latach i nie brakuje dziś kibiców i sympatyków naszego klubu. Jednym z takich zasłużonych, a zapomnianych jest ks. Jan Matyasik, któremu, jak wiele na to wskazuje, zawdzięczamy zachowanie dla przyszłych pokoleń „ Księgi protokołów z posiedzeń Wydziału i Walnych Zgromadzeń TS Wisła z lat 1919-1928”. W jakich okolicznościach wszedł on w posiadanie tych bezcennych i unikatowych dokumentów nie wiemy, ale jego zapobiegliwości zawdzięczamy, że to źródło z pierwszych dziesięcioleci funkcjonowania TS Wisła dotrwało jako nieliczne do naszych czasów.

Od chwili upadku komuny w 1989 r. TS Wisła wróciło do pięknych tradycji uświetniania uroczystości klubowych nabożeństwami i obrzędami o charakterze religijnym. Przez blisko dwadzieścia lat taką przystanią duchową dla Wiślaków (sportowców i kibiców) stała się Bazylika Mariacka w Krakowie. A to dzięki księdzu infułatowi Bronisławowi Fidelusowi, wiernemu kibicowi Wisły i nieformalnemu kapelanowi naszego klubu. Wielu znanych i mnie znanych kapłanów kibicuje Wiśle na co dzień. Jedni czynią to otwarcie, inni incognito, zaliczając nawet liczne kibicowskie „wyjazdy” za swoją drużyną.


(*)Źródło cytatów: ckfutbol.wordpress.com oraz historia-polski.com.

Ważniejsze uroczystości religijne z udziałem sportowców i kibiców Wisły.

Lista niepełna, dotycząca głównie wydarzeń z ostatnich lat. Będzie systematycznie uzupełniana.

Pielgrzymki do Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach.

Organizowane są począwszy od 2008 każdego roku przez kapelanów Wisły i Cracovii oraz diecezjalnego kapelana środowisk sportowych:

  • 2009.04.16 II pielgrzymka sportowców i kibiców.
  • 2010.04.14 III pielgrzymka sportowców i kibiców.
    • Hasłem przewodnim pielgrzymki było: „Bądźcie świadkami miłości”. Msza święta odprawić miał ksiądz kardynał Stanisław Dziwisz. „W jej trakcie modlono się również za ofiary sobotniej katastrofy pod Smoleńskiem… W zastępstwie nieobecnego kardynała Stanisława Dziwisza mszę poprowadził kapelan Wisły Kraków, ksiądz Bronisław Fidelus, natomiast kazanie wygłosił kapelan Cracovii, ksiądz Henryk Surma”. Źródło: wisla.krakow.pl
  • 2011.05.12 IV pielgrzymka sportowców i kibiców.
    • Hasłem przewodnim pielgrzymki było: „Niech sport wszystkich nas łączy…”. Słowo Boże wygłosił krajowy duszpasterz sportowców ksiądz Edward Pleń.
  • 2012.04.17 V pielgrzymka sportowców i kibiców.
    • Hasłem przewodnim pielgrzymki było: „Prawdziwy sport nie może istnieć bez religii, etyki i kultury”, a mszę świętą koncelebrował ksiądz biskup Grzegorz Ryś.
  • 2013.05.14 VI pielgrzymka sportowców i kibiców.
    • Hasłem przewodnim pielgrzymki było: "Panie, przymnóż nam wiary". „Uroczystej koncelebrowanej Mszy Świętej o godz. 19.00 przewodniczył ksiądz Infułat Bronisław Fidelus, wikariusz generalny Archidiecezji Krakowskiej, kazanie wygłosił ksiądz Jarosław Chlebda, reprezentujący Parafialny Klub Sportowy „Jadwiga”. Współorganizatorami pielgrzymki byli znani kibicom krakowskich drużyn ks. Andrzej Jeleń - diecezjalny kapelan środowisk sportowych oraz ks. Henryk Surma CM”. Źródło: wisla.krakow.pl
  • 2014.05.14 VII pielgrzymka sportowców i kibiców.
    • Hasłem przewodnim pielgrzymki było: „Dziękujemy Bogu za kanonizację św. Jana Pawła II”. Liturgii przewodniczyli ks. Wikariusz Generalny oraz ks. infułat Bronisław Fidelus. Podczas mszy św. kazanie wygłosił ks. Andrzej Jeleń, diecezjalny kapelan środowisk sportowych. Źródło: wisla.krakow.pl

Coroczne msze święte zamawiane i odprawiane w intencji zmarłych zawodników, trenerów i działaczy Towarzystwa Sportowego Wisła Kraków.

Z reguły odprawia je ks. infułat Bronisław Fidelus.

  • 2003.10.31. Bazylika Mariacka w Krakowie, godz. 18:30.
  • 2005.10.28. Bazylika Mariacka w Krakowie, godz. 18:30.
  • 2006.10.30. Bazylika Mariacka w Krakowie, godz. 18:30.
  • 2006.10.28. Kaplica przy Cmentarzu Rakowickim.
    • Msza święta za zmarłych zawodników, trenerów, działaczy i kibiców Wisły i Cracovii. Koncelebrowali ją: z ramienia Cracovii ks. Henryk Surma, zaś ze strony Wisły ks. infułat Bronisław Fidelus.
  • 2008.10.30. Bazylika Mariacka w Krakowie, godz. 18:30.
  • 2009.10.29. Bazylika Mariacka w Krakowie, godz. 18:30.
  • 2010.10.29. Bazylika Mariacka w Krakowie, godz. 18:30.
  • 2011.10.28. Bazylika Mariacka w Krakowie, godz. 18:30.
  • 2012.10.29. Bazylika Mariacka w Krakowie, godz. 18:30.
  • 2013.10.29. Kościół oo. Kapucynów przy ul. Loretańskiej w Krakowie, godz. 17:30.
  • 2014.10.28. Kościół oo. Kapucynów przy ul. Loretańskiej w Krakowie, godz. 17:30.
  • 2016.10.27. Kościół oo. Kapucynów przy ul. Loretańskiej w Krakowie, godz. 17:30.
  • 2017.10.25. Kościół oo. Kapucynów przy ul. Loretańskiej w Krakowie, godz. 17:30.
  • 2018.10.23. Kościół oo. Kapucynów przy ul. Loretańskiej w Krakowie, godz. 17:30. Mszę świętą koncelebrował Bronisław Fidelus.
  • 2019.10.29. Kościół św. Wojciecha przy ul. Wesele w Bronowicach, godz. 18:00.

Opłatek u Wiślaków

Każdego roku, bezpośrednio przed świętami Bożego Narodzenia, w hali przy ul. Reymonta odbywa się tradycyjny „Opłatek u Wiślaków” - spotkanie sportowców, działaczy, trenerów oraz kibiców Białej Gwiazdy. Śpiewanie kolęd i łamanie się opłatkiem zwykle w ostatnich dziesięcioleciach odbywa się z udziałem księdza infułata Bronisława Fidelusa. W 2008 roku był na nim obecny również biskup Józef Guzdek. Ciekawostką wiślackiego opłatka w 2003 roku było wręczenie prezesowi klubu przez ks. infułata Bronisława Fidelusa ryngrafu „z blachy położonej na dachu kościoła Mariackiego”, a liczącej 98 lat, a zatem o rok starszej od "Białej Gwiazdy".

  • 2014.01.10. Spotkanie opłatkowe z metropolitą krakowskim ks. kardynałem Stanisławem Dziwiszem.
    • ”Piłkarze Białej Gwiazdy: Arkadiusz Głowacki, Łukasz Garguła oraz Rafał Boguski wraz m.in. z prezesem Jackiem Bednarzem oraz Tadeuszem Czerwińskim i dyrektorem sportowym Zdzisławem Kapką spotkali się dzisiaj z metropolitą krakowskim ks. kardynałem Stanisławem Dziwiszem” o godz. 18.00 przy ulicy Franciszkańskiej 3 wraz z innymi krakowskimi sportowcami. „Kardynał otrzymał od piłkarzy Wisły Kraków koszulkę Białej Gwiazdy ze swoim nazwiskiem na plecach oraz z autografami całej drużyny. Podczas składania życzeń gościom towarzyszyły kolędy śpiewane przez chór I LO”. Źródło: wisla.krakow.pl

Pielgrzymki polskich kibiców na Jasną Górę.

Organizatorem corocznych pielgrzymek jest ks. Jarosław Wąsowicz SDB. W programie pielgrzymek odbywa się msza św. w Kaplicy Cudownego Obrazu, poświęcenie barw klubowych i transparentów patriotycznych, prelekcje zaproszonych gości itp. Regularnie biorą w nich udział kibice Wisły.

  • 2008.12.13. I Pielgrzymka Kibiców na Jasną Górę.
    • W 27. rocznicę wprowadzenia stanu wojennego w Polsce odbyła się I Ogólnopolska Pielgrzymka Kibiców na Jasną Górę. Wzięło w niej udział ponad 200 sympatyków piłki nożnej (i nie tylko) z całej Polski... Modlitewne spotkanie kibiców przed Cudownym Wizerunkiem Matki Bożej Częstochowskiej rozpoczęło się mszą św. w intencji zmarłych i żyjących fanów piłkarskich. Uroczystej celebrze przewodniczył ks. Leszek Zioła SDB, a okolicznościową homilię wygłosił ks. Jarosław Wąsowicz SDB... Na zakończenie mszy św. ks. Leszek Zioła uroczyście poświęcił transparent w biało – czerwonych barwach przywieziony przez kibiców z Gdańska, na którym widniało wymowne hasło „Bóg, Honor, Ojczyzna”... Poświęcono także przywiezione przez kibiców transparenty i szaliki klubowe... Po wspólnej modlitwie wszyscy kibice i zaproszeni goście udali się do Sali Ojca Kordeckiego na dyskusję panelową dotyczącą ducha współczesnego patriotyzmu. Do udziału w tejże dyskusji zaproszeni zostali Jacek Kurski (PiS), Radosław Parda (były wiceminister sportu) i ks. Jacek Brakowski SDB (publicysta i członek rady programowej kwartalnika „Myśl.pl” ..." Źródło cytatów: tutaj.
  • 2009.12.19. II Pielgrzymka Kibiców na Jasną Górę.
    • "O godzinie 12:00 rozpoczęła się msza święta. Wspaniałe kazanie wygłosił kibic Lechii Gdańsk, ksiądz Jarosław Wąsowicz... Kulminacją mszy świętej było poświęcenie flag: Lechii Gdańsk - "BÓG HONOR OJCZYZNA", naszych braci z Wrocławia - "TWIERDZA WROCLAW" oraz - "Nigdy nie wyrzeknę się swego pochodzenia. Moja ojczyzna to moja największa duma" Rakowa Częstochowa. Po mszy około godziny 13 rozpoczął się panel dyskusyjny w sali papieskiej, który trwał do godziny 15:30. Tematem dyskusji był wizerunek kibiców w mediach. W rolę prowadzącego wcielił się ksiądz Wąsowicz. Obok niego zasiedli: Roman Zieliński (Śląsk Wrocław), Jerzy Dudała (Zagłębie Sosnowiec), Piotr Lisiewicz (Lech Poznań)". Źródło cytatów: Lwy Północy.
  • 2011.01.08. III Pielgrzymka Kibiców na Jasną Górę.
    • Tym razem msza św. rozpoczęła się o godz. 14:00. Przewodniczył jej ks. Leszek Zioła SDB. Homilię wygłosił ks. Antoni Balcerzak. O godz. 15:00 odbył się wykład ks. Tadeusza Isakowicza–Zaleskiego „Ludobójstwo na Wschodzie". Źródło informacji: Lechia Net.
  • 2012.01.07. IV Pielgrzymka Kibiców na Jasną Górę.
    • O godz. 13:00 odbyła się Msza św. pod przewodnictwem ks. inspektora Marka Chmielewskiego SDB. Po mszy poświęcono barwy klubowe i transparenty patriotyczne. O „14:30 w sali ks. Kordeckiego odbyło się spotkanie z dr. hab. Sławomirem Cenckiewiczem i promocja książki "Długie ramię Moskwy" - prowadzący Tomasz Sakiewicz”.


  • 2013.01.05. V Pielgrzymka Kibiców na Jasną Górę.
    • ”W sobotę 5 stycznia 2013 r. w Sanktuarium Matki Bożej Częstochowskiej odbyła się V Patriotyczna Pielgrzymka Kibiców… Uroczystości rozpoczęły się o godz. 12.00 mszą św., której przewodniczył ks. Leszek Zioło, a koncelebrował m.in. nowohucki kapelan „Solidarności” ks. Tadeusz Isakiewicz-Zaleski... Wspaniałą homilię z mocnym przesłaniem (warto posłuchać) wygłosił organizator Pielgrzymki Kibiców, salezjanin – ks. Jarosław Wąsowicz. Na zakończenie mszy św. poświęcone zostały barwy klubowe przywiezione przez kibiców. Po mszy św. udaliśmy się do sali ks. Kordeckiego gdzie mieliśmy przyjemność wysłuchania wykładu prof. dr hab. Wojciecha Polaka ... Następnie przeszliśmy na Wały Jasnogórskie, gdzie w imponujący sposób została uczczona przypadająca w tym roku 150 rocznica wybuchu Powstania Styczniowego… (autor relacji: Jędrek) Wiślaccy Patrioci
 Zobacz więcej w artykule Wydarzenia religijne, w sekcji tutaj .


  • 2014.01.04. VI Pielgrzymka Kibiców na Jasną Górę.
    • Pielgrzymkę rozpoczęła uroczysta Mszą Św. o godz. 12:00. Jak co roku kibice mogli wysłuchać wykładów i koncertów. Tym razem kibice wysłuchali wykładu Leszka Żebrowskiego. „Po godzinie 17:00 następuje na Wałach Jasnogórskich prezentacja flag klubowych i patriotycznych połączona ze specjalną oprawą z okazji 70-lecia wybuchu Powstania Warszawskiego i wielkie racowisko. Ostatnim punktem oficjalnego programu jest koncert Tadka”.

Źródło: Wiślaccy Patrioci

Kibice Wisły a JP2

 Zobacz więcej w artykule Kibice Wisły a JP2, w sekcji tutaj .


  • 2000.02.06. Audiencja piłkarzy Wisły u Jana Pawła II.
  • 2003.02.19. Kibice Wisły na audiencji generalnej w Watykanie u Jana Pawła II.
  • 2005.04.04. Msza św. na stadionie MKS Cracovia w intencji Jana Pawła II.
  • 2005.04.06. Msza św. na stadionie KS Ruch Chorzów w intencji Jana Pawła II.
    • Podczas mszy kibice Wisły Kraków wywiesili transparent ,,Wisła przez Rzym płynie".
  • 2014.04.27. Wiślackie uroczystości z okazji kanonizacji Jana Pawła II.
    • ”Jako Kibice Wisły postanowiliśmy upamiętnić dzień kanonizacji Jana Pawła II i podziękować Bogu za dar Jego pontyfikatu. Kilkusetosobowa rzesza Kibiców Wisły wyruszyła o godz. 15 spod hali Wisły, udając się w kierunku skały papieskiej stojącej na krakowskich Błoniach, tuż obok stadionu Białej Gwiazdy, w miejscu, gdzie podczas Pielgrzymek Papieskich stał ołtarz skąd Jan Paweł II przemawiał do milionów swoich Rodaków. Po złożeniu kwiatów i zapaleniu zniczy, w kilku wzniosłych słowach wyłożyliśmy cel naszej wizyty i w skrócie przedstawiliśmy zasługi, jakie przede wszystkim dla Naszej Ojczyzny, ale i dla całego Świata miał św. Jan Paweł II…" Źródło: Wiślaccy Patrioci
 Zobacz więcej w artykule Wydarzenia patriotyczne, w sekcji tutaj .


Inne uroczystości religijne z udziałem sportowców i kibiców Wisły.

  • 2006.03.19. Msza pamięci kibiców Wisły Kraków.
    • Msza odbyła się z inicjatywy SKWK w niedzielę o godzinie 14:30 w kościele świętego Wojciecha w Bronowicach.
  • 2006.05.16. Msza Św. w intencji klubów sportowych Cracovii i Wisły w stulecie ich powstania.
    • Uroczystą Mszę Św. odprawił dnia o godz. 17 w Bazylice Mariackiej Jego Eminencja Ks. kardynał Stanisław Dziwisz.
  • 2010.01.12. Msza w intencji śp. Jarosława Giszki.
    • Z inicjatywy Towarzystwa Sportowego Wisła w Bazylice Mariackiej o godz. 18:30 została odprawiona msza św. w intencji byłego piłkarza Białej Gwiazdy, zmarłego kilka dni wcześniej Jarosława Giszki.
  • 2010.02.23. Msza święta o „zdrowie zawodników”.
    • ”Drużyna Białej Gwiazdy oraz sztab trenerski wziął udział w specjalnej mszy świętej, która odbyła się w kościele oo. Dominikanów. Msza została zorganizowana z inicjatywy Stowarzyszenia Kibiców Wisły Kraków. Podczas liturgii modlono się przede wszystkim o zdrowie zawodników oraz o jak najlepsze wyniki w rundzie wiosennej”.
  • 2010.04.10. Msza święta dla uczczenia pamięci ofiar sobotniej katastrofy smoleńskiej.
    • ”Z inicjatywy przebywającej w Walencji drużyny Wisły Can-Pack - zawodniczek, sztabu i osób towarzyszących - w niedzielę o godz. 9 rano odprawiona została msza święta dla uczczenia pamięci ofiar … katastrofy samolotu, w której zginął Prezydent RP Lech Kaczyński i najważniejsze osoby w państwie. Mszy, którą zorganizowano w jednej z sal hotelu …, przewodniczył Ksiądz Prałat Józef Caputa z Parafii Św. Wojciecha w Krakowie. Uczestniczyli w nich, oprócz przedstawicieli klubu, także kibice”. Źródło: wislakrakow.com
  • 2011.05.28. Uroczysta msza święta z okazji 80-lecia Rady Seniorów TS Wisła Kraków.
    • Odbyła się ona w kościele Ojców Kapucynów.
  • 2012.04.11. Msza święta w rocznicę śmierci Henryka Reymana.
    • Mszę zamówiło Stowarzyszenie Kibiców Wisły Kraków w kościele Świętych Apostołów Piotra i Pawła, położonym przy ulicy Grodzkiej 52a w Krakowie, „chcąc upamiętnić rocznicę śmierci legendarnego zawodnika Wisły. Msza rozpoczęła się o godzinie 18:00. „Okolicznościowe kazanie wygłosił ksiądz Łukasz Ślusarczyk. Oprócz kilku słów o samym Henryku Reymanie, który został nazwany "Najjaśniejszą Gwiazdą na Wiślackim Niebie", poruszony został temat nadziei. Aspektem tym ksiądz zajął się zarówno w kontekście obecnej sytuacji klubu, ale również sytuacji kibiców w naszym kraju. Przypominając, że naszą postawą mamy dawać przykład i nieść dobro drugiemu człowiekowi, ksiądz Łukasz powiedział, że zawsze nadzieja umiera ostatnia. Do tego wspomniał o rozlicznych akcjach dobroczynnych, których podejmują się kibice Białej Gwiazdy. Zaznaczył też, że w dzisiejszych czasach stadion pozostaje jednym z ostatnich miejsc, gdzie można, a nawet trzeba głosić wartości bezsprzecznie kluczowe, choć czasem niewygodne”.
  • 2012.10.28. Zaduszki w Newark.
    • W „Newark-On-Trent Cemetery - największym cmentarzu wojennym w Wielkiej Brytanii, miejscu gdzie spoczywają polscy żołnierze polegli tu w czasie II wojny Światowej w uroczystościach upamiętniających wzięli udział również kibice. W tym kibice Wisły. W ramach uroczystości odbyła się również msza św.
  • 2013.04.11. Uroczysta msza święta na stadionie Wisły w 50. rocznicę śmierci Henryka Reymana.
    • Mszę w intencji legendy Wisły Kraków zorganizowało Stowarzyszenie Kibiców Wisły Kraków i Wiślaccy Patrioci. Odbyła się ona „o godz. 18:30 odbyła się msza św. w sektorze C. Przy Reymonta 22 modlono się w intencji śp. Henryka Reymana oraz za dusze tragicznie zmarłych w wyniku wypadku autokaru kibiców Lechii Gdańsk... We mszy wzięli udział przedstawiciele TS Wisła Kraków z prezesem Ludwikiem Mięttą-Mikołajewiczem na czele, a także przedstawiciele Wisły Kraków SA ... W ramach liturgii słowa czytania podjął się Patryk Małecki. Mszę świętą zaś sprawowało czterech księży, w tym kapelan kibiców, ks. Andrzej Jeleń”.

Biuro Prasowe Wisły Kraków SA

  • 2013.10.27. Zaduszki w Newark z udziałem kibiców Wisły.
 Zobacz więcej w artykule Wydarzenia religijne, w sekcji tutaj .


Galeria