Bocheński

Z Historia Wisły

(Przekierowano z BKS Bochnia)
HERB:
Podstawowe dane:

Oficjalna Nieoficjalna

Info w Wikipedii
Kraj: Polska
Pełna nazwa: Bocheński Klub Sportowy
Dawne nazwy: BKS Górnik przy Żupie Solnej w Bochni (1947-1965), BKS Start–Sokół Bochnia (1965-1969), BKS Start Bochnia (1969-1974), BKS Sokół Bochnia (1974-1977), MS BKS Bochnia (1977-1983, fuzja z Hutnikiem Bochnia), BKS Bochnia (1983-1986), WBKS Bochnia (1986-1988), BKS Bochnia (1988- 1996), MOSiR BKS Bochnia (1996), Igloo Bocheński KS (2007-2008)
Barwy: niebiesko-biało-czerwone
Data założenia: 1921 (TS Bochnia), 1927 (połączenie klubów TS Bochnia i Olimpia Bochnia)
Liczba miejsc: 2.000 (956 siedzących)
Adres: ul. Parkowa 3, 32-700 Bochnia
-Sukcesy:
1/8 Pucharu Polski (1): 1962
-Ciekawostki:
Stawka spotkań z Wisłą:
mecze towarzyskie
III Liga (Wisła II Kraków)
IV Liga (Wisła II Kraków)
mecz towarzyski (Wisła II Kraków)

Inne:
Klub powstał w wyniku fuzji TS Bochnia z Olimpią z inicjatywy Władysława Krupy.

Spis treści

Mecze pierwszej drużyny Wisły

Bilans wszystkich meczów

Mecze Z-R-P Bramki
Łącznie D W N Łącznie D W N Łącznie D W N
Towarzyskie 4 0 4 0 3-0-1 0-0-0 3-0-1 0-0-0 15-3 0-0 15-3 0-0
Razem 4 0 4 0 3-0-1 0-0-0 3-0-1 0-0-0 15-3 0-0 15-3 0-0
  • Najwyższe zwycięstwo: 7:0
  • Najwyższa porażka: 1:3
  • Wszystkie mecze: ZOBACZ

Strzelcy bramek

Liczba goli Zawodnicy
2 Maciej Żurawski
1 Radosław Kałużny, Kamil Kosowski, Kazimierz Węgrzyn, Artur Woźniak, Rafał Boguski, Paweł Brożek

Uwagi:

  • Strzelcy siedmiu bramek nieznani.

Mecze rezerwowej drużyny Wisły

Bilans wszystkich meczów

Mecze Z-R-P Bramki
Łącznie D W N Łącznie D W N Łącznie D W N
III liga 2 1 1 0 2-0-0 1-0-0 1-0-0 0-0-0 7-3 3-2 4-1 0-0
IV liga 3 2 1 0 2-1-0 2-0-0 0-1-0 0-0-0 5-2 4-1 1-1 0-0
Towarzyskie 1 0 0 1 1-0-0 0-0-0 0-0-0 1-0-0 4-1 0-0 0-0 4-1
Razem 6 3 2 1 5-1-0 3-0-0 1-1-0 1-0-0 16-6 7-3 5-2 4-1
  • Najwyższe zwycięstwo: 4:1 (w dwóch meczach: 1 i 2)
  • Najwyższa porażka: ---
  • Wszystkie mecze: ZOBACZ

Uwagi:

  • Mecz towarzyski rozegrany w dniu 2 marca 2002 r., którego gospodarz jest nieznany został przyporządkowany do N (neutralne boisko).

Strzelcy bramek

Liczba goli Zawodnicy
3 Alan Uryga
2 Maciej Batko
1 Paweł Smółka, Daniel Dubicki, Grzegorz Kmiecik, Mario Lopez, Przemysław Rygielski, Remigiusz Skrzypek, Gondek, Przemysław Lech, Grzegorz Gulczyński, Kamil Kuczak, Konrad Furtak

Piłkarze i trenerzy obu klubów


Galeria

Zobacz wszystkie zdjęcia z meczów z Bocheńskim

BKS w akcji #Klubydlaklubu

BKS Z BIAŁĄ GWIAZDĄ.

Wiele razy BKS Bochnia zwracał się do Wisły Kraków z prośbą o pomoc w organizacji charytatywnych spotkań piłkarskich. Zawsze, gdy tylko byliśmy w potrzebie, mogliśmy liczyć na zrozumienie i wsparcie Białej Gwiazdy. Spotkania te były okazją do uczty sportowej na boisku, spotkań w przyjacielskiej atmosferze z zawodnikami, ale przede wszystkim niosły za sobą chęć pomocy potrzebującym. Pamiętając o tym, kibice i działacze Bocheńskiego Klubu Sportowego, w czasie gdy to Wisła jest w potrzebie, wychodzą z inicjatywą wsparcia dla Białej Gwiazdy. Każdy chętny do pomocy może za pośrednictwem Klubu wpłacić kwotę, którą uważa za stosowną. Zgromadzone środki zostaną przekazane uroczyście przez Prezesa BKS, władzom Wisły. Nasza akcja będzie w 100% transparentna. Lista osób wpłacających będzie do wglądu, a zebrane fundusze przekazane władzom Wisły z podaniem listy darczyńców. Będziemy również na bieżąco informować o stanie wpłat na konto. Wszyscy chętni mogą przekazywać środki na konto BKS Bochnia z dopiskiem „Socios Wisła”.

Taki komunikat BKS wydał 17 stycznia 2019 roku. Bocheński klub sportowy tym samym dołączył do akcji Kluby dla klubu, mającej na celu wsparcie Wisły w trudnym momencie finansowo-organizacyjnym i uratowanie Białej Gwiazdy przed bankructwem.

Zbiórka wśród sportowców, działaczy i sympatyków BKS trwała do 23 stycznia 2019 roku i została zamknięta spektakularną kwotą 10 447 złotych 39 groszy. Odnotowano ponad 100 wpłat. To pokazuje nie tylko jak wielką sympatią cieszy się Wisła w Bochni, ale też jak zaangażowani i gotowi do działania są mieszkańcy tej miejscowości!

Historia BKS

Bocheński KS - 1952
Bocheński KS - 1952

Postacią kluczową w historii BKS, a zarazem osobą już od początku ściśle wiążącą losy bocheńskiej piłki i Wisły, jest Władysław Krupa. Był on znakomitym sportowcem - reprezentantem Polski, uczestnikiem Igrzysk Olimpijskich w 1924 roku, Mistrzem Polski w 1927 roku. Równocześnie z grą w barwach Białej Gwiazdy Krupa kończył w Krakowie... studia medyczne. Gdy pomocnik został już pełnoprawnym lekarzem zrezygnował z gry w Wiśle i poświęcił się pracy pulmonologa. W tym celu powrócił do swojej rodzinnej miejscowości - Bochni. Tak znakomitemu zawodnikowi trudno jednak było definitywnie porzucić piłkę nożną i Krupa zaangażował się w lokalne życie futbolowe. Doprowadził w 1927 roku do fuzji TS Bochnia z Olimpią, co uznaje się za początek klubu BKS Bochnia. Krupa przez pewien czas grał w tej drużynie, niewątpliwie stanowiąc wzór i będąc nauczycielem dla młodszych i mniej doświadczonych piłkarzy. W styczniu 1928 roku Krupa został obrany na prezesa BKSu. Dwa lata później jego starania doprowadziły do otwarcia stadionu klubowego, który i dziś znajduje się w tym samym miejscu przy ulicy Parkowej w Bochni. Obiekt ten nosi obecnie imię Władysława Krupy, a w 2014 roku odsłonięto pamiątkową tablicę poświęconą patronowi.

W czasie okupacji niemieckiej życie sportowe w Bochni prawie zamarło, dewastacji uległ też stadion BKSu. Mimo to w 1944 roku udało się rozegrać mecz BKS - Wisła Kraków - było to pierwsze w historii spotkanie obu drużyn, zakończone zwycięstwem krakowian 0:5. W 1945 roku należało BKS odbudowywać od podstaw i tu ponownie wielkie zasługi położył Krupa, kontynuujący pracę prezesa klubu. Wkrótce patronat nad BKSem objęła miejscowa kopalnia. W czasie stalinowskiej reformy sportu klub został włączony do Zrzeszenia Sportowego Górnik. Początkowo zapewniło to drużynie solidne podstawy organizacyjne, z biegiem czasu kondycja finansowa zaczęła się pogarszać. W efekcie w 1965 roku doszło do zmiany przynależności i BKS przeszedł pod skrzydła zrzeszenia spółdzielczego Start - Sokół. Wiązało się to także ze stosowną zmianą nazwy. Po kolejnych kilkunastu latach podjęto jeszcze jedną reformę mającą wzmocnić klub i przełożyć się na lepsze wyniki sportowe - w 1977 roku nastąpiła fuzja Startu-Sokoła z Hutnikiem Bochnia i patronat nad klubem objęła huta oraz lokalna jednostka wojskowa. Ambitnym planem było stworzenie jednego silnego ośrodka sportowego, zdolnego powalczyć o awans do wyższych klas rozgrywkowych. Niestety planu tego nie udało się urzeczywistnić, a jedną z głównych przeszkód była coraz gorsza kondycja finansowa lokalnych zakładów przemysłowych, uniemożliwiająca mocniejszą inwestycję w futbol. W kilka lat po transformacji ustrojowej BKS znalazł się na krawędzi bankructwa. Wypracowano wtedy rozwiązanie gwarantujące przetrwanie i dające stabilizację klubowi: cały majątek BKSu (włącznie ze stadionem) został przekazany miastu, które w zamian wspiera drużynę piłkarzy.

Obecnie Bocheński KS występuje w IV lidze w grupie małopolskiej-wschód.

BKS kilkukrotnie grał przeciwko Wiśle Kraków. Oprócz wspomnianego wyżej meczu konspiracyjnego z 1944 roku na uwagę zasługuje pojedynek z 1946 roku. Wisła należała wówczas do najsilniejszych drużyn w Polsce, przegrała jednak z Bocheńskim KS w towarzyskim meczu 1:3 (warto nadmienić, że Biała Gwiazda wystąpiła bez kilku podstawowych zawodników). W ostatnich latach sparingi z BKSem stały się nieomal tradycyjnym punktem przygotowań Wisły do kolejnej rundy ligowej. Szczególny charakter miał mecz w 2016 roku, który uświetnił jubileusz 95-lecia BKSu (rocznica ta nawiązuje do powstania TS Bochnia w 1921 roku). Biała Gwiazda wygrała wtedy 3:0 po golach Krzysztofa Drzazgi (2) i Patryka Małeckiego.

Bocheński KS - 95 lat.
Bocheński KS - 95 lat.

Wśród akcentów łączących Wisłę i BKS wymienić wypada również Marka Kustę, który urodził się w Bochni, a w latach 70-tych stanowił o sile linii ataku Białej Gwiazdy. Kusto jako trener dwukrotnie prowadził drużynę BKSu (trzykrotnie zaś Wisły).

Dodajmy jeszcze, że bocheński fan klub Wisły na każdym meczu Białej Gwiazdy jest licznie reprezentowany. Nie dziwi więc, że przy tylu kwestiach mocno wiążących Wisłę z Bochnią zbiórka Kluby dla Klubu zorganizowana przez BKS przyniosła tak dużą kwotę!




Sto lat BKS – mecz Wisła Kraków – Bocheński Klub Sportowy – wstęp wolny dla wszystkich (OGÓLNOMIEJSKI)

Opis projektu:

W związku z pandemią COVID-19 Bocheński Klub Sportowy przeniósł obchody swojego stulecia z roku 2021 r. na 2022. Przedmiotem projektu jest organizacja meczu towarzyskiego seniorskiej drużyny piłkarskiej Wisły Kraków oraz Bocheńskiego Klubu Sportowego, który to mecz stanowić będzie główny punkt obchodów stulecia Klubu. Z informacji uzyskanych od zarządu krakowskiego Klubu przez przedstawicieli Bocheńskiego Klubu Sportowego wynika, iż do rozegrania meczy mogłoby dojść wiosną bądź jesienią 2022 r. w trakcie przerwy reprezentacyjnej, w zależności od sytuacji pandemicznej. Mecz zostanie rozegrany na Stadionie Miejskim w Bochni przy ul. Parkowej 3.

Całe wydarzenie ma być całkowicie bezpłatne dla jego uczestników, począwszy od samego wstępu na stadion, poprzez catering na stadionie, udział w konkursach w przerwie meczu, na pomeczowym spotkaniu z piłkarzami Wisły Kraków skończywszy.


Uzasadnienie:

Zgłoszony projekt stanowi inicjatywę zawierającą się w katalogu zadań własnych Miasta. W pierwszej kolejności projekt stanowi niewątpliwą promocję gminy (vide. art. 7 ust. 1 ppkt 18 ustawy o samorządzie gminnym). Zgodnie z założeniami projektu, drużyna Bocheńskiego Klubu Sportowego wystąpi w specjalnie przygotowanych strojach, które posiadały reklamę miasta Bochnia w centralnym miejscu na przodzie koszulki oraz na spodenkach. Jak pokazuje historia rozegranych w ostatnich dwóch latach spotkań z Górnikiem Zabrze oraz Wisłą Kraków, mecze tego rodzaju generują atencję sportowych mediów o zasięgu ogólnokrajowym, które zamieszczają na swoich łamach relacje, w szczególności fotorelacje z meczu. Sam profil facebookowy Wisły Kraków, na którym opublikowana zostanie fotorelacja z meczu śledzi niemal 300 000 osób. Już niczym niezakłócone przeprowadzenie zawodów, jak to miało miejsce w latach ubiegłych w przypadku meczów z Górnikiem Zabrze oraz Wisłą Kraków, przyniesie pozytywny skutek promocyjny dla Miasta, które zyska pozytywny rozgłos medialny.

Należy również wspomnieć o uczestnikach samego meczu, w liczbie niemniejszej niż 700 osób. Osoby te będą mogły zapoznać się z aktualną działalnością Miasta (np. wdrażanymi inwestycjami, szczegółami rewitalizacji itp.) w ramach stanowiska promocji Miasta zlokalizowanego na Stadionie.

Drugim aspektem projektu jest zaspokojenie zbiorowych potrzeb wspólnoty w postaci dostępu do kultury (vide art. 7 ust. 1 ppkt 9 ustawy o samorządzie gminnym).

Bocheński Klub Sportowy jest organizacją trzeciego sektora o najdłuższej nieprzerwanej historii działalności. Z uwagi na pandemię COVID-19, obchody stulecia Klubu zostały przełożone na rok 2022. Klub jest ambasadorem naszego miasta, biorąc od dziesięcioleci udział w różnego rodzaju rozgrywkach piłkarskich na terenie Polski jak i poza jej granicami (Niemcy, Słowacja). Z drugiej strony w Bochni swoją siedzibę ma największy poza Krakowem fanklub Wisły Kraków, do którego przynależy przeszło 2000 osób.

Mając na względzie fakt, iż wg założeń zgłaszającego projekt mecz objęty niniejszym projektem będzie całkowicie bezpłatny, za okazaniem bezpłatnego biletu wstępu, zatem w zakresie dostępu wydarzenia kulturalnego mecz pomiędzy Wisłą Kraków a Bocheńskim Klubem Sportowym może, z uwagi na pojemność stadionu, pozwolić na udział w wydarzeniu większej licznie osób niż choćby w ramach imprez plenerowych przeprowadzanych w Amfiteatrze Parku Rodzinnego Uzbornia (350 miejsc).

Stwierdzić należy, że mając na względzie zarówno miejsce odbycia meczu (Stadion Miejski) jak i olbrzymie zainteresowanie jakim wśród mieszkańców naszego miasta wzbudza każdorazowy przyjazd do Bochni drużyny 13-krotnego Mistrza Polski, zgłaszany projekt przyczynia się do zaspokojenia zbiorowych potrzeb wspólnoty w postaci dostępu do kultury.

Trzecim aspektem jest promocja kultury fizycznej i zdrowego trybu życia (vide art. 7 ust. 1 ppkt. 10 ustawy o samorządzie gminny). Bocheński Klub Sportowy w porozumieniu z MOSiR Bochnia, przeprowadzi w trakcie meczu akcję informacyjną nt. działalności drużyn piłkarskich Bocheńskiego Klubu Sportowego oraz MOSiR Bochnia, co skutkować może zwiększeniem zainteresowania ze strony potencjalnych nowych trenujących.

Jak wspomniano wyżej, w założeniu całe wydarzenie ma być całkowicie bezpłatne dla jego uczestników, począwszy od samego wstępu na stadion, poprzez catering na stadionie, udział w konkursach w przerwie meczu, na pomeczowym spotkaniu z piłkarzami Wisły Kraków skończywszy.

Mecz zostanie rozegrany na Stadionie Miejskim w Bochni przy ul. Parkowej 3. Jako, że Bocheński Klub Sportowy posiada prawo do dysponowania ww. stadionem w trakcie rozgrywanych przez siebie meczów, nie istnieje potrzeba przedstawiania dalszych pozwoleń na dysponowanie ww. obiektem.

Jak wynika z załączonego do wniosku oświadczenia Prezesa Bocheńskiego Klubu Sportowego, będącego w stałym kontakcie z zarządem Wisły Kraków, mecz objęty niniejszym projektem może zostać rozegrany wiosną lub jesienią 2022 r. w przerwie na mecze reprezentacji i jego rozegranie będzie wiązało się z koniecznością refundacji kosztów zaistniałych po stronie Wisły Kraków w kwocie 5 000 zł, płatnych bezpośrednio na rzecz Wisły Kraków.

Szacunkowa wartość: 40 000 zł

bochnia.eu