BalcerCup

Z Historia Wisły

Puchar im. Mieczysława Balcera

"Turniej rozgrywany jest na poznańskiej AWF od 1972 roku. Impreza nosi imię Mieczysława Balcera, człowieka, którego duża część życia związana była z akademickim Poznaniem. Zanim jednak do tego doszło, Balcer osiągnął wiele na polu zawodniczym i trenerskim. Urodził się w Krakowie w 1906 roku, tym samym, w którym powstały dwa najważniejsze kluby spod Wawelu: Wisła i Cracovia. Karierę rozpoczął w barwach „Pasów”, jednak nie w sekcji piłkarskiej, a lekkoatletycznej, w której osiągał sporo sukcesów w biegach sprinterskich. Przygodę z futbolem rozpoczął po drugiej stronie krakowskich błoni, na obiektach przy ul. Reymonta. Dość szybko awansował do pierwszego zespołu Wisły, w którym rozegrał łącznie 278 spotkań i zdobył 192 bramki. Z „Białą Gwiazdą” zdobył także dwukrotnie mistrzostwo Polski (1927, 1928) oraz Puchar Polski (1926). Balcer rozegrał również 12 spotkań w reprezentacji narodowej, strzelając w nich dziewięć bramek. Był sportowcem wybitnym – uprawiał wiele dyscyplin i w większości z nich osiągał sukcesy. Był świetnym sprinterem, bardzo dobrze skakał w dal, został także mistrzem kraju w dziesięcioboju. Reprezentował też Polskę w m.in.: koszykówce, hokeju na lodzie, wioślarstwie czy gimnastyce.

Po studiach rozpoczął pracę w Poznaniu, gdzie kształcił przyszłych trenerów i instruktorów piłki nożnej. W tym samym czasie pracował jako trener w kilku klubach – z Wartą Poznań w 1946 roku zdobył nawet wicemistrzostwo Polski.

W 1972 roku zorganizował halowy turniej piłki nożnej, w którym uczestniczyli przedstawiciele poszczególnych poznańskich uczelni. Od tego czasu minęło już 38 lat, a turniej odbywa się nadal. Mieczysław Balcer zmarł 12 marca 1995 roku w Poznaniu, a turniej, który zapoczątkował w latach 70., do dziś nosi jego imię."

Tekst z 8 grudnia 2010

Źródło: igol.pl

Zobacz też