Barbara Kucharska

Z Historia Wisły

Barbara Kucharska 1970.
Barbara Kucharska 1970.

Barbara Kucharska - (ur. 5 lutego 1957 roku) zawodniczka sekcji pływackiej GTS Wisły w latach 1967-1974.

Karierę sportową rozpoczęła w 1966 roku w wieku 8 lat również jako zawodniczka sekcji gimnastycznej (Gwardyjskiego) TS Wisła, ale po złamaniu ręki podczas treningu zdecydowała, ze pływanie to mniejsze ryzyko. W rok później została Mistrzynią Polski w stylu klasycznym w kategorii dzieci. (W tych samych Korespondencyjnych Mistrzostwach Polski, jej młodszy brat Andrzej Kucharski uplasował się na 9. pozycji w stylu dowolnym). W kolejnych latach zdobywała liczne tytuły mistrzowskie na zawodach pływackich w Okręgu Krakowskim.

Jako jedna z najsilniejszych pływaczek Białej Gwiazdy i okręgu krakowskiego w tamtym okresie, wraz z Anna Golemo wybrana została do nowo utworzonej grupy olimpijskiej przy sekcji pływackiej GTS Wisły pod kierunkiem trenera Włodzimierza Kękusia i Andrzeja Rokickiego.

W 1969 roku brała udział w I Ogólnopolskiej Spartakiadzie Młodzieży we Wrocławiu, jak również w IV Ogólnopolskich Igrzyskach Letnich Młodzieży Szkolnej w Warszawie, a w 1970 roku w kolejnych V Ogólnopolskich Igrzyskach Letnich Młodzieży Szkolnej i Mistrzostwach Polski Młodzików w Szczecinie. W 1970 roku stanęła na podium zdobywając III miejsce i brązowy medal na 200 m stylem klasycznym w Mistrzostwach Polski Młodzików w Łodzi.

Dwukrotnie reprezentowała barwy Wisły na zawodach międzynarodowych w Berlinie, jak również w Halle (Saale) w Niemczech i Kecskemet na Węgrzech, kwalifikując się jako nieoficjalna mistrzyni Węgier na 200 m stylem klasycznym.

Niestety szczyt formy nie dotrwał do olimpiady w Montrealu (1976) i karierę pływacką zakończyła po próbach olimpijskich w 1974 roku ustępujac nowym gwiazdom stylu klasycznego, między innymi Anną Skolarczyk z Unii Tarnów.

W Krakowie Basia studiowała fizykę teoretyczną na Uniwersytecie Jagiellońskim. Była pracownikiem Instytutu Mechaniki Górotworów Polskiej Akademii Nauk, a później Konsulatu Generalnego U.S.A.

W grudniu 1984 roku wyjechała na stale do Kalifornii. Tam ukończyła studia na Uniwersytecie Kalifornijskim w Santa Cruz w dziedzinie Sprzętu Komputerowego i Informatyki.

Pływaniu poświęciła się jeszcze raz będąc członkiem USA Swimming i sędziną w rejonie Pólnocnej Kalifornii (Pacific Swimming, Zone 1 South) przez sześć lat. Funkcje sędziowskie pełniła między innymi w 2003 r. na 36. Międzynarodowych Zawodach Pływackich w Santa Klara w Kalifornii na basenie gdzie trenował słynny Mark Spitz. W zawodach brali udział między innymi amerykańscy olimpijczycy: Michael Phelps, Natalie Coughlin, Ed Moses, Ryan Lochte, Jason Lezak oraz inni elitarni pływacy.

Syn Barbary, Nick Kucharski również z powodzeniem uprawiał pływanie. W 1997 r. zdobył brązowy medal na mistrzostwach zachodniej części Stanów Zjednoczonych w wyścigach sztafetowych (Far Western Championships, Walnut Creek, Kalifornia) plasując się tym samym na 16. pozycji w U.S.A. W 2001 r. zdobył mistrzostwo Kalifornii w ratownictwie wodnym w akwenie oceanicznym.

Kronika sportowa

(w opracowywaniu)

1969

 • 20-22. czerwca. Mistrzostwa okręgowe w pływaniu.
  • 100 m stylem klasycznym dziewcząt: 1. Barbara Kucharska 1:34:0.

1970

 • 17-21. czerwca. Mistrzostwa okręgowe w pływaniu.
 • Mistrzostwa okręgowe w pływaniu. Zestawienie szczegółowe i ogólne. Niektóre wyniki odnosić się mogą do mistrzostw zimowych.
 • Młodzicy:
  • 200 m stylem klasycznym: 2. Barbara Kucharska.

1971

 • 18-20. czerwca. Mistrzostwa okręgowe w pływaniu.
 • Seniorzy: (za sprawozdaniem)
  • 200 m stylem zmiennym: 2. Barbara Kucharska.
 • Juniorzy:
  • 100 m stylem klasycznym: 2. Barbara Kucharska.
  • 200 m stylem klasycznym: 2. Barbara Kucharska.

Galeria pamiątek Barbary Kucharskiej