Biała Gwiazda na innych flagach i herbach

Z Historia Wisły

Biała Gwiazda pojawia się na oficjalnych flagach wielu państw. Łącznie naliczyć można 24 takie kraje, ze wszystkich kontynentów, czyli trochę ponad 10% wszystkich niepodległych państw na świecie. W grupie tej znajdują się kraje tak egzotyczne jak Mikronezja czy wyspy Saint Kitts i Nevis na Karaibach. Zwraca uwagę fakt, iż symbol ten szczególnie często pojawia się na flagach byłych kolonii brytyjskich, jak USA, Australia, Wyspy Salomona czy Saint Kitts i Nevis. Biała Gwiazda na flagach państw o islamie jako dominującym wyznaniu towarzyszy zaś półksiężycowi (Turcja i Pakistan).
W przypadku USA zwykle uważa się gwiazdy za oznaczenie poszczególnych stanów, które razem tworzą jedną konstelację, ale równie ważna interpretacja mówi, że Biała Gwiazda symbolizuje wolność i niepodległość.

Symbol Białej Gwiazdy pojawia się też na flagach regionów, prowincji i terytoriów zależnych. Nie sposób skompletować pełnej listy takich flag, poniżej znajduje się zestawienie regionów z przykładowych państw.
Większość z flag ozdobionych Białą Gwiazdą zobaczyć można na stronie www.flags.net
W niniejszych zestawieniach uwzględniono tylko pięcioramienną gwiazdę. Biała Gwiazda o innej liczbie ramion również pojawia się na flagach i emblematach - przykładowo flagę Azerbejdżanu zdobi gwiazda ośmioramienna.

Spis treści

Flagi państw

Flagi regionów

  • Antyle Holenderskie: Curaçao
  • Australia: Victoria, Northern Territory, Australian Capital Territory, Torres Strait Islanders’ Flag, Christmas Island
  • Brazylia: Alagoas, Amazonas, Goiás, Maranhão, Paraná, Piauí, Rio de Janeiro, Rio Grande do Norte, Rondonia, Sergipe
  • Hiszpania: region Madrytu
  • Mikronezja: Kusiae, Pohnpei, Chuuk, Yap
  • USA (Stany Zjednoczone Ameryki): Arkansas, Georgia, Idaho, Illinois, Kansas, Massachusetts, Mississippi, Missouri, Nevada, Ohio, Północna Karolina, Tennessee, Teksas, Utah
  • Uzbekistan: Kara-Kalpak
  • Zjednoczone Emiraty Arabskie: Umm al Qaiwan

Kluby sportowe

Biała Gwiazda pojawia się także w herbach innych klubów sportowych. Poniżej zamieszczonych jest kilka przykładów, ale lista ta z pewnością nie jest pełna.

Charakterystyczne, że w Polsce pięcioramienna biała gwiazda w powszechnym odczuciu kojarzy się w sporcie tylko z Wisłą. Wprawdze ten symbol często bywa obecny w herbach (logach) różnych klubów sportowych, ale na koszulkach zawodników innych klubów pojawia się niezwykle rzadko i nigdy nie jest synonimem klubowym. Przed wojną znany nam jest jeden, ale jakże wymowny przypadek, kiedy to biała gwiazda zdominowała trykoty sportowe innego klubu. Na obrazku obok przedstawiamy gracza drużyny Orkan, która w latach dwudziestych występowała w warszawskiej A-klasie...

06 Mysłowice

06 Mysłowice (Borussia, potem Lechia Mysłowice) to klub, który powstał już w 1906 roku, tyle że w II. Rzeszy Niemieckiej po fuzji z Dianą Katowice. Kiedyś bardzo mocne były sekcje bokserska i lekkiej atletyki, ich zawodnicy zdobywali medale mistrzostw Polski i byli reprezentantami kraju. Największy sukces sekcji piłkarskiej to tylko awans do ligi okręgowej w 1988 roku. Klub ten rozegrał cztery mecze towarzyskie z Wisłą, jeszcze przed II wojną światową. W jego herbie, utrzymanym w żółto-białej tonacji, pojawia się biała, pięcioramienna gwiazda.
AJ Saint Etienne

AJ Saint Etienne to zasłużony klub francuski, kiedyś wielokrotnie zdobywający mistrzostwo i puchar Francji, jednak od wielu lat Saint Etienne nie może powtórzyć tych sukcesów. Klub ten grywał przeciwko Wiśle mecze towarzyskie oraz spotkania w ramach Pucharu Intertoto. Jego aktualny herb zdobi biała gwiazda w czerwonej i niebieskiej obwódce.

Biała Gwiazda Krasice

Klub Sportowy Biała Gwiazda Krasice został reaktywowany w 2011 roku. Jest kontynuatorem zespołu występującego od drugiej połowy lat dziewięćdziesiątych na piłkarskich boiskach klasy C i B. Aktualnie występuje w częstochowskiej klasie B. Herb klubowy do złudzenia przypomina herb T.S. Wisła Kraków z wyeksponowaną białą gwiazdą pośrodku. Istotną różnicą są jedynie klubowe barwy, które są żółto-czarne.

Botafogo

Botafogo to wielosekcyjny klub sportowy z Rio de Janeiro, jeden z czterech najważniejszych w tym mieście (obok Flamengo, Fluminense i Vasco). Jego symbolem jest biała gwiazda w czarnym polu, nazywana Estrela Solitária.CSKA Sofia

CSKA Sofia to jeden z najsłynniejszych klubów bułgarskich, 31-krotny zdobywca mistrzostwa tego kraju. Jego symbolem jest zasadniczo czerwona gwiazda (kiedyś w nazwie CSKA pojawiało się nawet określenie Czerweno Zname), jednak na jednym ze starych herbów gwiazda ta miała białą obwódkę, tak jak widoczne to jest obok.

Dynamo Tbilisi

Podobnie jak CSKA Sofia i Crvena Zvezda Belgrad, Dynamo Tbilisi w jednym z historycznych herbów miało czerwoną gwiazdę z białą obwódką. Dynamo było triumfatorem Pucharu Zdobywców Pucharów w 1981 roku. Z Wisłą piłkarze z Kaukazu grali w 1951 roku mecz, który dla stalinowskich władz Polski miał mieć wydźwięk propagandowy.

Étoile sportive du Sahel

Étoile sportive du Sahel (ESS Sousse) to wielosekcyjny klub sportowy z Tunezji. Jego zawodnicy uprawiają piłkę nożną, koszykówkę, piłkę ręczną, siatkówkę czy nawet rugby. Herb klubu to biała gwiazda na czerwonym tle, co odpowiada nazwie drużyny (dosłownie: Gwiazda Sportowa Sahelu).Grunwald Ruda Śląska

Górniczy Klub Sportowy "Grunwald" Ruda Śląska w swym zielono-białym herbie herbie posiada centralnie umieszczoną białą gwiazdę.Horacka Slavia Třebíč

Klub Sportowy Horacka Slavia powstał 19.02.1928 w mieście Trzebicz, położonym w południowo morawskiej części Czech. Nazwa klubu kilkakrotnie ulegała zmianie. Herb stanowi pięcioramienna biała gwiazda wpisana w czerwony okrąg otoczony niebieskim pasem z nazwą klubu. Do tarczy herbowej dodany jest kij hokejowy, jako że klub obecnie prowadzi wyłącznie sekcję hokejową.
Interblock Lubljana

Interblock Ljubljana to stosunkowo młody, ale zdecydowanie najbogatszy klub w Słowenii. Wisła zagrała z nim jeden mecz sparingowy w 2008 roku, podczas obozu w Hiszpanii. Herb Interblocku jest dość niezwykły: w ramiona białej, pięcioramiennej gwiazdy, wpisane są sylwetki sportowców, zaś pośrodku w czarno-czerwonym polu widnieje biały pentagram. Pentagram ten wpłynął na nadanie Interblockowi przydomka Diabły.RWD Molenbeek

RWD Molenbeek to nieistniejący już klub sportowy z Brukseli. Drużyna przestała istnieć na początku XXI wieku ze względu na problemy finansowe, które zakończyły się likwidacją i powołaniem w miejsce RWD klubu FC Molenbeek Brussels Strombeek. Co ciekawe, kibice RWD nie pogodzili się z taką sytuacją i prowadzą drużynę RWDM nawiązującą do tradycji sięgających jeszcze XIX wieku. RWD rozegrało z Wisłą pamiętny dwumecz w ramach Pucharu UEFA w sezonie 1976/77. RWD miało białą gwiazdę nie tylko w herbie, takim jak widoczny jest po lewej, ale także w nazwie. W 1909 roku grupa uczniów powołała klub White Star, który potem w wyniku kilku fuzji rozwinął się w RWD.
FK Bohemia Podebrady

FK Bohemia Podebrady-czeski klub grający w niższych ligach.Podebrady znajdują się w kraju środkowoczeskim.U.S.D. Pratola 1910

U.S.D. Pratola 1910-włoski klub grający w niższych ligach.Pratola Serra–miejscowość i gmina we Włoszech,w regionie Kampania,w prowincji Avellino.Wisła Chicago

Wisła Chicago to klub polonijny w Stanach Zjednoczonych, który nawiązuje do krakowskiej Wisły nie tylko nazwą, ale też herbem.


Wisła Garfield

Wisła Garfield - polonijny klub w Stanie New Jersey, założony jako Vistula Garfield nawiązujący do wiślackich korzeni między innymi poprzez barwy i grafikę herbu


Gwiazda Brzegi

LKS Gwiazda Brzegi, 32-002 , Brzegi 175
Barwy klubu: biało-niebieskie.
Klub piłkarski założony w 1977 r.
Inicjatorem jego powstania był Stanisław Baran.


Przedsiębiorstwa

Firma White Star Line

Spośród wielu przedsiębiorstw odwołujących się do symboliki Białej Gwiazdy warto przytoczyć historię firmy White Star Line - pokazuje ona, że Biała Gwiazda innym organizacjom niż Towarzystwo Sportowe nie zawsze musi przynosić szczęście. Ta linia żeglugowa powstała w połowie XIX wieku i w ciągu ponad 100 lat swojego istnienia była jedną z najważniejszych kompanii obsługujących rejsy morskie. Niestety jej udziałem było wiele dramatycznych katastrof, w tym najsłynniejsza z udziałem Titanica w 1912 roku (a więc niewiele po tym, jak Biała Gwiazda pojawiła się na koszulkach piłkarzy w Krakowie). White Star Line w latach 30 XX wieku przeżywała poważne kłopoty finansowe, by ostatecznie w 1947 roku zostać całkowicie przejętą przez konkurencję.
Na szczęście wiślacka Biała Gwiazda świeci pełnym blaskiem.

Logo White Star Line.
Logo White Star Line.


Glue-Invest

Firma Glue-Invest jest producentem klejów przemysłowych. Swoje produkty – z których najbardziej znany to Super Glue – firmuje znakiem białej gwiazdy w okrągłym, czerwonym polu. Jednym z haseł reklamowych firmy jest slogan „Oryginalny tylko z gwiazdką”

Hasło reklamowe Glue-Invest.
Hasło reklamowe Glue-Invest.


Estrella Blanca

Estrella Blanca (z hiszpańskiego Biała Gwiazda) to meksykańskie przedsiębiorstwo zajmujące się transportem osób i towarów. Firma zatrudnia ponad 18 000 osób i dysponuje około 6000 pojazdów. Jej logo to biała gwiazda na okrągłym, zielonym polu.

Logo Estrella Blanca.
Logo Estrella Blanca.


Texaco

Texaco to amerykański potentat branży paliwowej, obecny głównie w USA, Ameryce Łacińskiej i zachodniej Afryce. Prowadzi przede wszystkim stacje benzynowe, ale także warsztaty i myjnie samochodowe. Logo firmy to okrągłe czerwone pole z białą, pięcioramienną gwiazdą, w którą wpisana jest litera "T"

Logo Texaco.
Logo Texaco.

Kyivstar

Kyivstar to największy operator telefonii komórkowej na Ukrainie. Firmę podejrzewano o niejasne powiązania z rodziną byłego prezydenta Leonida Kuczmy, dzięki którym miała mieć zapewnione preferencyjne traktowanie przez administrację państwową. Stare logo Kyivstar - wciąż jednak dobrze widoczne na ulicach ukraińskich miast - to niebieskie pole z białą pięcioramienną gwiazdą, w którą wpisany był kształt przypominający skrzydło. Nowe logo utrzymane jest wyłącznie w niebieskiej tonacji.

Stare logo Kyivstar.
Stare logo Kyivstar.


Humanic

Nieistniejąca już firma obuwnicza. Swoją siedzibę miała przy ulicy Szewskiej 17, w okresie między wojennym. Firmowe logo przedstawiało uskrzydlonego buta, nad którym widniała biała, pięcioramienna gwiazda.

Logo Humanic. 1921r.
Logo Humanic. 1921r.

Radio Złote Przeboje

Radio Złote Przeboje to rozgłośnia należąca do grupy Agora. W jej logo znajduje się także czerwony kwadrat ze spłaszczoną białą gwiazdą.

Logo rozgłośni.
Logo rozgłośni.


Caltex

Caltex to marka paliwowa, której właścicielem jest Chevron - potentat branży energetycznej. Stacje paliw Caltex znajdują się w ponad 60 krajach świata: na Bliskim Wschodzie, w południowej Afryce i w Azji. Logo Caltex to niebiesko-czerwone pole z białą gwiazdą przysłoniętą czerwonym trójkątem.

Logo Caltex.
Logo Caltex.

Order Białej Gwiazdy

Order Białej Gwiazdy to odznaczenie nadawane obywatelom Estonii za zasługi w służbie tego państwa. Order ten ustanowiony został w 1937 roku. Gwiazda na tym odznaczeniu ma specyficzny kształt i przypomina kwiat o sześciu płatkach.

Zobacz też