Blind Football

Z Historia Wisły

Wisła Kraków Blind Football - sekcja piłki nożnej niewidomych, powstała w kwietniu 2019 roku dzięki współpracy z Tyniecka Nie Widzę Przeszkód Kraków.

Spis treści

Sezony

Sezon 2018/2019 (Blind Football)

Sezon 2019/2020 (Blind Football)

Sezon 2020/2021 (Blind Football)

Sezon 2021/2022 (Blind Football)

Sezon 2022/2023 (Blind Football)

Sezon 2023/2024 (Blind Football)

Informacje prasowe

Wisła Kraków z drużyną w Blind Footballu!

Piłka nożna to najpopularniejszy sport na świecie, który łączy ludzi. Prekursorzy Blind Footballu w Polsce - Tyniecka Nie Widząc Przeszkód Kraków - wstępują w szeregi Białej Gwiazdy! Wisła Kraków to pierwszy klub na szczeblu ekstraklasy, którego barwy przywdziewać będą zawodnicy uprawiający tę dyscyplinę.


05.04.2019r.

Redakcja


Od teraz przedstawiciele krakowskiego Blind Footballu rywalizować będą pod szyldem Wisły, reprezentując 13-krotnego mistrza Polski podczas międzynarodowych turniejów czy innych wspólnie podejmowanych inicjatyw. Warto zaznaczyć, że zawodnicy ci stanowią trzon reprezentacji Polski w piłce nożnej dla niewidomych.

Szczegóły dotyczące współpracy zostaną przedstawione podczas specjalnej konferencji prasowej.

Witamy w wiślackiej rodzinie!

Źródło: wisla.krakow.pl

Dobre ciągnie do dobrego - Wisła Kraków Blind Football

09.04.2019r., M. Chlebek

We wtorkowe przedpołudnie na Stadionie Miejskim im. Henryka Reymana w Krakowie miejsce miała specjalnie zwołana konferencja prasowa, podczas której oficjalnie ogłoszone zostało powstanie nowej sekcji Wisły Kraków - Blind Football, co jest wydarzeniem tego typu na skalę kraju. Umowa partnerska, która połączyła ekstraklasowy klub i Fundacja Tyniecka Nie Widząc Przeszkód Kraków pozwoli na rozwój piłki nożnej niewidomych oraz całej społeczności Klubu.

Jak wyjaśnił tytułem wstępu Marcin Ryszka połączenie sił, jakiego świadkami jesteśmy wykroczyło poza jego dziecięce marzenia. „Gdyby ktoś powiedział mi jako dziecko, że coś takiego się stanie, pewnie bym nie uwierzył. W 2015 roku, gdy oficjalnie powstała nasza drużyna, nie było piłek, strojów, a od kwietnia będziemy mieli boisko z bandami na placu Na Groblach. Na co dzień gramy w lidze międzynarodowej, w której występują m.in. zespoły z Wrocławia, Brna czy Budapesztu. Już końcem kwietnia, po raz pierwszy jako Wisła, rozegramy turniej w Gelsenkirchen, gdzie zmierzymy się z Schalke, które musiało czekać na ponowne starcie z krakowską drużyną 16 lat” - powiedział kapitan Wisły Kraków Blind Football.

Druga strona tej umowy partnerskiej patrzy w tym samym kierunku i jej punkt widzenia nie odbiega od zaprezentowanego powyżej. Jak wyjaśnił Prezes Zarządu Wisły Kraków SA, od momentu wstępnych planów do dzisiejszej konferencji nie minęło dużo czasu. „Około listopada rozmawialiśmy z Marcinem, potem w trudniejszym dla Wisły czasie otrzymaliśmy wsparcie od Tyniecka Nie Widząc Przeszkód. Nasz pomysł dojrzewał i przy wsparciu otrzymanym od pana Janusza Kozioła i pana Bogdana Dąsala dziś możemy być świadkami wielkiego wydarzenia. Mam nadzieję, że to pozwoli rozwijać football niewidomych w Polsce i zmobilizuje inne kluby. Chcemy, by Wisła Kraków i LV BET były dużym wsparciem dla Wisły Kraków Blind Football” - zaczął prezes, uchylając jednocześnie rąbka tajemnicy, co do planów na dalszą przyszłość. „Jako klub myślimy o tym, aby rozwijać naszą społeczność. Mamy nadzieję, że przed przyszłorocznymi mistrzostwami powstanie też drużyna AMP footballu. Moim marzeniem jest też, by grały tu piłkarki i by stadion zapełniał się też na meczach kobiet” - podsumował Wisłocki.

Jak zapewnił obecny na konferencji Janusz Kozioł, Doradca Prezydenta Miasta Krakowa ds. Sportu, poziom zaangażowania miasta w działalność nowo powstałej sekcji będzie utrzymany na tym samym poziomie. „Spojrzenie, by łączyć takie kluby z klubami istniejącymi od wielu lat uważam za dobry kierunek. Kryjący się za działalnością tej sekcji wspaniali ludzie, uprawiając sport podnoszą wartość piłki nożnej i pokazują, że w każdej sytuacji można znaleźć w piłce trochę radości” - zaznaczył przedstawiciel prezydenta miasta.

Radości z połączenia obu klubów nie krył także Pełnomocnik Prezydenta Miasta Krakowa ds. Osób z Niepełnosprawnościami - Bogdan Dąsal, będący na spotkaniu przedstawicielem miasta wspierającego drużynę blind footballu. „Dobre ciągnie do dobrego” - to stare przysłowie, które obrazuje sytuację, z jaką mamy do czynienia. To skok jakościowy, który pokazuje, do jakiego momentu doszliśmy i gdzie jesteśmy, bo takie rzeczy nie dzieją się przypadkiem. Fundacja Tyniecka Nie Widząc Przeszkód działa od kilu lat w Krakowie. Zaczęto organizować turnieje, powstała liga, mistrzowskie rozgrywki, jednym słowem to, co charakteryzuje już profesjonalny sport. W tej chwili zespół będzie występować w koszulkach z białą gwiazdą na piersi i to wielka duma dla Krakowa, dla klubu i dla nas wszystkich” - powiedział Dąsal.

To wielkie wydarzenie w skali kraju, mogące zwrócić większą uwagę na sport niepełnosprawnych i pozwalające zbliżyć nas do poziomu europejskiego. Jak zaznaczył Ryszka: „Idziemy w stronę klubów europejskich. Borussia, Schalke czy Anderlecht też mają takie sekcje. Mam nadzieję, że nasza umowa spowoduje, że będziemy mogli bardziej reklamować naszą dyscyplinę i we współpracy z Wisłą Kraków pokażemy, że piłka jest jedna, piękna i że nas łączy. My, blindfootbaliści, będziemy chcieli brać czynny udział w życiu Wisły Kraków”.

Źródło: www.wisla.krakow.pl

LV BET sponsorem sekcji Blind Football!

09.04.2019r.

Sponsor Główny LV BET Zakłady Bukmacherskie rozszerza współpracę z Wisłą Kraków. Dzięki zwiększeniu zakresu umowy sponsorskiej logo Sponsora pojawi się także na koszulkach nowo powstałej sekcji Wisły Kraków - Blind Football.

„Jesteśmy bardzo zadowoleni, że nasza współpraca z Wisłą Kraków wkroczyła w nowy etap. Jej poszerzenie jest dowodem wzajemnego zaufania. Cieszymy się, że Wisła jako pierwszy klub Ekstraklasy weźmie pod swoje skrzydła niewidomych piłkarzy z drużyny Tyniecka Nie Widząc Przeszkód Kraków, a my jako sponsor możemy dołożyć do tego swoją cegiełkę. Zdajemy sobie sprawę, że zawodnicy trenują tak samo profesjonalnie i zawsze walczą o zwycięstwa. To oni są dowodem na to, że dla ludzi z prawdziwą sportową pasją nie ma rzeczy niemożliwych” - powiedział Łukasz Kieza, Country Manager LV BET.

Logo LV BET będzie znajdowało się na froncie koszulek meczowych, analogicznie jak u piłkarzy Wisły Kraków podczas rozgrywek ligowych, międzynarodowych turniejów oraz innych wspólnych inicjatyw.

Dziękujemy za wsparcie!

Źródło: www.wisla.krakow.pl

Admind Agency sponsorem Wisły Kraków Blind Football!

Nowo powstała drużyna Wisły Kraków w Blind Footballu, która niebawem pod szyldem białej gwiazdy rywalizować będzie w prestiżowym turnieju w Gelsenkirchen, zyskała kolejnego sponsora! Tym razem naszych zawodników wsparła agencja brandingowo-komunikacyjna Admind.


25.04.2019r.

Redakcja


Admind Branding&Communications to największa agencja brandingowa w Polsce. Założona w 2010 roku przez Mateusza Zabierowskiego i Krzysztofa Langera w Krakowie posiada obecnie biura w 5 krajach. Zespoły w Zurychu, Amsterdamie, Odessie i Bangkoku realizują projekty full service w obszarze brand identity, brand governance, brand transformation, presentation design, web content oraz creative services. Klientami Admind są 2 szwajcarskie korporacje ABB i Givaudan. Admind z dumą i radością wspiera inicjatywy edukacyjne, sportowe, obywatelskie oraz pracuje nad rozwojem przedsiębiorczości i innowacji w Polsce.


Witamy na pokładzie!

Źródło: wisla.krakow.pl

Wisła Kraków BF wicemistrzem Ligi Centralnej Europy!

W dniach 15-16 czerwca w Budapeszcie odbyła się ostatnia kolejka Ligi Centralnej Europy, w której występuje Wisła Kraków Blind Football. W rozgrywkach mierzy się sześć drużyn z czterech państw: Czechy, Węgry, Austria oraz Polska. Każda z ekip jest zobowiązana do organizacji turnieju w swoim mieście. Po 6 kolejkach zostaje wyłoniony mistrz. Piłkarze Białej Gwiazdy niewątpliwie sezon 2018/2019 mogą zaliczyć do bardzo udanych. Po zaciętej walce do ostatniej serii gier kończą rozgrywki na drugim stopniu podium.


16.06.2019r.

Redakcja


Zawodnicy Blind Footballu występujący z białą gwiazdą na piersi mają powody do zadowolenia. Srebrny medal to ogromny sukces i nagroda za postawę. „To niewątpliwie był bardzo trudny dla nas sezon. Nie brakowało urazów, kontuzji, ale jak widać końcowy efekt jest na pewno dla nas zadowalający. Do samego końca walczyliśmy z ekipą Brna o mistrzostwo. Przed ostatnią kolejką traciliśmy do nich cztery punkty. Niestety, w bezpośrednim meczu przegraliśmy z nimi 0:1. Jesteśmy bardzo zmotywowani i w przyszłym sezonie zrobimy wszystko, żeby mistrzostwo trafiło do Krakowa” - powiedział Marcin Ryszka, kapitan Wisły Kraków BF. „Rozgrywki 2017/2018 również zakończyliśmy na drugiej pozycji. Przed tym sezonem powiedzieliśmy sobie, że to jest nasz cel minimum, który chcemy osiągnąć. Niedosyt jest oczywiście ogromny, bo mistrzostwo było blisko, ale taka jest piłka. Przed nami zasłużona przerwa, później wracamy do treningów, żeby w przyszłym sezonie zaprezentować się jeszcze lepiej” - dodał Martin Jung, najlepszy strzelec Białej Gwiazdy.

„Prowadzę zespół dopiero od połowy sezonu, tak naprawdę poznaje świat piłki nożnej osób niewidomych. Cieszymy się, że poza sukcesami organizacyjnymi, udało się dołożyć teraz ten najważniejszy - sportowy. Na treningach bardzo często muszę stawać się oczami chłopców. W bardzo obrazowy sposób muszę opisywać to, czego od nich wymagam. Fajnie, że nasza praca przynosi efekty. Korzystając z okazji zapraszamy wszystkie chętne osoby z dysfunkcją wzroku do dołączenia do naszej drużyny” - zakomunikował trener Dominik Foryś.

Oprócz pucharu, który powędrował w ręce naszych graczy, jeden z Wiślaków otrzymał nagrodę indywidualną. Bramkarzem sezonu został Krzysztof Bednarkiewicz!

Tabela:

  • 1. Avoy MU Brno - 55 pkt
  • 2. Wisła Kraków BF - 49 pkt
  • 3. Śląsk Wrocław BF - 40 pkt
  • 4. BSC Prague - 31 pkt
  • 5. OBSV Vienna - 28 pkt
  • 6. LASS Budapest - 25 pkt

Gratulujemy!

Źródło: wisla.krakow.pl

Stań się częścią grzechoczącej historii!

Do końcowego gwizdka pozostało raptem kilkadziesiąt sekund, a twoja drużyna remisuje bezbramkowo w najważniejszym meczu sezonu. W bezpośrednim starciu z rywalem odzyskujesz futbolówkę i rozpoczynasz ostatnią akcję tego spotkania. Przedzierasz się pod bramkę przeciwników bocznym sektorem boiska, a w tym samym czasie Twój kolega wbiega z drugiej linii w pole karne. Dostajesz sygnał, że znajduje się w dogodnej sytuacji i bez wahania podajesz w jego stronę. Słyszysz, jak przyjmuje piłkę, oddaje strzał, a trzepot futbolówki wpadającej w sieć zamienia się w potężny krzyk radości zgromadzonych fanów! Tylko słyszysz, ponieważ nie widzisz…


31.03.2021r.

M. Krzyszkowski

Wisła Kraków SA

Bez wątpienia spora część Kibiców Białej Gwiazdy o blind footballu usłyszała pierwszy raz dopiero 5 kwietnia 2019 roku. Tego dnia bowiem TS Wisła Kraków SA oraz Fundacja NIE WIDZĄC PRZESZKÓD ogłosiły współpracę i połączyły swe siły w celu profesjonalizacji i propagowania idei piłki nożnej osób niewidomych - nie tylko pod Wawelem.

„Do tej pory występowaliśmy jako Tyniecka NWP Kraków. Zmiana nazwy i herbu na Białą Gwiazdę była czymś wyjątkowym i niezwykle motywującym” - Wspomina Sebastian Wódz, zawodnik Wisły Kraków BF.

Ta grzechocząca historia ma jednak swój początek zdecydowanie wcześniej - w 2008 roku. Wówczas to grupka niewidomych kolegów wraz z nauczycielem wychowania fizycznego spotykali się po lekcjach na niewielkiej sali gimnastycznej w szkole dla niewidomych i słabowidzących przy ul. Tynieckiej 6, aby od podstaw zgłębiać tajniki nieznanej im dyscypliny.

Samodzielnie robione futbolówki w niedługim czasie zastąpione zostały profesjonalnymi piłkami otrzymanymi prosto z Brazylii - kolebki blind footballu - a okazjonalne spotkania przekształciły się w regularne treningi.

„Pamiętam kupowane w sklepie sportowym piłki, które rozcinaliśmy, zasypywaliśmy jakimś groszkiem dla efektu grzechotania, a następnie wizyty u wulkanizatora celem zaklejenia gumy i łatek. Efekt był krótkotrwały, ale od czegoś trzeba było zacząć” - opowiada kierownik sekcji, Piotr Niesyczyński.

Lata ciężkiej pracy i połączenie sił z trenującymi równolegle zawodnikami z Wrocławia zaowocowały wyjazdem na Mistrzostwa Europy do Wielkiej Brytanii w 2015 roku. Reprezentacja Polski, w skład której wchodziło wówczas czterech graczy oraz trener, miała możliwość spotkać się z ekipami będącymi na wyższym poziomie doświadczenia i umiejętności.

„To było coś zupełnie nowego. Możliwość skonfrontowania się z innymi graczami uprawiającymi tę dyscyplinę dłużej niż my pokazało nam, jak wiele pracy jeszcze przed nami. Zajęcie przedostatniego miejsca w debiucie nie podłamało nas, wręcz przeciwnie” - wspomina Martin Jung, napastnik Białej Gwiazdy BF i zdobywca historycznego trafienia dla reprezentacji Polski na mistrzostwach Europy.

Na kanwie doświadczenia i pozytywnej energii przywiezionej z mistrzowskiego turnieju podjęta została decyzja o założeniu sekcji piłki nożnej osób niewidomych. Drużyna przyjęła nazwę Tyniecka NWP Kraków, a jej herbem została niebiesko-czerwona tarcza z charakterystycznym dla Krakowa „K” w koronie, mieczem skierowanym ostrzem w dół oraz symbolem piłkarza z opaską na oczach.

Systematyczne treningi i udział w międzynarodowych turniejach pozwalały profesjonalizować dyscyplinę i podnosić umiejętności graczy, których z czasem na treningach zaczęło przybywać.

„Pamiętam mój pierwszy trening, naukę prowadzenia futbolówki, tłumaczone mi przez trenera i kolegów zasady gry. Przez długie tygodnie, a właściwe miesiące czułem się jak dziecko we mgle zanim mogłem powiedzieć, że opanowałem podstawy” - Wspomina Mateusz Krzyszkowski, defensor Wisły BF.

Na pierwszy rzut oka blind football najbardziej przypomina futsal. Wymiary boiska i podstawowe zasady gry są niemal identyczne. Główną różnicę stanowią zmysły, za pośrednictwem których gracze obu odmian piłki nożnej czytają grę - w przypadku blind footballu jest to słuch. Dla wyrównania szans, wszyscy gracze - bez względu na wadę wzroku - na oczach założone mają nieprzepuszczające światła opaski.

Futbolówka między łatkami a balonem wyposażona jest w system udźwiękawiający w postaci metalowych krążków wypełnionych granulatem. To sprawia, że grzechocze i zawodnicy wiedzą, gdzie się znajduje. Sama piłka to nie wszystko. Istotna jest też wiedza na temat obecnej sytuacji na boisku. Za jej opis odpowiedzialne są w zespole aż trzy osoby. Bramkarz nawigujący defensorami, ustawiony z boku boiska trener zarządzający graczami ze środka pola oraz nawigator ustawiony za bramką rywala, którego podpowiedzi kierowane są do napastników.

Ważna jest też komunikacja między graczami podczas spotkania, a powtarzanym przez niemal cały czas słowem przez zawodników znajdujących się aktualnie bez piłki jest „voy” - z hiszpańskiego „idę”. Do jego wypowiadania zobligowani są wszyscy niebędący w posiadaniu futbolówki. Jego brak traktowany jest jako faul.

Dodatkowo niezwykle istotnym elementem boiskowego otoczenia, a tym samym gry są bandy ułożone wzdłuż bocznych linii. To od nich odbija się futbolówka, przez co gra jest płynniejsza, a zawodnicy nie wypadają poza boisko.

„Przez długie lata ćwiczyliśmy bez band. Było to niezwykle trudne i nie pozwalało nam na trenowanie w pełnym wymiarze” - opowiada Michał Woszczak, występujący z numerem 2 gracz sekcji blind footballu.

Przez lata za bandy robiły szkolne ławki układane na boku celem imitowania band. W 2017 roku tata jednego z graczy skonstruował chałupniczą metodą bandy, które pozwoliły na zdecydowanie więcej, a które w 2018 roku zastąpione zostały profesjonalnymi bandami ufundowanymi przez Urząd Miasta Krakowa. Pozwoliło to nie tylko na poprawę jakości szkolenia, ale przede wszystkim na organizację międzynarodowych turniejów blind footballu pod Wawelem.

„Niesamowite jest dla mnie to, jak wiele czasu i pracy poświeciliśmy, aby znaleźć się w tym miejscu. Od lichych i robionych samodzielnie piłek po występy z białą gwiazdą na piersi. To jest coś niesamowitego. Na ten moment nie ma lepszej nagrody za wytrwałość niż właśnie to” - mówi kapitan Wisły Kraków BF, Marcin Ryszka.

Wytrwałość to niezwykle istotna cecha w kontekście uprawiania blind footballu. Potrzeba jej oraz czasu, aby dostrzec efekty i móc czerpać z niej prawdziwą radość. Być może to sprawia właśnie, iż wciąż nie jest ona zbyt popularną dyscypliną w Polsce.

„Na wszystkich zainteresowanych czekamy z otwartymi ramionami. Najważniejsze na początek są chęci i determinacja, reszta przyjdzie z czasem wraz z kolejnymi treningami” - mówi Dominik Foryś, trener blind footballowej sekcji Wisły Kraków.

W imieniu graczy oraz trenerów blind footballowej sekcji TS Wisły Kraków SA pragniemy gorąco zaprosić wszystkie osoby niewidome i słabowidzące do rozpoczęcia swej przygody z grzechoczącą futbolówką. Być może gdzieś wśród fanów Białej Gwiazdy jest ktoś marzący o grze w piłkę, mimo wady wzroku.

Nasza sekcja czeka właśnie na Was. Przyjdźcie, spróbujcie i dajcie sobie szansę na realizację własnych marzeń. Początki zawsze bywają trudne, jednak to one pozwalają czerpać później prawdziwą satysfakcję!


Źródło: wisla.krakow.pl

Chronologia sukcesu

Data Medal / Puchar Ranga zawodów Dyscyplina Zawodnik Uwagi
2020.12.13 Puchar Puchar Polski 1. miejsce Blind Football Wisła Kraków Blind Football
2021.12.11 Puchar Puchar Polski Blind Football drużynowo
2023.03.03-04 Puchar Puchar Polski 1. miejsce Blind Football drużynowo

Zobacz także