Bogdan Zając

Z Historia Wisły

Bogdan Zając
Informacje o zawodniku
kraj Polska
urodzony 1972.11.16, Jarosław
wzost/waga 188/76
pozycja obrońca
sukcesy Mistrz Polski: 1999, 2001
Puchar Ligi: 2001
Puchar Polski: 2002
Kariera klubowa
Sezon Drużyna Mecze Gole
1989/90 JKS Jarosław
1990/91 JKS Jarosław
1991/92 JKS Jarosław
1992/93 JKS Jarosław
1993/94 JKS Jarosław
1994/95 Kamax Kańczuga
1995/96 Wisła Kraków 33(35) 0(1)
19960/97 Wisła Kraków 30(34) 0
1997/98 Wisła Kraków 26(27) 2(2)
1998/99 Wisła Kraków 29(39) 0(2)
1999/00 Wisła Kraków 13(16) 0
2000/01 Wisła Kraków 17(24) 0
2001/02 Wisła Kraków 16(33) 0(1)
2002/03 Zagłębie Lubin 26
2003/04 (j) Widzew Łódź 5
2003/04 (w) FC Karnten 11 1
2004/05 AS Nea Salamís Ammochostos 25 0
2005/06 AS Nea Salamís Ammochostos 20 0
2006 Shenzhen Kingway
2007 Shenzhen Shangqingyin
2007/08 Hutnik Kraków
2008/09 Skawinka Skawina
Suma   162 2
W rubryce Mecze/Gole najpierw podana jest statystyka z meczów ligowych, a w nawiasie ze wszystkich meczów oficjalnych.
Autograf Zająca
Autograf Zająca

Bogdan Zając urodził się 16 listopada 1972 w Jarosławiu, gdzie w barwach miejscowego JKS 1909 Jarosław (obecnie IV liga grupy podkarpackiej) spędził pierwsze sześć lat swej piłkarskiej kariery, do sezonu 1993/94 włącznie. Do tej pory Zając jest chlubą swego miasta, w którym organizuje zimowe turnieje futsalowe z udziałem byłych i obecnych gwiazd polskiej piłki. W plebiscycie kibiców, zorganizowanym latem 2009 roku, został wybrany Sportowcem Stulecia JKS Jarosław. "Występowałem w tym klubie przez wiele lat. Przeszedłem wszystkie szczeble. Wiele temu klubowi zawdzięczam. Bardzo często, gdy jestem w Jarosławiu, wstępuję na stadion, gdyż pozostało tam wiele pięknych wspomnień. Zresztą z wieloma z kolegów z ówczesnej drużyny, takimi jak Strawa, Żelazny, Pietryna, Orzechowski, Kulpa czy Romanow utrzymujemy po dzień dzisiejszy kontakt. Sentyment do Jarosławia pozostał. Kiedy tylko mam czas, to zaglądam w rodzinne strony, ale z Krakowem związałem się już na stałe, kupiłem dom i pozostanę tutaj na zawsze" - opowiadał w 2001 roku na czacie w serwisie krakow.naszemiasto.pl.

Po rozstaniu z Jarosławiem Zając spędził sezon w zespole Kamax Kańczuga (obecnie IV liga grupa podkarpacka) skąd latem 1995 roku nieoczekiwanie trafił do Wisły Kraków, która grała wówczas w II lidze. Marzeniem wszystkich życzliwych Wiśle był powrót do ekstraklasy na 90-lecie powstania Klubu. Drużyna wzmocniona Zającem, Sydorenką czy Świeradem, dowodzona przez wiele ekip trenerskich, zdołała uplasować się na dającym awans drugim miejscu. Radość spotęgowały wygrane 2:0 majowe Derby Krakowa.

Bogdan Zając zadebiutował przed krakowską publicznością w wygranym 2:1 meczu pierwszej kolejki z Unią Tarnów 30 lipca 1995 roku. W tamtym pamiętnym sezonie opuścił tylko jeden mecz, szybko stając się wiodącą postacią drużyny. Zdobył wówczas swoją pierwszą bramkę w barwach Wisły - miało to miejsce 24 października 2005 roku w przegranym 3:1 meczu Pucharu Polski z Widzewem.

W sezonie po powrocie do ekstraklasy Bogdan zagrał w 30 meczach, w tym 29 w pełnym wymiarze czasowym. W kolejnym sezonie zaliczył 26 spotkań i zdobył swoje dwie pierwsze bramki w ekstraklasie, pokonując bramkarzy Zagłębia Lubin i Górnika Zabrze, kolejno 3 i 13 września 1997 roku.

Sezon 1998/99 przyniósł zawodnikom i kibicom wiele radości - po 21 latach przerwy mogliśmy cieszyć się z szóstego tytułu Mistrza Polski! Bogdan, dysponujący równą formą i cieszący się dobrym zdrowiem wystąpił we wszystkich (prócz jednego) meczach sezonu znacznie przyczyniając się do końcowego triumfu.

Sezon, w którym żegnaliśmy tysiąclecie, nie był dla Bogdana szczęśliwy. 16 kwietnia 2000 roku, w 77. minucie wyjazdowego, przegranego 2:1 meczu z Polonią Warszawa, doznał skomplikowanej kontuzji kolana, która na pół roku wykluczyła go z gry. Na boisko wrócił już w kolejnym sezonie, 18 października w meczu Pucharu Ligi z Legią na wyjeździe (1:1). W ekstraklasie zagrał ponownie cztery dni później przeciw Ruchowi Chorzów przy Reymonta, wzbudzając aplauz publiczności. Powrót popularnego "Królika" przyniósł Wiśle szczęście - na koniec sezonu 2000/2001 znów cieszyliśmy się z kolejnego mistrzostwa oraz ze zdobycia Pucharu Ligi.

Po pokonaniu Skonto Ryga Wiśle przyszło zmierzyć się z Barceloną w eliminacjach Ligi Mistrzów. W pierwszym meczu 8 sierpnia 2001 roku Wisła jako gospodarz przegrała 3:4 po świetnym i wyrównanym meczu, a o porażce zdecydowały wyłącznie indywidualne błędy, w tym Bogdana Zająca, na którego spadła potężna fala krytyki, zarówno w mediach, jak i w klubie, również ze strony trenera. "Królik" tłumaczył, że nie tyle on zagrał słabo, ile najlepsi zawodnicy świata zagrali wyśmienicie, i "w zderzeniu malucha z mercedesem" Wisła nie miała szans. Tłumaczenia nie pomogły, Zając stracił zaufanie i miejsce w składzie. Wrócił do "jedenastki" na mecz z KSZO 29 sierpnia i ... został wyrzucony z boiska z czerwoną kartką już po 30 minutach, czym jedynie mocniej poirytował Franciszka Smudę. Wówczas zaczął oficjalnie rozglądać się za nowym klubem, w Wiśle nie było już dla niego przyszłości.

Próbował zakotwiczyć w Admirze Wiedeń i Sturmie Graz. W styczniu 2002 roku udał się na zgrupowanie Sturmu do Turcji. Niestety, na początku testów doznał kontuzji mięśnia łydki. Austriacy obiecali dać mu jeszcze jedną szansę, ale w wyznaczonym terminie nie odezwali się - być może odstraszeni ceną podyktowaną za zawodnika przez Wisłę (pół miliona marek).

Zając szykował się więc do wyjazdu na zgrupowanie Białej Gwiazdy w Straszęcinie, wiedząc, że od działaczy Wisły dostał wolną rękę w poszukiwaniu klubu. Żaden polski klub nie był w stanie zapłacić żądanej kwoty za wiślackiego stopera, w grę wchodziło tylko wypożyczenie lub kontrakt zagraniczny. Wówczas nieoczekiwanie pojawiła się ponowiona oferta z Chin, z klubu Liaoning Pekin. Zając znał ją już wcześniej, gdy czekał na angaż w Austrii. W nowej sytuacji został zmuszony do rozpatrzenia orientalnej propozycji, gdyż ... innych nie miał. "Chińczycy chcą, bym przyjechał z nimi podpisać kontrakt. Warunki jakie proponują są dużo lepsze niż w Polsce, nawet lepsze niż w Austrii. Gdybym jednak miał tam jechać na rok, to tylko z rodziną" - wyznał serwisowi krakow.naszemiasto.pl 17 stycznia 2002 roku.

Kilka dni później okazało się, że Chińczycy zmienili zdanie i przed podpisaniem kontraktu chcą przetestować Zająca. Wisła, która koniecznie chciała pozbyć się swego stopera, nakazała Zającowi udać się do Pekinu 27 stycznia. W tak zwanym międzyczasie w ekspresowym tempie wypożyczono do Turcji Marka Zająca. Nagłe osłabienie drużyny spowodowało stanowczy protest trenera Wisły Franciszka Smudy przeciw wyjazdowi Bogdana. Władze klubu uległy. "Mamy nadzieję, że po słabszej rundzie jesiennej Bogdan pokaże wiosną pełnię swoich umiejętności. Przecież niedawno pretendował do reprezentacji" - powiedział Gazecie Wyborczej prezes Bogdan Basałaj.

Zając dograł sezon do końca. Z kibicami pożegnał się drugim finałowym meczem Pucharu Ligi z Legią 26 maja 2002 roku, choć wówczas jeszcze wydawało się, że może zostać na przyszły sezon. Odzyskał formę, nie znalazł się na liście transferowej ...

9 lipca 2002 roku oficjalnie poinformowano, że Bogdan Zając został zawodnikiem Zagłębia Lubin, dokąd udał się wraz z innymi niechcianymi przy Reymonta - Olgierdem Moskalewiczem i Grzegorzem Nicińskim.

Bogdan Zając wystąpił w 164 ligowych meczach Wisły (w tym 33 w II lidze).

Wiślacy nie przynieśli Miedziowym szczęścia - po przegranych barażach klub znalazł się w II lidze. Lubińscy działacze usunęli Moskalewicza, Andruszczaka, Krupskiego oraz Bogdana Zająca z kadry pierwszej drużyny. Właśnie tych piłkarzy obarczono za sensacyjny spadek bogatego i naszpikowanego gwiazdami klubu. Zawodnicy trenowali we własnym gronie, nie pozwolono im występować nawet w meczach rezerw. "Prezesi złożyli wniosek do PZPN o rozwiązanie kontraktów z zawodnikami z ich winy. W uzasadnieniu napisano, że piłkarze razili brakiem zaangażowania w meczach barażowych i słabą grą przyczynili się do degradacji zespołu. PZPN wniosek Zagłębia odrzucił. Rzecznik prasowy związku Michał Kocięba stwierdził wówczas: - Nie można rozwiązać kontraktu z zawodnikiem tylko z tego względu, że ktoś mu zarzucił, iż krzywo kopnął piłkę. Jednak Zagłębie nie odpuściło sprawy i odwołało się od tej decyzji PZPN." [gazeta.pl]

W tym samym czasie zawodnicy procesowali się o rozwiązanie kontraktów z winy klubu. 28 sierpnia 2003 roku Moskalewicz tłumaczył gazecie.pl: "Od września minionego roku otrzymujemy tylko połowę pensji, jaką mamy zapisaną w naszych kontraktach, a od trzech miesięcy nie dostaliśmy żadnych pieniędzy. To wystarczający powód, aby związek unieważnił nasze kontrakty. Dzięki temu moglibyśmy stać się właścicielami swoich kart zawodniczych."

Sprawa zakończyła się sukcesem zawodników, 3 sierpnia 2003 roku Wydział Gier PZPN rozwiązał z winy klubu kontrakty Bogdana Zająca i Olgierda Moskalewicza z Zagłębiem Lubin. Niespełna miesiąc później bezrobotny Zając dołączył do przebywających w Dębicy zawodników Widzewa a 17 października podpisał roczny kontrakt z łódzkim klubem. Jednakże, trener Jerzy Kasalik postanowił zrezygnować z jego usług już w grudniu.

W styczniu 2004 roku Zając pomyślnie przeszedł testy w Austrii i został zawodnikiem walczącego o utrzymanie FC Kelag Kaernten. Latem 2004 roku znalazł zatrudnienie na Cyprze, w AS Néa Salamína, gdzie spędził dwa sezony, będąc podstawowym zawodnikiem swej nowej drużyny.

Kolejne półtora roku to przygoda z Chinami. Do gry w Shenzhen namawiał go Marek Zając, który w Kraju Środka przebywał już wcześniej. Na decyzję wpłynęła przede wszystkim ciekawa oferta finansowa. "Najbardziej cieszę się z tego, że mogłem poznać inną kulturę i pozwiedzać. Zobaczyłem Hongkong i parę innych miejsc. Przy okazji zarobiłem trochę grosza. Było fajnie" - tak Zając podsumował pobyt w Chinach.

Na początku marca 2008 roku Zając został zawodnikiem krakowskiego Hutnika (wówczas trzecia liga), gdzie spędził rundę wiosenną. Zatrudnienie 36-letniego stopera było możliwe dzięki nieoczekiwanemu odejściu Marcina Makucha do Kmity Zabierzów.

Latem 2008 niezmordowany Zając zakotwiczył w Skawince Skawinie, beniaminku krakowsko-wadowickiej piątej ligi, gdzie gra u boku innych byłych wiślaków, między innymi Ryszarda Czerwca. Ofertę przyjął, ponieważ zaproponowano mu również poprowadzenie zespołu juniorów w tym klubie. Odbywający wówczas kurs trenerski drugiej klasy "Królik" mógł więc w Skawince połączyć przyjemne z pożytecznym.

Bogdan Zając nie ukrywa, że chciałby wrócić do Wisły jako trener, głośno marzy o wprowadzeniu Białej Gwiazdy do Ligi Mistrzów.


Bogdan Zając zagrał w jednym towarzyskim spotkaniu Reprezentacji Polski. 10 listopada 1998 przebywał na boisku przez ostatnie 30 minut wyjazdowego meczu ze Słowacją, wygranego przez Polskę 1:3.

wislakrakow.com (dorotja)


Zawód: technik budowlany. Pseudo: Królik. Pierwszym trenerem był w JKS Jarosław Henryk Osiński. W młodości kibicował Widzewowi i Wiśle. Piłkarski wzór: Franco Baresi. Hobby: muzyka, sport. Po zakończeniu kariery chce zostać trenerem.

Spis treści

Artykuły. Wywiady

Gwiazdy Białej Gwiazdy #37: Stoper, marzyciel i asystent - Bogdan Zając

Data publikacji: 23-03-2018 10:00


Gdy przychodził do Wisły w klubie nie było pieniędzy, lecz mimo to głośno marzył o mistrzostwie Polski. Kilka lat później to pragnienie zrealizował. Gole w lidze strzelał tylko tym drużynom, z którymi związany był po odejściu z Krakowa. Dla Białej Gwiazdy wystąpił 208 razy, a dowodzona przez niego obrona aż 77 razy zachowała czyste konto. O kim mowa? Oczywiście o obecnym asystencie selekcjonera reprezentacji Polski, Bogdanie Zającu!


Bogdan Zając urodził się 16 listopada 1972 roku w podkarpackim Jarosławiu i to tam stawiał pierwsze piłkarskie kroki. Dla uzdolnionego młodzieżowca nie było wówczas innego miejsca niż miejscowy JKS, w którym przeszedł wszystkie szczeble - od juniora do seniora. Zając występował u siebie do ukończenia 22 roku życia, po czym niespodziewanie zamienił JKS na mający duże aspiracje Kamax Kańczuga, który występował wówczas jednak dopiero w III lidze. Jarosławianie nie zapomnieli jednak zasług stopera dla macierzystego klubu - i w jego stulecie wybrali go najlepszym piłkarzem JKS-u w historii. Być może nie zdarzyłoby się to gdyby nie transfer, który zaszokował środowisko. Po pełnym sezonie w Kańczudze Bogdan Zając zamienił trzecioligowe boiska na te o klasę rozgrywkowe wyższe i dołączył do Wisły. Już w pierwszym wywiadzie niespełna 23-letni wówczas gracz spytany został o swoje cele z Białą Gwiazdą. „Mistrzostwo” - wyrwało się Zającowi - i, jak się później okazało, przyrzeczonego słowa mierzący 188 cm wzrostu stoper dotrzymał!

Gole strzelane… przyszłym pracodawcom

Nim jednak Wiślacy wznieśli w górę trofeum za prymat na ligowych boiskach, należało wydostać się z II ligi. W niej Bogdan Zając zadebiutował przed krakowską publicznością w meczu pierwszej kolejki z Unią Tarnów 30 lipca 1995 roku. Wisła wygrała to spotkanie 2:1 i rozpoczęła marsz po awans, który zapewniła sobie w ostatnich kolejkach. W pamiętnym sezonie 1995/1996 środkowy obrońca opuścił tylko jeden mecz - i widać było, że z kolejki na kolejkę trener Henryk Apostel coraz bardziej nie wyobrażał sobie składu bez Zająca. W lidze 23-latkowi szło nieźle, za to w Pucharze Polski bardzo dobrze - to właśnie w nim padła debiutancka bramka wychowanka JKS-u. I można powiedzieć, że Zając sam ją sobie wypracował i sam pokonał reprezentanta Polski Andrzeja Woźniaka, który strzegł barw broniącego mistrzostwa kraju Widzewa Łódź. Wiślak najpierw tak huknął z 30. metrów, że golkiper łodzian sparował piłkę na róg, a po dośrodkowaniu z kornera wyskoczył najwyżej ze wszystkich i umieścił piłkę w siatce. Biała Gwiazda co prawda ten mecz przegrała, ale pokazała się z naprawdę dobrej strony i pozwoliła kibicom uwierzyć, że w przypadku awansu na salony będzie w stanie walczyć z lepszymi na papierze zespołami jak równy z równym.

Okazja ku temu przypadła już w sezonie 1996/1997. Zając wystąpił w premierowym występie Białej Gwiazdy w I lidze, wygranym z GKS-em Bełchatów 1:0. Co ciekawe, po nastaniu ery Tele-Foniki, spośród grających w tym spotkaniu piłkarzy, tylko czterech zostało w Wiśle na dłużej. Byli to Artur Sarnat, Tomasz Kulawik, Grzegorz Pater i właśnie Bogdan Zając. W rozgrywkach, które dla Wisły odmieniły się dzięki napływowi kapitału Zając zdobył dwa gole, ustrzelone w ciągu 10 dni. Najpierw Zając sprytną główką otworzył wynik wygranego 2:1 spotkania z Zagłębiem Lubin, a następnie pewnie wykonał jedenastkę w starciu z Górnikiem Zabrze, ustalając rezultat na 1:1. Gole dla rywali Białej Gwiazdy w potyczkach tych zdobywali Radosław Kałużny i Marcin Kuźba, którzy stanowili w kolejnych latach o sile Wisły Kraków. Zadziwiające jest też to, że Zając swe pierwsze trzy bramki zaaplikował ekipom, które później zasilił, czy to jako zawodnik (Zagłębie i Widzew), czy jako trener (Górnik).

Marzenia się spełniają!

Biała Gwiazda na koniec rozgrywek 1997/1998 zajęła trzecie miejsce, dzięki czemu Zając i spółka mogli zadebiutować w europejskich rozgrywkach. Te słodko-gorzko będą się kojarzyć stoperowi Wisły - najpierw bowiem ustalił on wynik meczu z Trabzonsporem na 5:1, zaś w drugim spotkaniu z Parmą zdobył dwa gole - z tym, że jeden był samobójczy. Na nic zdała się rehabilitacja pod bramką Gianluigiego Buffona, Wiślakom zabrakło czasu i przegrali 1:2 przez co odpadli z Pucharu UEFA z jej późniejszym zwycięzcą. Co to była za drużyna - dość powiedzieć, że występowali w niej nie tylko grający do dziś w Juventusie golkiper, lecz także m.in. Lilian Thuram, Juan Sebastian Veron, Fabio Cannavaro czy Hernan Crespo.

Czego nie udało się osiągnąć w Europie, z łatwością powiodło się w Polsce - Wisła z przewagą aż 17 punktów zdobyła mistrzostwo kraju, to o którym tak marzył Zając. Nie było to jednak jedyne trofeum obrońcy za prymat jego drużyny w kraju - dokładnie to samo wydarzyło się w sezonie 2000/2001. Nagrodą były starcia w eliminacjach do Ligo Mistrzów ze Skonto Ryga i Barceloną. I choć Wisła dawała z siebie wszystko, na geniusza Rivaldo Zając nie potrafił znaleźć sposobu. Potem z biegiem kolejnych spotkań niespełna 30-letni obrońca zaczął grać coraz mniej, ale jeszcze raz zdołał wpisać się na listę strzelców. W 39. minucie meczu Pucharu Polski ze Stomilem Olsztyn Zając celną główką podwyższył na… 5:0, a całe spotkanie zakończyło się pewnym zwycięstwem Wisły 6:1. Kampania w Pucharze Polski zakończyła się w wymarzony sposób - po nokaucie w finałowym dwumeczu z Amicą Wronki, to Wiślacy mogli się cieszyć z kolejnej nagrody!

Reprezentacyjna kariera po… zakończeniu kariery!

Jak się potem okazało, był to ostatni wiślacki skalp zdobyty przez Bogdana Zająca. Po zakończeniu sezonu 2001/2002 obrońca przeniósł się najpierw do Zagłębia Lubin, które szybko zamienił na łódzki Widzew. Następnie przyszedł czas na austriackie FC Karnten, cypryjską Nea Salamis, chińskie ekipy z Szanghaju i koniec kariery w Hutniku i Skawince. Potem o obrońcę upomniał się jego były trener - Adam Nawałka, który włączył go do sztabu szkoleniowego Górnika Zabrze w 2010 roku. Jak potoczyła się ta historia, wszyscy wiemy. A teraz możemy robić tylko jedno: czekać w kadrze narodowej, której asystuje Bogdan Zając na Wiślaków takich, jak on!

Jakub Pobożniak

Biuro Prasowe Wisły Kraków SA

Źródło: wisla.krakow.pl

Historia występów w barwach Wisły Kraków

Podział na sezony:

Sezon Rozgrywki M 0-90 grafika:Zk.jpg grafika:Cz.jpg
1995/1996 II Liga 33 30 3     5  
1995/1996 Puchar Polski 2 2     1    
1996/1997 Ekstraklasa 30 29 1     6  
1996/1997 Puchar Polski 4 4          
1997/1998 Ekstraklasa 26 22 3 1 2 1  
1997/1998 Puchar Polski 1 1          
1998/1999 Ekstraklasa 29 27 1 1   1  
1998/1999 Puchar UEFA 8 8     2    
1998/1999 Puchar Polski 2 2       1  
1999/2000 Ekstraklasa 13 9 4        
1999/2000 Puchar Ligi 2 2          
1999/2000 Puchar Polski 1 1          
2000/2001 Ekstraklasa 17 14 2 1   2  
2000/2001 Puchar Ligi 4 3   1      
2000/2001 Puchar UEFA 2 1 1     1  
2000/2001 Superpuchar Polski 1 1          
2001/2002 Ekstraklasa 16 14 2     2  
2001/2002 Puchar Ligi 7 7       3 1
2001/2002 Puchar Polski 5 4   1 1    
2001/2002 Liga Mistrzów 3 2 1     1  
2001/2002 Puchar UEFA 2 2          
Razem Ekstraklasa (I) 131 115 13 3 2 12  
II Liga (II) 33 30 3     5  
Puchar Polski (PP) 15 14   1 2 1  
Puchar Ligi (PL) 13 12   1   3 1
Puchar UEFA (PU) 12 11 1   2 1  
Liga Mistrzów (LM) 3 2 1     1  
Superpuchar Polski (SP) 1 1          
RAZEM 208 185 18 5 6 23 1


Lista wszystkich spotkań:

Ilość Roz. Data Miejsce Przeciwnik Wyn. Zm. B K
1. (1)II1995.07.30DomUnia Tarnów2-1   
2. (2)II1995.08.06DomWisła Płock0-0   
3. (3)II1995.08.12WyjazdRKS Radomsko0-2   
4. (4)II1995.08.20DomPomezania Malbork5-0   
5. (1)PP1995.08.23WyjazdGórnik II Zabrze3-1   
6. (5)II1995.08.27WyjazdKSZO Ostrowiec Świętokrzyski2-2   
7. (6)II1995.09.02DomPolonia Warszawa1-1  grafika:Zk.jpg
8. (7)II1995.09.09WyjazdMotor Lublin4-1  grafika:Zk.jpg
9. (8)II1995.09.16DomOkocimski Brzesko1-0   
10. (9)II1995.09.21WyjazdJagiellonia Białystok4-1 grafika:Zk.jpg
11. (10)II1995.09.30WyjazdŚwit Nowy Dwór Mazowiecki2-3   
12. (11)II1995.10.07DomAvia Świdnik3-2   
13. (12)II1995.10.15WyjazdHetman Zamość2-2   
14. (13)II1995.10.21DomStal Stalowa Wola2-0   
15. (2)PP1995.10.24DomWidzew Łódź1-3  
16. (14)II1995.10.28WyjazdHutnik Warszawa3-1   
17. (15)II1995.11.04DomLublinianka Lublin4-0   
18. (16)II1995.11.11WyjazdJeziorak Iława0-2   
19. (17)II1996.03.24WyjazdUnia Tarnów0-1   
20. (18)II1996.03.30WyjazdWisła Płock0-0   
21. (19)II1996.04.06DomRKS Radomsko2-1   
22. (20)II1996.04.13WyjazdPomezania Malbork2-1   
23. (21)II1996.04.20DomKSZO Ostrowiec Świętokrzyski2-1  
24. (22)II1996.04.24WyjazdPolonia Warszawa0-3  
25. (23)II1996.04.27DomMotor Lublin1-0   
26. (24)II1996.05.05WyjazdOkocimski Brzesko3-0   
27. (25)II1996.05.11DomJagiellonia Białystok4-0   
28. (26)II1996.05.15WyjazdCracovia2-0  grafika:Zk.jpg
29. (27)II1996.05.18DomŚwit Nowy Dwór Mazowiecki5-1  grafika:Zk.jpg
30. (28)II1996.05.22WyjazdAvia Świdnik3-0   
31. (29)II1996.05.25DomHetman Zamość2-0   
32. (30)II1996.06.01WyjazdStal Stalowa Wola1-0   
33. (31)II1996.06.05DomHutnik Warszawa3-0   
34. (32)II1996.06.09WyjazdLublinianka Lublin0-0   
35. (33)II1996.06.12DomJeziorak Iława4-2   
36. (1)I1996.07.27DomGKS Bełchatów1-0   
37. (2)I1996.07.31WyjazdHutnik Kraków0-2   
38. (3)I1996.08.03DomPolonia Warszawa0-0   
39. (3)PP1996.08.06WyjazdCeramika Opoczno3-2   
40. (4)I1996.08.11WyjazdRuch Chorzów1-1  grafika:Zk.jpg
41. (5)I1996.08.14DomOdra Wodzisław Śląski0-0   
42. (6)I1996.08.18WyjazdLech Poznań0-1   
43. (4)PP1996.08.21WyjazdVictoria Jaworzno2-1   
44. (7)I1996.08.24DomGórnik Zabrze1-0   
45. (8)I1996.09.07DomSokół Tychy2-0  grafika:Zk.jpg
46. (9)I1996.09.14WyjazdŚląsk Wrocław3-1   
47. (10)I1996.09.21DomWidzew Łódź1-2   
48. (5)PP1996.09.28DomŁKS Łódź1-0   
49. (11)I1996.10.13WyjazdGKS Katowice0-2   
50. (12)I1996.10.19DomAmica Wronki2-1  grafika:Zk.jpg
51. (13)I1996.10.23WyjazdLegia Warszawa1-2   
52. (14)I1996.10.27DomRaków Częstochowa0-3   
53. (15)I1996.11.03WyjazdZagłębie Lubin0-0   
54. (6)PP1996.11.09WyjazdHetman Zamość0-1   
55. (16)I1996.11.17DomŁKS Łódź3-2   
56. (17)I1996.11.24WyjazdStomil Olsztyn0-1   
57. (18)I1996.11.30WyjazdGKS Bełchatów2-1   
58. (19)I1997.03.05DomHutnik Kraków0-0   
59. (20)I1997.03.08WyjazdPolonia Warszawa0-1   
60. (21)I1997.03.15DomRuch Chorzów1-1   
61. (22)I1997.03.23WyjazdOdra Wodzisław Śląski0-1   
62. (23)I1997.04.05DomLech Poznań1-1  grafika:Zk.jpg
63. (24)I1997.04.12WyjazdSokół Tychy1-0   
64. (25)I1997.04.20DomŚląsk Wrocław1-0   
65. (26)I1997.05.03WyjazdWidzew Łódź0-1   
66. (27)I1997.05.07DomGKS Katowice1-3  grafika:Zk.jpg
67. (28)I1997.05.10WyjazdAmica Wronki1-1  
68. (29)I1997.06.18WyjazdŁKS Łódź0-5  grafika:Zk.jpg
69. (30)I1997.06.25DomStomil Olsztyn5-2   
70. (31)I1997.08.09WyjazdGKS Katowice0-4   
71. (32)I1997.08.17DomLegia Warszawa2-2   
72. (33)I1997.08.20WyjazdŁKS Łódź1-0   
73. (34)I1997.08.23DomKSZO Ostrowiec Świętokrzyski1-0   
74. (35)I1997.08.30WyjazdLech Poznań0-2   
75. (36)I1997.09.03DomZagłębie Lubin2-1  
76. (7)PP1997.09.10WyjazdGórnik Konin0-2   
77. (37)I1997.09.13WyjazdGórnik Zabrze1-1  
78. (38)I1997.09.20WyjazdWidzew Łódź1-1   
79. (39)I1997.11.02WyjazdPogoń Szczecin2-2   
80. (40)I1997.11.08DomStomil Olsztyn0-0  
81. (41)I1998.03.07DomGKS Katowice2-0   
82. (42)I1998.03.14WyjazdLegia Warszawa0-1  
83. (43)I1998.03.21DomŁKS Łódź1-0  
84. (44)I1998.03.28WyjazdKSZO Ostrowiec Świętokrzyski1-0   
85. (45)I1998.04.04DomLech Poznań2-0   
86. (46)I1998.04.08WyjazdZagłębie Lubin2-1   
87. (47)I1998.04.11DomGórnik Zabrze2-1   
88. (48)I1998.04.18DomWidzew Łódź6-0   
89. (49)I1998.04.25WyjazdOdra Wodzisław Śląski1-1   
90. (50)I1998.05.09WyjazdRuch Chorzów0-1  
91. (51)I1998.05.16DomPolonia Warszawa3-0   
92. (52)I1998.05.20WyjazdDyskobolia Grodzisk Wlkp2-1   
93. (53)I1998.05.30DomPogoń Szczecin3-0   
94. (54)I1998.06.03WyjazdStomil Olsztyn3-0   
95. (55)I1998.06.06DomWisła Płock5-0   
96. (56)I1998.06.09WyjazdAmica Wronki0-2  grafika:Zk.jpg
97. (1)PU1998.07.22WyjazdAFC Newtown0-0   
98. (57)I1998.07.26DomOdra Wodzisław Śląski2-1   
99. (2)PU1998.07.29DomAFC Newtown7-0   
100. (58)I1998.08.02WyjazdPolonia Warszawa3-1   
101. (3)PU1998.08.11DomTrabzonspor Kulübü5-1  
102. (59)I1998.08.21DomLech Poznań2-1   
103. (4)PU1998.08.25WyjazdTrabzonspor Kulübü2-1   
104. (60)I1998.08.29WyjazdRuch Radzionków1-1   
105. (61)I1998.09.09DomAmica Wronki1-0   
106. (62)I1998.09.12WyjazdGKS Katowice2-1   
107. (5)PU1998.09.15WyjazdNK Maribor2-0   
108. (63)I1998.09.19DomLegia Warszawa4-1  grafika:Zk.jpg
109. (64)I1998.09.23WyjazdStomil Olsztyn2-1   
110. (65)I1998.09.26WyjazdGKS Bełchatów3-0   
111. (6)PU1998.09.29DomNK Maribor3-0   
112. (66)I1998.10.04DomWidzew Łódź3-1   
113. (8)PP1998.10.13WyjazdJKP Jelenia Góra3-1   
114. (67)I1998.10.17DomRuch Chorzów4-1   
115. (7)PU1998.10.20DomParma Parma1-1   
116. (68)I1998.10.24WyjazdŁKS Łódź3-0   
117. (69)I1998.10.30DomGórnik Zabrze2-1   
118. (8)PU1998.11.03WyjazdParma Parma1-2  
119. (9)PP1998.11.07WyjazdRKS Radomsko1-3  grafika:Zk.jpg
120. (70)I1998.11.14WyjazdPogoń Szczecin4-0   
121. (71)I1998.11.18DomZagłębie Lubin0-1   
122. (72)I1999.02.27WyjazdOdra Wodzisław Śląski2-0  
123. (73)I1999.03.14WyjazdZagłębie Lubin3-0  
124. (74)I1999.03.20DomStomil Olsztyn3-0   
125. (75)I1999.04.03WyjazdLech Poznań3-1   
126. (76)I1999.04.11DomRuch Radzionków6-0   
127. (77)I1999.04.18WyjazdAmica Wronki3-1   
128. (78)I1999.04.23DomGKS Katowice4-1   
129. (79)I1999.04.30WyjazdLegia Warszawa2-1   
130. (80)I1999.05.08DomGKS Bełchatów4-0   
131. (81)I1999.05.12WyjazdWidzew Łódź0-1   
132. (82)I1999.05.15WyjazdRuch Chorzów1-1   
133. (83)I1999.05.22DomŁKS Łódź1-1   
134. (84)I1999.05.26WyjazdGórnik Zabrze2-2   
135. (85)I1999.05.29DomPogoń Szczecin4-0   
136. (86)I1999.07.18WyjazdOdra Wodzisław Śląski3-0   
137. (87)I1999.07.25DomWisła Płock3-1   
138. (88)I1999.07.31WyjazdWidzew Łódź4-3   
139. (89)I1999.08.06DomRuch Radzionków2-0  
140. (90)I1999.08.15WyjazdDyskobolia Grodzisk Wlkp2-1   
141. (91)I1999.08.22DomPogoń Szczecin1-1   
142. (92)I1999.08.28WyjazdStomil Olsztyn1-1   
143. (1)PL1999.09.02DomRuch Radzionków2-0   
144. (2)PL1999.09.05WyjazdRuch Radzionków1-1   
145. (93)I1999.09.12DomPolonia Warszawa2-3   
146. (94)I1999.10.24DomZagłębie Lubin4-0  
147. (95)I1999.10.30WyjazdAmica Wronki0-0   
148. (96)I1999.11.07DomLegia Warszawa1-1   
149. (97)I2000.04.08DomStomil Olsztyn4-2  
150. (10)PP2000.04.11WyjazdGKS Bełchatów0-1   
151. (98)I2000.04.16WyjazdPolonia Warszawa1-2  
152. (3)PL2000.10.18WyjazdLegia Warszawa1-1   
153. (99)I2000.10.22DomRuch Chorzów2-0   
154. (9)PU2000.10.26DomFC Porto0-0   
155. (100)I2000.10.29WyjazdWisła Płock5-0  
156. (101)I2000.11.04DomAmica Wronki4-0   
157. (10)PU2000.11.09WyjazdFC Porto0-3 grafika:Zk.jpg
158. (102)I2000.11.12DomLegia Warszawa3-3   
159. (103)I2000.11.19WyjazdZagłębie Lubin2-4  
160. (4)PL2000.11.26DomLegia Warszawa3-1   
161. (5)PL2001.03.21DomAmica Wronki2-0  
162. (6)PL2001.04.04WyjazdAmica Wronki0-1   
163. (104)I2001.04.08DomGórnik Zabrze3-0   
164. (105)I2001.04.14WyjazdPogoń Szczecin0-0   
165. (106)I2001.04.21DomOdra Wodzisław Śląski2-1   
166. (107)I2001.04.29WyjazdPolonia Warszawa2-0   
167. (108)I2001.05.02DomStomil Olsztyn2-0   
168. (109)I2001.05.06WyjazdGKS Katowice3-0   
169. (110)I2001.05.09DomŚląsk Wrocław2-2  grafika:Zk.jpg
170. (111)I2001.05.12WyjazdRuch Chorzów1-2  
171. (112)I2001.05.19DomWisła Płock1-2   
172. (113)I2001.05.23WyjazdAmica Wronki1-2   
173. (114)I2001.06.09WyjazdLegia Warszawa2-1  grafika:Zk.jpg
174. (115)I2001.06.13DomZagłębie Lubin3-0   
175. (1)SP2001.07.15WyjazdPolonia Warszawa4-3   
176. (116)I2001.07.21WyjazdKSZO Ostrowiec Świętokrzyski1-0  
177. (1)LM2001.07.25WyjazdSkonto Ryga2-1  grafika:Zk.jpg
178. (117)I2001.07.29DomPolonia Warszawa2-2   
179. (2)LM2001.08.01DomSkonto Ryga1-0   
180. (118)I2001.08.04WyjazdWidzew Łódź2-3   
181. (3)LM2001.08.08DomFC Barcelona3-4  
182. (7)PL2001.08.29WyjazdKSZO Ostrowiec Świętokrzyski3-2   grafika:Zk.jpg grafika:Cz.jpg
183. (8)PL2001.10.03DomKSZO Ostrowiec Świętokrzyski4-0   
184. (119)I2001.10.14DomGórnik Zabrze2-1   
185. (11)PU2001.10.18WyjazdInter Mediolan0-2   
186. (12)PU2001.10.30DomInter Mediolan1-0   
187. (120)I2001.11.03DomGKS Katowice3-0  grafika:Zk.jpg
188. (11)PP2001.11.10DomStomil Olsztyn6-1  
189. (121)I2001.11.18WyjazdOdra Wodzisław Śląski3-0   
190. (12)PP2002.03.06WyjazdWisła Płock2-1  
191. (122)I2002.03.09WyjazdPolonia Warszawa2-4  
192. (123)I2002.03.15WyjazdLegia Warszawa0-1   
193. (124)I2002.03.19DomGKS Katowice1-1   
194. (125)I2002.03.22WyjazdAmica Wronki1-2   
195. (9)PL2002.03.26DomZagłębie Lubin2-1   
196. (126)I2002.03.30DomOdra Wodzisław Śląski1-1   
197. (127)I2002.04.07WyjazdPogoń Szczecin2-1   
198. (13)PP2002.04.10DomWisła Płock3-0   
199. (128)I2002.04.13WyjazdRuch Chorzów2-1   
200. (129)I2002.04.19DomPolonia Warszawa4-1   
201. (130)I2002.04.24DomLegia Warszawa1-1  grafika:Zk.jpg
202. (131)I2002.05.04DomAmica Wronki1-0   
203. (14)PP2002.05.07WyjazdAmica Wronki4-2   
204. (15)PP2002.05.10DomAmica Wronki4-0   
205. (10)PL2002.05.14WyjazdGKS Katowice5-2   
206. (11)PL2002.05.18DomGKS Katowice3-0  grafika:Zk.jpg
207. (12)PL2002.05.22WyjazdLegia Warszawa0-3   
208. (13)PL2002.05.26DomLegia Warszawa2-1  grafika:Zk.jpg


Mecz w Reprezentacji Polski

Bogdan Zając wystąpił tylko w jednym spotkaniu Reprezentacji Polski. W 1998 przebywał na boisku przez około pół godziny w towarzyskim meczu ze Słowacją.

Pogrubiono występ Zająca jako Wiślaka.

Kącik poetycki

Na Bogdana i Marka Z.


Warci są ram, nie wątłych rameczek
Zającowie – Boguś i Mareczek.

— Dariusz Zastawny, Stuletnia nasza historia, czyli Wisła Kraków, Biała Gwiazda w słów orszaku i obrazkach


Jedenastka stulecia

Bogdan Zając został wybrany do rezerwowej jedenastki stulecia Wisły Kraków w plebiscycie zorganizowanym w 2005 roku. Zobacz więcej

Wiślackie klany

Synowie Bogdana to piłkarze Wisły, Michał i Mateusz.

Galeria