Bogdan Śmitkowski

Z Historia Wisły

(Przekierowano z Bohdan Śmitkowski)
Tablica pamiątkowa na cmentarzu w Proszowicach poświęcona pamięci Śmitkowskiego
Tablica pamiątkowa na cmentarzu w Proszowicach poświęcona pamięci Śmitkowskiego
Poczet sztandarowy Wisły w czasie uroczystości odsłonięcia tablicy pamiątkowej poświęconej Śmitkowskiemu, Proszowice, 10.09.2000
Poczet sztandarowy Wisły w czasie uroczystości odsłonięcia tablicy pamiątkowej poświęconej Śmitkowskiemu, Proszowice, 10.09.2000

Bogdan Śmitkowski, zapaśnik Wisły, urodził się 19 września 1916 roku w Piotrowicach Wielkich. Był wychowankiem sekcji zapaśniczej (a właściwie sekcji ciężkiej atletyki) Białej Gwiazdy, trenując od 1931 roku do wybuchu II wojny światowej. W 1939 roku zdobył brązowy medal w Mistrzostwach Polski w zapasach w wadze ciężkiej.

W czasie wojny działał w AK, był dyrektorem Konspiracyjnej Wytwórni Granatów, oficerem inspektoratu AK "Maria". Zginął zamordowany przez Gestapo 5 lipca 1944 roku w więzieniu w Miechowie. (Według innej wersji został rozstrzelany w Łyszkowicach w styczniu 1944 roku).

Tak przy okazji odsłonięcia tablicy pamiątkowej w Proszowicach napisano o jego okupacyjnych losach w Dzienniku Polskim: "Kpt. czasu wojny Bogdan Śmitkowski (1916-1944) przed wojną, w latach 30., zawodnik sekcji ciężkiej atletyki Towarzystwa Sportowego Wisła Kraków. W czasie II wojny światowej został kierownikiem konspiracyjnej montowni granatów w Piotrkowicach Wielkich. Mieściła się m.in. w zabudowaniach młyna, którym po wojnie kierował Roman Nowak. W lipcu 1944 został aresztowany przez gestapo. Ponoć mógł uciec Niemcom, ale nie chciał zostawić przebywającej wraz z nim matki. Podczas przesłuchania w więzieniu w Miechowie pobił gestapowca, za co został rozstrzelany"(*).

Bogdan Śmitkowski został pośmiertnie awansowany do stopnia kapitana, odznaczony orderem Virtuti Militari.

Spis treści

Kronika Sportowa

1939

  • 19-20 marca. Mistrzostwa Polski w zapasach i podnoszeniu ciężarów, Kraków . Zobacz relację: tutaj i tutaj.

Galeria

Linki

Czytaj też

Requiescat in pace

Grób Bogdana Śmitkowskiego na Cmentarzu Parafialnym w Koniuszy.