Czesław Kuklewicz

Z Historia Wisły

Czesław Kuklewicz.Źródło: "Brydż w GTS Wisła Kraków" (1971)
Czesław Kuklewicz.
Źródło: "Brydż w GTS Wisła Kraków" (1971)

Czesław Kuklewicz (15 stycznia 1926 - 24 maja 1992) arcymistrz brydżowy, reprezentant Polski; jeden z prekursorów polskiego brydża sportowego, członek legendarnej drużyny brydżowej Wisły Kraków - potęgi brydżowej w Polsce w latach siedemdziesiątych i osiemdziesiątych XX wieku.

Spis treści

Biografia

Czesław Kuklewicz urodził się 15 stycznia 1926 r. w Radłowie obok Tarnowa. Z wykształcenia był ekonomistą. W drużynie TS Wisła występował od początku jej powstania. Dwukrotnie zdobywał tytuł I drużynowego wicemistrza Polski oraz dwukrotnie II wicemistrza. Wielokrotnie był reprezentantem Polski. Na Drużynowych Mistrzostwach Europy w 1963 r. zdobył brązowy medal, pierwszy w historii Polskiego Związku Brydża Sportowego.

Znakomite wyniki osiągał w grze na „maksy” wygrywając liczne turnieje ogólnopolskie. Osiągał również sukcesy w turniejach europejskich.

Grał z ogromną łatwością, spontanicznie i z polotem. Był bardzo popularny i lubiany. Widoczny często w rysach jego twarzy charakterystyczny "frasunek" został dostrzeżony i wykorzystany przez rysownika.

Karykatura ta przez laty stanowiła w prasie logo popularnej rubryki.

Czesław Kuklewicz zmarł 15 maja 1992 r. w Krakowie. Pochowany jest na cmentarzu w Radłowie.

Źródło: "Suplement do nekropolii działaczy, zawodników i trenerów TS Wisła Kraków", Roman Pyjos, Artur Pyjos (2014)

Sukcesy

  • 1962: udział w Mistrzostwach Świata Par w Cannes
  • 1963: 3.miejsce w Drużynowych Mistrzostwach Europy (Baden-Baden, 18 lipca-2 sierpnia 1963)
  • 1964: 16. miejsce w Olimpiadzie Brydżowej
  • 1964: 3. miejsce w Drużynowych Mistrzostwach Polski
  • 1965: 10. miejsce w Drużynowych Mistrzostwach Europy - Ostenda
  • 1965: 3. miejsce w Drużynowych Mistrzostwach Polski
  • 1967: 2. miejsce w Drużynowych Mistrzostwach Polski
  • 1968: 2. miejsce w Drużynowych Mistrzostwach Polski
  • 1989: 12. miejsce w Mistrzostwach Europy Par (Seniorzy)


Dorobek medalowy w zawodach rangi mistrzowskiej

W tabeli zamieszczamy medale zdobyte podczas mistrzostw Polski, Europy i Świata.


Data Medal / Puchar Ranga zawodów Dyscyplina Zawodnik Uwagi
1963.07.18-08.02 Brąz Mistrzostwa Europy Brydż: drużynowo Polska: Andrzej Wilkosz i Czesław Kuklewicz
1964 Brąz Mistrzostwa Polski Brydż: drużynowo Adam Zimnielski, Andrzej Simon, Andrzej Wilkosz, Łukasz Lebioda, Zbigniew Furdzik, Czesław Kuklewicz
1965 Brąz Mistrzostwa Polski Brydż: drużynowo Adam Zimnielski, Andrzej Wilkosz, Łukasz Lebioda, Zbigniew Furdzik, Ryszard Bojarski, Czesław Kuklewicz
1967 Srebro Mistrzostwa Polski Brydż: drużynowo Adam Zimnielski, Andrzej Wilkosz, Łukasz Lebioda, Zbigniew Furdzik, Aleksander Jezioro, Czesław Kuklewicz
1968 Srebro Mistrzostwa Polski Brydż: drużynowo Aleksander Jezioro , Andrzej Wilkosz, Łukasz Lebioda, Zbigniew Furdzik, Włodzimierz Wala, Czesław Kuklewicz

Czytaj też:

"Żyje jeszcze wielu brydżystów znających pana Czesława, grających kiedyś z nim lub przeciw niemu - jak choćby p.Adam Stono w Tarnowie, wypowiadający się z wielkim uznaniem o stylu gry radłowianina, jego podejściu do przeciwników i postawie życiowej. W literaturze brydżowej przywołuje się jego piękne zagrania oraz wymienia się go jako uczestnika tzw. „meczu w kopertach” - pierwszego w Polsce meczu brydża porównawczego (sportowego), rozegranego w Krakowie (rok 1951), w mieszkaniu prywatnym Bogumiła Seiferta, redaktora „Encyklopedii Brydża”. Rozegrano wówczas 16 rozdań, nie znając dokładnie stosowanych w świecie zasad (żelazna kurtyna) i bez odpowiedniego sprzętu (stąd koperty). Trzeba pamiętać, że był to okres, gdy brydż musiał zejść do podziemia i - jak wspominają pamiętający te czasy - „ukrywać się nie tylko przed milicją, ale także przed referentami kulturalno- oświatowymi, kelnerami, a nawet konduktorami w pociągach.” Brydż był uważany za „wroga ludu”, niecną rozrywkę elitarną „zgniłego Zachodu”."

Czesław Kuklewicz spoczywa na radłowskim cmentarzu, w grobie wraz z rodzicami, tuż obok kwater poległych żołnierzy z I wojny światowej.

Do dziś zachował się drewniany dom rodzinny Czesława Kuklewicza przy ul. Brzeskiej w Radłowie.

Źródło: Tadeusz Urbanek, "Radłowski arcymistrz brydżowy" (artykuł opublikowany w Kwartalniku Informacyjnym Ziemi Radłowskiej pt.Radło).

Ciekawostka

"Dobre samopoczucie ekspertów mącił fakt istnienia „intuicjonistów" typu Henryka Czekańskiego, Czesława Kuklewicza, Henryka Wolnego. Marka Kudły czy Krzysztofa Lasockiego. którzy z teoria bywali na bakier, a zadziwiająco często trafiali palcówki. Trzeba było pogodzić się z myślą, że talent i ogranie wyrabiają w niektórych graczach szósty brydżowy zmysł, dzięki któremu naruszają prawa statystyki, zyskując zaszczytne miano farciarzy."

szkolabrydza.pl