Derby. Hokej

Z Historia Wisły

Hokej:


Juniorzy:

Rezerwy:

Relacje prasowe

Echo Krakowa. 1947, nr 31 (1 II) nr 322

Krakowskie „derby" Niedzielne spotkanie hokejowe pomiędzy Cracovią a Wisłą o tytuł mistrza Polski, urasta do rozmiarów największej sensacji sportowej ostatnich dni.

Dzięki wygranej Wisły w Łodzi, będą mieli zwolennicy obu tych najsilniejszych w Polsce zespołów, możność zobaczenia meczu, jakiego Kraków jeszcze w tym sezonie nie oglądał. Jest rzeczą zrozumiałą, że każda bramka strzelona zarówno przez graczy Wisły, jak też i przez zawodników Cracovii, będzie miała decydujące znaczenie, toteż walka musi być przeprowadzona mądrze taktycznie, z należytą ofiarnością i ambicją wszystkich graczy. Poziom zawodów będzie na pewno wysoki, odpowiadający układowi sił obu drużyn w grupie finałowej Wszystkich zwolenników tego pięknego sportu, a w szczególności „kibiców" obu drużyn zainteresuje niewątpliwie przebieg dotychczasowych spotkań Cracovii b Wisłą, jak również i końcowy bilans tej „świętej wojny" na lodzie.

PIERWSZE SPOTKANIE Pierwsze „historyczne derby" w hokeju rozegrano na lodowisku w Parku Krakowskim dnia 29 stycznia 1921.

Mecz po ciekawym przebiegu gry zakończył się zwycięstwem Wisły w stosunku 2:1 (0:0, 1:0, 1:1). Zwycięstwo Wisły było tym cenniejsze, że drużyna ta wystąpiła dopiero po raz trzeci na lodzie. Bramki w tym meczu zdobyli dla Wisły Krupa i Makowski, a dla Cracovii Prochowski.

W tym samym sezonie rozegrano jeszcze drugie zawody między Cracovia a Wisłą. Tym razem „biało-czerwoni" zrewanżowali się Wiśle i zwyciężyli w stosunku 4:1 (1:1, 0:0, 3:0), lecz mecz nie należał do pięknych spotkań. Miękki lód utrudniał w dużej mierze grę, czemu5 nie należy się zbytnio dziwić, gdyż mecz ten rozegrano późno, bo 18 marca 1928 roku.

W następnym sezonie 1928/29 w rozgrywkach eliminacyjnych o tytuł mistrza okręgu krakowskiego rozegrały obie drużyny zawody w drugi dzień świąt Bożego Narodzenia 1928 roku.

Mecz zakończył się wynikiem nierozstrzygniętym 2:2. W pierwszej tercji prowadziła Wisła 2:0, ze strzałów Trytki i Chyczewskiego, w drugiej tercji bramkę dla Cracovii strzelił Marchewczyk i w trzeciej ten sam gracz zdobył wyrównujący punkt.

Wisła reprezentowała okręg krakowski na mistrzostwach Polski w Krynicy w r. 1929.

ROK 1930 W roku 1930 pierwsze spotkanie rozegrały dwa czołowe zespoły Krakowa dnia 12 stycznia, w czasie turnieju krakowskich drużyn hokejowych w Zakopanem. Mecz zakończył się zwycięstwem Wisły w stosunku 2:1 (0:1, 0:0, 2:0), przy czym bramki dla zwycięskiej drużyny zdobył najlepszy podówczas gracz Wisły, czeski zawodnik inż. Sroubek, oraz Makowski.

Cracovia uzyskała bramkę ze strzału Rosiewicza.

Następne zawody, tym razem o mistrzostwo ki. A, rozegrano 11 lutego 1930 roku. Spotkanie zakończyło się wysokim zwycięstwem Cracovii w stosunku 5:1 (3:0, 1:0, 1:1). Cracovia grała wówczas doskonale i mimo, iż Wisła doceniając odpowiednio to spotkanie, wystąpiła w swym najsilniejszym składzie, zwyciężyła pewnie i przekonywująco. Bramki zdobyli: Kowalski i Czarnik po 2, oraz Marchewczyk jedną. Honorowy punkt dla Wisły uzyskał Makowski.

Również rewanżowe spotkanie, rozegrane w pięć dni później, 16 lutego, zakończyło się identycznym zwycięstwem Cracovii 5:1, a strzelcami bramek byli tym razem Grzeszewicz, który uzyskał 3 bramki i. Ziętkiewicz —zdobywca dwóch goali. Punkt dla Wisły zdobył Krupa.

ROK WYRAŹNEJ PRZEWAGI CRACOVII W następnym sezonie zimowym 1930/31 przewaga Cracovii nad lokalną rywalką jest jeszcze większa i wyraża się ona w trzech kolejnych zwycięstwach Cracovii. Pierwsze spotkanie. rozegranie 25 stycznia 1931 r. wygrała. Cracovia w stosunku 4:0 (2:0, 1:0, 1:0), drugie w czasie turnieju zakopiańskiego 30 stycznia 5:0 (4:0, 0:0, 1:0), aż wreszcie trzecie o mistrz, okręgu krakowskiego, rozegrane 1 lutego na lodowisku Makkabi, zakończyło się zwycięstwem „biało-czerwonych'1 4:0 (1:0, 1:0, 2:0) TYLKO CRACOVIĄ...

Sezon zimowy 1931/32 przynosi dalsze sukcesy Cracovii, ale w spotkaniach lokalnych nie ma już zawodów z Wisłą. Rozwiązała ona swą sekcję hokejową, zawodnicy jej wstąpili do innych drużyn, a zarówno w tym sezonie, jak i w następnych, do rozgrywek o mistrzostwo okręgu krakowskiego stają już tylko zespoły Cracovii, Sokoła, Makkabi, KTH, a później Legii i Wawelu.

Lokalnymi „derbami" na lodzie stały się coroczne spotkania Cracovii z Sokołem, wygrywane przeważnie przez „biało-czerwonych". Stan ten trwa do roku 1939.

DOPIERO PO WOJNIE...

Po piętnastoletniej przerwie, w roku 1946 montuje Wisła swój zespół hokejowy, złożony przeważnie z graczy lwowskich drużyn hokejowych.

W sezonie 1945/46 po kilkunastoletniej przerwie spotykają się znów jak na lodzie przed laty hokeiści Cracovii z hokeistami Wisły. Mecz rozegrany w lutym ubiegłego roku na lodowisku Cracovii zakończył się wysokocyfrowym zwycięstwem „biało-czerwonych" 7:1.

Mecz tych drużyn o- mistrzostwo Polski, rozegrany w ub. niedzielę w Łodzi, zakończył się jak wiadomo zwycięstwem Wisły w stosunku 3:2 (1:2, 1:1, 1:0).

BILANS DOTYCHCZASOWYCH SPOTKAŃ Tak więc z rozegranych dotychczas 11 spotkań hokejowych pomiędzy Cracovią a Wisłą 7 zakończyło się zwycięstwem Cracovii 3 razy odniosła sukces Wisła, a jeden raz mecz zakończył się wynikiem nierozstrzygniętym. „ Stosunek bramek wynosi 40:13 dla Cracovii.

Czy Wisła poprawi ten niekorzystny dla siebie bilans, czy też Cracovia wyjdzie jako zwycięzca z niedzielnego spotkania i zdobędzie ponownie tytuł mistrza Polski —na to pytanie da nam odpowiedź dzień 2 lutego.

D.