Dragomir Okuka

Z Historia Wisły

(Różnice między wersjami)
(Nowa strona: ==Dragomir Okuka w Wiśle== Dragomir Okuka (ur. 2 kwietnia 1954 w Porija) pracę rozpoczął 20 września 2006 roku. W chwili gdy trener Okuka przychodził do Wisły miał już na konc...)
Linia 16: Linia 16:
==Przyczynki do biografii piłkarskiej==
==Przyczynki do biografii piłkarskiej==
-
Dragomir "Dragan" Okuka urodził się 2 kwietnia 1954 roku w miejscowości Porija. Serb dysponuję trenerską licencją PRO. Jest jednym z wykładowców w serbskiej szkole trenerskiej działającej pod patronatem UEFA. W latach 1975-1985 był prawym pomocnikiem drużyny Velez Mostar, z którym dwukrotnie zdobył Puchar Jugosławii.
+
Dragomir "Dragan" Okuka urodził się 2 kwietnia 1954 roku w Porija w Serbii. Serb zdobył trenerską licencją PRO. Jest jednym z wykładowców w serbskiej szkole trenerskiej działającej pod patronatem UEFA. Piłkarską kriere rozpoczynał w klubie Velez Mostar, gdzie w latach 1975-1985 był prawym pomocnikiem. Z tym klubem dwukrotnie zdobył Puchar Jugosławii. W 450 spotkaniach jakie rozegrał dla tej drużyny strzelił 47 bramek. Następnie zdecydował się na wyjazd do Szwecji. trafił tam do drużyny FC Orebro, potem przeniósł się do FC Motola. w tych dwóch klubach rozegrał 122 mecze i zakończył karierę. Na swoim koncie ma również kilka występów w młodzieżowej reprezentacji Jugosławii, a także w drużynie olimpijskiej.
 +
Trenerską karierę rozoczął w 1994 roku w zespole FC Becej. Zdobył z nim dwukrotnie czwarte miejsce w rozgrywkach ligowych. Później przeniósł się do Cukarickiego Belgrad. Tam pracował ledwie rok, by w 1997 roku przenieść się do Obilić Belgrad. Tam z kolei zdobył mistrzostwo Jugosławii. Mimo tego w kolejnym sezonie pracował już w drużynie FC Buducnost, dzie mu się nie powiodło (tylko 8 miejsce).
-
Łącznie w barwach tej drużyny rozegrał 450 spotkań i zdobył 47 bramek. W 1985 roku zdecydował się na wyjazd do Szwecji, gdzie trafił do drużyny FC Orebro. Po dwóch latach gry w tym klubie i rozegraniu 64 spotkań, przeniósł się do innego szwedzkiego zespołu, FC Motola. W barwach tego klubu rozegrał 58 spotkań i zakończył piłkarską karierę. Na swoim koncie ma również siedem występów w młodzieżowej reprezentacji Jugosławii, a także pięć meczów w drużynie olimpijskiej.
+
W marcu 2001 roku Okuka podpisał kontrakt z Legię. Na ławce zadebiutował 31 marca w spotkaniu z Groclinem. Jedyna bramka meczu padła pod koniec spotkania, a strzelił ją Marcin Mięciel. Już do końca Legia grała w kratkę. Ostatecznie sezon zajęła trzecie miejsce, a strata do pierwszej Wisły wyniosła aż dziesięć punktów.
-
Trenerską karierę rozoczął w 1994 roku w zespole FC Becej, z którym dwukrotnie zajął czwarte miejsce w rozgrywkach ligowych. Później przeniósł się do drużyny Cukarickiego Belgrad, gdzie pracował zaledwie rok. W 1997 roku został zatrudniony przez Obilić Belgrad, z którym zdobył mistrzostwo Jugosławii. Mimo tego w kolejnym sezonie pracował już w drużynie FC Buducnost. Tutaj poszło mu znacznie gorzej, bowiem drużyna pod jego wodzą zakończyła sezon na ósmym miejscu w tabeli.
+
Kolejny sezon Legia rozpoczęła fatalnie, ale zdołała zająć pierwsze miejsce w grupie B. Okuka z Legią zadadebiutował również w pucharze UEFA. Po wyeliminowaniu Etzelli Ettelburck i Elfsborga, w II rundzie Pucharu UEFA Legia dostała lekcję gry od hiszpańskiej Valencii (1:6).
-
19 marca 2001 roku Okuka podpisał kontrakt z warszawską Legię zastępując na stanowisku trenera Krzysztofa Gawarę. Na ławce zadebiutował 31 marca w wyjazdowym spotkaniu z Dyskobolią Grodzisk Wlkp. Po bramce Marcina Mięciela w końcówce spotkania Legia wygrała 1:0. Do końca sezonu Legia grała w kratkę. Ostatecznie sezon 2000/01 zakończyła na trzecim miejscu, tracąc do pierwszej Wisły dziesięć punktów. W pierwszym sezonie pracy Okuki Legia odniosła pięć zwycięstw, zanotowoała dwa remisy oraz doznała sześciu porażek (w tym z Wisłą w Warszawie).
+
Ostatecznie Legia zdobyła mistrzostwo Polski z jednym punktem przewagi nad Wisłą. Legia na swoje konto zapisała również triumf w Pucharze Ligi, który zdobyła po pokonaniu w finałowych pojedynkach Wisły. Kolejnym wyzwaniem miały byś eliminację do LM, jednam tym razem na drodze Okuki stanęła słynna Barcelona.
-
Sezon 2001/02 Legia rozpoczęła fatalnie, bo od dwóch porażek. W kolejnych spotkaniach podopieczni Okuki grali ze zmiennym szczęściem, ale zdołali zająć pierwsze miejsce w grupie B polskiej ligi. Okuka z Legią zdadebiutował również w europejskich pucharach. Po łatwym wyeliminowaniu Etzelli Ettelburck i Elfsborga, w II rundzie Pucharu UEFA Legia dostała lekcję gry od hiszpańskiej Valencii.
+
Serbski szkoleniowiec zdecydował się na opuszczenie Warszawy. "Sam podjąłem decyzję o odejściu. Proponowano mi nowy kontrakt, ale zobaczyłem, że zespół pod moim kierownictwem osiągnął wszystko, co mógł. Zostawiam w Warszawie mnóstwo przyjaciół", powiedział Okuka.
-
W decydującej fazie walki o mistrzostwo Polski Legia grała w kratkę, ale nie przegrywała spotkań. Ostatecznie zdobyła mistrzostwo Polski z jednym punktem przewagi nad Wisłą. Legia na swoje konto zapisała również triumf w Pucharze Ligi, który zdobyła po pokonaniu w finałowych pojedynkach krakowskiej Wisły. Nagrodą za wywalczenie mistrzostwa Polski był dla Legii i Okuki start w eliminacjach następnej edycji Ligi Mistrzów. Po pokonaniu Vardara Skopje, warszawiakom przyszło się zmierzyć ze słynną Barceloną. Ekipa serbskiego szkoleniowca dwukrotnie uległa katalońskiej jedenastce.
+
Po odejściu z Legii nie pracował prawie dwa lata. W grudniu 2004 roku, Okuka został selekcjonerem młodzieżowej reprezentacji Serbii. Serbom udało się wygrać jedynie z Portugalczykami, ale mimo to drużyna zajęła drugie miejsce i awansowała do półfinału. Tam przegrali po serii rzutów karnych z Ukrainą. Po tym turnieju zakończył się kontakt z reprezentacją.
-
W rozgrywkach ligowych Legia również nie zachwycała. Sezon rozpoczął się od trzech remisów.Jednak po wygranej 3:2 nad Wisłą i bardzo dobrych występach w Pucharze UEFA przeciwko holenderskiemu Utrechtowi, wydawało się, że Legia wychodzi na prostą. Kolejne mecze zweryfikowały jednak nadzieję kibiców. Legia po dwumeczu z Schalke odpadła z europejskich pucharów, słabo spisywała się w lidze oraz w meczach rozgrywek o Puchar Polski. Sezon Legia zakończyła dopiero na czwartym miejscu w tabeli.
+
Okuka był głównym kandydatem do objęcia seniorskiej reprezentacji, jednak pracę tą powierzono słynnemu hiszpańskiemu szkoleniowcowi, Javierowi Clemente.
-
 
+
-
Włodarze warszawskiego klubu mimo słabego wyniku chcieli zatrzymać szkoleniowca w klubie. Ostatecznie jednak serbski szkoleniowiec zdecydował się na opuszczenie Warszawy. - Sam podjąłem decyzję o odejściu. Proponowano mi nowy kontrakt, ale zobaczyłem, że zespół pod moim kierownictwem osiągnął wszystko, co mógł. Zostawiam w Warszawie mnóstwo przyjaciół. - powiedział Okuka, którego kilka dni później zastąpił jego dotychczasowy asystent, Dariusz Kubicki.
+
-
 
+
-
Łącznie Okuka prowadził Legię w 99 oficjalnych spotkaniach. 52 z nich zakończyły się zwycięstwami warszawskiej jedenastki, 26 kończyło się remisami, a 21 razy Legia schodziła z boiska pokonana. W tym czasie Legia zdobyła 177 bramek i straciła 97. Okuka poprowadził również Legię do rekordowego osiągnięcia dla klubu, jakim jest passa 33 spotkań w lidze bez porażki.
+
-
 
+
-
Kibice Legii bardzo dobrze wspominają pracę Serba w ich klubie. Okuka nie raz jeszcze gościł na trybunach warszawskiego zespołu, gdzie dorobił się nawet flagi ze swoją podobizną. Po odejściu z Legii nie pracował prawie dwa lata. W grudniu 2004 roku, Okuka został selekcjonerem młodzieżowej reprezentacji Serbii. Swoją pracę rozpoczął bardzo dobrze,bowiem w pierwszym meczu Serbia pokonała 1:0 Hiszpanów. W grupie eliminacyjnej do młodzieżowych mistrzostw Europy, Serbia zajęła drugie miejsce i zagrała w barażach z Chorwacją. Oba spotkania zakończyły się zwycięstwami Serbów (3:1 i 2:1). W fazie grupowej finałowego turnieju, który rozgrywany był w Holandii, drużyna Okuki zmierzyła się z zespołami Niemiec, Portugalii oraz Francji. Serbów udało się wygrać jedynie z Portugalczykami, ale mimo to drużyna zajęła drugie miejsce w tabeli i awansowała do półfinału. Tam Serbowie przegrali po serii rzutów karnych z Ukrainą. Po tym turnieju wygasł jego kontrakt z serbską federacją.
+
-
 
+
-
Po fatalnym występie reprezentacji Serbii w finałach mistrzostw świata, Okuka był wymieniany jako jeden z głównych kandydatów do zastąpienia na stanowisku selekcjonera drużyny narodowej, Iliji Petković'a. Ostatecznie włodarze serbskiego futbolu zdecydowali się opcję zagraniczną i zatrudnili słynnego hiszpańskiego szkoleniowca, Javiera Clemente.
+
==Piłkarska kariera==
==Piłkarska kariera==

Wersja z dnia 16:08, 24 sie 2008

Spis treści

Dragomir Okuka w Wiśle

Dragomir Okuka (ur. 2 kwietnia 1954 w Porija) pracę rozpoczął 20 września 2006 roku. W chwili gdy trener Okuka przychodził do Wisły miał już na koncie kilka sukcesów m. in. mistrzostwo Polski z Legią. Kiedy pracował jeszcze w stolicy, w 2002 roku powiedział: "Legia jest jedynym polskim klubem, w którym mógłbym pracować. O kibicach już wspominałem. Zespół gra w stolicy, znają go w całej Europie. Oczywiście Wisła też ma dobre podstawy, ale Warszawa to jednak Warszawa". W cztery lata późnij kiedy obejmował Wisłę, zmienił zdanie: "Na razie nikt z Wisły do mnie nie dzwonił, ale do środy, kiedy ma zostać podpisany kontrakt z nowym szkoleniowcem, jest dużo czasu (śmiech). Dwa miesiące temu wygasła moja umowa z serbską federacją i od tego czasu jestem bez pracy. Mam już propozycję z Kuwejtu i Arabii Saudyjskiej, ale jeśli zgłosi się Wisła, wybiorę pracę w Krakowie. To wielki zaszczyt, bo w polskiej piłce liczą się tylko dwa zespoły - Wisła i Legia. Poza tym chcę jeszcze popracować w Europie, na wyjazd do Azji mam czas. A pieniądze to nie wszystko. Nie wiem, w jakiej formie jest Wisła, bo nie widziałem w tym sezonie żadnego jej meczu. Wyniki polskiej ligi śledzę tylko w internecie. Nie widzę jednak problemu w przejęciu zespołu w środku rozgrywek. Taka jest dola trenera". A na pytania dziennikarzy o ten stan rzeczy, odparł, że jest profesjonalistą i nigdy takich słów jak te o Legii nie powiedział.

"Dragan" objął drużynę w najgorszym momencie, w jaki się tylko dało. Wisła akurat grała w meczu 10-lecia z Sevillą, natomiast kilka dni wcześniej, za kadencji Dana Petrescu, przegrała pierwszy mecz z Iraklisem Saloniki w pucharze UEFA. Tak więc na Okukę czekało nie lada wyzwanie. Wisła ostatecznie przeszła do fazy grupowej UEFA, ale była to raczej zasługa Petrescu, ponieważ wątpliwe żeby w kilka dni od przejęcia drużyny, wprowadził własny system i organizację gry. W lidze Okuka stracił bardzo dużo pkt. Główną przyczyną tego, były rozgrywki w grupie pucharu UEFA, które również nie wyszły najlepiej.

O losie Okuki przesądził mecz w ramach pucharu UEFA, który to Wisła przegrała w Rotterdamie z tamtejszym Feyenoordem 3:1. Oficjalnym powodem były jednak słabe wyniki w lidze. trener wraz z zarządem uzgodnili warunki porozumienia i Okuka opuścił Wisłę z końcem roku 2006.


Trenerski bilans

Okres pracy: 20 września 2006 - 31 grudnia 2006


Przyczynki do biografii piłkarskiej

Dragomir "Dragan" Okuka urodził się 2 kwietnia 1954 roku w Porija w Serbii. Serb zdobył trenerską licencją PRO. Jest jednym z wykładowców w serbskiej szkole trenerskiej działającej pod patronatem UEFA. Piłkarską kriere rozpoczynał w klubie Velez Mostar, gdzie w latach 1975-1985 był prawym pomocnikiem. Z tym klubem dwukrotnie zdobył Puchar Jugosławii. W 450 spotkaniach jakie rozegrał dla tej drużyny strzelił 47 bramek. Następnie zdecydował się na wyjazd do Szwecji. trafił tam do drużyny FC Orebro, potem przeniósł się do FC Motola. w tych dwóch klubach rozegrał 122 mecze i zakończył karierę. Na swoim koncie ma również kilka występów w młodzieżowej reprezentacji Jugosławii, a także w drużynie olimpijskiej.

Trenerską karierę rozoczął w 1994 roku w zespole FC Becej. Zdobył z nim dwukrotnie czwarte miejsce w rozgrywkach ligowych. Później przeniósł się do Cukarickiego Belgrad. Tam pracował ledwie rok, by w 1997 roku przenieść się do Obilić Belgrad. Tam z kolei zdobył mistrzostwo Jugosławii. Mimo tego w kolejnym sezonie pracował już w drużynie FC Buducnost, dzie mu się nie powiodło (tylko 8 miejsce).

W marcu 2001 roku Okuka podpisał kontrakt z Legię. Na ławce zadebiutował 31 marca w spotkaniu z Groclinem. Jedyna bramka meczu padła pod koniec spotkania, a strzelił ją Marcin Mięciel. Już do końca Legia grała w kratkę. Ostatecznie sezon zajęła trzecie miejsce, a strata do pierwszej Wisły wyniosła aż dziesięć punktów.

Kolejny sezon Legia rozpoczęła fatalnie, ale zdołała zająć pierwsze miejsce w grupie B. Okuka z Legią zadadebiutował również w pucharze UEFA. Po wyeliminowaniu Etzelli Ettelburck i Elfsborga, w II rundzie Pucharu UEFA Legia dostała lekcję gry od hiszpańskiej Valencii (1:6).

Ostatecznie Legia zdobyła mistrzostwo Polski z jednym punktem przewagi nad Wisłą. Legia na swoje konto zapisała również triumf w Pucharze Ligi, który zdobyła po pokonaniu w finałowych pojedynkach Wisły. Kolejnym wyzwaniem miały byś eliminację do LM, jednam tym razem na drodze Okuki stanęła słynna Barcelona.

Serbski szkoleniowiec zdecydował się na opuszczenie Warszawy. "Sam podjąłem decyzję o odejściu. Proponowano mi nowy kontrakt, ale zobaczyłem, że zespół pod moim kierownictwem osiągnął wszystko, co mógł. Zostawiam w Warszawie mnóstwo przyjaciół", powiedział Okuka.

Po odejściu z Legii nie pracował prawie dwa lata. W grudniu 2004 roku, Okuka został selekcjonerem młodzieżowej reprezentacji Serbii. Serbom udało się wygrać jedynie z Portugalczykami, ale mimo to drużyna zajęła drugie miejsce i awansowała do półfinału. Tam przegrali po serii rzutów karnych z Ukrainą. Po tym turnieju zakończył się kontakt z reprezentacją.

Okuka był głównym kandydatem do objęcia seniorskiej reprezentacji, jednak pracę tą powierzono słynnemu hiszpańskiemu szkoleniowcowi, Javierowi Clemente.

Piłkarska kariera

Klub Lata Ilość występów ligowych (ilość strzelonych bramek)
1974/1985 - Velež 450 (47)
1985/1987 - Örebro SK 64 (?)
1987/1989 - Motola 58 (?)


Trenerska kariera

1994/1996 - Bečej
1996/1997 - Čukarički
1997/1998 - Obilić
1998/1999 - Budućnost
1999/2000 - FK Vojvodina
2000/2003 - Legia Warszawa
2005/2006 - reprezentacja Serbii U21
2006/2007 - Wisła Kraków
2007 - AC Omonia
2008- ? - Lokomotiv Sofia


Sukcesy

Piłkarskie:
1974/1984 - dwukrotnie Puchar Jugosławii z Velez Mostar

Trenerskie:
1998 - mistrzostwo Jugosławii z Obiliciem Belgrad.
2000/2001 - 3. miejsce z Legią
2001/2002 - mistrzostwo Polski z Legią
2002 - Puchar Ligi z Legią.
2004/2006 - prowadząc młodzieżową kadrę Serbii i Czarnogóry przegrywa dopiero w półfinale Młodzieżowych Mistrzostw Europy po rzutach karnych z Ukrainą.


Na podstawie: Wikipedia, en.wikipedia.org, http://wislakrakow.com