Dyscypliny sportowe uprawiane w Sekcji TSW

Z Historia Wisły

K 1: Zawodnicy rywalizują w kwadratowym ringu o wymiarach 6 x 6 m. Obowiązkowy sprzęt ochronny stanowią rękawice bokserskie, ochraniacz na krocze oraz ochraniacz na zęby. Walka trwa 3 rundy po 3 minuty (gdy sędziowie nie są w stanie wyłonić zwycięzcy mogą zarządzić 1 lub 2 rundy dodatkowe) lub rzadziej 5 rund po 3 minuty (w tym wypadku, gdy sędziowie nie są w stanie wyłonić zwycięzcy ogłasza się remis). Możliwe rozstrzygnięcia to: nokaut (KO), nokaut techniczny (TKO), wygrana przez decyzję sędziów, remis lub uznanie walki za nieodbytą. Trzy nokdauny w jednej rundzie oznaczają nokaut. Walka toczy się wyłącznie w "stójce" (zakaz walki w parterze). Dozwolone są wszelkie ciosy bokserskie (plus uderzenie obrotowe grzbietem pięści) oraz kopnięcia (w tym kolanem). Pole rażenia to zarówno głowa, korpus, jak i nogi przeciwnika. Klinczowanie jest dopuszczalne, pod warunkiem, że ma na celu zadanie ciosu (głównie kolanem). W przeciwnym wypadku sędzia ringowy jest obowiązany rozerwać klincz. Dozwolone jest przechwytywanie nogi kopiącego rywala, a także przytrzymywanie jedną ręką jego głowy w celu zadania uderzenia. Jednak po dokonaniu tego można zadać tylko jeden cios, po czym należy uwolnić nogę lub głowę. Zabronione są m.in.: ciosy zadawane głową, ciosy zadawane łokciem, ciosy w krocze, ciosy w tył głowy, większość rzutów oraz wszelkie dźwignie, duszenia i ciosy w gardło, gryzienie, uderzanie przeciwnika znajdującego się na ziemi, uderzanie przeciwnika odwróconego plecami, trzymanie się lin, uporczywe klinczowanie w celu unikania walki.

Muay Thai: Dzisiejsze muay thai jest ringowym sportem walki. Jest to styl rozgrywany w stójce (zawodnik leżący na deskach nie uczestniczy w walce). Formułą walki jest wyłącznie full-contact, gdzie ciosy zadaje się z pełną siłą. Cechami wyróżniającymi boks tajski na tle innych popularnych stylów jest szerokie użycie uderzeń łokciami i kolanami (w formule amatorskiej na łokcie, kolana i korpus są zakładane ochraniacze, w walkach zawodowych są one nieosłonięte). Tego rodzaju uderzenia niejednokrotnie skutkują szybkimi nokautami. W boksie tajskim kładzie się również szczególny nacisk na używanie niskich kopnięć okrężnych. Podstawą stylu jest niskie kopnięcie w udo (low kick). Boks tajski przywiązuje dużą wagę do klinczu, czyli walki w zwarciu. Jest to łatwo rozpoznawalny element boksu tajskiego. Dozwolone są przechwyty kopnięć, obalenia i podcięcia, natomiast zabronione rzuty, jakie się stosuje w judo.


MMA: Mieszane sztuki walki (Mixed Martial Arts) to dyscyplina sportowa, w której zawodnicy sztuk i sportów walki walczą wręcz przy dużym zakresie dozwolonych technik (w zasadzie dopuszcza się wszystkie techniki dozwolone w innych sportach walki bez broni). Mieszane sztuki walki wyrażają jeden ze współczesnych kierunków rozwoju sztuk walki - zapewnienie widowiska sportowego, w którym walka toczy się przy jak najmniejszych ograniczeniach. W mieszanych sztukach walki praktykuje się tzw. trening przekrojowy, przygotowujący zawodnika do walki zarówno w stójce, jak i w parterze oraz zwarciu. Akcentowana jest w nim umiejętność płynnego przechodzenia między tymi trzema dystansami. Generalnie boks (włączając w to kick-boxing, boks tajski) w połączeniu z grapplingiem (zapasy, sambo, judo, jujutsu, brazylijskie jiu-jitsu) stanowią podstawę niemal każdego treningu mieszanych sztuk walki.


Street Fight: Ciężko o tym przeczytać w internecie, być może w innych szkołach walki odbywają się podobne zajęcia pod inna nazwa. Na Wiśle ten rodzaj treningu wymyślili chłopaki z WSH. To oni regularnie od kilku lat biorą udział w tych bardzo wymagających i kontaktowych zajęciach. Krótko mówiąc tu nie ma czegoś takiego jak faul, nie ma uderzeń niedozwolonych. Mniej nacisku jest na technikę, jest dużo sparingów często nie jeden na jeden, a na przykład dwóch na pięciu. ćwiczy się sytuacje które mogą spotkać Was na ulicy. Te zajęcia zalecane są osobom które mają już spore doświadczenie ze sztukami walki i opanowały podstawowe techniki. Początkującym polecamy K1 czy Muay Thai gdzie spokojnie poznacie i dopracujecie odpowiednie zachowania na macie.


Źródło:http://trenujsportywalki.com/index.html