Filip Baniowski

Z Historia Wisły

Filip Baniowski - zawodnik Akademii Piłkarskiej Wisła Kraków, występujący w drużynie rocznika 2007.

FILIP BANIOWSKI Z PROFESJONALNYM KONTRAKTEM

18 marca 2022

15-letni Filip Baniowski, występujący na pozycji prawego obrońcy w drużynie CLJ U-15, podpisał swój pierwszy profesjonalny kontrakt. Młody zawodnik związał się z Wisłą Kraków umową obowiązującą do czerwca 2025 roku.

Filip Baniowski urodził się 15 lutego 2007 roku w Zakopanem, a pochodzi z Lipnicy Wielkiej. Swoje pierwsze kroki stawiał w w klubie AP Wisła Czarny Dunajec, gdzie rozwijał swój talent od najmłodszych lat. – Swoją przygodę z piłką zaczynałem w Wiśle Czarny Dunajec. Na pierwszy trening zaprowadziła mnie mama, ale pamiętam, że wziąłem ze sobą także kolegę. Miałem wtedy 9 lat i piłka nożna była dla mnie tak naprawdę zabawą – na treningach chciałem się po prostu dobrze bawić. Dopiero gdy zacząłem się wyróżniać na tle drużyny, zacząłem myśleć o piłce na poważnie – powiedział Filip, zapytany o swoje początki. Klub z Czarnego Dunajca należy do sieci Klubów Partnerskich Wisły Kraków i między innymi dlatego został zauważony przez skautów Białej Gwiazdy ponad trzy lata temu, a w lipcu 2020 roku Filip Baniowski przeniósł się na stałe do Krakowa i dołączył do zespołu U-14.


– Pierwsze dwa miesiące po wyjeździe z mojego miejsca zamieszkania były dla mnie trudne, ale później zaaklimatyzowałem się tu w Krakowie. Wiadomo, że samemu, bez rodziców, nie jest tak łatwo, ale trzeba sobie radzić i myślę, że daję sobie radę – powiedział młody zawodnik. Zapytany o pozycję na boisku i swój piłkarski wzór, Filip odpowiedział: – Najczęściej występuję na prawej obronie, ale czasami gram też na prawym skrzydle. Można powiedzieć, że jestem takim typowym wahadłowym. Co do tego, na kim się wzoruję, to nie mam jedynego zawodnika, ale ważnym piłkarzem jest dla mnie Leo Messi – przez niego tak naprawdę zacząłem grać w piłkę, więc mogę powiedzieć, że jest to mój idol.

W czwartek, 17 marca, Filip Baniowski sfinalizował swój pierwszy profesjonalny kontrakt, osiągając tym samym jeden z wyznaczonych sobie celów, do którego wytrwale dążył. – Czuję się bardzo dobrze – była to niesamowita chwila, którą na długo zapamiętam. Pierwszy profesjonalny kontrakt jest dla mnie bodźcem do dalszej pracy. Gdy Pan Dyrektor wyszedł z taką propozycją, poczułem się wyróżniony i był to dla mnie moment do dumy, ponieważ spełniło się jedno z moich małych marzeń. Oczywiście największym z nich jest zadebiutować w pierwszej drużynie. Teraz chciałbym skupić się na pracy nad moimi atutami, a także nad gorszymi stronami, a przede wszystkim coraz lepiej prezentować się na meczach ligowych – przedstawił swoje wrażenia zaraz po podpisaniu kontraktu Filip Baniowski.


– Dzięki dobrej współpracy z Wisłą Czarny Dunajec poznałem Filipa w kategorii U-12. Nasza wspólna przygoda zaczęła się od udziału w turniejach z Akademią Wisły Kraków oraz reprezentowania barw klubu w Interlidze. Z biegiem czasu Filip zaczął kilka razy w tygodniu przyjeżdżać również na treningi, aż dołączył do naszego zespołu U-14 jako pełnoprawny zawodnik. Dzięki swojemu etosowi pracy oraz świadomości, Filip bardzo szybko przyswajał nowe elementy, co sprawiało, że stawał się wyróżniającym graczem w swojej kategorii wiekowej. Fakt ten dostrzegł trener Michał Jania, który dał szansę Filipowi zadebiutować już rok temu w rozgrywkach CLJ U-15, oraz trener reprezentacji Polski do lat 15 – Rafał Lasocki. Gratuluję Filipowi zrobionego kolejnego kroku do stania się profesjonalnym piłkarzem oraz życzę wytrwałości w realizacji marzeń – podsumował współpracę z Filipem trener drużyny U-15, Bartosz Bąk.

Gratulujemy i życzymy sukcesów!

Źródło: akademia.wisla.krakow.pl