Filip Wroński

Z Historia Wisły

Spis treści

Ostatni Mohikanin

„Ostatni Mohikanin” dogorywającej na przełomie tysiącleci sekcji pływackiej w Wiśle. Godny spadkobierca wiślackich pokoleń, które zdobywały trofea na basenach Polski i świata. Choć trzeba przyznać, że w jego dorobku brak rekordowych osiągnięć w skali zarówno międzynarodowej, jak i krajowej. Przez kilka lat był jednak niemal bezkonkurencyjny na 200 metrów stylem motylkowym, sięgając po medale seniorskie także na innych dystansach i w innych stylach pływackich.

Początkowo nic jednak nie wskazywało na eksplozję jego pływackiego talentu.

Urodził się 1 stycznia 1979 roku. Od wczesnego dzieciństwa sport towarzyszył jego dorastaniu i tak już pozostało przez następnych kilka lat. Najpierw rodzice zapisali go do klasy sportowej w Szkole Podstawowej nr 5. Szybko też trafił do mini sekcji pływackiej w TS Wisła. Jego sportowe początki i „osiągnięcia” nie były wówczas imponujące. Imponujące było jednak jego samozaparcie i wytrwałość w ciężkich treningach.

Zaowocowało to dopiero w okresie dojrzewania. Pierwszą „jaskółką” zwiastującą przyszłe sukcesy było zajęcie 6 miejsca w finale Mistrzostw Polski rocznika 1979. Chodził wówczas do 8. klasy…

I chyba ten sukces sprawił, że sam wybrał następny sportowy etap edukacji, czyli krakowską Szkołę Mistrzostwa Sportowego. Pięciogodzinne, codzienne treningi sprawiły, że jego talent nagle eksplodował w niewyobrażalny sposób. W ciągu kilku miesięcy poprawił swój rekord życiowy na 200 metrów stylem motylkowym aż o 20 sekund!!! Nic dziwnego, że szybko przyszły też zwycięstwa i pierwsze rekordy. Początkowo na szczeblu lokalnym , a potem ogólnopolskim. Już w grudniu 1994 „podczas mistrzostw okręgu ustanowił rekord Polski na 100 m stylem zmiennym (1.03.17) w swojej kategorii wiekowej”. Potem przyszły pierwsze sukcesy i medale na Mistrzostwach Polski. Nic dziwnego, że szybko znalazł się w orbicie zainteresowań trenerów kadry narodowej (kadra olimpijska „B”). Pierwsze, zwieńczone sukcesami, występy reprezentacyjne zaliczył w Mistrzostwach Europy Juniorów 7 sierpnia 1996 w Kopenhadze na swym koronnym dystansie 200 m s. klas. w kategorii open. z czasem 2:21.14. Czas ten poprawił rok później w Glasgow na imprezie tej samej rangi, ale dało mu to „tylko” 4 miejsce (2.18.55). W międzyczasie zdobywa seniorskie medal w Mistrzostwach Polski. W marcu 1997 na krótkim basenie w Koszalinie zdobywa srebro na 200 m s. klas. (- 2:15.35 - poprawiając o blisko 3 sekundy czas z zawodów w Malmoe w styczniu tegoż roku). Do tego dokłada dwa brązowe medale na 200 m s. zmiennym i 400 m s. zmiennym.

Jego pierwszym trenerem w Wiśle był Włodzimierz Kękuś. Później, gdy przyszły sukcesy, zaczął trenować z Jerzym Bujakiem, formalnie trenerem krakowskiego Jordana, który zarazem był zatrudniony w Szkole Mistrzostwa Sportowego. Mimo to pozostał Wiśle wierny, twierdząc jednoznacznie u progu wielkiej kariery: „Nie widzę powodu, by zmieniać barwy klubowe. Otrzymuję wszystko, co jest mi potrzebne do podnoszenia poziomu sportowego”. Sam klubu nie chciał zmienić. Jednak z chwilą, gdy sekcja pływacka w Wiśle, pokrywająca dotychczas wszystkie koszty związane z treningiem Wrońskiego została zawieszona, zaczął od 2000 roku występować pod szyldem AZS/Wisła Kraków.


Kryzys formy dotyka go wraz z końcem nauki w SMS. Na ile wpływ miała na to zbliżająca się matura i perypetie związane z podjęciem decyzji co robić dalej – trudno jednoznacznie odpowiedzieć. Faktem było, że do 1999 roku następuje wyraźny regres w jego wynikach sportowych. Co też owocuje utratą stypendium sportowego i, jak się wydaje, szans na wyjazd na Igrzyska Olimpijskie w Sydney. Nie oznacza to braku medali w imprezach rangi mistrzowskiej w Polsce. Tak zresztą sam podsumowywał swe osiągnięcia w 1998 roku po sierpniowych Mistrzostwach Polski: „Zdobyłem srebrny medal na 100 m stylem klasycznym wśród seniorów, a w kategorii młodzieżowej na tym dystansie byłem pierwszy. Na 200 m klasykiem byłem wśród seniorów trzeci z czasem 2.19,66 za Markiem Krawczykiem i Arturem Paczyńskim. Na 200 m zmiennym zdobyłem młodzieżowe srebro, wśród seniorów byłem 5. Poprawiłem w tej ostatniej konkurencji rekord życiowy na 2.09,49. Z medali jestem zadowolony, ale z wyników nie. Były słabsze niż zakładaliśmy z moim trenerem Jerzym Bujakiem”. Najprawdopodobniej wiązało się to z eksperymentalnymi przygotowaniami przed mistrzostwami: wyjechał bowiem na zgrupowanie wysokogórskie do Francji, gdzie trenował na wysokości 1800 metrów. Mimo to sam Wroński był pełen nadziei na przyszłość i wyraźnie nie obawiał się rywalizacji ze starszymi od siebie pływakami w kraju: Krawczykiem i Paczyńskim i poważnie myślał o występie w Sydney: „Myśl o starcie na olimpiadzie traktuję bardzo poważnie. Wszyscy w rodzinie trzymają za mnie kciuki. Bardzo ważny będzie dla spełnienia marzenia o olimpiadzie przyszły rok. Już na zimowych mistrzostwach Polski, które ze względu na olimpiadę i konieczność wypełnienie minimów olimpijskich rozegrane zostaną wyjątkowo na długim basenie, podejmę próbę zakwalifikowania się do reprezentacji. Zdecydowałem się skoncentrować na starcie na 200 m klasykiem, jestem w tej konkurencji bardziej zaawansowany niż w stylu zmiennym. Minimum ustalono na 2.16,54. Mój rekord życiowy z poprzedniego roku wynosi 2.18,55. Różnica wydaje się spora, ale myślę, że stać mnie na taki wynik”.

Na swym koronnym dystansie 200 metrów stylem klasycznym nadal jest bezkonkurencyjny podczas zimowych Mistrzostw Polski w Dębicy (marzec 1999), dodając do tego medale pośledniejszego gatunki na dystansie 50 i 100 metrów. Wyprzedza na swym koronnym dystansie Krawczyka wyraźnie, ale do minimum mu jednak dużo brakuje (osiąga wynik -2.18,82)

Nowy impuls w jego karierze łączy się z podjęciem studiów na AWF. Rok 2000 okazuje się najlepszym w jego karierze tak gdy chodzi o osiągane wyniki (życiowe rekordy), jak i wzbogacenie kolekcji medali. Niejako preludium do dobrych wyników w tym roku były występy na XX Uniwersjadzie na długim basenie w Palma de Mallorca (30 czerwca 1999) oraz w Pucharze Świata na krótkim basenie w Sheffield (1 lutego 2000). Na obu tych imprezach dociera do finałów na 200 metrów stylem klasycznym. Ważniejsze jest jednak to, że wynik osiągnięty podczas Grand Prix na krótkim basenie na 200 metrów stylem klasycznym (2.12.36), dał mu 19. miejsce na listach światowych i prawo startu na Mistrzostwach Świata, które odbyły się w marcu 2000 roku w Atenach. Nie poprawił wprawdzie podczas tego startu swego najlepszego wyniku, ale dotarł aż do finału tej konkurencji, zajmując ostatecznie 8. miejsce z czasem - 2.13,01 (w eliminacjach osiągnął lepszy wynik - 2:12.84). Właśnie to ósme miejsce na MŚ cenił potem najbardziej, gdyż na odbywanych potem w lipcu 2000 Mistrzostwach Europy w Helsinkach na długim basenie nie potrafił zakwalifikować się do finału. W kraju na krótkim basenie nadal nie znajdywał pogromcy w swej koronnej konkurencji. Jednak by wystąpić na Olimpiadzie musiał wyraźnie poprawić swój wynik na basenie 50-metrowym. Start na Igrzyskach Olimpijskich w Sydney był jego marzeniem – niespełnionym, gdyż do Australii pojechał jego wielki konkurent, Marek Krawczyk. Ostatnią szansą osiągnięcia minimum olimpijskiego były marcowe Mistrzostwa Polski w Warszawie. Na dystansie 200 metrów stylem klasycznym wynosić miało 2.15,96. Filip pokonał swego najgroźniejszego konkurenta na tym dystansie, Marka Krawczyka, ale osiągnął zbyt słaby czas - 2:17.76. Krawczyk poza tą porażką, wygrał z nim na dystansie 50 i 100 metrów.

W roku 2001 częściej mogli obserwować jego popisy pływackie Amerykanie, gdyż z od początku tego roku, jako student University of the Pacific brał udział w wielu zawodach, osiągając sukcesy na swych koronnych dystansach 100 i 200 metrów stylem klasycznym. (jak choćby 12 października na zawodach w Stanford, California). Nic dziwnego, że uznano go za pływaka roku tej uczelni w lutym 2002 roku. Jesienią tegoż roku potwierdzał swą sportową klasę w kolejnych międzyuczelnianych zawodach triumfując w obu tych kategoriach (23 listopada. Zawody w Stockton w Californii). Ostatnie znane nam wyniki ze startów na amerykańskich basenach pochodzą z pierwszych miesięcy 2003 roku.

Sam o swojej pływackiej pasji mówił u progu swych największych sukcesów (sierpień 1998): „Ja lubię pływać, trenować. Rzeczywiście zdarzają się chwile, kiedy ma się dość pływania... Pokonywanie chwil kryzysu stało się dla mnie rutyną. Nieraz czuje się ból, niechęć, może nawet nie chce się żyć, ale po prostu trzeba trenować. Od początku, kiedy przyszedłem do Szkoły Mistrzostwa Sportowego i zacząłem pracę z trenerem Bujakiem, przyzwyczaiłem się do dyscypliny. Pływanie ma zresztą wiele zalet, uczy systematyczności, obowiązkowości, jest zdrowsze niż inne sporty. Gorąco je polecam”.



Kronika sportowa

(w trakcie opracowywania)

1990

  • 1989.03.18-19 Ogólnopolskie zawody korespondencyjne. Kraków.
    • 50 m stylem motylkowym: 3. Filip Wroński 0:50:77.
    • 100 m stylem grzbietowym: 4. Filip Wroński 1:35:55.
    • 200 m stylem grzbietowym: 4. Filip Wroński 3:21:01.

1993

  • Mistrzostwa Polski juniorów do lat 14. Wrocław.
    • 100 m stylem klasycznym: 10. Filip Wroński 1:17:19.

1995

  • 1994.03.16-19 Mistrzostwa Polski w pływaniu w Spale.
  • Juniorzy:
    • 400 m stylem klasycznym: 5. Filip Wroński 2:23:89.
    • 50 m stylem klasycznym: 6. Filip Wroński 31:51.
    • 100 m stylem klasycznym: 6. Filip Wroński 1:07:17.
  • Mistrzostwa Polski juniorów. I Ogólnopolska Olimpiada Młodzieży.
    • 200 m stylem klasycznym: 1. Filip Wroński 2:26:87.
    • 200 m stylem zmiennym: 2. Filip Wroński 2:16:86.
    • 100 m stylem klasycznym: 1. Filip Wroński 1:09:30.
    • 50 m stylem klasycznym: 1. Filip Wroński 0:32:50.
  • Mistrzostwa Krakowa. Letnie i zimowe.
  • Tytuły mistrzowskie juniorów: Filip Wroński.

1996

  • Mistrzostwa Polski juniorów. Zimowe. Oświęcim.
    • 100 m stylem klasycznym: 1. Filip Wroński 1:06:83.
    • 200 m stylem klasycznym: 1. Filip Wroński 2:23:01.
    • 200 m stylem zmiennym: 1. Filip Wroński 2:13:18.
    • 50 m stylem klasycznym: 2. Filip Wroński 0:31:10.
  • Sierpień. Mistrzostwa Polski, Puławy
    • 200 m stylem klasycznym: 3. Filip Wroński 2:23:49.
    • 100 m stylem klasycznym: 4. Filip Wroński 1:07:18.
  • zobacz
  • Mistrzostwa Polski juniorów. II OOM. Bydgoszcz.
    • 200 m stylem klasycznym: 1. Filip Wroński 2:23:13.
    • 200 m stylem zmiennym: 1. Filip Wroński 2:14:04.
    • 100 m stylem klasycznym: 2. Filip Wroński 1:07:27.
    • 50 m stylem klasycznym: 3. Filip Wroński 0:31:49
    • 50 m stylem motylkowym: 4. Filip Wroński 0:27:76.
  • 7 sierpnia. Mistrzostwa Europy Juniorów na długim basenie (50m), Kopenhaga.
    • 200 m stylem klasycznym:
      • 1. BERENOS, Camillo 2:19:92,
      • 2.ANOKHIN, Pavel 2:20:23,
      • 3. Filip Wroński 2:21:14. Brązowy medal Filipa Wrońskiego zobacz
  • Zawody międzynarodowe.
  • Lizbona.
    • 200 m stylem klasycznym: 1. Filip Wroński 2:23:57.
    • 200 m stylem zmiennym: 2. Filip Wroński 2:12:27.
  • Heiddenheim.
    • 200 m stylem klasycznym: 1. Filip Wroński 2:27:57.
    • 200 m stylem zmiennym: 2. Filip Wroński 2:14:64.
    • 100 m stylem klasycznym: 3. Filip Wroński 1:08:53.
  • Antwerpia.
    • 200 m stylem klasycznym: 2. Filip Wroński 2:28:02.
    • 100 m stylem klasycznym: 2. Filip Wroński 1:08:10.
    • 400 m stylem zmiennym: 3. Filip Wroński 4:46:48.
  • ”Spenser Holland” – Łódź.
    • 200 m stylem klasycznym: 1. Filip Wroński 2:29:91.
    • 100 m stylem klasycznym: 2. Filip Wroński 1:07:71.
  • ”Wielka nagroda Brna”.
    • 200 m stylem klasycznym: 2. Filip Wroński 2:19:99.
    • 100 m stylem klasycznym: 3. Filip Wroński 1:00:51.
  • 1997
    • 26 stycznia. Puchar Świata na krótkim basenie (25m), Malmoe. 200 m s. klas. w kategorii open. Filip Wroński uzyskuje 7 i 8. czas z wynikami: 2:19.28 i 2:19.30.
    • 29 marca. Mistrzostwa Polski MP na krótkim basenie (25m), Koszalin (29-30 marca). 100 m s. klas. w kategorii open. Wyniki: 1. Marek Krawczyk - 1:01.53, 2. Artur Paczyński - 1:01.73), 3. Bartłomiej Przygoński - 1:02.78, 4. Filip Wroński - 1:03.47; 200 m s. klas. w kategorii open. Wyniki: 1. Marek Krawczyk - 2:11.53, 2. Filip Wroński - 2:15.35, 3. Bartłomiej Przygoński - 2:16.36. Poprzedni najlepszy czas Wrońskiego na tym dystansie osiągnął w Malmoe 26 stycznia 1997 - 2:19.28; 200 m s. zmiennym. Wyniki: 1. Sławomir Prędki - 2:03.94, 2.- Paweł Chodźko - 2:04.59, 3. Filip Wroński - 2:04.61; 400 m s. zmiennym. Wyniki: 1.- Krzysztof Golon , - 4:20.03, 2. Igor Łuczak - 4:23.22, 3. Filip Wroński - 4:25.70.
    • Marzec? (patrz wyżej). Mistrzostwa Polski w pływaniu w Spale. Filip Wroński zdobywa srebrny medal 200 m zmien. oraz brązowy na 200 m klas.
  • 31 lipca. Mistrzostwa Europy Juniorów na długim basenie (50m), Glasgow (31 lipca-3 sierpnia). 200 m s. klas. w kategorii open. 1. Pavel ANOKHIN - 2:16.36 813, 2. Adam WHITEHEAD - 2:17.02, 3. Roman SLUDNOV - 2:18.05, 4. Filip Wroński - 2:18.55.
  • 1998
    • 9 sierpnia. MP w pływaniu w Oświęcimiu. W mistrzostwach Filip Wroński z Wisły w wyścigu na 200 m stylem motylkowym (czas 2.19,66) zdobył brązowy medal. Sam tak opisywał swoje osiągnięcia podczas tych mistrzostw: Zdobyłem srebrny medal na 100 m stylem klasycznym wśród seniorów, a w kategorii młodzieżowej na tym dystansie byłem pierwszy. Na 200 m klasykiem byłem wśród seniorów trzeci z czasem 2.19,66 za Markiem Krawczykiem i Arturem Paczyńskim. Na 200 m zmiennym zdobyłem młodzieżowe srebro, wśród seniorów byłem 5. Poprawiłem w tej ostatniej konkurencji rekord życiowy na 2.09,49.
    • 4 października. Pływackie GP Polski w Puławach. Drugi w klasyfikacji ogólnej był Filip Wroński (Wisła) 1620 pkt.
      • Wyniki: mężczyźni: 50 m stylem klasycznym: 2. Filip Wroński 50,30, 100 m stylem klasycznym: 1. Wroński 1.04,95; 100 m stylem zmiennym: 2. Wroński 59,99, 200 m stylem klasycznym: 1. Wroński 2.19,70.
    • 20 grudnia. Finał Grand Prix Polski w pływaniu na 25-metrowym basenie w Skierniewicach. Filip Wroński (Wisła Kraków) był drugi w stylu klasycznym i zmiennym.
  • 1999
    • 21 marca. Dębica, Zimowe Mistrzostwa Polski w pływaniu. Wyniki: Filip Wroński (Wisła Kraków). 50 m st.klas.: 1. Bartłomiej Przygoński (AZS AWF Warszawa) 30,12... 3. Filip Wroński (Wisła Kraków) 30,37; 100 m st.klas.: 1. Przygoński 1.05,09, 2. Wroński 1.05,16; 200 m st.klas.: 1. Wroński 2.18,82, 2. Marek Krawczyk (AZS AWF Gdańsk)2.20,04.
    • 7 maja. Zawody międzynarodowe (Akropolis Meet) na długim basenie (50m), Ateny (7-9 maja). 200 m s. klas. w kategorii open. Lepszy od Filipa Wrońskiego jest m.in. Marek Krawczyk - 2:20.89. Filip Wroński - 2:20.91.
    • 23 maja. Pływackie Grand Prix, a jednocześnie Puchar Chemika rozegrany w Oświęcimiu na basenie spółki Sport Olimp zakończył się sukcesem Filipa Wrońskiego z Wisły. Wroński okazał się także najlepszy w Pucharze Chemika, uzyskując najbardziej wartościowy wynik w stylu klasycznym. 1. Filip Wroński (Wisła Kraków). 2. Michał Sapoń (Pałac Katowice), 3) Krzysztof Piotrowicz (Polonia Warszawa).
    • 30 czerwca. XX Uniwersjada na długim basenie (50m), Palma de Mallorca (30 czerwca-14 lipca). 100 m s. klas. w kategorii open. Filip Wroński - 1:04.57 (20. czas); 200 m s. klas. w kategorii open. Filip Wroński - 2:17.68 (8. czas). W finale A uzyskał czas 2.18,03 i zajął 6. miejsce.
    • ?13 października. Na basenie Szkoły Mistrzostwa Sportowego w Krakowie odbyły się ogólnopolskie pływackie zawody wytrzymałościowe. Na 800 metrów stylem dowolnym wygrał Filip Wroński (Wisła Kraków).
    • ?14 listopada. Grand Prix w Gryfinie. Podczas pływackich zawodów o Grand Prix Polski w pływaniu na basenie 25-metrowym na dystansie 100 m st. klasycznym wygrał Filip Wroński z czasem 1.03,32, 200 m przepłynął w 2.14,56. W ogólnej punktacji najlepszych mężczyzn zajął drugie miejsce.
    • 12 grudnia. Zimowe Mistrzostwa Małopolski w pływaniu. Filip Wroński wygrał 50 i 200 m st. dow oraz 200 motylkiem, na na 100 m st. dow. był drugi.
  • 2000
    • 1 lutego. Puchar Świata nr 8 (sezon 1999/2000) na krótkim basenie (25m), Sheffield (1-2 lutego). 100 m s. klas. w kategorii open. Wyniki (wg najlepszych czasów): 1. Terence PARKIN - 1:01.48, 2. Michel BOULIANNE - 1:02.04, 3. Darren MEW - 1:02.04 …, 7. Filip Wroński - 1:03.82 i 8. Filip Wroński - 1:03.97 656; 200 m s. klas. w kategorii open. Filip Wroński uzyskuje 6. czas - 2:16.01.
    • 11-12 marca. Mistrzostwa Polski na długim basenie (50m), Warszawa. 50 m s. klas. w kategorii open. Wyniki: 1. Marek Krawczyk - 29.55, 2. Arkadiusz Znachowski - 29.83, 3. Filip Wroński - 29.88; 100 m s. klas. w kategorii open. Wyniki: 1. Marek Krawczyk - 1:04.29, 2. Filip Wroński - 1:04.79; 200 m s. klas. w kategorii open. 1. Filip Wroński - 2:17.76, 2. Marek Krawczyk - 2:19.06, 3. Jacek Borkowski - 2:21.28.
    • 16 marca. Mistrzostwa Świata w Pływaniu na krótkim basenie (25m), Ateny (16-19 marca). 100 m s. klas. w kategorii open. Filip Wroński - 1:02.09 (odległe miejsce w eliminacjach); 200 m s. klas. w kategorii open. Filip Wroński - 2:12.84. W finale na 200 m st. klasycznym - 2.13,01 Filip Wroński zajął 8. miejsce.
    • 11 czerwca. Letnie Mistrzostwa Polski w pływaniu (basen 50 m) w Dębicy. Filip Wroński został mistrzem kraju na 200 m stylem klasycznym - 2.17,92; na 100 m st. klas. był trzeci - 1.05,16.
    • 2000 3-9 lipca. Mistrzostwa Europy w Pływaniu na długim basenie (50m), Helsinki. 50 m s. klas. w kategorii open. Filip Wroński - zaledwie 28. miejsce w eliminacjach (6 lipca) - 30.53 ; 100 m s. klas. w kategorii open. Filip Wroński - 1:04.37; 200 m s. klas. w kategorii open. Filip Wroński (5 lipca) – 15. miejsce w półfinale - 2:17.97, w eliminacjach zajął 10 miejsce z czasem 2:17.80.
    • 21-22 października. Na basenie Szkoły Mistrzostwa Sportowego w Krakowie odbyły się pierwsze zawody pływackie z cyklu Grand Prix Polski. Dobrze wypadł Filip Wroński z Wisły.
    • 1 grudnia. Mistrzostwa Polski na krótkim basenie (25m), Łódź (1-3 grudnia). 50 m s. klas. w kategorii open. Filip Wroński - 29.12 i 4. miejsce. Wygrał – Michał Spławiński - 28.73; 100 m s. klas. w kategorii open (niedziela). Wyniki: 1. Marek Krawczyk - 1:02.23), 2. Filip Wroński - 1:02.86; 200 m s. klas. w kategorii open (sobota). 1. Filip Wroński - 2:13.24, 2. Michał Spławiński - 2:15.06, 3. Marek Krawczyk - 2:15.46. Tymi wynikami spełnił kryteria kwalifikacyjne na ME.
  • 2001
    • 27 maja. W pływackich Mistrzostwach Polski w Warszawie na 200 m klas. 3. miejsce zajął Filip Wroński - 2.20,67.
    • Po wyjeździe do USA, jako student University of the Pacific brał udział w wielu zawodach pływackich, osiągając sukcesy na swych koronnych dystansach 100 i 200 m klas. (jak choćby 12 października na zawodach w Stanford, California). Nic dziwnego, że uznano go za pływaka roku tej uczelni w lutym 2002 roku. Jesienią tegoż potwierdzał swą sportową klasę w kolejnych międzyuczelnianych zawodach triumfując w obu tych kategoriach (23 listopada. Zawody w Stockton w Californii). Ostatnie znane nam wyniki ze startów na amerykańskich basenach pochodzą z pierwszych miesięcy 2003 roku.

Rekordy życiowe na poszczególnych dystansach

Statystyka rekordów spisana na podstawie: http://www.swimrankings.net/index.php?page=home wydaje się niepełna. O czym świadczy podawany przez portal wynik na 200 metrów stylem klasycznym. Zapewne wyniki te odnoszą się do znanych redakcji relultatów zawodów o randze ogólnopolskiej i międzynarodowej (a nie wszystkich, w których wystąpił Filip Wroński).

Ogólne

  • 50 m s. klas. na basenie 50m - 29.88. 11 marca 2000. MP, Warszawa
  • 50 m s. klas. na basenie 25m - 29.12. 1 grudnia 2000. MP, Łódź.
  • 100 m s. klas. na basenie 50m - 1:04.37. 3 lipca 2000. ME, Helsinki.
  • 100 m s. klas. na basenie 25m - 1:02.09. 16 marca 2000. MŚ, Ateny.
  • 200 m s. klas. na basenie 50m - 2:17.68. 30 czerwca 1999. XX Uniwersjada, Palma de Mallorca
  • 200 m s. klas. na basenie 25m - 2:12.84.16 marca 2000. MŚ, Ateny. Według doniesien prasowych podczas zawodów Grand Prix miał osiągnąć - 2.12.36
  • 200 m s. zmiennym na basenie 25m - 2:04.61. 29 marca 1997. MP, Koszalin.
  • 400 m s. zmiennym na basenie 25m - 4:25.70. 29 marca 1997. MP, Koszalin.

W poszczególnych latach

  • Rekordy życiowe w 1996
    • 200 m s. klas. na basenie 50m - 2:21.14. 7 sierpnia 1996. MEJ, Kopenhaga.
  • Rekordy życiowe w 1997
    • 100 m s. klas. na basenie 25m - 1:03.47. 29 marca 1997. MP, Koszalin.
    • 200 m s. klas. na basenie 50m - 2:18.55. 31 lipca 1997. MEJ, Glasgow
    • 200 m s. klas. na basenie 25m - 2:15.35. 29 marca 1997. MP, Koszalin.
    • 200 m s. zmiennym na basenie 25m - 2:04.61. 29 marca 1997. MP, Koszalin.
    • 400 m s. zmiennym na basenie 25m - 4:25.70. 29 marca 1997. MP, Koszalin.
  • Rekordy życiowe w 1999
    • 100 m s. klas. na basenie 50m - 1:04.57. 30 czerwca 1999. XX Uniwersjada, Palma de Mallorca
    • 200 m s. klas. na basenie 50m - 2:17.68 790 30 Cze 1999. XX Uniwersjada, Palma de Mallorca
  • Rekordy życiowe w 2000
    • 50m s. klas. na basenie 50m - 29.88. 11 marca 2000. MP, Warszawa.
    • 50m s. klas. na basenie 25m - 29.12. 1 grudnia 2000. MP, Łódź.
    • 100m s. klas. na basenie 50m - 1:04.37. 3 lipca 2000. ME, Helsinki.
    • 100m s. klas. na basenie 25m - 1:02.09. 16 marca 2000. MŚ, Ateny.
    • 200m s. klas. na basenie 50m - 2:17.76. 11 marca 2000. MP, Warszawa.
    • 200m s. klas. na basenie 25m - 2:12.84. 16 marca 2000. MŚ, Ateny.

Artykuł powstał na podstawie doniesień prasy codziennej i sportowej - szczególnie cenny był w kontekście informacji biograficznych tekst Remigiusza Półtoraka z Dziennika Polskiego (23.08.2000):, Z średniaka mistrz - oraz wywiadów dla tej gazety z 11 sierpnia 1998 i z 27 października 1999. Statystyki konfrontowano i weryfikowano w oparciu o internetowe portale pływackie. W tym: http://www.swimrankings.net/index.php?page=home; http://www.polswim.pl/new/?d=42 ; http://www.mozp.pl/rekordy,1.html

Dorobek medalowy w zawodach rangi mistrzowskiej

W tabeli zamieszczamy medale zdobyte w mistrzostwach Polski.

Data Medal / Puchar Ranga zawodów Dyscyplina Zawodnik Uwagi
1996.08 Brąz Mistrzostwa Polski Pływanie: 200 m stylem klasycznym Filip Wroński
1997.03.29 Srebro Mistrzostwa Polski Pływanie: 200 m stylem klasycznym Filip Wroński
1997.03.29 Brąz Mistrzostwa Polski Pływanie: 200 m stylem zmiennym Filip Wroński
1997.03.29 Brąz Mistrzostwa Polski Pływanie: 400 m stylem zmiennym Filip Wroński
1998.08.09 Brąz Mistrzostwa Polski Pływanie: 200 m stylem motylkowym Filip Wroński
1999.03.21 Złoto Mistrzostwa Polski Pływanie: 200 m stylem klasycznym Filip Wroński
1999.03.21 Srebro Mistrzostwa Polski Pływanie: 100 m stylem klasycznym Filip Wroński
1999.03.21 Brąz Mistrzostwa Polski Pływanie: 50 m stylem klasycznym Filip Wroński
2000.03.11 Złoto Mistrzostwa Polski Pływanie: 200 m stylem klasycznym Filip Wroński
2000.06.11 Złoto Mistrzostwa Polski Pływanie: 200 m stylem klasycznym Filip Wroński
2000.12.01 Złoto Mistrzostwa Polski Pływanie: 200 m stylem klasycznym Filip Wroński
2000.03.11 Srebro Mistrzostwa Polski Pływanie: 100 m stylem klasycznym Filip Wroński
2000.12.01 Srebro Mistrzostwa Polski Pływanie: 100 m stylem klasycznym Filip Wroński
2000.03.11 Brąz Mistrzostwa Polski Pływanie: 50 m stylem klasycznym Filip Wroński
2000.06.11 Brąz Mistrzostwa Polski Pływanie: 100 m stylem klasycznym Filip Wroński
2001.05.27 Brąz Mistrzostwa Polski Pływanie: 200 m stylem klasycznym Filip Wroński