Franciszek Pustelnik

Z Historia Wisły

Franciszek Pustelnik
Informacje o zawodniku
kraj Polska
urodzony 10.09.1891, Tenczyn
zmarł 18.08.1960, Pruszków
miejsce pochówku Cmentarz Parafialny w Pruszkowie
pozycja prawy obrońca
Kariera klubowa
Sezon Drużyna Mecze Gole
1907-1914 Wisła Kraków 52
W rubryce Mecze/Gole najpierw podana jest statystyka z meczów ligowych, a w nawiasie ze wszystkich meczów oficjalnych.
Informacje o Franciszku Pustelniku w spisie ludności Krakowa z 1910
Informacje o Franciszku Pustelniku w spisie ludności Krakowa z 1910
Podpis Pustelnika
Podpis Pustelnika
Podpis Pustelnika
Podpis Pustelnika

Franciszek Pustelnik - (ur. 10 września 1891 r. w Tenczynie, zm. 18 sierpnia 1960 r. w Pruszkowie) - piłkarz, prawy obrońca, porucznik piechoty.

Spis treści

Biografia

W CYWILU

Franciszek Pustelnik urodził się we wsi Tenczyn, (gmina Pcim, powiat myślenicki) jako syn Marcina i Elżbiety z Kołodziejów. Miał siostrę i czterech braci. Jako jedyny z rodzeństwa opuścił rodzinną miejscowość i przeniósł się do Krakowa. Uczęszczał do Gimnazjum św. Anny (obecnie I Liceum Ogólnokształcące im. Bartłomieja Nowodworskiego). Wiadomo, że w 1910 roku mieszkał przy ulicy Garncarskiej 6 (wspólnie z kolegą z Wisły, Janem Weyssenhoffem). Po maturze studiował prawo administracyjne na Uniwersytecie Jagiellońskim. W 1921 roku ukończył studia. W 1924 r. uzyskał tytuł doktora praw. W tym czasie poślubił Marię Skalińską, z którą miał jednego syna, Janusza (ur. 1926 r.).

Rodzina Pustelników wielokrotnie zmieniała adres, głównie w związku z karierą zawodową Franciszka. Od 1 marca 1922 r. do 30 września 1936 r. pracował w charakterze referenta i wicestarosty we Włocławku. Od 1 września 1936 r. do 31 grudnia 1937 r. pełnił funkcję wicestarosty w Płocku. Od 1 stycznia 1938 r. do wybuchu II wojny światowej pracował w Warszawie, w charakterze wojewódzkiego inspektora starostw i związków komunalnych. Po zakończeniu Kampanii Wrześniowej Pustelnikowie opuścili stolicę, czas wojny spędzili kolejno w Wielkiej Woli, Jarosławiu i Tenczynie. Warszawskie mieszkanie zostało zburzone w czasie Powstania, wówczas przepadł cały dobytek oraz wszystkie przedwojenne zdjęcia i dokumenty. W gruzach domu znaleziono jedynie metalowe pudełeczko, pamiątkę z pracy Franciszka we Włocławku.

Po wojnie rodzina zamieszkała w Pruszkowie, gdzie Franciszek znalazł zatrudnienie na stanowisku inspektora w Urzędzie Wojewódzkim Warszawskim. Zmarł w Pruszkowie w 1960 roku. Został pochowany na miejscowym cmentarzu parafialnym.

W WOJSKU

Od 15 marca 1915 r. do 30 października 1918 r. pełnił służbę wojskową (w stopniu szeregowca, podoficera i podporucznika) w 56 p.p. armii austro-węgierskiej.

Od 31 października 1918 r. do 21 kwietnia 1921 r. służył w 12 p.p. i 3 p.p. Strzelców Podhalańskich polskiej armii w stopniu porucznika. Odegrał kluczową rolę w wyzwalaniu Krakowa spod władzy zaborcy austriackiego w 1918 roku. Brał udział w obronie Płocka w 1920 roku.

22 kwietnia 1921 r. został zdemobilizowany i przeniesiony do rezerwy.

Pustelnik był członkiem konspiracyjnej Polskiej Organizacji Wojskowej.

Odznaczony Krzyżem Walecznych i Medalem Niepodległości.

W WIŚLE

Zawodnik Wisły w latach 1907-1914, wystąpił między innymi w pierwszych udokumentowanych derbach Krakowa oraz w Mistrzostwach Galicji 1913. W skromnych sprawozdaniach prasowych zbierał pozytywne recenzje za swoją grę.

Startował też w zawodach lekkoatletycznych.

Zdjęcia i dokumenty Franciszka Pustelnika

Żołnierskie losy

W październiku 1918 roku jako podporucznik piechoty kierował jednym z oddziałów rozbrajających stacjonujący w Krakowie garnizon austriacki.

Wyzwolenie Krakowa spod władzy zaborcy

Franciszek Pustelnik był jedną z kluczowych postaci wyzwolenia Krakowa spod władzy zaborcy austriackiego. Jako członek konspiracyjnej Polskiej Organizacji Wojskowej wspólnie z por. Antonim Stawarzem przygotował i przeprowadził akcję rozbrajania garnizonu austriackiego stacjonującego w Krakowie. Ppor. Pustelnik był wówczas dowódcą kompanii 56. p.p. złożonej w większości z górali beskidzkich z powiatu wadowickiego. Wieczorem 30 października 1918 roku por. Stawarz i ppor. Pustelnik przybyli na dworzec Kraków - Płaszów, gdzie poinformowali żołnierzy o przejęciu władzy w Krakowie przez Polaków, wydali dyspozycje na kolejny dzień i rozesłali wiadomości telegraficzne do innych stacji kolejowych Galicji by skoordynować akcję niepodległościową i sabotować ewentualną reakcję wojsk austriackich. Rankiem 31 października ppor.Pustelnik wraz ze swoimi podkomendnymi opanował bez walki koszary przy ul. Wielickiej. Oddział udał się następnie na Podgórze i przez Stare Miasto na plac Matejki, rozbrajając po drodze Austriaków i opanowując główne punkty miasta. Do pochodu spontanicznie i w wielkiej radości przyłączali się cywile, a także... orkiestra kolejarzy, dzięki której wydarzenia te miały jeszcze bardziej podniosły wydźwięk. Tym sposobem Kraków wkroczył w pierwszy dzień niepodległości.

Tak wydarzenia te opisywał Mateusz Drożdż w Gazecie Krakowskiej (27.10.2012) (źródło: podgorze.pl):

"Do tego budynku dworcowego (Kraków-Płaszów - przyp. historiawisly.pl) wieczorem 30 października przyjechało zakrytą dorożką dwóch oficerów por. Antoni Stawarz z 57. Pułku Piechoty i ppor. Franciszek Pustelnik z 56. Pułku Piechoty. Obaj byli polskimi konspiratorami niepodległościowymi, którzy tego wieczora pojechali wydać rozkazy, aby działania wyzwoleńcze rozpoczęły się następnego dnia z rana. W Płaszowie służbę przy nadzorowaniu transportów pełnili wciągnięci w spisek podkomendni ppor. Pustelnika. Przybyli oficerowie poinformowali żołnierzy, że w Krakowie wybuchła rewolucja, a władza przeszła w ręce rządu polskiego. Rozdali żołnierzom biało-czerwone kokardki, które ci przypięli do swoich czapek w miejsce habsburskich bączków czyli stylizowanego inicjału cesarza Karola. Przy okazji, oficerowie korzystając z pomocy polskich kolejarzy poinformowali za pomocą telegrafu wszystkie stacje kolejowe w Galicji o zmianie sytuacji politycznej w Krakowie. Pozwoliło to uruchomić polskich konspiratorów w innych miastach, zgrać akcję niepodległościową i zapobiegło wywiezieniu z Galicji austriackich zapasów, zwłaszcza żywności.

Dwaj konspiratorzy odjechali później do Prokocimia, aby i tam uaktywnić grupę spiskowców oraz wydać im rozkazy. Wracając do Podgórza, zatrzymali się raz jeszcze w Płaszowie. Na ich polecenie kolejarze porozumieli się z innymi stacjami tak, aby w decydującym dniu – 31 października 1918 roku – do Krakowa nie dotarł żaden pociąg z austriackim wojskiem. I faktycznie, dzięki kolejarskiemu sabotażowi wszystkie składy transportujące wojsko i jadące w kierunku Krakowa były znacznie opóźnione lub wręcz były zatrzymane w szczerym polu oczekując na pozwolenie przejazdu."

Kronika sportowa (lekkoatletyka)

1908

  • Przy okazji pojedynku piłkarskiego z rezerwą Pogoni 14 czerwca rozegrano także zawody lekkoatletyczne zawodników obu klubów:
    • w skoku w dal 3. Franciszek Pustelnik 470 cm.

Upamiętnienie

31 października 2018 roku o godz. 6:30 rano - dokładnie w sto lat po rozpoczęciu akcji wyzwalania Krakowa spod władzy zaborców - na dziedzińcu Muzeum Podgórza w Krakowie zasadzono pamiątkowy dąb. Nazwano go Antoni Franciszek, ku czci organizatorów akcji sprzed stu lat - porucznika Antoniego Stawarza i podporucznika Franciszka Pustelnika.

Galeria

Requiescat in pace

PRUSZKÓW - cmentarz parafii św. Kazimierza, przy ul. Cmentarnej, por. rez. piech. Franciszek Pustelnik, 10.09.1891- … 1960: DOKTOR PRAWA

http://www.dws.org.pl/viewtopic.php?f=86&t=121611&start=125#p1585691

Źródła

  • Zarządzenie Prezydenta Polski o nadaniu Krzyża Niepodległości z Mieczami, Krzyża Niepodległości oraz Medalu Niepodległości z 12 marca 1931, Monitor Polski 1931 nr 64 poz. 100.

60 lat temu zmarł Franciszek Pustelnik

60 lat temu - 18 sierpnia 1960 roku - zmarł Franciszek Pustelnik, piłkarz Wisły w latach 1907-1914 i żołnierz, który w 1918 wyzwalał Kraków spod władzy zaborców.


18.08.2020r.

HistoriaWisly.pl

HistoriaWisly.pl

Franciszek Pustelnik urodził się w 1891 roku w Tenczynie koło Myślenic. Uczęszczał do szkoły średniej w Krakowie i jak wielu chłopców z tego pokolenia w czasie wolnym oddawał się grze w piłkę nożną. Futbol podbijał wówczas serca młodych mieszkańców podwawelskiego grodu, popołudniami Błonia zapełniały się zawodnikami uganiającymi się za piłką. Pustelnik też należał do tego grona pasjonatów, a w 1907 roku dołączył do drużyny Wisły. Występował w obronie, zagrał między innymi w pierwszych udokumentowanych derbach Krakowa w 1908 roku oraz w Mistrzostwach Galicji w 1913 roku.

Pustelnik był graczem Wisły przez 7 lat, do 1914 roku. To stosunkowo długa kariera jak na tamte lata. Piłkarze często kończyli grę lub zmieniali kluby ze względu na różne wydarzenia życiowe - wyjazd na studia do innego miasta albo powołanie do wojska. W przypadku Pustelnika możliwość dalszej gry w Wiśle po zdaniu matury wynikała z podjęcia studiów na Uniwersytecie Jagiellońskim - obrońca Wisły wybrał prawo administracyjne.

Studia przerwała mu I Wojna Światowa. W 1915 roku Pustelnik rozpoczął służbę jako szeregowy w 56. pułku piechoty armii austro-węgierskiej, awansował do stopnia podporucznika. Zaangażował się w konspiracyjną działalność niepodległościową i w październiku 1918 roku wspólnie z kilkoma innymi oficerami zaplanował i przeprowadził akcję wyzwolenia Krakowa. W obliczu zbliżającego się upadku imperium Habsburgów Polacy zaczęli przejmować władzę, a Kraków był jednym z pierwszych miast, które wkroczyły w niepodległość. Rankiem 31 października 1918 Pustelnik dowodził oddziałem, który bez rozlewu krwi opanował koszary przy ulicy Wielickiej. Wiślak następnie poprowadził ulicami Krakowa jedną z kolumn marszu, w czasie którego zrywano austriackie symbole i rozbrajano napotkanych żołnierzy.

Franciszek Pustelnik walczył także w wojnie polsko-bolszewickiej, został odznaczony Krzyżem Walecznych i Medalem Niepodległości. Po demobilizacji ukończył przerwane studia, uzyskał też tytuł doktora prawa. Założył rodzinę i rozpoczął pracę w administracji publicznej - był wicestarostą Włocławka i Płocka, a także inspektorem w urzędzie wojewódzkim w Warszawie. W czasie II Wojny Światowej w gruzach stolicy stracił cały dobytek. Po 1945 roku zamieszkał w Pruszkowie, gdzie zmarł w 1960 roku i tam też został pochowany.

Cześć Jego Pamięci!

Źródło: wisla.krakow.pl

129. rocznica urodzin Franciszka Pustelnika

129 lat temu urodził się Franciszek Pustelnik - prawy obrońca Białej Gwiazdy, który dał się poznać również z innej strony, jako porucznik piechoty.


10.09.2020r.

HistoriaWisly

Franciszek Pustelnik urodził się w 1891 roku w Tenczynie koło Myślenic. Uczęszczał do szkoły średniej w Krakowie i jak wielu chłopców z tego pokolenia w czasie wolnym oddawał się grze w piłkę nożną. Futbol podbijał wówczas serca młodych mieszkańców podwawelskiego grodu, popołudniami Błonia zapełniały się zawodnikami uganiającymi się za piłką. Pustelnik też należał do tego grona pasjonatów, a w 1907 roku dołączył do drużyny Wisły. Występował w obronie, zagrał między innymi w pierwszych udokumentowanych derbach Krakowa w 1908 roku oraz w Mistrzostwach Galicji w 1913 roku.


Pustelnik był graczem Wisły przez 7 lat, do 1914 roku. To stosunkowo długa kariera jak na tamte lata. Piłkarze często kończyli grę lub zmieniali kluby ze względu na różne wydarzenia życiowe - wyjazd na studia do innego miasta albo powołanie do wojska. W przypadku Pustelnika możliwość dalszej gry w Wiśle po zdaniu matury wynikała z podjęcia studiów na Uniwersytecie Jagiellońskim - obrońca Wisły wybrał prawo administracyjne.


Studia przerwała mu I Wojna Światowa. W 1915 roku Pustelnik rozpoczął służbę jako szeregowy w 56. pułku piechoty armii austro-węgierskiej, awansował do stopnia podporucznika. Zaangażował się w konspiracyjną działalność niepodległościową i w październiku 1918 roku wspólnie z kilkoma innymi oficerami zaplanował i przeprowadził akcję wyzwolenia Krakowa. W obliczu zbliżającego się upadku imperium Habsburgów Polacy zaczęli przejmować władzę, a Kraków był jednym z pierwszych miast, które wkroczyły w niepodległość. Rankiem 31 października 1918 Pustelnik dowodził oddziałem, który bez rozlewu krwi opanował koszary przy ulicy Wielickiej. Wiślak następnie poprowadził ulicami Krakowa jedną z kolumn marszu, w czasie którego zrywano austriackie symbole i rozbrajano napotkanych żołnierzy.


Franciszek Pustelnik walczył także w wojnie polsko-bolszewickiej, został odznaczony Krzyżem Walecznych i Medalem Niepodległości. Po demobilizacji ukończył przerwane studia, uzyskał też tytuł doktora prawa. Założył rodzinę i rozpoczął pracę w administracji publicznej - był wicestarostą Włocławka i Płocka, a także inspektorem w urzędzie wojewódzkim w Warszawie. W czasie II Wojny Światowej w gruzach stolicy stracił cały dobytek. Po 1945 roku zamieszkał w Pruszkowie, gdzie zmarł w 1960 roku i tam też został pochowany.


Źródło: wisla.krakow.pl