Franciszek Wagner

Z Historia Wisły

Płk Franciszek Wagner, z pochodzenia Austriak, jest uważany za twórcę potęgi TS Wisła Zakopane, gdzie pełnił funkcję kierowniczą przez ponad sześć lat począwszy od 1929 roku. Jednocześnie był corocznie wybierany jednym z wiceprezesów TS Wisła.

Historyk Wojciech Szatkowski w publikacji na 80-lecie klubu wspomina: "Rozwój TS Wisła Zakopane nastąpił, gdy od 1929 r. jego prezesem został płk Franciszek Wagner, jeden z działaczy, którzy złotymi zgłoskami zapisali się w historii polskiego narciarstwa. Był on świetnym organizatorem zawodów, działaczem, a „Wisła” systematycznie pod jego kierownictwem rozszerzała swoją działalność. Świadczy o tym fakt, że na niektórych zawodach „Wisła” miała nawet 4 sztafety! Nazywany popularnie „Pana Pulkownika”, gdyż stosunkowo słabo znał polski, był dobrym duchem „Wisły”. Miał też, jak to się mówi, nosa do wynajdywania utalentowanych zawodników i ściągania ich do klubu."

Z inicjatywy pułkownika Wagnera powstała również sekcja narciarska przy III Pułku Strzelców Podhalańskich, dowodzonym przez majora Władysława Ziętkiewicza.

Podczas Mistrzostw Świata FIS 11-19 lutego 1939 w Zakopanem pułkownik Franciszek Wagner był kierownikiem konkursu skoków, zbierając bardzo pochlebne opinie za wzorową organizację imprezy. Działaczom i sportowcom dały się wówczas we znaki siarczyste mrozy. Gdy wskutek oblodzenia najazdu i zeskoku doszło do kilku upadków, płk Wagner nie bał się przerwać zawodów, by poprawić zeskok Krokwi przy pomocy "deptaczy" kruszących oblodzoną nawierzchnię.