Franciszek Wagner

Z Historia Wisły

Franciszek Wagner
Franciszek Wagner
Płk Franciszek Wagner (ur. 7 sierpnia 1880 w Górnych Jeleniach na Słowacji, zmarł 14 stycznia 1974 roku w Zakopanem), z pochodzenia Austriak, wykształcony w Wiedniu, jest uważany za twórcę potęgi TS Wisła Zakopane, gdzie pełnił funkcję kierowniczą przez ponad sześć lat, a nieoficjalnie przez niemal dwadzieścia, począwszy od 1929 roku. Jednocześnie był corocznie wybierany jednym z wiceprezesów TS Wisła. W 1947 roku otrzymał zaszczytny tytuł Honorowego Prezesa TS Wisła.

W wieku 21 lat Wagner wstąpił do armii austriackiej, której mundur przywdziewał do 1918 roku. Rok później uzyskał obywatelstwo polskie i mógł rozpocząć służbę w Wojsku Polskim. W 1922 roku został awansowany do stopnia pułkownika i mianowany dowódcą 3 Pułku Strzelców Podhalańskich w Bielsku. Funkcję tę pełnił do 1927 roku, rok później zakończył karierę wojskową, a w kolejnym został formalnie prezesem zakopiańskiej Wisły.

Historyk Wojciech Szatkowski w publikacji na 80-lecie klubu wspomina: "Rozwój TS Wisła Zakopane nastąpił, gdy od 1929 r. jego prezesem został płk Franciszek Wagner, jeden z działaczy, którzy złotymi zgłoskami zapisali się w historii polskiego narciarstwa. Był on świetnym organizatorem zawodów, działaczem, a „Wisła” systematycznie pod jego kierownictwem rozszerzała swoją działalność. Świadczy o tym fakt, że na niektórych zawodach „Wisła” miała nawet 4 sztafety! Nazywany popularnie „Pana Pulkownika”, gdyż stosunkowo słabo znał polski, był dobrym duchem „Wisły”. Miał też, jak to się mówi, nosa do wynajdywania utalentowanych zawodników i ściągania ich do klubu."

W Wydawnictwie Jubileuszowym na 60-lecie Wisły dr Antoni Poleński, działacz i kronikarz zakopiańskiej Wisły tak wspomina Wagnera: "... scementował wiślaków zakopiańskich w jeden zgrany kolektyw. Sam nigdy nie był czynnym sportowcem i na nartach jeździł raczej słabo, ale oddany był całym sercem narciarstwu i narciarzom. Ubrany zawsze na czarno, z nieodłącznym cygarem w ręku, spędzał po wiele godzin dziennie w towarzystwie działaczy i sportowców, żywo interesując się ich sprawami. Nikomu nie odmawiał pomocy, a przy tym jak rzadko kto, umiał walczyć o zawodników."

W artykule "Pamiętam romantyczne narciarstwo..." Wojciech Szatkowski cytuje wybitnego narciarza Mariana Orlewicza, który doskonale pamięta pułkownika Wagnera: "To był fenomenalny człowiek, a jego stosunek do narciarstwa był bardzo ciepły. Był bardzo systematyczny w tym co robił. Był też człowiekiem honorowym. Opracował, jako pierwszy w Zakopanem, wzorce potrzebne do organizacji wielkich imprez sportowych. Organizował te zawody, określał ilu ma być zaangażowanych sędziów, porządkowych i "deptaczy". Całe zawody organizował tak samo, jak w wojsku. Wszystko miał opisane i przygotowane. Gdy był FIS 1939 w Zakopanem, to właśnie on był motorem organizacji tych zawodów, tak aby wszystko w nich grało. Charakteryzowała go wprost kolosalna dokładność we wszystkim, co robił. Jak były zebrania Zarządu klubu, to zawsze wytykał błędy, robił nawet wykresy, co należy w klubie zmienić".

Oprócz działalności klubowej, Wagner dał się poznać - między innymi - jako prezes Podhalańskiego Okręgu Polskiego Związku Narciarskiego. To z jego inicjatywy powstały skocznie narciarskie w Poroninie, Nowym Targu i Szczawnicy.

Podczas Mistrzostw Świata FIS 11-19 lutego 1939 w Zakopanem pułkownik Franciszek Wagner był kierownikiem konkursu skoków, zbierając bardzo pochlebne opinie za wzorową organizację imprezy. Działaczom i sportowcom dały się wówczas we znaki siarczyste mrozy. Gdy wskutek oblodzenia najazdu i zeskoku doszło do kilku upadków, płk Wagner nie bał się przerwać zawodów, by poprawić zeskok Krokwi przy pomocy "deptaczy" kruszących oblodzoną nawierzchnię.

Latem 1939 roku wyjechał na Węgry a po wybuchu II wojny światowej znalazł się w obozie polskich uchodźców. W 1944 roku przeniesiono go do oflagu Genzhagen w okolicach Berlina. W 1945 roku powrócił do kraju, wkrótce został prezesem TS Wisła w Zakopanem (patrz: wspomnienie poniżej). Niestety, wcielenie Wisły do pionu gwardyjskiego oznaczało pożegnanie z Wagnerem, który od tamtej pory poświęcił się głównie sędziowaniu zawodów sportowych.

Pułkownik Wagner spoczywa na cmentarzu przy ulicy Nowotarskiej w Zakopanem (kwatera XIII-2-2).

Czytaj też:

Fragment artykułu "Pod Giewontem" z Wydawnictwa Jubileuszowego na 40-lecie Wisły
Fragment artykułu "Pod Giewontem" z Wydawnictwa Jubileuszowego na 40-lecie Wisły

W 1922 roku została powołana sekcja narciarska przy III Pułku Strzelców Podhalańskich, dowodzonym przez majora Władysława Ziętkiewicza. Inicjatorem powstania tego "klubu sportowego" był pułkownik Franciszek Wagner. Zawodnicy ze Szczyrku reprezentowali Polskę na pierwszych Zimowych Igrzyskach Olimpijskich w Chamonix, w 1924 r. sokolszczyrk.skijumping.pl


Warto przypomnieć historię skoków narciarskich w Szczawnicy. (...) Na przełomie 1931 i 1932 roku doprowadzono do rozmów z płk. Franciszkiem Wagnerem, działaczem z zakopiańskiego TS "Wisła", w wyniku których w roku 1933 z sekcji narciarskiej oddziału PTT utworzył się samodzielny klub sportowy w Szczawnicy. Jego pierwszym prezesem został Czesław Winiarski. Do tego czasu sekcja uporała się z budową skoczni narciarskiej na Jarmucie z zeskokiem do Malinowa. Wydatnej pomocy udzielił 1 Pułk Strzelców Podhalańskich z Nowego Sącza. W inauguracyjnym konkursie skoków wzięli udział - oprócz miejscowych zawodników - goście z Zakopanego, Krynicy, Nowego Sącza i... Lwowa! e-gory.pl


Życie Izydora Łuszczka ściśle związało się z nartami i "białym szaleństwem". Także z zakopiańskim klubem "Wisła", którego był czołowym zawodnikiem. W 1929 r. młody Izydor (...) swoje kroki do zakopiańskiej "Wisły", a konkretnie do płk. Franciszka Wagnera, który był wówczas prezesem tego klubu. Ten niezbyt chętnie przychylił się do przyjęcia nowego zawodnika, widząc szczupłego młodzieńca, ale spytał: - Jak masz na imię? W odpowiedzi usłyszał: - Izydor. A to takiego jeszcze nie miałem! Dodatkowo w klubie Olek Rozmus (Aleksander Rozmus) zaanonsował nowego zawodnika pułkownikowi Wagnerowi stwierdzając o Izydorze, że dobrze jeździ i skacze na nartach. Pułkownik Wagner zgodził się na przyjęcie Izydora do klubu i został on zawodnikiem Sekcji Narciarskiej "TS Wisła - Zakopane". Wkrótce płk Wagner przekonał się, że dokonał właściwego wyboru, bowiem Izydor okazał się wielkim talentem zwłaszcza w biegu złożonym (kombinacja klasyczna - bieg i skok - W.S) i skokach narciarskich. Zresztą niedługo później pułkownik Wagner, nazywany "łowcą młodych talentów" bardzo chwalił Izydora, stwierdzając, że odkrył dla "Wisły" doskonałego zawodnika... skijumping.pl