Gimnastyka 1960

Z Historia Wisły

Spis treści

Juniorki (kl I)

Juniorki Młodsze (kl II)

  • W Mistrzostwach Województwa Krakowskiego Juniorek, które odbyły się w dniu 27 marca pierwsze miejsce w rywalizacji indywidualnej zajęła Wiesława Lech, czwarta była Zofia Brzoza, siódme miejsce zajęły ex aequo Barbara Pasadyn i Wanda Gruca. W rywalizacji zespołowej drużyna TS "Wisła" wywalczyła drugie miejsce.
  • W dniach 3 i 4 kwietnia rozegrano Mistrzostwa Okręgu Krakowskiego Juniorek w których Wiesława Lech wywalczyła pierwsze miejsce, Zofia Brzoza czwarte a Barbara Pasadyn piąte. Drużynowo TS "Wisła" zajęła pierwszą lokatę.
  • Wiesława Lech zajęła piąte a Zofia Brzoza dziewiąte miejsce w rozegranych w Łodzi w dniach 24 i 25 kwietnia Mistrzostwach Polski Juniorów. Zespołowo nasza drużyna uplasowała się na trzeciej pozycji.

Juniorki Młodsze (kl III)

  • W III Mistrzostwach Okręgowych Szkolnego Związku Sportowego Anna Fryc zajęła pierwsze, Urszula Miksa drugie, Gabriela Ciszewska trzecie, Anna Kusak czwarte i Maria Erdman piąte miejsce.

Młodziczki

Reprezentacja Polski

  • 14-15. maja. W hali Wisły odbyły się zawody gimnastyczne Polska - Jugosławia.
  • 9. października. Zawody gimnastyczne juniorek Kraków - Berlin z udziałem Zeman i Wołczańskiej.
  • 6. listopada. W hali Wisły odbyły się zawody gimnastyczne Polska Południowa - Reprezentacja Chin.

Kronika sportowa



Relacje prasowe

Gimnastyczki Wisły sięgnęły po mistrzowskie tytuły

Gazeta Krakowska. 1960, nr 84 (8 IV) nr 3694


Sekcja gimnastyczna Wawelu zdobyła sobie w Krakowie zasłużoną popularność. Sławę przynoszą jej przede wszystkim młode gimnastyczki, które w mistrzostwach województwa i Polski zdobywają zaszczytne tytuły. Ostatnio jednak na gimnastycznym „firmamencie”, wyrosło nowe „objawienie” — gimnastyczna żeńska sekcja Towarzystwa Sportowego Wisła.

W r. 1948 do Klubu zgłosiło się kilkanaście młodych dziewczynek, które bardzo ochoczo przystąpiły do uprawiania gimnastyki. Nikt nie przypuszczał wówczas, że dziewczęta te robić będą tak imponujące postępy. Barbara Ślizowska, b. reprezentantka Polski i Edward Woźniak — trenerzy Klubu niemało włożyli w to wysiłku, aby młode gimnastyczki Wisły zaczęły odgrywać coraz większą rolę, aby zaczęto liczyć się z nimi w poważnych zawodach sportowych.

Ubiegły rok to nieprzerwane pasmo zwycięstw dziewcząt z Wisły. Drużynowe mistrzostwo Polski juniorek i seniorek w klasie II, wicemistrzostwo Polski klasie III. Indywidualnie Wiesława Lech okazała się najlepsza w klasie III i zdobyła zaszczytny mistrza Polski. W tym roku powodzenia zaczęły się od meczu z Koroną, który dziewczęta rozstrzygnęły na swoją korzyść. Następnie przyszły poważniejsze imprezy, i poważniejsze sukcesy. Mistrzostwo województwa w klasie I oraz indywidualny tytuł Basi Zeman, w klasie II mistrzostwo województwa, a w klasie młodzieżowej trzecie miejsce.

Nie gorzej powiodło się juniorkom Wisły w mistrzostwach okręgu, w których obok Krakowa startował Rzeszów i Kielce.

Najpoważniejszym sukcesem było zajęcie przez wiślaczki pierwszego miejsca w klasie I. W konkurencji indywidualnej tytuł zdobyła Zeman Wisła ex aequo z Ablewicz Wawel. W II klasie znów najlepsze były gimnastyczki Wisły, uzyskując pierwsze miejsce.

Indywidualnie najbardziej wszechstronną okazała się wspomniana już Wiesława Lech i wreszcie dorzuciły jeszcze swój tytuł najmłodsze zawodniczki startujące w klasie młodzieżowej.

Sekcja gimnastyczna Wisły, aczkolwiek bardzo młoda odgrywa w tym sporcie obok Wawelu jedną z czołowych ról w Krakowie.

Stałe postępy dziewcząt świadczą o tym, że reprezentantki Wisły w najbliższych latach będą miały wiele do powiedzenia również w Polsce. Że sport gimnastyczny rozwija się w Wiśle pomyślnie jest również zasługą ofiarnych trenerów, kierownika sekcji kpt Janotki, kpt Kotyna i działacza p. Zemana. Wszystkim im należą się słowa uznania za to, że stwarzają młodzieży jak najlepsze warunki do uprawiania jednego z najpiękniejszych sportów, (rm)

Jak się dowiadujemy, młode gimnastyczki Wisły rozegrają w najbliższym czasie rewanżowe zawody z Dynamo NRD i z Dynamo Leningrad. Będzie to jedna z poważniejszych prób krakowskich zawodniczek, które reprezentować będą barwy federacji Gwardia.



Międzypaństwowy mecz gimnastyczny Jugosławia — Polska

Echo Krakowa. 1960, nr 112 (13 V) nr 4626

Międzypaństwowy mecz gimnastyczny Jugosławia — Polska odbędzie się w sobotę (godz. .16) i w niedzielę (również o godz. 16) w hali Wisły. Program zawodów przewiduje w pierwszym dniu ćwiczenia w układzie obowiązkowym kobiet i mężczyzn a w drugim ćwiczenia w układzie dowolnym.

Impreza zapowiada się nadzwyczaj atrakcyjnie. gdyż obydwa zespoły wystąpią w swych aktualnie najsilniejszych składach.

Gazeta Krakowska. 1960, nr 114 (14/15 V) nr 3724

Od czasu kobiecych mistrzostw Europy Kraków zasmakował w gimnastyce.

I znowu będziemy oglądać w naszym mieście atrakcyjne spotkanie międzypaństwowe Polska — Jugosławia w konkurencji kobiet i mężczyzn. Dziś odbędą się konkurencje kobiet i mężczyzn w układzie olimpijskim, a jutro w układzie dowolnym. Początek w oba dni godz. 16 — Hala Wisły


Poprzedni sezon Powrót Następny sezon