Gimnastyka 1964

Z Historia Wisły

Spis treści

Seniorki

Juniorki (kl I)

  • W Mistrzostwach Wisły które odbyły się w Krakowie w dniu 20 lutego pierwszą lokatę wywalczyła Łucja Ochmańska, drugą Bogumiła Drzewiecka, trzecią Halina Daniec.
  • Łucja Ochmańska wygrała Mistrzostwa Okręgu Juniorek w klasie I które odbyły się w Krakowie 14 marca. dziesiąte miejsce zajęła Halina Daniec a dwunaste Barbara Erazmus. Drużynowo reprezentacja Wisły wywalczyła drugie miejsce.
  • W Mistrzostwach Polski Juniorek w kl I czwarte miejsce zajęła Łucja Ochmańska, Halina Daniec uplasowała się na dwudziestej trzeciej pozycji, Irena Kawalec była dwudziesta ósma. Drużynowo nasze zawodniczki wywalczyły trzecią lokatę.
  • W Spartakiadzie XX - lecia PRL rozegranej w dniach 2 - 4 kwietnia w Krakowie (Mistrzostwa Polski Seniorów) Łucja Ochmańska zajęła trzecie miejsce, jedenasta była Krystyna Dzierwa.
  • 16 maja w Krakowie odbyły się towarzyskie zawody między sekcjami Cracovii i Wisły.
  • W Białymstoku w dniach 13 i 14 czerwca rozegrano Mistrzostwa Polski na przyrządach. Łucja Ochmańska zdobyła aż trzy medale: 2 złote (równoważnia, ćwiczenia wolne) i brązowy (poręcze). Krystyna Dzierwa wywalczyła srebrny medal na równoważni a w ćwiczeniach wolnych uplasowała się na czwartej pozycji.

Juniorki Młodsze (kl II)

  • Ewa Mioduszewska wywalczyła pierwsze miejsce, druga była Małgorzata Kołaj, trzecia Anna Płazińska w rozegranych 20 lutego Mistrzostwach Wisły.
  • 14 marca w Krakowie odbyły się Mistrzostwa Okręgu Juniorek w klasie II. Najlepsza z wiślaczek Małgorzata Kołaj uplasowała się na ósmym miejsce, Ewa Mioduszewska była trzynasta, Urszula Rupa czternasta. W klasyfikacji zespołowej drużyna I zajęła piąte a drużyna II szóste miejsce.
  • W Mistrzostwach Polski Juniorek rozegranych w dniach 17 - 20 kwietnia Maria Kierpiec uplasowała się czterdziestej pierwszej pozycji, Lucyna Sitko na czterdziestym ósmym, Urszula Rupa pięćdziesiątym siódmym. Drużynowo zespół TS "Wisła" zajął czternaste miejsce.
  • 16 maja rozegrano towarzyskie zawody między sekcją gimnastyczną Cracovi i sekcją Wisły.

Juniorki Młodsze (kl III)

  • 20 lutego w Krakowie odbyły się Mistrzostwa Wisły w których pierwsze miejsce zajęła Maria Kożuch, druga była Anna Karelus, trzecia Grażyna Błaut.
  • W dniu 7 marca w Krakowie rozegrano Mistrzostwa Okręgu Juniorek w klasie III. Indywidualnie najlepsza była Anna Karelus, na czwartej pozycji uplasowała się Barbara Nowak (gimnastyka), na siódmej Grażyna Błaut. W rywalizacji zespołowej wystartowały trzy drużyny które uplasowały się odpowiednio na miejscach: drużyna I na miejscu pierwszym, drużyna II na piątym i drużyna III na siódmym.
  • W Mistrzostwach Polski Juniorek które odbyły się w dniach 17 - 20 kwietnia Anna Karelus zdobyła srebrny medal a Barbara Nowak (gimnastyka) brązowy. Grażyna Błaut uplasowała się na siódmej pozycji.
  • W dniach 2 - 4 kwietnia w Krakowie rozegrano Spartakiadę XX - lecia PRL (Mistrzostwa Polski Seniorów) w klasie III na której Anna Karelus zdobyła pierwsze miejsce, Barbara Nowak (gimnastyka) była siódma.

Młodziczki

  • W Mistrzostwach Wisły rozegranych 20 lutego pierwsze miejsce zajęła Aleksandra Roskosz, druga była Krystyna Godyń, trzecia Renata Zimoń.
  • 1 marca w Krakowie odbyły się Mistrzostwa Okręgu Juniorek w klasie młodzieżowej. Drugą lokatę wywalczyła Aleksandra Roskosz, piątą Renata Zimoń, siódmą Anna Żarnowska. W klasyfikacji zespołowej drużyna I wywalczyła drugie miejsce, drużyna II była czwarta a drużyna III uplasowała się na dziesiątej pozycji.

Kronika sportowa

Relacje prasowe

Zawodniczki i zawodnicy ze znakiem „białej gwiazdy”

‎‎‎

Echo Krakowa. 1964, nr 74 (27 III) nr 5810

JESZCZE przed kilkoma laty w I krakowskim światku gimnastycznym najpoważniejszą rolę odgryź wały Wawel, Korona i Cracovia, Wisła nie liczyła się zupełnie w rywalizacji o palmę pierwszeństwa. Dziś sytuacja uległa ogromnej zmianie. Zawodniczki i zawodnicy ze znakiem „białej gwiazdy” na koszulkach odgrywają, w krakowskiej gimnastyce przodującą rolę. I nie tylko w krakowskiej, bowiem w ubiegłym sezonie Wisła zdobyła drużynowe wicemistrzostwo Polski ą w konkurencji juniorek i juniorów była złoty medal. W mistrzostwach okręgu, I które odbyły się przed dwoma tygodniami bezapelacyjne zwycięstwo przypadło również Wiśle.

Zdając sobie sprawę z ogromnych walorów tej dziedziny sportu, działacze Wisły stworzyli gimnastyce znakomite warunki rozwojowe.

Jedna z sal Domu Sportu została oddana do wyłącznego użytku sekcji, zakupiono odpowiedni, najnowocześniejszy sprzęt treningowy, zaangażowano Wysokiej klasy trenerów (B. Ślizowską, W. Ferberga i J. Wardęgę).

Wyniki uzyskiwane przez czołowe zawodniczki i zawodników klubu są magnesem przyciągającym młodzież, w chwili obecnej w sekcji ćwiczy ponad 120 dziewcząt i chłopców a z każdym dniem liczba ta rośnie. Najbliższe plany sekcji to obrona mistrzostwa Polski w konkurencji juniorów i zdobycie pierwszego miejsca w drużynowych mistrzostwach Polski.


Gimnastyczki Wisły w Jeleniej Górze

‎‎‎

Echo Krakowa. 1964, nr 173 (26 VII) nr 5909


UBIEGŁOROCZNY sezon był dla sekcji gimnastycznej Wisły rokiem dużych osiągnięć, indywidualnie podczas Centralnej Spartakiady w gimnastyce pierwsze miejsce w klasie mistrzowskiej kobiet zajęła E. Borowska, trzecie miejsce w klasie I kobiet zajęła Ł. Ochmańska a pierwsze miejsce w klasie III kobiet A. Karelus. Do tego dochodzi zdobycie tytułu drużynowego mistrza Polski przez juniorów Wisły.

Obecnie 24 zawodniczki i 6 zawodników Wisły przebywa na obozie szkoleniowym w Jeleniej Górze, gdzie pod kierunkiem E. Winnickiej, E. Woźniaka i W. Ferberga przygotowywać się będą do nadchodzącego sezonu. Główny nacisk został położony na podniesienie sprawności ogólnofizycznej poprzez uprawianie gier zespołowych.



Poprzedni sezon Powrót Następny sezon