Gimnastyka 1996

Z Historia Wisły

Spis treści

Seniorki (klasa mistrzowska)

Juniorki (do lat 16 - kl I)

 • Rewelacyjny występ Moniki Łężniak podczas Indywidualnych Mistrzostw Polski Juniorek. Nasza zawodniczka zdobyła cztery medale: złoty w wieloboju, co dało jej tytuł Mistrzyni Polski, srebrny w finale poręczy i 2 brązowe (skok, ćwiczenia wolne). Druga zawodniczka Marta Rębilas zdobyła złoty medal na równoważni, a dorobek medalowy o kolejny, tym razem srebrny medal na równoważni powiększyła Joanna Baczyńska.
 • Monika Łężniak wystartowała na Mistrzostwach Europy Juniorek w Birmingham w Anglii.
 • Drużyna TS Wisła w składzie: Joanna Baczyńska, Marta Rębilas, Agnieszka Łachman zdobyła brązowy medal podczas Drużynowych Mistrzostw Polski.
 • Niekwestionowaną Mistrzynią Okręgu zarówno w wieloboju jak i finałach na wszystkich przyrządach została Monika Łężniak, V-ce Mistrzynią również w finałach wszystkich przyrządów Joanna Baczyńska, natomiast miejsce trzecie zajęła Marta Rębilas.
 • W zawodach z cyklu Nadzieje Olimpijskie w Moście w Czechach wystąpiła wiślaczka Monika Łężniak.

Juniorki młodsze

 • W pierwszej edycji Turnieju Młodości w Zabrzu Ewelina Bróg wywalczyła czwarte, a Anna Dulska jedenaste miejsce.
 • Srebrny medal Eweliny Bróg w finale ćwiczeń na poręczach w Indywidualnych Mistrzostwach Polski Juniorek Młodszych.
 • Mistrzynią Okręgu w wieloboju i we wszystkich finałach na przyrządach została Ewelina Bróg, drugie miejsce i tytuł V-ce Mistrzyni wywalczyła Anna Dulska.
 • Drużyna TS Wisła w składzie: Katarzyna Dudek, Ewelina Bróg, [[Monika Halik], Anna Dulska zajęła pierwsze miejsce w Drużynowych Mistrzostwach Okręgu Krakowskiego Juniorek.
 • W Olsztynie w drugiej edycji Turnieju Młodości najlepsza z wiślaczek Ewelina Bróg zajęła jedenaste miejsce. Katarzyna Dudek była szesnasta, Anna Dulska siedemnasta, a Monika Halik osiemnasta.
 • W Zabrzu w dniach 30 listopada i 1 grudnia odbyły się Drużynowe Mistrzostwa Polski (kl III), w których zespół TS "Wisła" wywalczył czwartą lokatę.

Młodziczki (do lat 10)

 • W Indywidualnych Mistrzostwach Polski Młodziczek Monika Halik zdobyła złoty medal w finale skoku. Druga z wiślaczek Katarzyna Dudek dobyła jeszcze 3 medale: 1 srebrny w finale poręczy i 2 brązowe( wielobój i równoważnia).
 • Mistrzynią okręgu krakowskiego w wieloboju, na poręczach i równoważni została Katarzyna Dudek. Tytuły v-ce mistrza przypadły w udziale: Monice Halik (wielobój, poręcze), Iwonie Fultyn (równoważnia) i Katarzynie Dudek (ćwiczenia wolne).
 • W Drużynowych Mistrzostwach Okręgu drużyna I zajęła pierwszą lokatę, drużyna II była trzecia, a drużyna III uplasowała się na czwartej pozycji.
 • W Turnieju Gimnastycznym Młodziczek w Nysie Marzena Jakubek zajęła drugie miejsce. Czwarta była Karolina Nenko, dziewiąta Agnieszka Miarka, dziesiąta Joanna Karbowniczek, a jedenasta Marta Tajduś.

Kadra Narodowa

W podsumowaniu sezonu 1996 za największe osiągnięcie uważa się udział Katarzyny Kaliszewskiej w Mistrzostwach Europy Seniorek oraz udział Moniki Łężniak w Mistrzostwach Europy Juniorek. Ponadto zdobycie czterech medali na Indywidualnych Mistrzostwach Polski Seniorek oraz zdobycie tytułu Mistrzyni Polski Juniorek w wieloboju przez Monikę Łężniak.

W kadrze narodowej na rok 1996 znalazły się:

Rezerwa Kadry Seniorek: Marta Rębilas, Joanna Baczyńska

Podsumowanie sezonu 1996

"W 1996 roku Sekcja Gimnastyczna TS "Wisła" Kraków uzyskała bardzo dobre wyniki. Zawodniczki Sekcji Gimnastycznej zdobyły łącznie 16 medali Mistrzostw Polski oraz utrzymały II miejsce w kraju w punktacji Polskiego Związku Gimnastycznego za wszystkie kategorie wiekowe. Największym sukcesem sekcji w 1996 roku był udział Katarzyny Kaliszewskiej w Mistrzostwach Europy Seniorek oraz udział Moniki Łężniak w Mistrzostwach Europy Juniorek. Ponadto zdobycie czterech medali na Indywidualnych Mistrzostwach Polski Seniorek oraz zdobycie tytułu Mistrzyni Polski Juniorek w wieloboju przez Monikę Łężniak.

Do sukcesu sekcji należy zaliczyć także powołanie Moniki Łężniak i Katarzyny Kaliszewskiej do Kadry "B" Sydney 2000 oraz Joanny Baczyńskiej i Marty Rębilas do kadry "C" przygotowujących się do Igrzysk Olimpijskich Sydney 2000.

Sekcja Gimnastyczna stara się prowadzić szeroką działalność sportową. Świadczy o tym zdobywanie medali na Mistrzostwach Polski nie tylko przez seniorki ale także przez juniorki i młodziczki. Dlatego też można być raczej spokojnym o dalsze losy sportowe sekcji, nawet po zakończeniu kariery sportowej przez starsze zawodniczki. W 1996 roku zakończyły karierę dwie bardzo utytułowane zawodniczki : Anna Michaliszyn - wyjazd na studia do USA, Anna Woźniak - zakończyła karierę sportową.

W 1996 roku nastąpiła także w sekcji częściowa wymiana kadry szkoleniowej - zrezygnowały z pracy panie Teresa Perska i Anna Kordylewska a na ich miejsce zostały zatrudnione trenerki Beata Bodzoń, Mariola Frandofert i Barbara Wawrzyniak.

Działalność sportowa sekcji jest ściśle związana za Szkołą Podstawową Nr 5 przy al.Kijowskiej 8 i dlatego też należy dążyć do nawiązania ściślejszej współpracy ze szkołą i wygospodarowanie większych środków finansowych z Wydziału Edukacji na działalność klas sportowych."Źródło: Sprawozdanie Sekcji Gimnastycznej za 1996 rok

Prasa o nas w sezonie 1996

Artykuły, wywiady. Gimnastyka 1996


Poprzedni sezon Powrót Następny sezon