Gimnastyka 2011

Z Historia Wisły

Reprezentacja Wisły na XVII Ogólnopolskiej Olimpiadzie Młodzieży, Biała Podlaska 2011
Reprezentacja Wisły na XVII Ogólnopolskiej Olimpiadzie Młodzieży, Biała Podlaska 2011

Spis treści

Seniorki (klasa mistrzowska)

  • Monika Frandofert zajęła trzecie, Katarzyna Jurkowska czwarte, Anna Libera szóste, a Olga Grymek ósme miejsce w I edycji Pucharu Prezesa PZG w Krakowie.
  • Złoty medal w wieloboju i Tytuł Mistrza Polski zdobyła dla Wisły po 17 latach przerwy Monika Frandofert podczas rozegranych w Gdańsku Indywidualnych Mistrzostwach Polski. Brązowy medal w wieloboju wywalczyła druga wiślaczka Gabriela Janik. W finałach na przyrządach nasze zawodniczki zaprezentowały również wysoką klasę: Gabriela Janik zdobyła dwa złote medale (poręcze i skok (ex aequo z Joanną Litewką z KS Korona)) i jeden brązowy (ćwiczenia wolne), Monika Frandofert wywalczyła jeszcze 3 srebrne krążki: w ćwiczeniach wolnych, poręczach i równoważni, gdzie stanęła na drugim miejscu podium ex aequo z Katarzyną Jurkowską.
  • W Berlinie w dniach 3 - 10 kwietnia odbyły się IV Indywidualne Mistrzostwa Europy. W reprezentacji Polski wystąpiły dwie wiślaczki zajmując w klasyfikacji końcowej miejsca: Gabriela Janik dwudzieste dziewiąte i Monika Frandofert czterdzieste ósme.
  • Gabriela Janik wywalczyła drugie miejsce podczas XXVIII Międzynarodowego Memoriału Kołakowskich, który odbył się w dniu 11 czerwca w Szczecinie.
  • W dniach od 12 do 23 sierpnia w Chinach (Shenzhen) odbyła się 26 Letnia Uniwersjada w której wystartowała Monika Frandofert zajmując ostatecznie dziewiąte miejsce. Warto podkreślić fakt iż była ona jedyną reprezentantką Polski startującą na Uniwersjadzie.
  • Bardzo dobry występ odnotowała zawodniczka Białej Gwiazdy Gabriela Janik w międzynarodowym turnieju "Vitaly Scherbo Cup", który odbył się w dniach 6 do 10 września w Mogilewie na Białorusi. Wywalczyła tam aż cztery medale: w wieloboju uplasowała się na trzeciej pozycji zdobywając w sumie 53,50 pkt. Najlepiej zaprezentowała się na poręczach, gdzie wywalczyła pierwszą lokatę, w ćwiczeniach wolnych zdobyła srebrny a w skoku brązowy medal, na równoważni zajęła czwarte miejsce.
  • W dniu 24 września w Krakowie odbyła się II edycja Pucharu Prezesa PZG. Na najwyższym stopniu podium wspólnie z reprezentantką Szczecina stanęła Monika Frandofert, na miejscu trzecim uplasowała się Gabriela Janik.
  • 7 października zakończyły się dwudniowe kwalifikacje na Mistrzostwach Świata w Tokio (Japonia) w których wystąpiła zawodniczka TS "Wisła" Gabriela Janik. Ostatecznie w wieloboju uplasowała się na 72 pozycji, natomiast na poszczególnych przyrządach zajęła miejsca: poręcze - 54, równoważnia - 98, ćwiczenia wolne - 148.
  • 4 listopada zakończyły się kwalifikacje do finałów Challenger Cup w Osijku (Chorwacja). Bardzo dobry występ zanotowały obydwie zawodniczki TS "Wisła". Gabriela Janik wywalczyła trzecie miejsce w skoku i ósme w ćwiczeniach wolnych, a Monika Frandofert wywalczyła szóste miejsce na poręczach asymetrycznych. Rewelacyjnie spisała się następnego dnia (5 listopada) w finałach Gabriela Janik zajmując wysoką trzecia lokatę w skoku tym samym zdobywając pierwszy raz medal w zawodach rangi światowej. W finałach poręczy druga wiślaczka Monika Frandofert wywalczyła siódmą lokatę. Kolejnego dnia finałów (6 listopada) Gabriela Janik wywalczyła szóstą lokatę w ćwiczeniach wolnych.
  • TS "Wisła" kolejny raz zdobywa tytuł MISTRZA POLSKI. Drużyna w składzie Monika Frandofert, Gabriela Janik i Katarzyna Jurkowska obroniły tytuł mistrzowski sprzed roku podczas Drużynowych Mistrzostw Polski rozgrywanych 26 listopada w Olsztynie. Drugi zespół w składzie: Aleksandra Biskup, Sonia Biskup, Anna Libera i Olga Grymek uplasował się na czwartej pozycji.
  • Katarzyna Jurkowska wywalczyła srebrny medal w finale ćwiczeń na równoważni w ostatniej w tym roku edycji Challenger Cup rozegranej 3 grudnia w Ostravie (Czechy). Ponadto zajęła piąte miejsce w finale ćwiczeń wolnych, a druga wiślaczka Gabriela Janik wywalczyła szóstą lokatę na poręczach.

Juniorki (do lat 16 - kl I)

  • Weronika Woźniak zajęła pierwsze, Karolina Czyż drugie, a Sonia Biskup siódme miejsce w I edycji Pucharu V-ce Prezesa PZG w Krakowie.
  • W dniach 26 i 27 marca w Gdańsku odbyły się Indywidualne Mistrzostwa Polski Juniorek. Zawodniczki TS "Wisła" Kraków zdobyły łącznie 5 medali. Drugie miejsce w wieloboju i tytuł V-ce Mistrzyni Polski Juniorek wywalczyła Aleksandra Biskup, miejsce trzecie w wieloboju i brązowy medal przypadł w udziale Weronice Woźniak która w finałach zdobyła jeszcze dwa medale: złoty na poręczach i brązowy na równoważni. Kolekcję medalową powiększyła Karolina Czyż o brązowy medal na poręczach.
  • Dwie zawodniczki Wisły: Weronika Woźniak i Karolina Czyż wystartowały na międzynarodowym turnieju w gimnastyce sportowej kobiet "Gym Festiwal 2011", który odbył się w dniach 4 i 5 czerwca w Trnawie (Słowacja).
  • W Turcji (Trabzon) w dniach 23 - 30 lipca odbył się Olimpijski Festiwal Młodzieży Europy (EYOF 2011). W reprezentacji polskiej znalazła się jedna wiślaczka Karolina Czyż. Drużynowo reprezentacja Polski dziewcząt zajęła szesnaste miejsce, a indywidualnie Karolina uplasowała się na sześćdziesiątej drugiej pozycji.
  • 15 października w Zabrzu rozegrano II Edycję Pucharu V-ce Prezesa PZG. Najlepsza z wiślaczek Karolina Czyż zajęła trzecie miejsce, szósta była Sonia Biskup.
  • 29 października w czeskim Libercu odbyła się kolejna edycja zawodów z cyklu Nadzieje Olimpijskie. Wystartowały w nich dwie wiślaczki: Karolina Czyż która uplasowała się na szesnastym miejscu i Sonia Biskup która wywalczyła dwudziestą pierwszą pozycję. Drużynowo reprezentacja Polski zajęła czwartą lokatę.
  • Drużyna w składzie Aleksandra Biskup, Karolina Czyż, Sonia Biskup, Karolina Grzanka, Julia Heiza wywalczyły w Zabrzu w dniu 5 listopada złoty medal i tytuł Drużynowego Mistrza Polski Juniorek w kl I.

Juniorki młodsze (do lat 14 - klasa II)

  • W wiosennej edycji Turnieju Młodości w Krakowie rewelacyjnie spisały się gimnastyczki Wisły. W wieloboju zajęły trzy pierwsze miejsca w kolejności: Julia Solarz, Maria Bieda, Aleksandra Borkowska. W finałach również nie dały większych szans rywalkom...
  • 2 kwietnia w Nysie odbyły się eliminacje do Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży (Mistrzostw Polski Juniorek Młodszych). Zawodniczki TS "Wisła" kolejny raz nie pozostawiły szans swoim rywalkom zajmując pierwsze cztery miejsca. Wygrała Aleksandra Borkowska przed Julią Solarz, trzecia była Maria Bieda, czwarta Julia Heiza.
  • Rewelacyjny występ zawodniczek Wisły w Indywidualnych Mistrzostwach Polski Juniorów Młodszych (XVII Ogólnopolska Olimpiada Młodzieży). Złoty medal w wieloboju i tytuł Mistrza Polski wywalczyła Maria Bieda, srebro i tytuł V-ce Mistrzyni powędrował do Aleksandry Borkowskiej, brązowy medal przypadł w udziale Julii Solarz. Na miejscu piątym uplasowała się Klara Kopeć, a na ósmym Dominika Woźniak. W sumie zawodniczki Wisły zdobyły 12 na 15 możliwych do zdobycia medali.
  • Trzy zawodniczki Wisły wystąpiły w dniu 7 maja w X Międzynarodowym Memoriale im Miroslava Kojdeckiego, który odbył się w czeskiej Ostravie. Bardzo dobry występ zanotowała Maria Bieda zajmując wysokie drugie miejsce. Nieźle zaprezentowały się również Aleksandra Borkowska która uplasowała się na ósmej pozycji i Julia Heiza która wywalczyła miejsce dziewiąte. W zawodach w tej klasie wystąpiło 15 zawodniczek z różnych krajów (Czechy, Polska, Węgry).
  • W dniu 15 października w Zabrzu odbyła się druga edycja popularnego Turnieju Młodości. Tradycyjnie wiślaczki zdominowały zawody zajmując odpowiednio miejsca: Aleksandra Borkowska drugie, Klara Kopeć trzecie a Maria Bieda czwarte.
  • Drużyna TS "Wisła" w składzie Aleksandra Borkowska, Maria Bieda, Klara Kopeć, Julia Heiza, Karolina Grzanka obroniła tytuł Drużynowego Mistrza Polski sprzed roku również i tym razem zdobywając zloty medal Drużynowych Mistrzostw Polski, które odbyły się w dniu 26 listopada w Olsztynie.

Juniorki młodsze (do lat 12 - klasa III)

  • Zofia Tokarek zwyciężyła w wieloboju w wiosennej edycji Turnieju Młodości w Krakowie. Ponadto zdobyła dwa medale w finałach ćwiczeń wolnych (srebrny) i poręczy (brązowy).
  • W eliminacjach do Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży rozegranych w Nysie 2 kwietnia zwyciężyła ex aequo z zawodniczką z Olsztyna Martą Sarnowską gimnastyczka Wisły Zofia Tokarek. Kolejna z wiślaczek Aleksandra Batko uplasowała się na ósmej pozycji.
  • Bardzo dobry występ młodziutkich wiślaczek w XVII Ogólnopolskiej Olimpiadzie Młodzieży (Indywidualne Mistrzostwa Polski). Zofia Tokarek zdobyła złoty medal i tytuł Mistrzyni Polski w wieloboju, Aleksandra Batko uplasowała się tuż za podium na czwartej pozycji. W sumie nasze zawodniczki zdobyły 4 medale.
  • Absolutna dominacja zawodniczek TS "Wisła" w Turnieju Młodości rozegranym w Zabrzu w dniu 15 października. Aleksandra Batko zajęła pierwsze a Zofia Tokarek drugie miejsce.
  • Srebrny medal i tytuł Drużynowego V-ce Mistrza Polski wywalczył zespół TS "Wisła" w składzie: Aleksandra Batko, Zofia Tokarek, Ewelina Ogórek, Aleksandra Kłak i Jadwiga Onuszko w dniu 5 listopada podczas Drużynowych Mistrzostw Polski rozgrywanych w Zabrzu.

Młodziczki (do lat 10)

Kadra Narodowa

11 lutego 2011
Polski Związek Gimnastyczny ogłosił skład kadry narodowej na pierwsze półrocze bieżącego roku. W dziesięcioosobowej kadrze seniorek znalazły się cztery zawodniczki Białej Gwiazdy. Są to: Monika Frandofert, Gabriela Janik, Katarzyna Jurkowska, Anna Libera. W drugim półroczu również nasze cztery wiślaczki pozostały w reprezentacji kadry narodowej.

Spośród dwudziestu kadrowiczek - juniorek, aż jedenaście reprezentuje Wisłę. Są to: Maria Bieda, Aleksandra Biskup, Sonia Biskup, Aleksandra Borkowska, Karolina Czyż, Karolina Grzanka, Julia Heiza, Klara Kopeć, Julia Solarz, Dominika Woźniak, Weronika Woźniak. W drugim półroczu do składu kadry narodowej dołączyła Zofia Tokarek zastępując swoją starszą koleżankę Karolinę Grzankę.

Jak łatwo wyliczyć, wiślaczki stanowią połowę reprezentacji naszego kraju. Dobitnie świadczy to o tym, że Biała Gwiazda jest aktualnie najmocniejszym polskim klubem w gimnastyce sportowej kobiet.

Źródło: tswisla.pl

Podsumowanie sezonu 2011

W 2011 roku największym sukcesem Sekcji Gimnastycznej pod względem sportowym było zdobycie przez zawodniczkę Monikę Frandofert tytułu Mistrz Polski w wieloboju, finały osiągniete przez zawodniczki w Pucharach Świata: Gabriela Janik (Ostrava, Osijek), Katarzyna Jurkowska (Ostrava) i Monika Frandofert (Osijek) oraz obrona tytułu Drużynowego Mistrza Polski Seniorek.

W 2011 roku Sekcja Gimnastyczna uzyskała bardzo dobre wyniki zdobywając łącznie 34 medale Mistrzostw Polski w różnych kategoriach wiekowych, w tym 30 medali indywidualnie ( 11 złotych, 10 srebrnych, 9 brązowych)oraz 4 medale drużynowo (3 złote i 1 srebrny).

Zawodniczki Sekcji Gimnastycznej występowały w reprezentacji Polski na Mistrzostwach Świata w Tokio (Gabriela Janik) i Mistrzostwach Europy w Berlinie (Gabriela Janik i Monika Frandofert) oraz w Pucharach Świata.

Sekcja stara się prowadzić szeroką działalność szkoleniową o czym świadczy zdobywanie medali we wszystkich kategoriach wiekowych, wygranie Olimpiady Młodzieży w punktacji klubowej oraz prowadzenie szerokich grup naborowych i ogólnorozwojowych.

Nowy Zarząd Sekcji z nowym kierownikiem Sekcji działa prężnie starając się na bieżąco rozwiązywać zaistniałe problemy.

Bardzo dobrze układa się współpraca z Zespołem Szkół Ogólnokształcących Nr 51 przy Al. Kijowskiej 8 (Szkoła Podstawowa Nr 5 i Gimnazjum Sportowe Nr 76)”. Kadra Trenerska została ustabilizowana, daje gwarancję postępu i rozwoju sekcji. Odczuwa się bardzo brak choreografa. Bardzo dobrze układa się współpraca z Polskim Związkiem Gimnastycznym (V-ce Prezes PZG - Sławomir Kaliszewski), Okręgowym Związkiem Gimnastycznym (Członek Zarządu - Anna Libera – Porębska) oraz Małopolskim Związkiem Stowarzyszeń Kultury Fizycznej (Trener koordynator Kadr Wojewódzkich – Sławomir Kaliszewski).

Źródło: Sprawozdanie Sekcji Gimnastycznej za 2011 rok.

Prasa o nas w sezonie 2011


Poprzedni sezon Powrót Następny sezon