Glinik Gorlice

Z Historia Wisły

HERB:
Podstawowe dane:

Oficjalna

Info w Wikipedii
Kraj: Polska
Pełna nazwa: Klub Sportowy Glinik/Karpatia Gorlice
Dawne nazwy: RKS "SIŁA", Klub Sportowy "KARPATIA" GORLICE, KS "ZWIĄZKOWIEC" GORLICE, KS "UNIA" GORLICE, MKS "GÓRNIK" GORLICE
Barwy: biało-niebieskie
Data założenia: 1921
Stadion: OSiR
Liczba miejsc: 3.000 (1.140 siedzących)
Adres: ul. Krasińskiego 3, 31 - 300 Gorlice
-Sukcesy:
Brak
-Ciekawostki:
Stawka spotkań z Wisłą: Puchar Polski, mecze towarzyskie
-Inne herby:









Spis treści

Bilans wszystkich meczów

Mecze Z-R-P Bramki
Łącznie D W N Łącznie D W N Łącznie D W N
Puchar Polski 1 0 1 0 0-1-0 0-0-0 0-1-0 0-0-0 2-2 0-0 2-2 0-0
Towarzyskie 1 1 0 0 1-0-0 1-0-0 0-0-0 0-0-0 3-1 3-1 0-0 0-0
Razem 2 1 1 0 1-1-0 1-0-0 0-1-0 0-0-0 5-3 3-1 2-2 0-0
  • Najwyższe zwycięstwo: 3:1
  • Najwyższa porażka: ---
  • Wszystkie mecze: ZOBACZ

Szczegółowy bilans wszystkich meczów. Uwzględnia tylko spotkania w oficjalnych rozgrywkach

Liczba Rozgrywki Miejsce Data Wynik Bramki
Z-R-P
Dom
Bramki
Z-R-P
Wyjazd
Bramki
Z-R-P
Neutr.
Bramki
Z-R-P
Pkt/etap
1. (1)PPwyjazd1987.08.052:22:2 0-1-0
(2:2 0-1-0)
2:2 0-1-0
(2:2 0-1-0)
II runda

Strzelcy bramek

Liczba goli Zawodnicy
1 Leszek Lipka, Kazimierz Moskal, Andrzej Targosz, Michał Wróbel
1 (sam) Szary

Piłkarze i trenerzy obu klubów

Glinik Gorlice w akcji Kluby dla klubu

Glinik Gorlice był inicjatorem akcji Kluby dla klubu. 6 stycznia 2019 roku na swojej oficjalnej stronie klub wystosował apel: Zarząd GKS GLINIK GORLICE chciałby zainicjować akcje wsparcia dla klubu Wisły Kraków. W tym ciężkim okresie dla Wisły Kraków stańmy ponad klubowymi podziałami, zjednoczmy się i nie dopuśćmy do upadku ikony polskiej piłki. GKS GLINIK Gorlice jako inicjator proponuje, aby zainteresowane naszą akcją kluby przekazały kwotę 2000 zł i wspólnie włączyły się w pomoc dla krakowskiej drużyny. Prosimy o wsparcie każdego, dla którego piłka nożna to coś więcej niż tylko sportowa rywalizacja.

Warto w tym miejscu odnotować, że Wisłę i Glinika bardzo mocno łączy osoba Rafała Wisłockiego. W krytycznym momencie po nieudanej próbie sprzedaży spółki Wisłocki został prezesem Białej Gwiazdy i to na jego barki spadła odpowiedzialność za ratowanie piłkarskiej Wisły. Wisłocki zaś kilka lat wcześniej grał w drużynie Glinika, między innymi w IV lidze w meczach przeciwko krakowskiej Wiśle. Na IV i III-ligowych boiskach Wisłocki rozegrał dla Glinika przeszło 50 spotkań. Gdy przyszło mu zmierzyć się z problemami organizacyjnymi Białej Gwiazdy jego były klub udzielił szczególnego wsparcia. W kolejnych dniach po rozpoczęciu akcji Kluby dla klubu inicjatywa Glinika zaczęła zataczać coraz szersze kręgi i przyłączały się do tej zbiórki kolejne drużyny.

Druga osoba, o której koniecznie należy wspomnieć przy omawianiu związków pomiędzy Glinikiem i Wisłą, to Jarosław Królewski. On również był piłkarzem klubu z Gorlic i także wsparł Wisłockiego w jego staraniach o uratowanie Wisły. Królewski - prezes firmy Synerise - dzięki swojej energii, pomysłowości i kontaktom biznesowym znacząco poprawił sytuację finansowo-organizacyjną Wisły i odegrał kluczową rolę w tym, by Biała Gwiazda mogła przystąpić do rozgrywek Ekstraklasy w 2019 roku. 25 kwietnia 2004 roku Wisłocki i Królewski zagrali w barwach Glinika w meczu Małopolskiej Ligi Juniorów starszych przeciwko Wiśle. Królewski zdobył nawet honorową bramkę (Wisła wygrała 4:1). 15 lat później Wisłocki i Królewski walczyli o uratowanie Wisły przed upadłością.

Historia Glinika Gorlice

Piłka nożna pojawiła się w Golicach jeszcze w czasach galicyjskich za sprawą Towarzystwa Gimnastycznego Sokół. Klub, od którego dzisiejszy Glinik wywodzi swój rodowód, powstał na początku lat 20-tych XX wieku jako "Siła". Co ciekawe, siedzibą tego klubu była wieś Glinik Mariampolski, gdzie też znajdowały się zakłady przemysłu naftowego. Region ten był pionierem tej gałęzi gospodarki w skali światowej. Klub Siła w 1924 roku przyjął nazwę Karpatia i latach II RP występował w niższych klasach rozgrywkowych (b-klasa okręgu krakowskiego). Dopiero w późniejszych latach Glinik Mariampolski stał się dzielnicą Gorlic.

Po II Wojnie Światowej w Gorlicach utworzono sekcję piłkarską pod szyldem KS Orzeł. Zespół ten uznać można za rewelację pierwszy powojennych rozgrywek - klub z małego miasta wygrał A-klasę okręgu rzeszowskiego i uzyskał prawo gry w Mistrzostwach Polski, stanowiących też eliminacje do ogólnokrajowej ligi. Orzeł Gorlice zajął 8 miejsce w dziesieciozespołowej grupie II eliminacji 1947, co było bardzo dobrym wynikiem w skali całego kraju i w kontekście wcześniejszych tradycji piłkarskich Gorlic. Lokata ta nie dawała jednak kwalifikacji do ligi i Orzeł występował następnie w rzeszowskiej A-klasie.

W 1948 roku miała miejsce fuzja Orła i Karpatii. W kontekście stalinowskiej reformy polskiego sportu pod koniec lat 40-tych drużyna przyjęła nazwę Związkowiec, potem w 1952 roku Unia, a w 1953 roku MZKS Górnik. Te zmiany organizacyjne nie przekładały się jednak na wzrost poziomu sportowego i klub z Gorlic przez kolejne dekady występował w niższych ligach, najczęściej na III szczeblu rozgrywkowym.

Pod koniec lat 80-tych kibice Wisły i Glinika nawiązali przyjazne relacje, fani z Gorlic potrafili nawet w kilkadziesiąt osób przyjechać na mecz koszykówki przy Reymonta. Kontakty nie były jednak regularne.

Transformacja ustrojowa zachwiała podstawami organizacyjnymi klubu i w latach 90-tych Glinik na przemian spadał z III ligi i powracał do niej. W 2001 roku miała miejsce kolejna fuzja i przez kilka lat drużyna występowała jako KS Glinik/Karpatia. Działo się tak do 2009 roku, gdy nazwa została ujednolicona jako GKS (Gorlicki Klub Sportowy) Glinik.

Obecnie Glinik występuje we wschodniej małopolskiej grupie IV ligi i stanowi ważny czynnik integrujący lokalną społeczność. Klub wspiera wiele lokalnych firm, a sponsorem strategicznym jest Jarosław Królewski, którego nazwisko - dla podkreślenia łemkowskich korzeni - zapisane jest na stronie głównej klubu cyrylicą.

Zobacz też

Źródła