Grzegorz Falk

Z Historia Wisły

Grzegorz Falk
Grzegorz Falk

Grzegorz Falk, urodzony w 1975 roku, rugbista Juvenii Kraków oraz wieloletni reprezentant Polski w tej dyscyplinie.

Był dyrektorem pionu marketingu Wisły Kraków SA, który stworzył i zarządzał nim od 2005 roku do 12 listopada 2009 roku. Powód jego zwolnienia był łączony bezpośrednio z publikacją „Listu otwartego do premiera i posłów RP”, który według Rady Nadzorczej Wisły Kraków nie prezentował stanowiska klubu. Wraz z nim został zwolniony Dariusz Gryźlak, bezpośredni współpracownik dyrektora marketingu oraz Adrian Ochalik - rzecznik prasowy, odpowiedzialny za oficjalną stronę internetową klubu. W grudniu 2011 Wisła Kraków S.A., na mocy ugody przedsądowej polubownie zakończyła spór z Grzegorzem Falkiem oraz Dariuszem Gryźlakiem, którzy dochodzili swojego dobrego imienia z klubem przed sądem pracy i sądem cywilnym.


Jako nastolatek był dobrze zapowiadającym się pływakiem Korony Kraków. Jako junior starszy na Mistrzostwach Polski w Mielcu oraz Szczecinie w 1990 r. zdobył dwa brązowe medale i został powołany do młodzieżowej kadry Polski. W wieku 17 lat zakończył karierę pływacką, a z zamiłowania do sportu okazjonalnie grywał w koszykówkę w osiedlowym klubie.

Grzegorz Falk znany jest kibicom przede wszystkim jako zawodnik rugby krakowskiej Juvenii, z którą zdobył brązowy medal Mistrzostw Polski w 2009 roku. Mierzący 192 cm i ważący 105 kg zawodnik przez całą swoją karierę sportową grał na pozycji lewego wspieracza II linii młyna. Podobnie na tej samej pozycji grał w Reprezentacji Polski, w której rozegrał 6 oficjalnych meczy eliminacyjnych do Mistrzostw Świata w Nowej Zelandii w 2011 roku. Bakcyla rugby zaszczepił w nim kolega z boiska Marek Odoliński, który uprawiał rugby od kilku lat i tak zaczęła się jego 12 letnia przygoda z tą dyscypliną sportu.

Przez rok mnie namawiał, żebym przyszedł – opowiadał „Dziennikowi Polskiemu" w 2009 roku – W końcu, pamiętam jak dziś, w Święta Wielkanocne wybrałem się na mecz II–ligowej Juvenii”. Wyglądało to jak horror – tak jak granie w piłkę w szkole podstawowej: tam gdzie piłka, tam wszyscy zawodnicy. Trzydziestu panów kotłowało się nie za bardzo chyba wiedząc, o co chodzi w tej dyscyplinie sportu... Na pierwszy trening poszedłem we wrześniu. Tak mnie to wciągnęło, że trwa już 11 lat."

Falk, zatrudniony w Statoil Polska Sp. z o.o., jednocześnie pracował, grał i studiował w Katowicach na Wyższej Szkole Zarządzania i Języków Obcych. Kilka lat z rzędu otrzymywał tytuł najlepszego handlowca. Ukończył studia na kierunku marketing i zarządzanie. W 2005 roku został zatrudniony w Wiśle Kraków S.A. Niedługo potem, skończył podyplomowe studia na kierunku Zarządzanie organizacjami sportowymi w Unii Europejskiej na Uniwersytecie Jagiellońskim, a w klubie przy Reymonta docelowo zbudował 10-osobowy zespół zajmujący się marketingiem i sprzedażą. „Przez pierwszy miesiąc pracy spałem po dwie godziny z otwartymi oczami. Byłem w pracy o piątej rano, wychodziłem o północy. Potem były bardzo ciężkie dwa lata, bo nie mieliśmy sukcesu sportowego – a wtedy jest dużo trudniej zdobyć sponsorów, przyciągnąć kibiców. Udało się na szczęście ten okres przetrwać" - opowiadał „Dziennikowi Polskiemu”. Bar, wykorzystywali jajowatą piłkę, jako jeden z elementów w treningu drużyny.

Grzegorz Falk kończy reprezentacyjną karierę (2009.11.03)
Grzegorz Falk kończy reprezentacyjną karierę (2009.11.03)

Falk zainteresował piłkarzy Wisły „swoją” dyscypliną sportu, kilku z nich (m.in. Arkadiusz Głowacki, Konrad Gołoś, Kuba Błaszczykowski) na żywo oglądało mecze z udziałem pana dyrektora. Ponadto, gdy w klubie tworzono filmy motywacyjne dla piłkarzy za czasów trenera Macieja Skorży, kilka razy za jego bohaterów posłużyli właśnie rugbiści. Również trenerzy przygotowania motorycznego w Wiśle, np. Andrzej 3 listopada 2009 roku Grzegorz Falk podjął decyzję o zakończeniu gry w Kadrze Narodowej Rugby po meczu Polska-Czechy w Warszawie, na stadionie Polonii Warszawa. Jak sam powiedział: czuł się spełniony, jeżeli chodzi o karierę sportową, nastał czas na nowy rozdział, związany z rodziną, życiem zawodowym oraz pomocą krakowskiej Juvenii.

Grzegorz Falk został kierownikiem powstałej w kwietniu 2010 roku sekcji futsalu TS Wisła, która zdobyła V-ce Mistrzostwo Polski oraz Puchar Polski w sezonie 2010/2011.


Czytaj też:

Powstaje pion marketingu. Odchodzi Krzoska
31. stycznia 2005

Grzegorz Falk
Grzegorz Falk

Oprócz nowych twarzy w zarządzie, w strukturach klubu powstaje także pion marketingowy. Do obecnego specjalisty d/s marketingu (Michała Kobylarczyka) dołączą trzy nowe osoby, a nad ich działaniami będzie czuwał także nowo mianowany dyrektor pionu, Grzegorz Flak.

- Przychodzą ludzie z ogromnym kapitałem w głowie z doświadczeniem zawodowym. Są to osoby, które, by pracować w Wiśle zrezygnowały z pracy w innych komercyjnych firmach - przedstawia nowe nabytki "Białej Gwiazdy" Jerzy Jurczyński. - Nasz nowy dyrektor d/s marketingu przez trzy lata zdobywał tytułu pierwszego sprzedawcy w dużej kampanii w Polsce - dodaje Andrzej Pawelec.

Co ważne, wszyscy trzej nowi pracownicy klubu są zagorzałymi kibicami Wisły, członkami SKWK. Grzegorz Flak był w przeszłości także rugbystą Juvenii. - Będą pracować dla Wisły nie tylko dla pieniędzy od 8 do 15, ale mają też inny cel. To idealna sytuacja - podkreśla Jurczyński.

Nowe osoby zjawiły się w klubie z gotowymi planami, przemyśleniami i pomysłami na przyszłość.

Wisła nie tylko rozszerza kadrę. Wraz z końcem zgrupowania w Turcji, pracę w Wiśle kończy poprzedni rzecznik prasowy Jarosław Krzoska. Od nowego roku, gdy zakończyła się jego umowa o pracę, zajmował się oficjalną stroną internetową klubu.

(mat19


Wisła i rugbyści pomagają Mateuszowi!
23. czerwca 2009

Wisła Kraków oraz reprezentacja Polski w rugby i drużyna Juvenii Salwator Kraków włączyły się w akcję pomocy 17-letniemu Mateuszowi.

Paweł Brożek i Grzegorz Falk prezentują przeznaczone na licytację charytatywną koszulki
Paweł Brożek i Grzegorz Falk prezentują przeznaczone na licytację charytatywną koszulki

Mateusz Woronko ma 17 lat i jest niepełnosprawny. Kiedy miał 2 lata, w wyniku nieszczęśliwego wypadku doznał trwałego uszkodzenia mózgu. Od prawie 15 lat rodzice chłopca, pani Anna i pan Wiesław walczą o zdrowie syna. Mateusz w tym czasie osiągnął bardzo wiele - potrafi już sam siedzieć oraz gestami wyrażać swoje emocje.

Obecnie rodzice chłopca starają się o pozyskanie funduszy na zakup „NF Walkera” - urządzenia, dzięki któremu Mateusz mógłby zacząć chodzić. Koszt jego zakupu (9 500 euro) przerasta jednak możliwości finansowe rodziców, dlatego Wisła Kraków razem z reprezentacją Polski w rugby i Juvenią Salwator Kraków postanowiły pomóc państwu Woronko.

Oba krakowskie kluby przekazały na licytację koszulki swoich zawodników: Wisła - Pawła Brożka, króla strzelców sezonu 2008/2009, a rugbyści - Grzegorza Falka, który jest jednocześnie dyrektorem marketingu Białej Gwiazdy oraz zawodnikiem reprezentacji Polski w rugby. - Zdecydowaliśmy się połączyć nasze siły, aby pomóc Mateuszowi, który wymaga ciągłej rehabilitacji i zakupu niezbędnego dla jego zdrowia urządzenia "NF Walker". Wszystkie pieniądze, które uzyskamy z unikalnej licytacji, zostaną przekazane na ten szczytny cel – wyjaśnia Grzegorz Falk.

Zachęcamy do udziału w licytacji, w której licytowane są łącznie dwie koszulki. Aukcja znajduje się w serwisie www.allegro.pl >>

Aukcja potrwa od 23 czerwca do 7 lipca.

Biuro Prasowe Wisły Kraków SA

(inf. pras.)