Hubert Praski

Z Historia Wisły

Hubert Praski był przez długie lata prawą ręką, doradcą i zaufanym człowiekiem właściciela Wisły Kraków SA, Bogusława Cupiała. Do 2003 roku pełnił najpierw funkcję wiceprezesa, potem prezesa Rady Nadzorczej klubu. Reprezentował Wisłę na zewnątrz, uczestniczył w rozmowach transferowych, negocjował pensje zawodników. To on prezentował nowego prezesa, Tadeusza Czerwińskiego.

W połowie 2004 roku popadł w konflikt z ówczesnym trenerem, Henrykiem Kasperczakiem. Mimo zdecydowanego sprzeciwu szkoleniowca Praski chciał doprowadzić do podpisania kontraktu z Adamem Matyskiem, którego do Wisły na stanowisko trenera bramkarzy polecił Adam Mandziara. Matysek miał zarabiać w Wiśle cztery razy więcej niż Marek Holocher. Dopiero Bogusław Cupiał zażegnał konflikt, rezygnując z Matyska.

W tym samym czasie media donosiły, ze mecenas Praski potajemnie sondował możliwość zatrudnienia Wernera Lički w miejsce Henryka Kasperczaka.

W opinii kibiców mecenas Praski był szarą eminencją Wisły, złym doradcą właściciela. Z jego nazwiskiem coraz częściej wiązano wewnętrzne konflikty i niepowodzenia Białej Gwiazdy.

30 czerwca 2005 roku mecenas Praski zrezygnował ze stanowiska w Radzie Nadzorczej Wisły. - Dlaczego odchodzę? Pół żartem, pół serio - nie chcę być dalej postrzegany jako czarny charakter w Wiśle Kraków, mający demoniczny wpływ na prezesa Cupiała. Mówiąc poważnie, skończyła się pewna epoka w Wiśle Kraków, pojawiają się nowe podmioty, nowe cele i strategie. Myślę, że nowi ludzie wezmą na siebie odpowiedzialność za ich realizację. Nie ukrywam też, że zgiełk medialny wokół mojej osoby jest dla mnie sporym i niepokojącym zaskoczeniem. Przyszła pora, by usunąć się w cień - powiedział gazecie.pl po złożeniu rezygnacji.