I Memoriał Henryka Tomasza Reymana

Z Historia Wisły

Związki Henryka Reymana z Kutnem wynikały wprost z przebiegu jego wojskowej kariery, gdyż po ukończeniu „Kursu unifikacyjnego” i mianowaniu na majora (1.04.1934) został przeniesiony do 37 pp. Ziemi Łęczyckiej i objął dowództwo I batalionu stacjonującego w tym miasteczku pułku. Kutno okazało się ostatnim przystankiem w jego wojskowej karierze w okresie II RP. Przebywał tam aż do wybuchu drugiej wojny światowej. Mieszkał w domu oficerskim „przy ul. Kościuszki 19”. „W ówczesnych realiach towarzyskich i sportowych uchodził za człowieka światowego, chętnie też uczestniczył w życiu Kutna”.

tumb
tumb
tumb
tumb
tumb
tumb
tumb
tumb

Kutno było przed wojną niewielkim powiatowym miasteczkiem, do którego niewątpliwe ożywienie wprowadzali stacjonujący tam żołnierze. Odnosi się to szczególnie do Reymana, który z właściwą sobie energią rozruszał niemrawe życie miasteczka w tej dziedzinie, w której czuł się najlepiej – w sporcie. Był współzałożycielem „wielosekcyjnego WKS Boruta Kutno, działającego w oparciu o 37 pp.”. Piłkarze tego klubu występowali w rozgrywkach B-klasy, a mecze swoje rozgrywali na boisku znajdującym się na terenie koszar pułkowych. Nie trzeba dodawać, że boisko to powstało z inicjatywy majora Reymana. Także dzięki jego wysiłkom „PZPN zgodził się na przeniesienie z Włocławka do Kutna siedziby Zachodniego Podokręgu Piłki Nożnej”. W skład podokręgu wchodziły powiaty kutnowski, łęczycki i łowicki. Lokalni działacze chcieli wykorzystać jego doświadczenie sportowe. Nic dziwnego, że to właśnie jemu powierzono zaszczytną funkcję prezesa podokręgu, którą sprawował od 1936 r. Z energią prowadził prace na niewielkim poletku piłkarskim ziemi kutnowskiej aż do wybuchu II wojny światowej. To właśnie dzięki jego osobistym kontaktom do Kutna przyjeżdżały wówczas na mecze towarzyskie z miejscowymi drużynami czołowe kluby piłkarskie z Warszawy, Łodzi i Poznania (Polonia, Legia, ŁKS, Warta). Jak ta praca była owocna, świadczyła pamięć o nim zachowana przez tamtejszych działaczy, którzy po wielu latach z okazji obchodów jubileuszowych zwracali się do niego o „pozwolenie na umieszczenie jego nazwiska w Komitecie organizacyjnym” i o przyjazd na organizowane uroczystości. Potwierdza to zresztą i teraźniejszość: w 2004 r. Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Kutnowskiej wystąpiło z propozycją, by patronem stadionu miejskiego w tym mieście został „ppłk Henryk Tomasz Reyman”. Tak też się stało. Dopiero po paru latach w ten sam sposób uhonorowano go w macierzystym klubie i mieście – Krakowie.

W Kutnie też zrodził się pomysł zorganizowania zawodów piłkarskich dla młodych adeptów tej dyscypliny sportu, którym nadano nazwę „I Memoriału Henryka Tomasza Reymana” o Puchar Prezydenta Miasta Kutno. W zamyśle ma być to impreza organizowana corocznie. Pierwsza jej edycja odbyła się 18 września 2011 roku na Stadionie Miejskim im. Henryka Tomasza Reymana. Wzięło w niej udział blisko 100 trampkarzy z rocznika 1999, reprezentujących szereg klubów z Mazowsza, Włocławka i Kutna. W sumie rozegrano 15 spotkań (każde trwało 2x15 minut). Zwycięsko z tej rywalizacji wyszła drużyna UKS Dwunastka Włocławek.

Prezes TS Wisła docenił ten wysiłek organizacyjny i sposób upamiętnienia legendarnej dla Wisły postaci, pisząc w specjalnym piśmie do prezesa MKS Kutno, Zdzisława Bartoła: „W imieniu Zarządu TS Wisła Kraków kieruję na Pana ręce słowa podziękowania za organizację turnieju młodych piłkarzy i nadanie mu imienia Henryka Reymana, postaci-symbolu naszego klubu. Henryk Reyman był nie tylko doskonałym piłkarzem, lecz również oficerem Wojska Polskiego, gorącym patriotą i może stanowić godny naśladowania wzór dla młodego pokolenia piłkarzy”.


Źródła: P. Pierzchała, Z Białą Gwiazdą w Sercu; sprawozdanie z I Memoriału Henryka Tomasza Reymana; artykuły okolicznościowe z „Dziennika Łodzkiego” i „Powiatowego Życia Kutna” z 29 września 2011.