Józef Gryglewski

Z Historia Wisły

alt=In English
1946 rok
1946 rok

Józef Gryglewski - pływak Wisły od 1933 roku, kilkukrotny mistrz okręgu na dystansie 100 m stylem klasycznym. Jednocześnie pracował w Wiśle jako działacz i instruktor. Po wojnie był w gronie osób organizujących na powrót sekcję pływacką Wisły. Był wychowawcą i trenerem Stanisława Krokoszyńskiego, Anieli Kubik, Olimpijczyka Stefana Cięszkiego. Szkolił także drużynę waterpolistów Wisły.

Spis treści

Kronika sportowa (pływanie)

1937

1945

Legitymacje


Requiescat in pace

Grób Józefa Gryglewskiego na Cmentarzu Rakowickim w Krakowie.

Relacje prasowe

Gazeta Krakowska. 1970, nr 63 (16 III) nr 6858

Urodził się w Krakowie i. wychowywał w domu przy ulicy Zwierzynieckiej — parę kroków od Wisły.

W czasach jego dzieciństwa — w latach 20-tych — królowa rzek polskich, toczyła jeszcze przez Kraków wodę a nie ów ciemnobrunatny płyn, który widzimy dziś. Toteż w upalne dni kto żyw ciągnął nad rzekę. 4 już dzieciaki z przyległych rejonów — obowiązkowo.

Józef Gryglewski nauczył się więc wcześnie pływać.

1 to tak dobrze, że gdy zobaczył go w wodzie któryś z działaczy ówczesnej YMCA — szybko został zawodnikiem.

Karierę sportową (miał na swym koncie tytuł mistrza okręgu krakowskiego na 100 m stylem klasycznym) — tak jak wszystkim z jego pokolenia — przerwała wojna i hitlerowska okupacja. W 1945 roku Józef Gryglewski był wśród tych, którzy organizowali, od nowa sekcję pływacką.

Wisły. Był jej działaczem i trenerem w okresie, w którym wychowywali się tacy zawodnicy jak Cieszki, Kękuś.

A równocześnie był działaczem Związku Pływackiego — kapitanem sportowym okręgu, członkiem Komisji Ratownictwa Wodnego, Komisji Upowszechniania Pływania. Te sprawy — bezpieczeństwo w wodzie, upowszechnianie pływania — zawsze go mocno interesowały, i do dziś poświęca im wiele energii.

Jest działaczem Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego a ponadto prowadzi kursy masowej nauki pływania organizowane przez Krakowski Okręgowy Związek Pływacki. Opanował metodykę pracy z najmłodszymi adeptami sztuki utrzymywanie się na wodzie.

A to bardzo ważne, bo dziś naukę pływania podejmują już przedszkolaki.

Z wyczynowym sportem pływackim utrzymuje nadal kontakt — jest sędzią pływania i piłki wodnej Z dala od wody — powiada — życie traci większość swych uroków, (wb)