Józef Kałuża

Z Historia Wisły

Józef Kałuża ( ur. 11 lutego 1896 w Przemyślu, zm. 11 października 1944 w Krakowie ) - legendarny piłkarz Cracovii oraz selekcjoner reprezentacji Polski.

Józef Kałuża 1921 rok
Józef Kałuża 1921 rok
Józef Kałuża 1910 rok
Józef Kałuża 1910 rok

Dwie notatki prasowe z Przeglądu Sportowego opisują mniej znany epizod z życia Józefa Kałuży, a mianowicie jego rozmowy z Wisłą na temat objęcia funkcji płatnego trenera w drużynie Białej Gwiazdy.

Rozmowy takie prowadzone były latem 1922 roku. Według zapewnień członka zarządu Wisły Mariana Kopcia stosowna umowa miała zostać podpisana 16 sierpnia 1922, o czym informował Przegląd Sportowy w numerze 33. W następnym wydaniu sprostowano jednak te doniesienia, podając że Józef Kałuża faktycznie negocjował umowę z Wisłą, ale nie została ona jeszcze podpisana. Powodem, dla którego Kałuża zdecydował się na rozmowy, był zły stan zdrowia, niepozwalający mu na grę w piłkę, oraz sytuacja materialna zmuszająca go do poszukiwania dodatkowych źródeł zarobku.

Nie wiadomo, czy Kałuża miał prowadzić I drużynę Wisły czy też rezerwy albo szkolić młodzież. Nie wiadomo też do końca jak zakończyły się negocjacje między napastnikiem Cracovii oraz TS Wisła, prawdopodobnie jednak do zawarcia umowy nie doszło, gdyż ostatecznie Kałuża kontynuował swoją karierę piłkarską aż do 1931 roku.

Notatki prasowe

Galeria