Józef Kałuża

Z Historia Wisły

Józef Kałuża ( ur. 11 lutego 1896 w Przemyślu, zm. 11 października 1944 w Krakowie ) - legendarny piłkarz Cracovii oraz selekcjoner reprezentacji Polski.

Józef Kałuża 1921 rok
Józef Kałuża 1921 rok
Józef Kałuża 1910 rok
Józef Kałuża 1910 rok

Dwie notatki prasowe z Przeglądu Sportowego opisują mniej znany epizod z życia Józefa Kałuży, a mianowicie jego rozmowy z Wisłą na temat objęcia funkcji płatnego trenera w drużynie Białej Gwiazdy.

Rozmowy takie prowadzone były latem 1922 roku. Według zapewnień członka zarządu Wisły Mariana Kopcia stosowna umowa miała zostać podpisana 16 sierpnia 1922, o czym informował Przegląd Sportowy w numerze 33. W następnym wydaniu sprostowano jednak te doniesienia, podając że Józef Kałuża faktycznie negocjował umowę z Wisłą, ale nie została ona jeszcze podpisana. Powodem, dla którego Kałuża zdecydował się na rozmowy, był zły stan zdrowia, niepozwalający mu na grę w piłkę, oraz sytuacja materialna zmuszająca go do poszukiwania dodatkowych źródeł zarobku.

Nie wiadomo, czy Kałuża miał prowadzić I drużynę Wisły czy też rezerwy albo szkolić młodzież. Nie wiadomo też do końca jak zakończyły się negocjacje między napastnikiem Cracovii oraz TS Wisła, prawdopodobnie jednak do zawarcia umowy nie doszło, gdyż ostatecznie Kałuża kontynuował swoją karierę piłkarską aż do 1931 roku.

Na boisku Józef Kałuża potrafił być nerwowy i konfliktowy, przy czym nieraz wchodził w spięcia... z kolegami z drużyny. W 1922 roku, w czasie meczu Sztokholm - Kraków, Kałuża "obraził Krumholza, a propos jego żydostwa, co ogromnie ostatniego zabolało" (cytat za Tygodnik Sportowy nr 61/1922). Cztery lata później Kałuża w czasie meczu reprezentacji Polski odezwał się nieelegancko do Mieczysława Balcera (podając niecelnie piłkę krzyknął do Balcera "rusz się, byku"). Skrzydłowy Wisły w przerwie odgryzł się Kałuży: "Niech pan sobie nie wyobraża, że jest w Cracovii, tu jest drużyna narodowa". Dalszej kłótni zapobiegła interwencja prezesa PZPN. Również w odniesieniu do rywali i sędziego zdarzały się Kałuży opryskliwe odzywki i zachowania. W 1921 roku Nowy Dziennik odnotował ze strony kapitana Cracovii "ruchy i wyginania mocno niesalonowej natury" wobec sędziego, Kałuża miał także żydowskich zawodników Makkabi "wysyłać po kolei do Palestyny" (cytaty za Nowy Dziennik, 9 listopada 1921).

Spis treści

Notatki prasowe


Sport: tygodnik. 1946, nr 27

1946.05.10

Czy śp. Kałuża zezwolił śląskim piłkarzom na grę w okresie okupacji

Katowice. Komisja Weryfikacyjna Śląskiej Rady Sportowej zdyskwalifikowała dożywotnio następujących sportowców: znanego szermierza 4-go szablistę Europy — Sobika, znanego piłkarza warszawskiej Polonii Kulę, łyżwiarzy braci Breslauerów oraz kilku innych mniej znanych narciarzy i piłkarzy.

Sportowcy ci zdyskwalifikowani zostali za występowanie w barwach klubów niemieckich w okresie okupacji oraz za branie udziału w mistrzostwach Niemiec,.

W chwili obecnej prowadzona jest przez Komisję Weryfikacyjną Rady Sportowej sprawa znanego piłkarza repr. Polski Nyca.

Ponieważ Nyc. jak również wezwani w tej sprawie świadkowie twierdzą, że wszyscy piłkarze śląscy otrzymali zezwolenie od śp. Józefa Kałuży na występowanie w klubach niemieckich — wspomniana Komisja postanowiła przesłuchać w tej sprawie żonę Kałuży, która mieszka, obecnie w Krakowie

Galeria

Pogrzeb Józefa Kołuży