Jan Ławnik

Z Historia Wisły

'
Informacje o zawodniku
kraj Polska
urodzony 06.07.1914
zmarł 21.06.1975, Kraków
przebieg kariery Wisła Kraków 1930-1935
W rubryce Mecze/Gole najpierw podana jest statystyka z meczów ligowych, a w nawiasie ze wszystkich meczów oficjalnych.O jego piłkarskiej karierze wiemy tylko tyle, że był graczem Wisły w pierwszej połowie lat trzydziestych. Nie trafił jednak nigdy do I. drużyny, stąd możemy wnosić, że grywał jedynie w rezerwach.

W TS Wisła zasłynął jako działacz w okresie okupacji organizując konspiracyjne rozgrywki piłkarskie w Krakowie i reprezentując Wisłę w załatwianiu niekiedy drażliwych spraw z nimi związanych. Tak było choćby w 1941 roku kiedy to doszło do relegowania z rozgrywek mistrzowskich Gustawa Batora. "W wyniku tej decyzji obecny na posiedzeniu Jan Ławnik, delegat drużyny TS „Wisła", zgłosił rezygnację drużyny swojego klubu z dalszych rozgrywek, „stwierdzając, że G. Batorowi wyrządzono krzywdę, gdyż sprawę z terenu prywatnego restauracji przeniesiono na teren sportu".

Oprócz tego prowadził w czasie okupacji zawody piłkarskie jako sędzia, będąc zarazem kierownikiem Wisły: w 1940 rezerw Wisły; w 1941 był już kierownikiem pierwszej drużyny i współorganizatorem jubileuszu Wisły; podobnie w 1943 – organizował wielu meczów towarzyskich poza Krakowem; w 1944 zasiadał we władzach KOZPN i w komisji weryfikacyjnej – zorganizował mecz z Warszawskim Towarzystwem Czarnych.

W czasie okupacji mieszkał ponoć na obiektach Juvenii, podobnie jak A. Wodka.

Po wojnie udzielał się jako działacz w Zwierzynieckim, a w latach 1965-1970 nawet prezesował temu klubowi...


Zawodowo pracował w krakowskich Wodociągach.

Za: S. Chemicz, SPORT W KRAKOWIE W LATACH 1939-1945, s. 82-90

Galeria

Requiescat in pace