Jerzy Lewicki

Z Historia Wisły

alt=In English

Jerzy Lewicki urodził się 28 stycznia 1904 roku w Krakowie, zmarł tamże 4 stycznia 1988 roku.

Wychowanek Sokoła, gdzie trenował gimnastykę, w latach 30-tych reprezentował kraj w tej dyscyplinie sportu. W okresie powojennym był trenerem gimnastyki w Koronie, Wawelu, Cracovii, Wiśle...

Z Wisłą związał się w 1946 roku, gdy z okazji 40. rocznicy powstania klubu zorganizował pokazy gimnastyczne. Rok później założył sekcję gimnastyczną w TS Wisła, sam został szkoleniowcem wiślackich gimnastyczek, odnosząc z nimi wiele sukcesów, w tym międzynarodowych.

W latach 60-tych Lewicki był trenerem kadry narodowej gimnastyków. Wykładał na WSWF w Krakowie.

Jerzy Lewicki był wielkim patriotą. W 1918 roku porzucił naukę, by bronić Lwowa. Walczył w kampanii wrześniowej.

W mediach


Echo Krakowa. 1988, nr 4 (7 I) nr 12559

W KRAKOWIE zmarł, w wieku 84 lat, jeden z najwybitniejszych zawodników, szkoleniowców i działaczy polskiej gimnastyki — JERZY LEWICKI. Główne sukcesy sportowe święcił w okresie międzywojennym jako zawodnik i trener „Sokoła”, w latach 1928—39 naczelnik krakowskiego oddziału tej organizacji. Startował w mistrzostwach świata w gimnastyce w Budapeszcie (1934 r.) i w Pradze (1938 r.), był uczestnikiem berlińskiej Olimpiady w 1936 r. Po wojnie z ogromną energią i zapałem poświęcił się odbudowie tej dziedziny sportu, reaktywował „Sokoła”, szkolił zawodników w AZS, Cracovii, Wawelu i Wiśle, działał we władzach okręgowych, a także w Polskim Związku Gimnastycznym. Był trenerem kadry narodowej mężczyzn i w tej roli uczestniczył w rzymskich Igrzyskach Olimpijskich 1960 r. Za swe wielkie zasługi dla polskiego sportu otrzymał Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski. CZESC JEGO PAMIĘCI!


Requiescat in pace

Grób Jerzego Lewickiego na Cmentarzu Rakowickim.