Jerzy Smoter

Z Historia Wisły

Wersja z dnia 09:01, 25 mar 2017; Zdzis (Dyskusja | wkład)
(różn) ← Poprzednia wersja | Aktualna wersja (różn) | Następna wersja → (różn)

Jerzy Smoter - ur. 1942, piłkarz i trener, starszy brat Józefa.

Jerzy Smoter (stoi pierwszy z prawej) ze swoimi podopiecznymi
Jerzy Smoter (stoi pierwszy z prawej) ze swoimi podopiecznymi

Był zawodnikiem Wisły, Zwierzynieckiego i Wieczystej. Nie zagrał w pierwszym składzie Białej Gwiazdy, ale po zakończeniu kariery wyszkolił wielu zawodników jako trener juniorów. Z młodzieżą pracował w Wiśle, Zwierzynieckim, Garbarni, Orle Piaski Wielkie, prowadził także kadrę MZPN.

Informacje prasowe

Dziennik Polski 24: Prezent dla trenera

Jerzy Smoter zapisał się do Towarzystwa Sportowego Wisła w wieku 9 lat. Po przygodzie zawodniczej w 1970 roku został trenerem". I właśnie jako trener najmłodszych adeptów futbolu z Szkółki piłkarskiej odszedł z klubu w atmosferze skandalu opisywanego w mediach. Nie szczędząc słów krytyki tak oceniał pracę w szkółce: „uważam, że jest to wyłącznie folwark dr. Stanisława Chemicza. Kiedyś wychowankowie Wisły zasilali pierwszą drużynę seniorów i na tym polegała siła klubu. Tymczasem szkółce przez 14 lat istnienia udało się wychować jednego piłkarza pierwszoligowego - Łukasza Surmę, który na dodatek gra dziś w chorzowskim Ruchu. To chyba za mało, jak na tak ogromne przedsięwzięcie. Za to gabloty wypełniają puchary za osiągnięcia juniorów, trampkarzy, którzy kończą grać w piłkę, zanim rozpoczną karierę. To jeden z efektów działalności szkółki, w której liczy się doraźny sukces, a nie wychowanie piłkarza”. zobacz więcej: www.dziennikpolski24.pl

Sportowe Tempo: Jak Małopolska zdobywała Puchar Michałowicza

2011-07-06: Jak już informowaliśmy, reprezentacja Małopolski 15-latków odniosła piękny sukces, zdobywając Puchar PZPN im. Jerzego Michałowicza. [...] Warto przypomnieć, że ten sam rocznik, 1996, wywalczył w ubiegłym roku Puchar PZPN im. Wacława Kuchara (MP 14-latków). Wówczas i obecnie pierwszym trenerem reprezentacji MZPN był Jerzy Smoter, przed rokiem pomagał mu Jerzy Płonka, a teraz Michał Wiącek.

[...]

Jerzy Smoter - spec od pracy z młodzieżą

- Tę drużynę zacząłem tworzyć przed czterema laty. W poprzednich edycjach MP dwukrotnie triumfowała, raz zajęła 4. miejsce w finałach. Ilu zawodników zostało? Większość, która teraz odniosła piękny sukces w Brzegu - powiedział nam trener reprezentacji Małopolski, Jerzy Smoter.

- Chłopcy zagrali pierwszorzędne w całym turnieju. A w szczególności w meczu finałowym przeciwko Pomorskiemu ZPN, gdy znakomicie zdała egzamin taktyczny w konfrontacji z bardzo wymagającym przeciwnikiem. W normalnym czasie meczu utrzymał się bezbramkowy remis, to samo dotyczyło dogrywki 2 x 10 minut. Rozstrzygnęły karne, egzekwowane bezbłędnie tylko przez reprezentację Małopolski.

Serdecznie dziękuję za współpracę Michałowi Wiąckowi, rodzi się nam nowy talent trenerski. Od kilku lat bardzo oddany drużynie jest jej kierownik, Wiesław Gawlik. Jak od dawna, zdecydowanie najwięcej zawodników dostarczyły do reprezentacji dwa kluby: Wisła Kraków (trener Paweł Regulski) i Sandecja (Janusz Pawlik).

- Dostałem nieoficjalną wiadomość, że czterech naszych piłkarzy otrzyma wkrótce powołania na konsultację kadry narodowej. Kto? Na razie nie mogę zdradzić nazwisk - kończy trener Smoter.

Jerzy Smoter (rocznik 1942) jest słusznie uznawany za wybitnego speca od szkolenia młodzieży. Był zawodnikiem Wisły, Zwierzynieckiego i Wieczystej, zaś jako trener młodego narybku pracował w Wiśle, Zwierzynieckim, Garbarni. Od dawna jest szkoleniowcem kadry MZPN, oprócz tego obecnie pracuje z młodzieżą w Orle Piaski Wielkie.

zobacz więcej: sportowetempo.pl