Jubileusz 25-lecia

Z Historia Wisły

Odznaka z okazji jubileuszu 25-lecia
Odznaka z okazji jubileuszu 25-lecia
Afisz reklamujący obchody i program uroczystości
Afisz reklamujący obchody i program uroczystości

Spis treści

Przebieg uroczystości

Jubileusz Wisły odbył się 25 maja 1931 roku. Na początku obchodów miały miejsce zwyczajowe przemówienia i gratulacje od przybyłych przedstawicieli innych klubów. Na jednym ze zdjęć (zobacz niżej) prezes Cracovii, Edward Cetnarowski, składa takie gratulacje prezesowi Wisły Zygmuntowi Bieżeńskiemu. Później odbyły się zaplanowane zawody sportowe. Z racji niekompletnych materiałów, nie wiadomo dokładnie jakie konkurencje sportowe zaprezentowano. Na pewno były to spotkania piłkarskie przybyłych klubów (Cracovii, Pogoni Lwów i Czarnych Lwów) oraz miting lekkoatletyczny. Wyniki prezentujemy poniżej.

Przed meczem Wisły z Cracovią, na ręce Henryka Reymana, gracze Czarnych złozyli bukiet Kwiatów z okazji 400 meczów w barwach "Białej Gwiazdy". Jubileusz obchodzili także dwaj inni zawodnicy pierwszej drużyny: Maksymilian Koźmin i Józef Kotlarczyk. W ich przypadku był to jubileusz 100 meczu dla Wisły. Z wyników piłkarskich znamy jedynie rozstrzygnięcie meczu Pogoni z Czarnymi i Wisły z Cracovią. Nie wiadomo czy rozgrywano więcej spotkań. Między tymi towarzyskimi potyczkami, bieżnią stadionu, przemaszerowała defilada sportowców nie tylko Wisły, ale także Cracovii, Pogoni oraz Czarnych.

Jak donosił "Przegląd Sportowy" z 1931 roku obchody jubileuszu wypadły "nadzwyczaj udanie".

Zawody jubileuszowe

Piłka nożna:

Lekkoatletyka:

  • Bieg na 100m: 1. Sikorski (Stadion) 11s, 2. Mieczysław Balcer (Wisła) 3. Gaysz (Stadion)
  • Bieg na 400m: 1. Brenner (Pogoń Katowice) 58s, 2. Niemiec (Cracovia)
  • Bieg na 1500m: 1. Brenner (Pogoń Katowice) 4.23.2, 2. Skupień (Wisła) 3. Modzielewski (Wisła)
  • Bieg na 5000m: 1. Bytonski (Pogoń Katowice) 16.49, 2. Skupień (Wisła)
  • Sztafeta 4x100m: Kombinowana Sztafeta Śląska (Sikorski, Robak, Kamieniecki, Czysz) 45s, 2. Wisła 3. Pogoń Katowice
  • Bieg 110m ppł: 1. Helper II (Cracovia) 18,2, 2. Nowak (AZS)
  • Skok w dal: Sikorski (Stadion) 6.86, 2. Ropa (Cracovia) 6.55,
  • Skok wzwyż: 1. Schworegger (Pogoń Katowice) 1.60, 2. Niemiec (Cracovia)
  • Skok o tyczce: 1. Schnelder (Pogoń Katowice) 3.14.5,
  • Rzut dyskiem: 1. Mieczysław Balcer (Wisła) 3.32, 2. Leśkiewicz (Cracovia) 34.41,
  • Rzut oszczepem: 1. Kądzielawa (Wisła) 51.15, 2. Madyski (Czuwaj Przemyśl)
  • Kula: 1. Mieczysław Balcer (Wisła) 11.18, 2.Chmiel (Cracovia) 10.76

Galeria

Artykuły prasowe

Przegląd Sportowy nr 43 – 30 maja 1931

Uroczystości jubileuszowe 25-lecia Wisły


Uroczystości jubileuszowe 25-cio lecia TS. Wisły wypadły nadzwyczaj udatnie. Na wyróżnienie zasługuje defilada, która odbyła się w przerwie między zawodami czterech najstarszych drużyn polskich. Czoło jej otwierała delegacja 9 gimnazjum ze sztandarami, za nią postępowały drużyny piłkarskie Czarnych, Cracovii, Pogoni, następnie cztery drużyny p. n. Wisły, potem Old Boye czerwonych, zawodniczki sekcji lekkoatletycznej, lekkoatleci, potem członkowie sekcji ciężkoatletycznej (z nich dwu w koszulkach mistrzów Polski z Białym Orłem). Pochód zamykali narciarze. Barwny ten korowód posuwał się po bieżni lekkoatletycznej wśród dźwięków wojskowej orkiestry, gorąco aplaudowany.

Miłe i sympatyczne wrażenie zrobiło wręczenie bukietu kwiatów kpt. Henrykowi Reymanowi przez drużynę Czarnych z okazji 400 meczu w barwach Wisły I.

„Ilustrowany Kuryer Codzienny”

1931, nr 137 (19 V)

Program uroczystości jubileuszowych T. S.,,Wisła”

(Adres T. S. Wisła: Kraków, ul. Karmelicka 10)

Dnia 23 maja godzina 1530. Ogólnopolskie zawody lekkoatletyczne panów (I część). Dnia 24 maja, godzina 9. Ogólno polskie zawody lekkoatletyczne panów (II część). Godz. 11. Finał zawodów siatkówki i koszykówki między drużynami Cracovia-Sokół-YMCA-Wisła. Godz. 15. Zawody piłkarskie drużyn młodszych. Godz. 16. Zawody Szczypiórniaka Wawel—Wisła i godz. 17 zawody piłkarskie ligowe Czarni—Wisła.

Dnia 25 maja: Godz. 9. Nabożeństwo w kościele 00. Kapucynów. Godz. 10‘30. Zawody; piłkarskie 01dboy‘e Wisły—Wisła I. B. Godzi na 11‘30. Zawody piłkarskie Wisła III—Wisła IV. Godz. 15. Zawody piłkarskie Pogoń—Czarni. Godz. 16‘45. Defilada drużyn i sekcyj. Godz. 17. Przemówienie i przyjmowanie gratulacyj — wręczenie upominków i nagród, uroczystość 400-po meczu w I drużynie kpt. Reymana Henryka oraz 100 zawodów w I drużynie Koźmina, Makowskiego, Marcinkowskiego i Stolarskiego. Godz. 17‘30. Zawody piłkarskie Cracovia—Wisła. Protektorat nad uroczystościami jubileuszowymi objął insp. Armji gen. Edward Rydz Śmigły.

W czasie zawodów przygrywać będzie orkiestra 20 p. p.

W dniu jubileuszu napłyną do Towarzystwa Sportowego setki życzeń z całej Polski, nadejdą depesze od rodaków rozsianych po całym świecie, do życzeń tych dołącza się także i Redakcja „Ilustrowanego Kuryera Codziennego“ składając jubilatowi, tak zasłużonemu dla dobra polskiego sportu najserdeczniejsze życzenia dalszych sukcesów na szerokich drogach, jakie działalność Towarzystwa Sportowego Wisła sobie zakreśliła. W. D.


Jubileuszowe zawody Wisły

„Ilustrowany Kuryer Codzienny”

1931, nr 140 (22 V)

Jubileuszowe zawody Wisły.

Zapowiedziany w uprzednim numerze naszego pisma program zawodów sportowych, organizowanych przez Tow. Sport. Wisła zapowiada się sensacyjnie. Jubileuszowe zawody Wisły.

Zawody lekkoatletyczne, gier sportowych, a przedewszystkiem mecz ligowy Wisły z Czarnymi, który ma swoją poprostu tradycję, dalej turniej czterech najstarszych klubów polskich, założycieli właściwych sportu naszego wszystko to przemawia za tem, iż uroczystości najstarszego klubu krakowskiego wypadną imponująco.

Zawody odbędą się na boisku Wisły, przyczem początek meczu ligowego Czarni—Wisła w niedziele naznaczone na godz. 5.30 popołudniu. W poniedziałek zaś grać będą: o godz..1-ej popołudniu Czarni-, Pogoń (mecz jeszcze nieoglądany w Krakowie), po czem defilada zawodników, wręczanie upominków przez delegacje towarzystw i t. d.

O godz. 5.30 spotkają się Cracovia—Wisła, mecz ten jest zawsze największą atrakcją zwolenników piłki nożnej w Krakowie. Protektorat nad uroczystościami objął insp. armji gen. Rydz-Śmigły. Dalsze szczegóły uroczystości, jak i zawodów podamy w nast. numerach naszego pisma.


Wielkie dni piłkarstwa krakowskiego

„Ilustrowany Kuryer Codzienny”

1931, nr 141 (23 V)

Wielkie dni piłkarstwa krakowskiego.

Boisko Wisły będzie w Zielone Święta widownią niezwykłych w piłkarstwie nietylko krakowskiem, ale i polskiem uroczystości związanych z niemi zawodów sportowych, jakie będą miały miejsce z okazji jubileuszu 25-lecia istnienia najstarszego klubu krakowskiego.

Wisła jest wraz z Cracovią oraz Czarnymi i Pogonią ze Lwowa właściwymi założycielami sportu piłki nożnej w Polsce i stąd też jubileusze tych kluków mają odrębne doniosłe znaczenie. Są one poprostu świętem sportu ogólno-polskiego i jako takie są przez cały ogół sportowy uznawane.

Na uroczystości swoje wybrała też Wisła umyślnie drużyny tych klubów, celem podkreślenia ich wielkiej roli, jaką odegrały w sporcie polskim. Tur niej rozgrywany miedzy tymi klubami rozciąga się na obydwa dni, przyczem w pierwszym dniu (niedziela) Wisła rozegra o godz. 5.30 zawody ligowe z Czarnymi, zaś w poniedziałek odbędą się dwa mecze o godz. 3-ciej Pogoń—Czarni, mecz nieoglądany jeszcze w Krakowie, zaś o godz. 5.30 mecz Cracovia Wisła, niezwykle interesujący ze względu na to, iż drużyna białoczerwonych wystąpi niezawodnie, celem wzięcia rewanżu, w pełnym składzie ze swymi starymi graczami na czele.

W przerwie miedzy jednym a drugim meczem nastąpi defilada drużyn, sekcyj klubu przy dźwiękach orkiestry wojskowej 20 p. p” przemówienia przedstawicieli władz i t. d.

Protektorat nad uroczystościami objął insp. Armji gen. Edward Rydz-Śmigły, w skład prezydjum i jako członkowie komitetu hon. weszli m. in. wojewoda dr. Kwaśniewski, metropolita Adam ks. Sapieha, prezydent miasta sen. inż. Rolle, dowódca O. K. gen. Łuczyński, dyr. Państw. Urzędu Wych. Fi z. pułk. dypl. Kiliński, poseł Marjan Dąbrowski, dyr. kolei inż. Bobkowski, gen. Smorawiński.


Uroczystości jubileuszowe Wisły

„Ilustrowany Kuryer Codzienny”

1931, nr 142 (24 V)

Uroczystości jubileuszowe Wisły,

W dniu dzisiejszym (sobota) rozpoczynają się jaj uroczystości jubileuszowe 25-lecia istnienia najstarszego Towarzystwa sportowego w Krakowie „Wisły”, Odbiły się one głośnem echem w całym kraju i przyjeżdża też na nie cały szereg osób dawnych członków i graczy tego Towarzystwa, które zajmują obecnie szereg wybitnych stanowisk społecznych. Przyjeżdżają również i oddziały „Wisły” z Zakopanego i N. Targu, jakoteż zawodnicy, którzy wezmą udział w imprezach lekkoatletycznych i piłkarskich. Bogaty program zawodów przedstawia się, które rozpoczynają się w sobotę, sensacyjnie, a do najważniejszych punktów jego programu należą: sobota, godz. 3.30 popołudniu ogólnopolskie zawody lekko, atletyczne, na które cenę biletów ze względów propagandowych naznaczono na 50 gr.

W niedzielę przedpołudniem dokończenie powyszych zawodów, zaś popołudniu mecz ligowy Czar. ul—Wisła (początek o godz. 5.30), poprzedzony szeregiem zawodów w grach sportowych.

W poniedziałek dwa mecze o godz. 3-ciej Popoł. Czarni oraz o godz. 5.30 Cracovia—Wisła, w przerwie między jednym a drugim meczem defilada drużyn, wręczanie upominków i składanie gratulacyj. W czasie zawodów przygrywać będzie muzyka wojskowa 20 p. p. Dojazd autami do boiska Wisły w obydwa dni zawodów Aleją 3 go Maja dozwolony. — Przedsprzedaż biletów po zniżonych cenach do nabycia w szeregu firm wymienionych w afiszach, tamże można nabywać broszurę wydaną z okazji jubileuszu Wisły w cenie 50 groszy.



Jubileusz dwudziestopięciolecia „Wisły

„Ilustrowany Kuryer Codzienny”

1931, nr 143 (25 V)

Święto piłkarstwa krakowskiego

Jubileusz dwudziestopięciolecia „Wisły"

Kraków, 24 maja.

W dniu dzisiejszym stajemy wobec rzadkiej uroczystości w świecie sportowym a mianowicie dwudziestopięcioletniego jubileuszu Towarzystwa Sportowego „Wisła”, najstarszej instytucji sportowej w Krakowie i jednej z najstarszych w kraju.

Dwadzieścia pięć lat istnienia to doskonale zło żony egzamin Towarzystwa, które wyszło zwycięsko z zasadzek i niepowodzeń, jakie los gotował każdemu, kto przed ćwierćwieczem odważ nie stanął do walki o ideę wychowania fizycznego naszej młodzieży.

Mało które z towarzystw sportowych w Polsce może się poszczycić dwudziestu pięciu latami istnienia, jeszcze mniej może wykazać się temi zasługami, z jakiemi dzisiaj popularna, krakowska „Wisła” staje wobec swych sympatyków i gości.

Bogaty program uroczystości jubileuszowych.

Towarzystwo Sportowe „Wisła” obchodzi swój jubileusz uroczyście całym szeregiem zawodów sportowych, z których na czoło wybijają się zawody piłki nożnej.

W niedzielę odbędzie się mecz ligowy o godz. 5,30 Czarni — Wisła, który ma już swoją tradycję i należy do niezwykle interesujących. Czarni bowiem grają w tym meczu niezwykle ambitnie i osiągają stale doskonałe wyniki, czego9 dowodem jest, iż na ostatnie 4 mecze z Wisłą dwukrotnie osiągnęli zwycięstwo a dwa razy remisowy rezultat. Walka zatem o punkty w tym meczu zapowiada się niezwykle zacięcie.. Drugi dzień przyniesie aż dwa spotkania a mianowicie o godz. 3-ciej Pogoń Czarni, mecz niewidziany dotychczas w Krakowie i każdy pospieszy zapewne, aby oglądać „derby“ Lwowa, po tem nastąpi defilada sekcyj, wręczanie upominków Towarzystwu, jak i zasłużonym graczom, z których Reyman I obchodzi jubileusz 400 zawodów w I drużynie Wisły, przemówienia a o godz. 5,30 tradycyjny mecz Cracovii z Wisłą, w którym białoczerwoni będą usiłowali zrehabilitować się po doznanej ostatnio porażce i wystąpią w swym najsilniejszym składzie ze starymi graczami na czele.

Na jubileuszowe uroczystości zjeżdżają licznie starzy członkowie klubu, przedstawiciel Państw. Urzędu Wych. Fiz. PZPN. Ligi i t. d.

Z okazji jubileuszu Wisła wydała broszurę, omawiającą historję klubu, która jest do nabycia przy kasach w dniu zawodów. Dojazd do boiska autami dozwolony. Ze względu na natłok przy kasach radzimy zaopatrzyć się w bilety przy kasach, które będą także i w porze przedpołudniowej otwarte. W czasie zawodów przygrywać będzie orkiestra 20 p. p.

„Wielka czwórka” polskiego sportu.

Świat sportu jest dziś tak długi i szeroki, jak się jeszcze dwadzieścia lat temu nikomu nie śniło Od najstarszego weterana do najmłodsze go „brzdąca” wszyscy, jeżeli sami nie uprawiają jakiejś gałęzi sportu, to przynajmniej namiętnie rozprawiają o tem — jak to tamten biegł, ów wpakował piłkę do siatki, inny ślicznie podał z lewego skrzydła na prawe, a jeszcze inny zrobił wspaniałą „główkę” itd.

Ci wszyscy miłośnicy będą mieli w Zielone Święta w Krakowie wielkie święto historyczne polskiego sportu.

Święto nie byle jakie— i tem słuszniej odbędzie się w Krakowie, że tutaj się ten sport narodził, tu wykołysał, tu okrzepł i tu dał początek tym wielkim czterem regularnym klubom sportowym, które pierwsze w Polsce zaczęły uprawę piłki nożnej metodą ściśle angielską, a teraz, po dziesiątkach lat, staną ze sobą w Zielone Święta na krakowskiem boisku do zawodów. „Wielka czwórka” polskiego sportu: Czarni, Pogoń, Wisła i Cracovia.

Aby sobie uprzytomnić, co to za grube i czcigodne ryby te kluby, trzeba się cofnąć myślą i pamięcią daleko, daleko wstecz — w historję. Na początku nie było nic — jak przed stworzeniem świata. A potem w roku 1899 zaczął się wyłaniać z chaosu polski świat sportowy, w szczególności piłkarski, właśnie w Krakowie. Stworzył go, można powiedzieć śp. dr Jordan. On to przywiózł w latach 1889—91 do Krakowa i do Polski znajomość wielu rodzajów gimnastyki i sportu, przedtem u nas nieznanych — Szwedzkich, szkockich, angielskich. Między in. przywiózł pierwsze gry do Polski: piłkę nożną i tenisa.

W roku 1889. dzięki drowi Jordanowi — ponieważ był on wielkim opiekunem młodzieży, zwłaszcza jej wychowania fizycznego — już gra no w Krakowie w piłkę nożną. W dwa lata później powstała, również w Krakowie, jako pierwsza w Polsce, pierwsza szóstka tenisa. W piłkę nożną grały krakowskie małe „szkuty” z niższych klas gimnazjalnych i szkoły realnej. Ci to malcy krakowscy, stopniowo rosnąc i doskonaląc się, gdy pokończyli „realkę” i musieli pojechać na politechnikę do Lwowa, stworzyli tam drużyny piłkarskie i pierwszy regularny klub Sportowy w Polsce, piłce nożnej poświęcony — Czarni. Tu się zaczyna już „pisana” historja polskiego sportu piłkarskiego. Czarni, był to regularny klub należycie zorganizowany. Nie miałby on jednak z kim grać, gdyby nie istniały już wówczas we Lwowie wśród młodzieży gimnazjalnej i akademickiej także i inne drużyny piłkarskie, m. in. „Lechja” o której ścisłość historyczna nakazuje wspomnieć.

Potem znowu kilka lat nie było nic w znaczeniu regularnych klubów, aż w roku 1906 powstała w Krakowie Wisła, poczem w roku 1907 nastąpiło zorganizowanie w kluby Pogoni lwowskiej i Cracovii w Krakowie.

Tu znowu dla ścisłości musimy uczynić małą dygresję w przeszłość i powiedzieć to, co jest rzeczą samą przez się zrozumiałą, że ponieważ w Krakowie sport piłkarski wogóle się urodził, więc jeszcze przed zorganizowaniem się Cracovii w regularny klub, istniało i działało tutaj sporo drużyn piłkarskich wśród młodzieży gimnazjalnej akademickiej, jak „Mazur” itp. Z tych to „biało-czerwonych” zorganizował się później, za inicjatywą m. in dra T. Konczyńskiego, młodego wówczas entuzjasty piłki, po poznaniu w Anglji, regularny klub „Cracovia”.

Wśród wszystkich tych jednak drużyn w Krakowie przeważała gra piłką nożną nie „czysta” angielska, lecz specjalna jej odmiana — piłka nożna tak zwana krakowska Różnica pomiędzy tą „krakowską” a angielską polegała na tem, że w krakowskiej grze każdy gracz miał sobie za punkt honoru przedewszystkiem sam, bez podawania na boki, bez niczyjej pomocy, doprowadzić piłkę aż do bramki i strzelić; gdy jednemu ode brano, drugi gracz drużyny zaczynał to samo... Celowało w niej kilku małych „przebojowców" z pośród całkiem młodej młodzieży gimnazjalnej, którzy zręcznością i szybkością skutecznie opierali się sile starszych dryblasów i wnosili ducha ambicji zarówno zespołowej jak indywidualnej. Od owych też małych „przebojowców” wyszedł też słynny krakowski „wózek” (albo dryblowanie) do tej pory bardzo użyteczny i w regularnej angielskiej grze.

A teraz fala historji sportowej wraca. Na boisku Wisły — w tym samym Krakowie, gdzie sport piłkarski polski powstał, rozwinął się, wzrósł i osiągnął najwyższy stopień doskonałości i do tej pory trzyma w nim palmę pierwszeństwa — teraz rozegrają się „zielonoświąteczne“ zapasy czterech pierwszych polskich regularnych klubów sportowych. Będzie to więc właściwie jubileusz i święto całego polskiego sportu piłkarskiego.

Poza tem zaś będą to niezmiernie ciekawe i emocjonujące zawody „odwiecznych” rywali — ciągle ze sobą walczących, ciągle wydzierających sobie przodowanie, mimo wszelkie wahania utrzymujących najlepszą formę, najklasyczniejszą grę i mających największą ambicję. Niewątpliwie też nietylko cały Kraków, ale i miłośnicy sportu ze wszystkich miast polskich zjadą na Zielone Święta do Krakowa, aby tu przyjrzeć się jubileuszowo interesującym walkom „grubej czwórki” (big four) wielkich sportowych rywali...

OGÓLNO-Polskie ZAWODY LEKKOATLETYCZNE ZORGANIZOWANE PRZEZ WISŁĘ z okazji jubileuszu 25 lecia istnienia klubu, wypadły pod każ dym względem imponująco. Udział w zawodach obiecało szereg doskonałych lekkoatletów, jak Sikorski, Balcer i t. d. Reprezentowanych jest obok najlepszych zawodników Cracovii i Wisły także szereg najlepszych klubów górnośląskich. Walka jest nie zwykle zacięta i wyniki uzyskiwane są niejednokrotnie znakomite. Organizacja b dobrą, warto prze o zobaczyć urządzone zawody lekkoatletyczne na tą miarę, jakich dawno już Kraków me oglądał,

Imponujący przebieg uroczystości jubileuszowych Wisły

„Ilustrowany Kuryer Codzienny”

1931, nr 144 (27 V)

Imponujący przebieg uroczystości jubileuszowych Wisły.

Kraków, 26 maja.

Piękna pogoda sprzyjała uroczystościom jubileuszowym, zorganizowanym z okazji 25-lecia istnienia najstarszego Towarzystwa krakowskiego „Wisły”. W przeciągu obydwu dni od rana aż do późnego wieczora gromadziły się tłumy widzów, obserwujące przebieg zawodów w najprzeróżniejszych konkurencjach. Z nich na czoło wysuwał się w niedzielę mecz ligowy Czarni— Wisła o mistrzostwo Polski, o którym piszemy na innem miejscu, zaś w poniedziałek, jako główny dzień uroczystości, zawody piłkarskie czterech klubów, założycieli tego sportu w Polsce. t. J. Czarnych, Cracovii, Pogoni i Wisły. W przerwie między jednemi a drugiemi zawodami odbyła się uroczysta defilada wszystkich sekcyj i drużyn Wisły, oraz rywalizujących zespołów, wśród których imponująco prezentowały się grupy piłkarskie, oraz narciarzy z Zakopanego. Pochód otwierała grupa uczniów gimnazjum IX ze sztandarem, jako tego zakładu naukowego, którego uczniowie dali początek istnienia Wiśle jeszcze w r. 1906. Po zakończeniu defilady nastąpiło powitanie przez prezesa Wisły dyr.' Bieżeńskiego przedstawicieli władz, cywilnych, wojskowych, samorządowych, prasy i delegatów klubów.

Nastąpiły liczne przemówienia ze strony reprezentantów władz, oraz wręczenie upominków Wiśle, której szereg graczy obchodziło też i jubileusz, w tem kpt. Reyman 400-tnych zawodów, zaś pp. Makowski, Koźmin, Polaczek, Stolarski, Marcinkowski setnych zawodów. W defiladzie wzięła udział m. in. także silna grupa, złożona ze starych graczy Wisły, pionie rów ruchu sportowego w kraju, w rzędzie których widzieliśmy tak głośne na szpaltach dawnej kroniki sportowej nazwiska, jak Cepurskiego, Stolarskiego, dra Dynowskiego, Polaczka, dra Krupy, Gierasa, Dańca, Marcinkowskiego, Kowalskiego, Turmińskiego, mjr. Wachowicza, ppłk. Kucza, Szpórny i w. in. Drużyna ta rozegrała przed południem zawody z Wisłą rez.. uzyskując wynik 3:4. Sędziował stary gracz Wisły, ppłk. Konkiewicz.

Najgłówniejszą częścią programu, jak wspomnieliśmy już, były zawody towarzyskie najstarszych drużyn małopolskich, które dały następująco wyniki:

Pogoń-Czarni 3:1 (1:0).

Cracovia—Wisła 4:3 (3:1).

Jubileuszowe zawody lekkoatletyczne Tow. Sport. „Wisła“.

W ramach jubileuszu T. S. Wisła w Krakowie odbyły się zawody lekkoatletyczne, które zaliczyć trzeba do nadzwyczaj udałych. Stanowi o tem zarówno silna konkurencja, zapewniająca zawodom wysoki poziom, jak sprawna organizacja, umożliwiająca licznie zebranej publiczności obserwowanie interesujących zawodów. Z pośród wyników wybija się oczywiście na pierwszy plan rekord Polski, ustanowiony przez T S Wisła W biegu 4X100 m. w czasie 18 min. (poprzedni rekord 18:07.6 należał do A Z. S. Warszawa.

...

Uroczystości jubileuszowe Wisły zakończył bankiet w salach Starego Teatru, który zgromadził szereg osobistości, w tem przedstawiciel władz cywilnych, wojskowych, samorządowych, T sportowych klubów i towarzystw. Powitalne przemówienie wygłosił prezes Wisły dyr. Bieżeński, poczem przemawiali wicewojewoda dr Biłek, dowódca O. K. Nr. V gen. Łuczyński, wiceprezydent miasta dr Wielgus, prezes Syndyka, tu dziennikarzy prof. Flach, prezes non. PZPN dr Cetnarowski, dr Leser i przedstawiciele klubów sportowych.

TURNIEJ GIER SPORTOWYCH, zorganizowany przez Wisłę z okazji jubileuszu, zakończył się zwycięstwem Wisły. Na dalszych miejscach znalazły się Cracovia, YMCA i Sokół.

MECZ SZCZYPIÓRNIAKA WISŁA-WAWEL 4:2.



Zobacz też

Źródła

  • Przegląd sportowy nr 42, 43 z 1931 roku