Jubileusz 5-lecia

Z Historia Wisły

Nie wiele wiadomo jak, (i czy w ogóle) jakieś większe obchody Wisła zorganizowała z okazji 5 rocznicy powstania. W okresie wiosenno-letnim 1911 roku, działacze "Białej Gwiazdy", mieli dużo ważniejszą rzecz do zrobienia, niż jubileusz. Wówczas to Wisła utworzyła Związek Footballistów Polskich.

Zobacz więcej w osobnym artykule: Wisła a Związek Footballistów Polskich.

Wiślacy wystąpili też ze związku austriackiego i złożyli swój akces do UIAFA. Dało to m.in. możliwość piłkarzom konfrontowania swoich sił z drużyną FC Aberdeen. Szkoci, uważani wtedy byli za jedną z lepszych drużyn w Europie. Ich marka była tak wielka, jak obecnie czołowych drużyn europejskich. Nic więc dziwnego, że oba mecze z przyjezdnymi, wiślacy wysoko przegrali.

Przez niektórych i niekoniecznie historyków footballu w Polsce, pojedynki ze Szkotami przypisywane są właśnie obchodom 5-lecia istnienia Wisły. Jak się jednak wydaje, przyjazd Aberdeen zbiegł się z jubileuszem, przez czysty przypadek. Nikt bowiem nie kontraktował rywala z myślą o uczczeniu piątej rocznicy. Nikt też nie zapowiadał, że będzie to pojedynek jubileuszowy.

Zobacz też