Jubileusz 75-lecia

Z Historia Wisły

Wersja z dnia 20:40, 13 sie 2023; Zdzis (Dyskusja | wkład)
(różn) ← Poprzednia wersja | Aktualna wersja (różn) | Następna wersja → (różn)
Bilety na Turniej Jubileuszowy
Bilety na Turniej Jubileuszowy
Afisz zapowiadający mecz finałowy turnieju
Afisz zapowiadający mecz finałowy turnieju
Okazjonalna pocztówka.
Okazjonalna pocztówka.
Okazjonalny medal.
Okazjonalny medal.
Dyplom honorowej odznaki jubileuszowej
Dyplom honorowej odznaki jubileuszowej

Podobnie jak i w innych latach, część uroczystości jubileuszowych obchodziła Wisła w 1981 roku wspólnie z sąsiadką zza Błoń. Jednym z takich elementów obchodów 75-lecia klubu był turniej piłkarski z udziałem Wisły, Legii Warszawa, Ruchu Chorzów i Cracovii. Ten "Turniej Mistrzów" zaplanowano w ten sposób, że spotkania półfinałowe rozegrano jednego dnia na stadionie Cracovii, zaś mecz finałowy i spotkanie o trzecie miejsce odbyły się miesiąc później na stadionie Wisły. Kluby krakowskie mogły się spotkać dopiero w finale, do tego jednak nie doszło, gdyż Cracovia swój półfinał przegrała. Wisła tymczasem pewnie pokonała Ruch Chorzów 2:0 i w finale zmierzyła się z Legią. Wojskowi okazali się ostatecznie lepsi o jedną bramkę i wygrali 4:3. Prasa komentowała, że wszystkie te spotkania nie stały na wysokim poziomie. Mecze półfinałowe odbyły się jeszcze przed startem nowego sezonu, koniec turnieju wypadł zaś w środku tygodnia, pomiędzy meczami ligowymi. W efekcie drużyny starały się oszczędzać siły.

Przebieg "Turnieju Mistrzów":


Spis treści

Relacje prasowe

Gazeta Krakowska. 1981, nr 198 (9/10/11 X) nr 10291

Wisła zaprasza

Dzisiaj o godz. 17 w hali przy ul. Reymonta odbędzie się uroczyste spotkanie jubileuszowe z okazji 75-lecia GTS „Wisła”. Zarząd klubu serdecznie zaprasza do wzięcia udziału w tej uroczystości wszystkich członków, byłych zawodników i działaczy oraz sympatyków Towarzystwa. Wczoraj odbyło się okolicznościowe spotkanie kierownictwa Wisły z krakowskimi dziennikarzami. Prezes płk Zb. Jabłoński, dziękując za współpracę, wręczył przedstawicielom radia, telewizji i gazet honorowe medale i odznaki 75-lecia klubu. Wśród wyróżnionych jest także redakcja „Gazety Krakowskiej”.


Gazeta Krakowska. 1981, nr 199 (12 X) nr 10292

GTS „Wisła” ma 75 lat

Z udziałem działaczy, zawodników i licznego grona sympatyków odbyło się uroczyste spotkanie z okazji 75. rocznicy istnienia „Wisły”. Z tej okazji zasłużonym dla Gwardyjskiego Towarzystwa Sportowego „Wisła” wręczono odznaki resortowa i regionalne, zaś sportowcom m. in. tytuły Mistrzów Sportu, które otrzymali brydżyści Łukasz Lebioda i Andrzej Wilkosz. W czasie uroczystości sztandar GTS wprowadzili na salę sportowcy klubu — w charakterze chorążego piłkarz, Jerzy Jurowicz w towarzystwie gimnastyczki Barbary Ślizowskiej i siatkarki Józefy Ledwig.

Na zakończenie uroczystości w hallu Domu Sportu przy ul.

Reymonta odsłonięto tablicę o treści: „Pamięci członków Towarzystwa Sportowego „Wisła”, którzy polegli na frontach II wojny światowej i zginęli z rak okupanta hitlerowskiego za wolność ojczyzny w latach 1939— 1945. W 75. rocznica powstania Towarzystwa. Członkowie GTS Wisła”. Odsłonięcia tablicy dokonał b. olimpijczyk z 1924 r., piłkarz, b. więzień obozu koncentracyjnego w Oświęcimiu — Jan Reyman.

Uroczystość 73-lecia istnienia „Wisły” zamknęła zarazem okres pracy odchodzącego prezesa GTS — płk Zbigniewa Jabłońskiego. Przypomnijmy, że w okresie trwającej od 1974 r. kadencji płk Jabłońskiego — ósmego w kolejności prezesa od związania się „Wisły” w 1949 r. z Gwardyjskim Pionem Sportowym resortu spraw wewnętrznych — największe sukcesy mają do zanotowania piłkarze — zdobywcy tytułu mistrza i wicemistrza Polski, uczestnicy olimpiad i piłkarskich mistrzostw świata. (wam)

Zobacz też