Judo

Z Historia Wisły

Spis treści

Dzieje sekcji judo w TS Wisła

Franciszek Hapek, założyciel sekcji i pierwszy trener koordynator
Franciszek Hapek, założyciel sekcji i pierwszy trener koordynator

"Hajime" - krzyknął 22 listopada 1959 roku do swych podopiecznych trener Franciszek Hapek. W tym bowiem dniu oficjalnie powstała sekcja judo w krakowskiej Wiśle.

I poszli wiślaccy judocy ostro do przodu. Już rok później podczas mistrzostw Polski w Gdańsku zawodnik wagi lekkiej Czesław Łaksa zdobył tytuł wicemistrzowski. Wynik ten był swoistym preludium do przyszłych sukcesów samego Łaksy, jak i całego wiślackiego judo.

Wracając jeszcze do początków; to frazes, ale jak w każdej dziedzinie życia, były one trudne. Pionierzy wiślackiego judo ćwiczyli bowiem na dwóch materacach, wymieniając się na nich z gimnastyczkami i akrobatami. Dopiero jakiś czas potem, udało im się uzyskać własną salę o wymiarach 10x9 m, na środku której stały... filary.

Te dosyć specyficzne warunki treningowe nie przeszkodziły zawodnikom Wisły w ciągłym podnoszeniu swoich umiejętności. W roku 1961 juniorzy Białej Gwiazdy zdobyli bowiem drużynowe mistrzostwo Polski, a Leszek Sołtykiewicz został w tej samej kategorii wiekowej mistrzem indywidualnym. Już rok później sukces juniorów został przekuty na drużynowe wicemistrzostwo seniorów.

Przełomowym rokiem, nie tylko dla wiślackiego, ale dla całego polskiego judo, był rok 1963. Wtedy to przyjechał z wizytą do naszego kraju japoński trener Masao Watanabe. Podczas trzytygodniowego pobytu na zgrupowaniu naszej kadry, japoński mistrz pokazał naszym zawodnikom specyfikę judo nie tylko od strony specjalistycznych metod treningu technicznego. Przede wszystkim nauczył ich niezwykle trudnej sztuki koncentracji i motywacji. Na odjezdnym, wskazał pięciu zawodników, którzy jego zdaniem mieli w przyszłości osiągnąć międzynarodowe sukcesy. Jednym z nich był Czesław Łaksa.

Już rok później "przepowiednia" Watanabe zaczęła się spełniać. Czesław Łaksa wygrał bowiem Międzynarodowy Turniej Warszawski.

W roku 1965 nadszedł dla wiślaków oczekiwany przez sześć lat moment. Biała Gwiazda mogła cieszyć się z pierwszego tytułu mistrza Polski seniorów. Zdobył go - któżby inny - Czesław Łaksa w kategorii lekkiej.

Pokaz judo na stadionie Wisły
Pokaz judo na stadionie Wisły

Rok 1966 na zawsze pozostanie w annałach wiślackiego judo. W maju tegoż roku na matach Luksemburga odbywały się mistrzostwa Europy. Czesław Łaksa, który wcześniej drugi raz z rzędu został mistrzem Polski, wylosował bardzo trudną grupę (m.in. z brązowym medalistą olimpijskim z Tokio oraz brązowym medalistą poprzednich mistrzostw Europy). Walczył jednak doskonale i awansował do finału. Jego przeciwnikiem był kolejny brązowy medalista Igrzysk Olimpijskich w Tokio, zawodnik radziecki Oleg Stiepanow. Walka była niezwykle wyrównana. Trwała - uwaga - 15 minut. W jej trakcie żaden z judoków nie potrafił wykonać akcji technicznej. Decyzją sędziów Czesław Łaksa przegrał ten pojedynek, lecz sukces i tak był niebywały. Wystarczy powiedzieć, że wcześniej żaden z Polaków nie stał na tak wysokim stopniu podium w imprezie rangi mistrzostw Europy.

Czesław Łaksa, drugi trener koordynator
Czesław Łaksa, drugi trener koordynator

Rok następny przyniósł kolejny wielki wyczyn Czesława Łaksy. Na mistrzostwach Polski w Olsztynie zdobył on po raz trzeci z rzędu złoty medal, w stylu godnym wielkiego mistrza. Otóż walkę finałową wygrał przez ippon w trzeciej sekundzie! Doskonale walczył także na elitarnym Turnieju o Puchar Hungarii, który wygrał w sposób bezapelacyjny. I gdy wydawało się, że dalsze sukcesy będą płynęły jak z rogu obfitości, przyszła poważna choroba płuc. Czesław Łaksa rok później zrezygnował z dalszej kariery zawodniczej i poświęcił się wyłącznie pracy trenerskiej. Nie musiał jednak zbytnio martwić się o swoich następców. Jeszcze bowiem z nim w składzie, wiślacy w roku 1967 wywalczyli drużynowe wicemistrzostwo Polski, zaś indywidualnie schedę po "Starym" (ps. Czesława Łaksy) przejmował Edward Suchan. W okresie trzech lat pomiędzy rokiem 1967 a 1969, zawodnik ten zdobył cztery tytuły mistrza Polski. Nie, nie. To nie pomyłka. Otóż we wszystkich tych latach zdobywał mistrzostwo w kategorii średniej, zaś w roku 1969 dodatkowo w kategorii open. W roku 1968 odniósł jeszcze jeden znaczący sukces. Zdobył bowiem brązowy medal akademickich mistrzostw świata, plasując się jedynie za - niedoścignionymi wówczas - Japończykami.

W roku 1970 ujawnił się kolejny wiślacki supertalent - Wojciech Dworczyński. Na mistrzostwach Europy juniorów młodszych wywalczył pierwszy, jak dotychczas jedyny w historii Białej Gwiazdy, złoty medal w imprezie tej rangi. W trakcie tych zawodów "Dworek" nie dał swoim rywalom najmniejszych szans. Dość powiedzieć, że na tatami, w trakcie czterech odbytych walk, spędził w sumie cztery minuty, wszystkie pojedynki wygrywając przez ippon! W następnym roku na mistrzostwach Europy juniorów w Neapolu razem z Jerzym Wołochem zdobyli brązowe medale.

Dwa lata później, podczas mistrzostw Polski w Gdańsku, doszło do symbolicznego wydarzenia. W finale wagi półciężkiej spotkali się, w bratobójczym pojedynku, kończący swoją bogatą karierę Edward Suchan i "młody gniewny" Wojciech Dworczyński. Stary mistrz okazał się w tej walce lepszy, lecz swoiste "namaszczenie" następcy stało się faktem. Po kilku latach okaże się, jak skuteczny był ten rytuał.

Trening judo, lata 60-te
Trening judo, lata 60-te
Młodzi judocy, początek lat 80-tych
Młodzi judocy, początek lat 80-tych
Zespół judo, 1981 rok. Fot. P. Krassowski, S. Momot, pocztówka kolekcjonerska.
Zespół judo, 1981 rok. Fot. P. Krassowski, S. Momot, pocztówka kolekcjonerska.

W roku 1975 judocy Wisły osiągnęli to, o czym marzono w klubie od dawna. Zdobyli drużynowe mistrzostwo Polski. Patrząc jednak na ówczesny skład Białej Gwiazdy, trudno takiej sytuacji się dziwić. Nowakowski, Hałabuda, Tabaszewski, Wołoch, Syrnik, Liro, Dworczyński - to były uznane już wtedy nazwiska na krajowych matach. Potwierdzeniem siły wiślaków było zdobycie w tym samym roku przez Dariusza Nowakowskiego - wraz z reprezentacją Polski - brązowego medalu na drużynowych mistrzostwach Europy. Sukces ten powtórzył trzy lata później, a wiślacy stanowili ponad połowę naszej drużyny narodowej. Oprócz Nowakowskiego w jej skład wchodzili bowiem: Wojciech Dworczyński, Stanisław Liro i Henryk Hałabuda.

W roku 1976 rozpoczęła się imponująca seria Wojciecha Dworczyńskiego. Do roku 1980 był on rokrocznie mistrzem Polski w kategorii półciężkiej, a oprócz tego w roku 1978, 1980 i 1983 zdobył złote medale w kategorii open. Łącznie osiem mistrzowskich tytułów! Wydaje się, że szczyt jego kariery przypadł na rok 1978. Wtedy to - oprócz wspomnianego wcześniej brązowego medalu drużynowych mistrzostw Europy - doskonale walczył w indywidualnym czempionacie Starego Kontynentu. W zawodach tych dotarł do półfinału, w którym spotkał się z Angelo Parisi (urodzony we Włoszech, w latach 1972-1984 zdobywał medale olimpijskie - w tym złoty w Moskwie - dla Wielkiej Brytanii i Francji). "Dworek" stoczył - z tym legendarnym judoką - porywający pojedynek, jednak kontrowersyjna decyzja sędziów pozbawiła go prawa walki o najwyższe trofeum. Ostatecznie swój występ zakończył zdobyciem piątego miejsca.

Marek Tabaszewski, trzeci trener koordynator
Marek Tabaszewski, trzeci trener koordynator

W roku 1980 doszło do, budzącej wiele wątpliwości, decyzji trenerów kadry narodowej. Otóż Wojciech Dworczyński nie został wysłany na Igrzyska Olimpijskie w Moskwie. W jego kategorii (do 95 kg) zastąpił go Dariusz Nowakowski. Sam "zastępca" nie był z tego faktu zbyt szczęśliwy (w tym celu musiał zrzucić kilka kilogramów), twierdząc, że wolałby występować w kategorii ciężkiej lub open, półciężką pozostawiając "Dworkowi". Miał chyba do tego podstawy, gdyż rok wcześniej podczas mistrzostw świata właśnie w wadze ciężkiej zdobył siódme miejsce. W efekcie, debiut wiślackiego judo na Igrzyskach nie był zbyt udany, gdyż Nowakowski - przegrywając dwie walki - odpadł z turnieju. Na pocieszenie pozostał fakt, że jeden z jego pogromców został wicemistrzem olimpijskim.

Lata 80-te były dla wiślaków nieco mniej pomyślne. W mistrzostwach Polski zawodnicy Białej Gwiazdy tylko raz, w roku 1983, stanęli na podium w konkurencji drużynowej (3 miejsce), zaś w konkurencjach indywidualnych od roku 1983 przez cztery lata nie mogli zdobyć złotego medalu. W roku 1987 sztuka ta wreszcie się udała i do tego dwukrotnie. Mistrzami Polski zostali bowiem Wojciech Gędzik (w wadze z "tradycjami" - do 95 kg) oraz Ireneusz Kiejda. Ten drugi powtórzył swój sukces w roku następnym, dzięki czemu otrzymał olimpijską nominację na Igrzyska w Seulu. Tam jednak przegrał już w pierwszej walce i odpadł z turnieju.

Krzysztof Wojdan - czwarty trener koordynator
Krzysztof Wojdan - czwarty trener koordynator

W tym miejscu warto na chwilę zatrzymać się na zagadnieniu wiślackich szkoleniowców. Otóż od początku istnienia sekcji, w Wiśle pracowało dotychczas czterech trenerów-koordynatorów. Zmiany na tym stanowisku odbywają się wedle starej wschodniej zasady, w myśl której stary mistrz - w celu zachowania ciągłości metod nauczania - przekazuje całą swoją wiedzę następcy. W ten sposób, Franciszek Hapek oddał w roku 1968 ster wiślackiego judo Czesławowi Łaksie. Ten zaś, przekazał go styczniu roku 1990, Markowi Tabaszewskiemu. Objęcie funkcji trenera przez "Tabsa" Tabaszewskiego odbyło się w dosyć ciekawy sposób. Sam zainteresowany nie bardzo bowiem widział się w tej roli. Mistrz Łaksa twierdził jednak, że na jego nosa, to właśnie "Tabs" jest tym, który powinien odbudować siłę judoków Białej Gwiazdy. Czy się nie mylił? W roku 1990 wiślacy, po siedmiu latach przerwy, zdobyli brązowy medal w drużynowych mistrzostwach Polski. W następnych dwóch latach było jeszcze lepiej (wicemistrzostwo). Kadencja Marka Tabaszewskiego trwała 21 lat, a zmiana na tej pozycji okazała się efektem konfliktu wewnątrz sekcji. Wygasająca z końcem grudnia 2011 roku umowa kontraktowa z Markiem Tabaszewskim nie została przedłużona i 7 stycznia 2012 roku Zarząd TS Wisła poinformował o przekazaniu obowiązków trenera koordynatora Krzysztofowi Wojdanowi.

Wróćmy jednak do historii ... W roku 1993 nastąpił prawdziwy wysyp złota. Judocy Białej Gwiazdy wywalczyli, po osiemnastu latach przerwy, tytuł drużynowego mistrza kraju, a w konkurencjach indywidualnych złote medale zdobyli Andrzej Pęcikiewicz i Krzysztof Wojdan. Indywidualnie były jeszcze trzy medale srebrne (Gaweł, Przytasz, Weiss) i tyleż samo brązowych (Gędzik, Tomasz Wojdan, Lech). Ten medalowy plon miał się okazać zapowiedzią ery dominacji Białej Gwiazdy w polskim judo. Oto bowiem przez następne trzy lata wiślacy byli nie do pokonania w zawodach drużynowych. Z mistrzostw indywidualnych też wracali rokrocznie (wyjątek - rok 1995) z tytułami mistrzowskimi. Na mistrzostwach rozegranych w Krakowie w roku 1996 znokautowali wręcz konkurencję. Zdobyli dwa złota, cztery srebra i dwa brązy, wygrywając klasyfikację medalową.

Na arenie międzynarodowej największe sukcesy odnosił Krzysztof Wojdan. Na akademickich mistrzostwach świata w Munster w roku 1994 wywalczył dwa brązowe medale (indywidualnie i drużynowo), rok później został - wraz z drużyną polską - brązowym medalistą Uniwersjady w Fukuoce, a w roku 1996 wystartował - niestety bez sukcesu - w Igrzyskach Olimpijskich w Atlancie.

Biała Gwiazda, jako drużynowy mistrz Polski, startowała kilkakrotnie w zawodach o Puchar Europy (m.in.we Francji, Turcji, Słowenii, Portugalii).

W roku 1996 gazeta Dziennik Polski zorganizowała konkurs dla czytelników na trenera 90-lecia Towarzystwa Sportowego Wisła. Jego wyniki były zgoła sensacyjne. Zwycięzcą bowiem wybrano... Marka Tabaszewskiego. Z całą pewnością wpływ na taki, a nie inny wynik, miał brak znaczących sukcesów pozostałych wiślackich sekcji (z wyjątkiem gimnastyki) w pierwszej połowie lat 90-tych. Fakt pozostaje jednak faktem.

Każda seria ma kiedyś swój koniec. W roku 1997, po czteroletniej hegemonii w drużynowych mistrzostwach Polski, wiślacy oddali pole konkurencji. Przez kolejne trzy lata musieli zadowalać się tytułami wicemistrzowskimi. W mistrzostwach indywidualnych też było nieco gorzej, a jedyny w tym czasie tytuł wywalczył w roku 1999 Krzysztof Wojdan. Gdy w roku 2000 doszło do sporej rewolucji kadrowej (większość seniorów odeszło z klubu), kadra trenerska Białej Gwiazdy musiała - niejako od nowa - rozpocząć budowę zespołu; i trzeba przyznać, że efekty tej pracy z roku na rok były coraz bardziej widoczne. W roku 2003 judoka Wisły ponownie stanął na najwyższym stopniu podium mistrzostw kraju. Dokonał tego w wadze do 60 kg Artur Kłys, a do tego Dawid Ossoliński został mistrzem w kategorii juniorów (rok później powtórzył ten sukces w kategorii młodzieżowców).

Judocy Wisły na gali 100-lecia
Judocy Wisły na gali 100-lecia

Rok 2004 przyniósł bardzo spektakularny sukces. Podczas mistrzostw świata juniorów Krzysztof Węglarz wywalczył brązowy medal! W historii wiślackiego judo podobnego wyczynu dokonał jedynie w roku 1976 Henryk Hałabuda (był wtedy również wicemistrzem Europy juniorów).

Wiślacy poszli za przysłowiowym ciosem. W roku 2005 mistrzami Polski zostali: wśród seniorów - Artur Kłys, wśród młodzieżowców - Krzysztof Węglarz, wśród juniorów młodszych - Rafał Filek.

W dniu 19 lutego 2006 roku Krzysztof Węglarz godnie zapoczątkował rok jubileuszu Białej Gwiazdy. W austriackim Leonding wygrał bowiem turniej Pucharu Świata! Najwyraźniej sukcesu tego pozazdrościł młodszemu koledze Artur Kłys i miesiąc później, na zawodach podobnej rangi w Szwecji, zdobył drugie miejsce.

Piotr Weiss ze swoimi podopiecznymi
Piotr Weiss ze swoimi podopiecznymi

"Co za klasa" - tak zatytułowała Gazeta Krakowska swój komentarz do mistrzostw Polski, które odbyły się w dniach 9-11 czerwca 2006 roku w Gdańsku. Odnosił się on do postawy w tych zawodach Krzysztofa Węglarza. Występując po raz pierwszy w konkurencji seniorów, wygrał bowiem swoją kategorię (do 90 kg) w sposób bezapelacyjny. W drodze do tytułu mistrzowskiego pokonał pięciu przeciwników, większość walk kończąc przed czasem. Miarkujący zwykle pochwały w stosunku do swych podopiecznych trener Tabaszewski, mógł z czystym sumieniem powiedzieć: "Nie mogę nie komplementować Krzyśka. Po prostu po raz kolejny potwierdził swoje nieprzeciętne umiejętności i możliwości. A przecież on dopiero raczkuje w gronie seniorów. Mimo tego udanie startował w zawodach Pucharu Świata, teraz kapitalnie spisał się w mistrzostwach Polski. Co znaczy nie mieć kompleksów!".

Patrząc, w jaki sposób rozwijają się wiślackie talenty, można dostrzec, że faktycznie kwestia kompleksu niższości nie wchodzi w ich przypadku w rachubę. Już dzisiaj są oni w stanie stawić czoła każdemu przeciwnikowi. Jeśli do tego będą zawsze mieć w pamięci myśl przewodnią Jigoro Kano mówiącą, że judo to ciągłe doskonalenie samego siebie, już wkrótce najwyższe światowe trofea i zaszczyty mogą stać się ich własnością.

Sportowcy


Uczestnicy Mistrzostw Świata i Europy

Wiślacy na Mistrzostwach Świata

Zestawienie w ujęciu chronologicznym wraz z podanymi wynikami.


Data Dyscyplina Miejsce Uczestnicy Wynik Uwagi
1971.09.02 Judo Ludwigshafen Wojciech Dworczyński odpadł w eliminacjach
1973.06.24 Judo Lozanna Wojciech Dworczyński odpadł w eliminacjach
1975.10.23 Judo Wiedeń Dariusz Nowakowski odpadł w eliminacjach
Wojciech Dworczyński odpadł w eliminacjach
1979.12.12 Judo Paryż Dariusz Nowakowski plus 95 kg: 7. miejsce
Wojciech Dworczyński odpadł w eliminacjach
1993.09.30 Judo Hamilton Bogdan Przystasz 60 kg: odpadł w eliminacjach
Krzysztof Wojdan 65 kg: odpadł w eliminacjach
2007.09.13 Judo Rio de Janeiro Krzysztof Węglarz odpadł w eliminacjach
2010.09.09-13 Judo Tokio Krzysztof Węglarz 90 kg: odpadł w eliminacjach
2011.08.23-26 Judo Paryż Krzysztof Węglarz 90 kg: 1/16
Katarzyna Kłys 70 kg: odpadła w eliminacjach

Wiślacy na Mistrzostwach Europy

Zestawienie w ujęciu chronologicznym wraz z podanymi wynikami.

Dane niepełne. Będą systematycznie uzupełniane i weryfikowane.


Data Dyscyplina Miejsce Uczestnicy Wynik Uwagi
1964.04.26 Judo Berlin Czesław Łaksa odpadł w eliminacjach debiut Wiślaka na ME
1966.05.08 Judo Luxemburg Czesław Łaksa waga lekka:
2. miejsce
pierwszy w historii medal mistrzowski dla Wiślaka
1967.05.12-13 Judo Rzym Czesław Łaksa odpadł w eliminacjach
Edward Suchan odpadł w eliminacjach
1968.05.19 Judo Lozanna Czesław Łaksa odpadł w eliminacjach
Edward Suchan odpadł w eliminacjach
1972.05.13-14 Judo Voorburg Wojciech Dworczyński odpadł w eliminacjach
1974.05.05 Judo Londyn Wojciech Dworczyński odpadł w eliminacjach
Jerzy Wołoch waga piórkowa: 7. miejsce
1975.05.11 Judo Lyon Dariusz Nowakowski drużynowo
Polska zajęła 3. miejsce
Wojciech Dworczyński waga półciężka: 7. miejsce
1976.05.06-07 Judo Kijów Dariusz Nowakowski odpadł w eliminacjach
Wojciech Dworczyński odpadł w eliminacjach
1978.05.05-07 Judo Helsinki Wojciech Dworczyński waga półciężka: 7. miejsce
1978.10.22 Judo Paryż Dariusz Nowakowski, Wojciech Dworczyński, Stanisław Liro; Henryk Hałabuda drużynowo
Polska zajęła 3. miejsce
1979.05.24-27 Judo Bruksela Dariusz Nowakowski odpadł w eliminacjach
Wojciech Dworczyński waga półciężka: 7. miejsce
1988.10.31 Judo Vise Andrzej Pęcikiewicz drużynowo Polska zajęła 5. miejsce
1991.05.19 Judo Praga Grzegorz Lech odpadł w eliminacjach
1992.05.07-10 Judo Paryż Bogdan Przystasz 60 kg: odpadł w eliminacjach
Polska zajęła 3. miejsce
Grzegorz Lech 90 kg: odpadł w eliminacjach
1993.05.02 Judo Ateny Krzysztof Wojdan 71 kg: odpadł w eliminacjach
1994.05.19-22 Judo Gdańsk Krzysztof Wojdan 71 kg: 7. miejsce
Bogdan Przystasz odpadł w eliminacjach - wyjaśnić
1994.10.23 Judo Haga Krzysztof Wojdan drużynowo
Polska zajęła 3. miejsce
1996.05.19 Judo Haga Krzysztof Wojdan 71 kg: odpadł w eliminacjach
1999.05.20-23 Judo Bratysława Robert Zaczkiewicz 66 kg: 7. miejsce
2006.05.26-28 Judo Tampere Krzysztof Węglarz 90 kg: 5. miejsce
Artur Kłys odpadł w eliminacjach
2007.04.06-08 Judo Belgrad Krzysztof Węglarz 90 kg: 9. miejsce
2009.04.24-26 Judo Tbilisi Krzysztof Węglarz 90 kg: odpadł w eliminacjach
2010.04.25 Judo Wiedeń Katarzyna Kłys 70 kg: drużynowo
Polska zajęła 2. miejsce
2010.04.22-24 Judo Wiedeń Katarzyna Kłys 70 kg: odpadła w eliminacjach
2012.04.26-28 Judo Czelabińsk Katarzyna Kłys 70 kg:
2. miejsce
Rafał Filek 100 kg: 1/8
Krzysztof Węglarz 90 kg: 1/32

Trenerzy

Sukcesy w latach 1959-2006

Mistrzowie Polski 1975
Mistrzowie Polski 1975


Plakat zapraszający do wstępowania w szeregi wiślackich judoków
Plakat zapraszający do wstępowania w szeregi wiślackich judoków
  • Drużynowe mistrzostwo Polski - 5 razy: 1975, 1993, 1994, 1995, 1996.
  • Drużynowe wicemistrzostwo Polski - 8 razy: 1962, 1964, 1967, 1991, 1992, 1997, 1998, 1999.
  • Brązowy medal drużynowych mistrzostw Polski - 4 razy: 1965, 1977, 1983, 1990.

Łącznie w mistrzostwach Polski we wszystkich kategoriach wiekowych zdobyto 329 medali, w tym 83 złote.

Olimpijczycy


Żródło: "Sto lat w blasku Białej Gwiazdy", Dariusz Zastawny. Przygotował na podstawie materiałów Dariusza Zastawnego Marek Tabaszewski.

Chronologia sukcesu

W tabeli zamieszczamy medalistów zawodów rangi mistrzostw Polski, Europy i Świata oraz triumfatorów rozgrywek pucharowych.

Data Medal / Puchar Ranga zawodów Dyscyplina Zawodnik Uwagi
1960 Srebro Mistrzostwa Polski Judo: waga lekka Czesław Łaksa
1962 Srebro Mistrzostwa Polski Judo: drużynowo TS Wisła
1962 Brąz Mistrzostwa Polski Judo: waga lekka Czesław Łaksa
1963 Brąz Mistrzostwa Polski Judo: waga ciężka Piotr Ołoszczyński
1964 Srebro Mistrzostwa Polski Judo: drużynowo TS Wisła
1964 Brąz Mistrzostwa Polski Judo: waga lekka Czesław Łaksa
1964 Brąz Mistrzostwa Polski Judo: waga ciężka Piotr Ołoszczyński
1965.11.13-14 Złoto Mistrzostwa Polski Judo: waga lekka Czesław Łaksa
1965.11.13-14 Brąz Mistrzostwa Polski Judo: drużynowo
1965.11.13-14 Brąz Mistrzostwa Polski Judo: waga średnia Wojciech Kluba
1965.11.13-14 Brąz Mistrzostwa Polski Judo: waga półciężka Tadeusz Kalina
1965.11.13-14 Brąz Mistrzostwa Polski Judo: wszechkategoria Edward Suchan
1966 Złoto Mistrzostwa Polski Judo: waga lekka Czesław Łaksa
1966.05 Srebro Mistrzostwa Europy Judo: drużynowo Polska: Czesław Łaksa
1966 Srebro Mistrzostwa Polski Judo: waga półciężka Tadeusz Kalina
1966 Srebro Mistrzostwa Europy Judo: waga lekka Czesław Łaksa
1966 Brąz Mistrzostwa Polski Judo: waga piórkowa Wojciech Podgórski
1967.03.05-06 Złoto Mistrzostwa Polski Judo: waga lekka Czesław Łaksa
1967.03.05-06 Złoto Mistrzostwa Polski Judo: waga średnia Edward Suchan
1967 Srebro Mistrzostwa Polski Judo: drużynowo
1968 Złoto Mistrzostwa Polski Judo: waga średnia Edward Suchan
1969 Złoto Mistrzostwa Polski Judo: waga średnia Edward Suchan
1969 Złoto Mistrzostwa Polski Judo: wszechkategoria Edward Suchan
1971.11.14 Brąz Mistrzostwa Polski Judo: wszechkategoria Edward Suchan
1972.10.27-29 Złoto Mistrzostwa Polski Judo: waga półciężka Edward Suchan
1972.10.27-29 Srebro Mistrzostwa Polski Judo: waga półciężka Wojciech Dworczyński
1974.05.25 Brąz Mistrzostwa Polski Judo: waga piórkowa Jerzy Wołoch
1974.05.25 Brąz Mistrzostwa Polski Judo: waga półciężka Wojciech Dworczyński
1975 Złoto Mistrzostwa Polski Judo: drużynowo TS Wisła
1975.05.24-25 Srebro Mistrzostwa Polski Judo: waga lekka Marek Tabaszewski
1975.05.24-25 Brąz Mistrzostwa Polski Judo: waga piórkowa Jerzy Wołoch
1975.05.24-25 Brąz Mistrzostwa Polski Judo: waga lekka Jerzy Syrnik
1975.05.24-25 Brąz Mistrzostwa Polski Judo: waga średnia Henryk Hałabuda
1975.05.24-25 Brąz Mistrzostwa Polski Judo: waga ciężka Dariusz Nowakowski
1975 Brąz Mistrzostwa Europy Judo: drużynowo Polska: Dariusz Nowakowski
1976.10.16-17 20 Złoto Mistrzostwa Polski Judo: waga półciężka Wojciech Dworczyński
1976.10.16-17 20 Brąz Mistrzostwa Polski Judo: waga średnia Stanisław Liro
1977.11.19-20 Złoto Mistrzostwa Polski Judo: waga półciężka Wojciech Dworczyński
1977.11.19-20 Srebro Mistrzostwa Polski Judo: wszechkategoria Wojciech Dworczyński
1977.11.19-20 Brąz Mistrzostwa Polski Judo: waga średnia Stanisław Liro
1977.11.19-20 Brąz Mistrzostwa Polski Judo: waga ciężka Dariusz Nowakowski
1977 Brąz Mistrzostwa Polski Judo: drużynowo
1978.05.19-21 Złoto Mistrzostwa Polski Judo: waga półciężka Wojciech Dworczyński
1978.05.19-21 Złoto Mistrzostwa Polski Judo: wszechkategoria Wojciech Dworczyński
1978.05.19-21 Złoto Mistrzostwa Polski Judo: półciężka Dariusz Nowakowski
1978.05.19-21 Brąz Mistrzostwa Polski Judo: lekka Andrzej Czermak
1978.10.21-22 Brąz Mistrzostwa Europy Judo: drużynowo Polska: Wojciech Dworczyński, Stanisław Liro, Dariusz Nowakowski i Henryk Hałabuda
1979.03.24-25 Złoto Mistrzostwa Polski Judo: waga półciężka Wojciech Dworczyński
1979.03.24-25 Srebro Mistrzostwa Polski Judo: wszechkategoria Wojciech Dworczyński
1979.03.24-25 Srebro Mistrzostwa Polski Judo: waga półśrednia Henryk Hałabuda
1979.03.24-25 Srebro Mistrzostwa Polski Judo: waga średnia Stanisław Liro
1979.03.24-25 Brąz Mistrzostwa Polski Judo: waga kogucia Józef Pustelnik
1979.03.24-25 Brąz Mistrzostwa Polski Judo: waga lekka Witold Chruściel
1979.03.24-25 Brąz Mistrzostwa Polski Judo: waga lekka Andrzej Czermak
1979.03.24-25 Brąz Mistrzostwa Polski Judo: waga ciężka Dariusz Nowakowski
1980.08.15-17 Złoto Mistrzostwa Polski Judo: waga półciężka Wojciech Dworczyński
1980.08.15-17 Złoto Mistrzostwa Polski Judo: open Wojciech Dworczyński
1980.08.15-17 Brąz Mistrzostwa Polski Judo: 71 kg Marek Tabaszewski
1980.08.15-17 Brąz Mistrzostwa Polski Judo: 78 kg Henryk Hałabuda
1981.04.11-12 Srebro Mistrzostwa Polski Judo: open Wojciech Dworczyński
1981.04.11-12 Srebro Mistrzostwa Polski Judo: +95 kg Dariusz Nowakowski
1981.04.11-12 Brąz Mistrzostwa Polski Judo: 71 kg Andrzej Czermak
1981.04.11-12 Brąz Mistrzostwa Polski Judo: 95 kg Wojciech Dworczyński
1982.04.03-04 Srebro Mistrzostwa Polski Judo: 95 kg Wojciech Dworczyński
1983.02.05-06 Złoto Mistrzostwa Polski Judo: open Wojciech Dworczyński
1983.02.05-06 Brąz Mistrzostwa Polski Judo: 78 kg Kazimierz Gonciarczyk
1983.02.05-06 Brąz Mistrzostwa Polski Judo: +95 kg Wojciech Dworczyński
1983 Brąz Mistrzostwa Polski Judo: drużynowo
1984.03.30-31 Brąz Mistrzostwa Polski Judo: 65 kg Marek Rozpądek
1984.03.30-31 Srebro Mistrzostwa Polski Judo: 78 kg Witold Chruściel
1984.03.30-31 Brąz Mistrzostwa Polski Judo: 86 kg Andrzej Pęcikiewicz
1984.03.30-31 Brąz Mistrzostwa Polski Judo: open Wojciech Dworczyński
1985.05 Srebro Mistrzostwa Polski Judo: 95 kg Antoni Pawlak
1985.05 Brąz Mistrzostwa Polski Judo: 60 kg Ireneusz Kiejda
1985.05 Brąz Mistrzostwa Polski Judo: 65 kg Marek Rozpądek
1985.05 Brąz Mistrzostwa Polski Judo: 78 kg Witold Chruściel
1985.05 Brąz Mistrzostwa Polski Judo: 78 kg Kazimierz Gonciarczyk
1985.05 Brąz Mistrzostwa Polski Judo: 86 kg Andrzej Pęcikiewicz
1986.05.22-24 Srebro Mistrzostwa Polski Judo: 60 kg Ireneusz Kiejda
1986.05.22-24 Brąz Mistrzostwa Polski Judo: 60 kg Jan Żernowski
1986.05.22-24 Brąz Mistrzostwa Polski Judo: 78 kg Kazimierz Gonciarczyk
1986.05.22-24 Brąz Mistrzostwa Polski Judo: 78 kg Krzysztof Kaczmarczyk
1986.05.22-24 Brąz Mistrzostwa Polski Judo: 86 kg Andrzej Pęcikiewicz
1987.05.24-25 Złoto Mistrzostwa Polski Judo: 60 kg Ireneusz Kiejda
1987.05.24-25 Złoto Mistrzostwa Polski Judo: 95 kg Wojciech Gędzik
1988.06.04-05 Złoto Mistrzostwa Polski Judo: 60 kg Ireneusz Kiejda
1988.06.04-05 Brąz Mistrzostwa Polski Judo: 86 kg Andrzej Pęcikiewicz
1989.04.14-16 Srebro Mistrzostwa Polski Judo: 86 kg Andrzej Pęcikiewicz
1989.04.14-16 Brąz Mistrzostwa Polski Judo: 65 kg Ireneusz Kiejda
1989.04.14-16 Brąz Mistrzostwa Polski Judo: 71 kg Krzysztof Wojdan
1990.05.25-27 Srebro Mistrzostwa Polski Judo: 60 kg Bogdan Przystasz
1990.05.25-27 Brąz Mistrzostwa Polski Judo: 95 kg Krzysztof Sarad
1990.11.25 Brąz Mistrzostwa Polski Judo: drużynowo TS Wisła
1991.04.05-07 Srebro Mistrzostwa Polski Judo: 60 kg Bogdan Przystasz
1991.04.05-07 Srebro Mistrzostwa Polski Judo: 86 kg Grzegorz Lech
1991.11.24 Srebro Mistrzostwa Polski Judo: drużynowo TS Wisła
1991.04.05-07 Brąz Mistrzostwa Polski Judo: 95 kg Andrzej Pęcikiewicz
1991.04.05-07 Brąz Mistrzostwa Polski Judo: open Andrzej Pęcikiewicz
1991.04.05-07 Brąz Mistrzostwa Polski Judo: +95 kg Piotr Weiss
1992.04.10-12 Srebro Mistrzostwa Polski Judo: 60 kg Tomasz Wojdan
1992.04.10-12 Srebro Mistrzostwa Polski Judo: 71 kg Krzysztof Wojdan
1992.04.10-12 Srebro Mistrzostwa Polski Judo: 86 kg Grzegorz Lech
1992 Srebro Mistrzostwa Polski Judo: drużynowo TS Wisła
1992.04.10-12 Brąz Mistrzostwa Polski Judo: 86 kg Andrzej Pęcikiewicz
1993.04.02-04 Złoto Mistrzostwa Polski Judo: 71 kg Krzysztof Wojdan
1993.04.02-04 Złoto Mistrzostwa Polski Judo: 86 kg Andrzej Pęcikiewicz
1993.12 Złoto Mistrzostwa Polski Judo: drużynowo
1993.04.02-04 Srebro Mistrzostwa Polski Judo: 60 kg Bogdan Przystasz
1993.04.02-04 Srebro Mistrzostwa Polski Judo: 78 kg Sylwester Gaweł
1993.04.02-04 Srebro Mistrzostwa Polski Judo: open Piotr Weiss
1993.04.02-04 Brąz Mistrzostwa Polski Judo: 60 kg Tomasz Wojdan
1993.04.02-04 Brąz Mistrzostwa Polski Judo: 86 kg Grzegorz Lech
1993.04.02-04 Brąz Mistrzostwa Polski Judo: open Wojciech Gędzik
1994.06.10-12 Złoto Mistrzostwa Polski Judo: 86 kg Grzegorz Lech
1994.06.10-12 Złoto Mistrzostwa Polski Judo: 71 kg Krzysztof Wojdan
1994.12 Złoto Mistrzostwa Polski Judo: drużynowo TS Wisła
1994.06.10-12 Brąz Mistrzostwa Polski Judo: 86 kg Andrzej Pęcikiewicz
1994.06.10-12 Brąz Mistrzostwa Polski Judo: 60 kg Bogdan Przystasz
1994.06.10-12 Brąz Mistrzostwa Polski Judo: open Wojciech Gędzik
1994 Brąz Mistrzostwa Europy Judo: drużynowo Polska: Krzysztof Wojdan
1995.12 Złoto Mistrzostwa Polski Judo: drużynowo TS Wisła
1995.06.02-04 Srebro Mistrzostwa Polski Judo: 60 kg Bogdan Przystasz
1995.06.02-04 Srebro Mistrzostwa Polski Judo: 86 kg Grzegorz Lech
1995.06.02-04 Srebro Mistrzostwa Polski Judo: 65 kg Tomasz Wojdan
1995.06.02-04 Srebro Mistrzostwa Polski Judo: open Wojciech Gędzik
1995.06.02-04 Brąz Mistrzostwa Polski Judo: 71 kg Krzysztof Wojdan
1996.10.11-13 Złoto Mistrzostwa Polski Judo: 60 kg Bogdan Przystasz
1996.10.11-13 Złoto Mistrzostwa Polski Judo: open Sylwester Gaweł
1996.12.08 Złoto Mistrzostwa Polski Judo: drużynowo TS Wisła
1996.10.11-13 Srebro Mistrzostwa Polski Judo: 66 kg Robert Zaczkiewicz
1996.10.11-13 Srebro Mistrzostwa Polski Judo: 95 kg Artur Bodziacki
1996.10.11-13 Srebro Mistrzostwa Polski Judo: open Artur Bodziacki
1996.10.11-13 Brąz Mistrzostwa Polski Judo: 86 kg Sylwester Gaweł
1996.10.11-13 Brąz Mistrzostwa Polski Judo: 95 kg Wojciech Gędzik
1997.05.30-06.01 Srebro Mistrzostwa Polski Judo: open Artur Bodziacki
1997.10.26? Srebro Mistrzostwa Polski Judo: drużynowo
1997.05.30-06.01 Brąz Mistrzostwa Polski Judo: 65 kg Robert Zaczkiewicz
1998 Srebro Mistrzostwa Polski Judo: drużynowo TS Wisła
1998.05.29-31 Brąz Mistrzostwa Polski Judo: 60 kg Bogdan Przystasz
1998.05.29-31 Brąz Mistrzostwa Polski Judo: 73 kg Krzysztof Wojdan
1998.05.29-31 Brąz Mistrzostwa Polski Judo: 75 kg Krzysztof Wojdan
1998.05.29-31 Brąz Mistrzostwa Polski Judo: 90 kg Sylwester Gaweł
1998.05.29-31 Brąz Mistrzostwa Polski Judo: +100 kg Wojciech Gędzik
1999.04.16-1 Złoto Mistrzostwa Polski Judo: 73 kg Krzysztof Wojdan
1999.04.16-1 Srebro Mistrzostwa Polski Judo: 66 kg Robert Zaczkiewicz ?
1999.04.16-1 Srebro Mistrzostwa Polski Judo: 100 kg Artur Bodziacki
1999.11 Srebro Mistrzostwa Polski Judo: drużynowo
1999.04.16-1 Brąz Mistrzostwa Polski Judo: 75 kg Krzysztof Wojdan ?
1999.04.16-1 Brąz Mistrzostwa Polski Judo: 75 kg Robert Zaczkiewicz
1999.04.16-1 Brąz Mistrzostwa Polski Judo: 90 kg Sylwester Gaweł
1999.04.16-1 Brąz Mistrzostwa Polski Judo: +75 kg Artur Bodziacki
2000.06.03-04 Srebro Mistrzostwa Polski Judo: 66 kg Robert Zaczkiewicz
2001.10.12-15 Brąz Mistrzostwa Polski Judo: 66 kg Robert Zaczkiewicz ?
2002.10.10-12 Brąz Mistrzostwa Polski Judo: 60 kg Artur Kłys
2003.10.16-18 Złoto Mistrzostwa Polski Judo: 60 kg Artur Kłys
2004.10.23-24 Brąz Mistrzostwa Polski Judo: 66 kg Artur Kłys
2005.10.29-30 Złoto Mistrzostwa Polski Judo: 66 kg Artur Kłys
2006.06.09-11 Złoto Mistrzostwa Polski Judo: 90 kg Krzysztof Węglarz
2006.06.09-11 Srebro Mistrzostwa Polski Judo: 100 kg Paweł Pytliński
2007.06.01-03 Srebro Mistrzostwa Polski Judo: 90 kg Krzysztof Węglarz
2007.06.01-03 Brąz Mistrzostwa Polski Judo: 90 kg Piotr Zbyszewski
2007.09.19-21 Brąz Mistrzostwa Polski Judo: 60 kg Antoni Maciołowski
2009.10 Srebro Mistrzostwa Polski Judo: drużynowo
2009.10.02-04 Brąz Mistrzostwa Polski Judo: 100 kg Paweł Pytliński
2009.10.02-04 Brąz Mistrzostwa Polski Judo: 100 kg Rafał Filek
2009.09.11 Puchar Puchar Polski Judo: 73 kg 2. Robert Zaczkiewicz
2009.09.11 Puchar Puchar Polski Judo: 100 kg 3. Rafał Filek
2009.10.17-18 Puchar SuperPuchar Polski Judo: 66 kg 2. Artur Kłys
2009.10.17-18 Puchar SuperPuchar Polski Judo: 100 kg 2. Paweł Pytliński
2009.10.17-18 Puchar SuperPuchar Polski Judo: 63 kg 3. Barbara Mirus
2009.10.17-18 Puchar SuperPuchar Polski Judo: 60 kg 3. Bartłomiej Garbacik
2009.10.17-18 Puchar SuperPuchar Polski Judo: 100 kg 3. Rafał Filek
2010.09.24-26 Złoto Mistrzostwa Polski Judo: 90 kg Krzysztof Węglarz
2010.09.24-26 Złoto Mistrzostwa Polski Judo: 70 kg Katarzyna Kłys
2010.04.22-25 Srebro Mistrzostwa Europy Judo: drużynowo Polska: Katarzyna Kłys
2010.09.24-26 Srebro Mistrzostwa Polski Judo: 63 kg Barbara Mirus
2010.09.24-26 Brąz Mistrzostwa Polski Judo: 57 kg Izabela Mirus
2010.09.24-26 Brąz Mistrzostwa Polski Judo: 63 kg Paulina Węglarz
2010 Brąz Mistrzostwa Polski Judo: dryżynowo TS Wisła
2010.11.06 Puchar SuperPuchar Polski Judo: 70 kg 1. Katarzyna Kłys
2010.11.06 Puchar SuperPuchar Polski Judo: 57 kg 2. Izabela Mirus
2010.11.06 Puchar SuperPuchar Polski Judo: 63 kg 3. Barbara Mirus
2010.11.06 Puchar SuperPuchar Polski Judo: 100 kg 3. Rafał Filek
2011.10.21-23 Złoto Mistrzostwa Polski Judo: 70 kg Katarzyna Kłys
2011.10.21-23 Brąz Mistrzostwa Polski Judo: 63 kg Barbara Mirus
2012.04.27 Srebro Mistrzostwa Europy Judo: 70 kg Katarzyna Kłys
2012.10.19 Srebro Mistrzostwa Polski Judo: 100 kg Krzysztof Węglarz
2012.10.20 Brąz Mistrzostwa Polski Judo: 63 kg Barbara Mirus
2012.11.10 Brąz Mistrzostwa Polski Judo: drużynowo Bartłomiej Garbacik, Sebastian Cieślik, Dawid Tondera, Paweł Badocha, Filip Łątka, Rafał Filek, Oskar Romaniuk, Mikołaj Szostak, Kajetan Pintal
2013.10.04 Złoto Mistrzostwa Polski Judo: 90 kg Krzysztof Węglarz
2013.10.05 Brąz Mistrzostwa Polski Judo: 60 kg Bartłomiej Garbacik
2013.11.10 Brąz Mistrzostwa Polski Judo: drużynowo Filip Stępak, Sebastian Cieślik, Dawid Tondera, Aleksander Wrona, Filip Łątka,

Michał Leśniak, Krzysztof Węglarz, Kajetan Pintal, Mikołaj Szostak

2016.10.23 Brąz Mistrzostwa Polski Judo: 81 kg Aleksander Wrona
2017.09.23 Brąz Mistrzostwa Polski Judo: 48 kg Danuta Majcher
2018.10.06 Brąz Mistrzostwa Polski Judo: 48 kg Danuta Majcher

Statystyki szczegółowe

Międzynarodowy Turniej Judo o Białą Gwiazdę Wisły, program zawodów

Sezon po sezonie

1959 | 1960 | 1961 | 1962 | 1963 | 1964 | 1965 | 1966 | 1967 | 1968 | 1969 | 1970 | 1971 | 1972 | 1973 | 1974 | 1975 | 1976 | 1977 | 1978 | 1979 | 1980 | 1981 | 1982 | 1983 | 1984 | 1985 | 1986 | 1987 | 1988 | 1989 | 1990 | 1991 | 1992 | 1993 | 1994 | 1995 | 1996 | 1997 | 1998 | 1999 | 2000 | 2001 | 2002 | 2003 | 2004 | 2005 | 2006 | 2007 | 2008 | 2009 | 2010 | 2011 | 2012 | 2013 | 2014 | 2015 | 2016 | 2017 | 2018 | 2019

Sekcje terenowe

Judo - filie terenowe

Trofea i pamiątki


Piłka nożna Futsal Koszykówka Gimnastyka Pływanie Strzelectwo Siatkówka Boks Zapasy Brydż Szachy Inne