Julian Samborski

Z Historia Wisły

Julian Samborski
Informacje o zawodniku
kraj Polska
pseudonim Julo
urodzony 22.06.1914, Prądnik Czerwony
zmarł 1948
wzost/waga 178 / 73
pozycja napastnik
Kariera klubowa
Sezon Drużyna Mecze Gole
Czarnowiejski
Patria Kraków
1934-35 Wisła Kraków 1 0
W rubryce Mecze/Gole najpierw podana jest statystyka z meczów ligowych, a w nawiasie ze wszystkich meczów oficjalnych.


Julian Samborski - ur. 22 czerwca 1914 r., zm. w 1948 r., piłkarz Wisły, napastnik.

Samborski zagrał tylko w jednym meczu ligowym - 7 kwietnia 1935 r. przeciwko Śląskowi Świętochłowice. Miał kilka okazji do zdobycia bramki, między innymi dwukrotnie dobrze główkował, jednak na posterunku był bramkarz Alfred Mrozek. Golkiper Ślązaków mocno poturbował Samborskiego w drugiej połowie, gdy próbując wypiąstkować piłkę, trafił zawodnika Wisły w twarz. Na domiar złego, Mrozek miał na palcu sygnet, przez co obrażenia Wiślaka były poważne. Samborski musiał opuścić plac gry, powrócił jeszcze na ostatnie minuty, ale było to jego ostatnie chwile w koszulce Wisły. Co prawda Przegląd Sportowy i Śląski Kurier Poranny wymieniły go w składzie Wisły na następnym meczu ligowym, ale uznajemy to za dziennikarską pomyłkę, szczególnie że inne tytuły prasowe podały, że grał Stefan Lubowiecki.

Przedwczesne zakończenie kariery piłkarskiej uznać wypada za bardzo pechowe dla samego zawodnika, jak i dla klubu. O tym, że Samborski miał instynkt strzelecki, zaświadczyły przedsezonowe spotkania towarzyskie. 17 marca 1935 Samborski popisał się 6 golami w meczu z Krowodrzą Kraków (tyle samo tego dnia zdobył najlepszy wówczas napastnik Białej Gwiazdy, Artur Woźniak). Kolejne trafienie Samborski zaliczył 24 marca przeciwko Garbarni. Dobra postawa w sparingach dawała napastnikowi nadzieje na przebicie się do pierwszej drużyny i kto wie, jak rozwinęłaby się kariera Samborskiego, gdyby nie kontuzja w debiucie.

Julian Samborski zmarł w 1948 roku z powodu gruźlicy.

Andrzej Gowarzewski w swej publikacji "Wisła Kraków. Kolekcja klubów.Tom 3.Encyklopedia Piłkarska Fuji" mylnie opisuje tego gracza jako Kazimierza Samborskiego.

Z korespondencji mailowej z panem Januszem Samborskim wynika to jednoznacznie. Cytujemy poniżej:

Mój dziadek nazywał się Julian Samborski (nie Kazimierz) zagrał jeden mecz w barwach Wisły Kraków w 1935 przeciwko Śląskowi Świętochłowice. Meczu do końca nie dograł gdyż bramkarz Śląska pan Mrozek w czasie wybicia piłki uderzył dziadka w twarz, a jako że grał w sygnecie na palcu zranił go dość poważnie. I praktycznie zakończył jego karierę piłkarską. Dziadek zmarł w 1948 r..

Galeria

Historia występów w barwach Wisły Kraków

Podział na sezony:

Sezon Rozgrywki M 0-90 grafika:Zk.jpg grafika:Cz.jpg
1935 Ekstraklasa 1 1          
Razem Ekstraklasa (I) 1 1          
RAZEM 1 1          


Lista wszystkich spotkań:

Roz. Data Miejsce Przeciwnik Wyn. Zm. B K
I 1935.04.07 Dom Śląsk Świętochłowice 4-1