Juniorki 1973/1974 (siatkówka kobiet)

Z Historia Wisły

poprzedni sezon Rozgrywki w tym sezonie następny sezon
Wszystkie mecze II liga Puchar Polski Mecze Towarzyskie Turniej o srebrną siatkę
Juniorki
Kadra Zarząd Statystyki Spis Sezonów

1973

1974

Mistrzostwa okręgowe w siatkówce juniorek

Tarnów.


3.7. kwietnia. Mistrzostwa Polski w siatkówce juniorek

Kraków.


Spis treści

Relacje prasowe

Echo Krakowa. 1973, nr 210 (6 IX) nr 8697

JUTRO na kortach Wisły, obok hali przy ul. Reymonta, rozpoczyna się międzynarodowy turniej juniorek o Srebrny Puchar „Echa”, organizowany już po raz drugi przez naszą redakcję i sekcję piłki siatkowej GTS Wisła.

W ubiegłorocznym turnieju zwyciężyła Wisła I przed Gorcami Nowy Targ, reprezentacją Kielc, Wisłą II i Gwardią Wrocław. Rozpoczynający się jutro turniej odbędzie się już w obsadzie międzynarodowej…


Echo Krakowa. 1973, nr 212 (8/9 IX) nr 8699

Otwarcia turnieju dokonał kierownik sekcji, siatkówki GTS Wisła, mjr J. Kantek. W pierwszym dniu odbyły się cztery mecze, były one ciekawe i stały na niezłym poziomie. Oglądając wczorajsze spotkania, wydaje się, że o pierwsze miejsce decydujący pojedynek stoczą młode siatkarki Wisły i Stali Mielec, Mecz ten rozegrany zostanie jutro rano.

A oto krótkie sprawozdania z wczorajszych spotkań:

GORCE NOWY TARG — TRSTENA (CSRS) 3:0

WISŁA I — WISŁA II 3:0 (15:3, 15:6, 15:4). Zawodniczki pierwszego zespołu Wisły miały przez cały mecz bardzo wyraźną przewagę.

WISŁA I — GORCE 3:0 (15:7, 15:10, 15:9). Był to najładniejszy pojedynek pierwszego dnia turnieju. Sporo razy widzieliśmy ładne zagrania przy siatce.

Na wyróżnienie zasłużyły: w Wiśle — Buhlówna i Wrzosek, w Gorcach — Antolak i Krauszowska

STAL MIELEC — WISŁA II 3:1 (14:16, 15:2, 15:6, 15:10). Siatkarki z Mielca odniosły zasłużone zwycięstwo. Najlepszymi zawodniczkami na boisku były: Szpakowska (Stal) i Koprowska (Wisła).


Echo Krakowa. 1973, nr 213 (10 IX) nr 8700

WCZORAJ w Krakowie zakończył się międzynarodowy turniej juniorek o Srebrny Puchar „Echa , organizowany, już po raz drugi, przez naszą redakcję i sekcję siatkówki GTS Wisła.

W meczu, który decydował o zajęciu pierwszego miejsca spotkały się drużyny Wisły i Stali Mielec. Biorąc pod uwagę poprzednie spotkania tych zespołów, spodziewaliśmy się, że decydujący pojedynek o Srebrny Puchar „Echa” będzie zacięty. Tak było tylko jednak w pierwszym secie, później już zdecydowaną przewagę miały młode siatkarki Wisły, które wygrały dość łatwo, bo 3:0 (15:9, 15:3, 15:7).

Wisła, podobnie jak w ubiegłym roku, zajęła więc pierwsze miejsce nie tracąc w czterech meczach ani jednego seta. Zwycięska drużyna grała w następującym składzie: Elżbieta Bogal, Beata Buhl, Ewa Kowal, Wiesława Haberska, Alicja Lenarczyk, Joanna Stanek, Joanna Stojda, Alicja Wrzosek. Trenerem zespołu jest p. Wanda Tumidajewicz, a kierownikiem Józef Stanek.

Pozostałe wyniki turnieju: Wisła II — Trstena 3:2 (15:13, 15:13, i 7:15, 10 :li5, 15 :5), Stal — Gorce Nowy Targ 3:1 (13:15, 13:12, 15:2, 17:15), Wisła I Trstena 3:0 (15:10, 15:8, 15:9), Gorce — Wisła II 3:0 (15:3, 15:4, 15:1), Stal — Trstena 3:0 (15:5, 15:13, 15:6).

W plebiscycie trenerów najlepszymi zawodniczkami turnieju zostały: w ataku — Beata Buhl (Wisła), w obronie Maria Szpakowska (Stal). Najmłodszą siatkarką była zaś Lucyna Kuśnierz (Wisła II).

Zamknięcia turnieju dokonali! kierownik sekcji piłki siatkowej GTS Wisła, mjr J. Kantek, i sekretarz KOZPS, M. Kulig, a puchar zwycięskiej drużynie wręczył przedstawiciel „Echa Krakowa”, red. M. Kasprzyk.

Turniej, którego celem jest popularyzacja siatkówki wśród dziewcząt, był ciekawą imprezą i cieszył się sporym zainteresowaniem. W przyszłym roku organizatorzy: redakcja „Echa Krakowa i GTS Wisła, zamierzają przekształcić go w bardziej masową Imprezę z udziałem kilkunastu drużyn krajowych i zagranicznych.


Echo Krakowa. 1973, nr 221 (19 IX) nr 8708

SEKCJA siatkówki Wisły przyjmuje zgłoszenia dziewcząt urodzonych po 1960 r. o dobrych warunkach fizycznych.

Zgłoszenia w sekretariacie klubu codziennie w godz. 12—17



Echo Krakowa. 1974, nr 79 (3 IV) nr 8872

OD DZIŚ do niedzieli (3—7. IV.) rozgrywany będzie w Krakowie finałowy turniej siatkarek o mistrzostwo Polski juniorek. W turnieju, który do 6 bm. toczył się będzie W hali Wisły a w ostatnim dniu tj. 7 bm., w hali UJ, przy ul. Piastowskiej, bierze udział 8 zespołów podzielonych na 2 grupy. Mistrzowskiego tytułu bronią młode siatkarki Polonii ze Świdnicy, a wicemistrzowskiego — Zawisza z Sulechowa. Natomiast krakowska Wisła uplasowała się przed rokiem na 6 miejscu w kraju i obecnie-trener Wanda Tumidajewicz stawia przed swymi wychowankami zadanie poprawy lokaty o... jedno miejsce.

Fachowcy twierdzą, iż wiśIaczki stać na więcej, nawet na medalową lokatę. Opinię tę opierają na fakcie, że z ubiegłorocznego zespołu juniorek Wisły zobaczymy obecnie aż 4 zawodniczki: Buhlównę, Chaberską, Wrzosek i Kowal. Wszystkie one występowały w II-ligowym zespole, który wywalczył awans do ekstraklasy a ponadto Buhlówna i Kołda są członkiniami kadry narodowej juniorek.


Relacje prasowe

Echo Krakowa. 1974, nr 83 (8 IV) nr 8876

Wczoraj zakończył się w Krakowie finałowy turniej siatkówki o mistrzostwo Polski juniorek. W decydującym meczu Wisła uległa obrońcy tytułu — Polonii Świdnica 1:3 (7:15, 15:13, 8:15, 1:15). W meczu o brązowy medal Gedania pokonała Juvenię 3:0, Miejsca od 5 do 8 zajęły: Zawisza, Sarmata i Anilana. Są wprawdzie tacy, wśród sympatyków wiślickiej siatkówki, którym marzył się złoty medal, tym bardziej iż młodziutkim krakowiankom wystarczyło wygrać jeszcze tylko jednego seta, aby zdetronizować Polonię, ale... nie wymagajmy zbyt wiele. Przed rozpoczęciem finałów mało kto liczył ni miejsce w pierwszej czwórce a takie zadanie postawiła przed 1swymi wychowankami trenerka.

— Z. układu sil trudno, było liczyć na więcej, nit 4 miejsce, choć w skrytości marzyłam o brązowym, medalu ~ zwierza, się nam współtwórczyni sukcesów, młodych siatkarek „Białej Gwiazdy" — Wanda Tumidajewicz. I okazało się, że dziewczęta zrobiły mi piękny prezent na... urodziny, który jest uwiecznieniem moim ostatnich lat pracy.

Tu przypomnijmy, że od 1964 r. pani Wanda poświęciła się pracy trenerskiej i w tym czasie wychowała wiele utalentowanych siat-: karek jak m. in. Mioduszewską, Sobańską czy B. Kmieć, lecz jako zespól dopiero obecna drużyna zrealizowała pokładane nadzieje. Oczywiście, pora w tym miejscu (przypomnieć, że Wanda Tumidajewicz najlepsze swe lata oddała wiślackiej siatkówce, grając w I-ligowym zespole przez 14 lat i ponad 100 razy reprezentowała barwy narodowe. W swym sportowym dorobku, ma również dwa medale brązowe mistrzostw Europy i mistrzostw świata, Do gratulacji, jakie przyjmuje od wczoraj drużyna wicemistrzyń Polski i ich trenerka, dołączamy również życzenia od Czytelników Echa.

Na koniec prezentujemy utytułowane młodziutkie siatkarki Wisły: B. Buhlówna, A. Kołda, A. Wrzosek, E. Kowal, W.

Chaberska, L. Kuśmierz oraz E. Bogal, B. Ślizowska, T. Sułkowska, R. Koprowska i M. Ziernicka. Cała pierwsza szóstka zagrała b. dobrze, lecz rewelacją były A. Kołda oraz 14-letnia L. Kuśnierz