Juniorzy 1974/1975 (piłka nożna)

Z Historia Wisły

poprzedni sezon Rozgrywki w tym sezonie następny sezon
Wszystkie mecze, I Liga, Puchar Polski, Herbowa Tarcza Krakowa Mecze towarzyskie międzynarodowe,
Mecze towarzyskie i sparingi, Turnieje halowe Rezerwy Juniorzy
Kadra Statystyki Spis Sezonów


Spis treści

Mistrzowska drużyna 1975

STOJĄ:

SIEDZĄ:

Podsumowanie

Spotkania międzynarodowe juniorów

  • Za: Sprawozdanie z działalności Wisły w 1974 i 1975 roku:

1974

  • Kraków. Wisła Kraków – Crvena Zvezda 2:1.
  • Kraków. Wisła Kraków – Dynamo Berlin 2:0.

1975

Wg prasy (Praga):

Mistrzostwa Polski

Wisła pewnie wygrała rozgrywki okręgowe, „pokonując w decydujących meczach Hutnika i Wandę”. Tym razem system rozgrywek przewidywał stoczenie najpierw ćwierćfinałowej rywalizacji w czterech grupach. Tylko zwycięzcy grup awansowali do fazy półfinałowej.

Szczęśliwie młodzi Wiślacy rozgrywali swoje mecze grupowe w Krakowie. Rywalizować mieli z Motorem Lublin, Polonią Bytom i Unią Racibórz. Wciągu czterech dni stoczyli trzy mecze.

Zaczęli od skromnej wygranej z Motorem 1:0 na rozpoczęcie turnieju 29 czerwca. Unia ograła Polonię Polonia 2:0. W drugiej kolejce rozegranej 1 lipca Wisła pokonała Polonię Bytom 2:1 (0:1) po golach Budki i Kamińskiego. Motor niespodziewanie ograł Unię Racibórz 2:0. W czwartek (3 lipca) ostatnia kolejka spotkań wyłoniła półfinalistów: Wisła pewnie pokonała Unię Racibórz 3:1 (1:0) i z kompletem punktów awansowała do dalszego etapu gier. Bohaterem tego spotkania był Adam Nawałka, strzelec wszystkich goli dla Wisły. Wisła rozegrała ten turniej w składzie: Holocher, Józkowicz, Budka, Nowak, Gibek, Lipka, Pawlikowski, Nawałka, Jałocha, Wróbel, Kamiński (rezerwowi: Plewniak, Kleszcz, Mikoś, Bulek, Wichorowski). Trenerem, który prowadził Wiślaków do zwycięstw był Lucjan Franczak. Dla porządku dodajmy, że w meczu Polonia Bytom - Motor Lublin padł wynik 3:1.

Ćwierćfinały

Mistrzostwa Polski Juniorów
rozgr. data gdzie przeciwnik wynik strzelcy
Turniej ćwierćfinałowy 1975.06.29 Kraków Motor Lublin 1:0
Turniej ćwierćfinałowy 1975.07.01 Kraków Polonia Bytom 2:1 (0:1) Krzysztof Budka, Zbigniew Kamiński
Turniej ćwierćfinałowy 1975.07.03 Kraków Unia Racibórz 3:1 (1:0) Adam Nawałka 3x


Tabela

Miejsce Nazwa klubu Punkty Bramki Z-R-P
1.Wisła Kraków6:06:23-0-0
2.Polonia Bytom2:44:51-0-2
3.Motor Lublin2:43:41-0-2
4.Unia Racibórz2:43:51-0-2

Zobacz wyniki i tabelę.

Półfinały i finał

W półfinałach czekali na Wisłę: Zastal Zielona Góra, Warta Poznań i Zagłębie Wałbrzych.

Zanim do nich doszło Wisła musiała wysłać na Spartakiadę Młodzieży 9 juniorów.

W półfinale juniorzy Wisły trafili na drużynę z Wałbrzycha. Pierwszy mecz na własnym boisku wygrali pewnie i wysoko 6:0 (3:0), praktycznie zapewniając sobie awans do finału. Łupem bramkowym podzielili się w tym meczu: Jan Jałocha, który trzykrotnie trafiał do siatki rywali; Leszek Lipka – autor dwóch trafień oraz Kamiński. Rewanż 10 dni później okazał się formalnością i zakończył wynikiem bezbramkowym.

Finałowy mecz z Wartą Poznań odbył się 10. września przed meczem z Polski z Holandią w ramach eliminacji do Mistrzostw Europy. Wyróżnienie było spore dla młodych piłkarzy, gdyż spotkanie to nie bez powodu uważa się do dziś za jeden z najlepszych, jeśli nie najlepszy mecz o punkty, jaki rozegrała nasza seniorska reprezentacja. Nic dziwnego, że mecz juniorów pozostał w całkowitym tle tego spotkania. W relacjach z niego podaje się zwykle sam wynik 0:0, kwitując go krótko, że było to nudne widowisko piłkarskie.

Tym samym musiano rozegrać dodatkowy mecz, który już ostatecznie wyłonił mistrzowską drużynę. Odbył się on 14 września w Łodzi przed spotkaniem ligowym z ŁKS. Jak napisano potem w „Tempie”: mecz „miał inny przebieg niż w Chorzowie. Jego losy ważyły się do 55 min., gdy przy stanie 2:1 dla Wisły „warciarz” Pomorys przestrzelił rzut karny. Od tego momentu ton w grze nadawała Wisła i zdobyła tytuł w pełni zasłużenie”. Ostatecznie wynik brzmiał 4:1 (1:1). Warto wymienić piłkarzy, którzy po siedemnastu latach ponownie sięgnęli po mistrzowskie laury. Byli to: Holocher, Mikoś, Budka (Juzkowicz), Gibek, Nowak, Lipka, Pawlikowski, Jałocha, Kamiński, Nawałka i Wróbel. Garść statystyk: Gole strzelali w kolejności: Pawlikowski 7’ z rzutu wolnego, Napierała w 15’, Jan Jałocha w 44 ‘, Leszek Lipka w 64’, Adam Nawałka w 70’. Patrząc na strzelców goli, nie bez powodu uważano II linię Wisły za najsilniejszą. Do tego dodajmy, że większość z tych graczy była w wieku, który umożliwiał im walkę o tytuł w następnym sezonie.

Mistrzostwa Polski Juniorów
rozgr. data gdzie przeciwnik wynik strzelcy
Półfinał 1975.08.03 Kraków Zagłębie Wałbrzych 6:0 (3::0) Jan Jałocha 3x, Leszek Lipka 2x, Zbigniew Kamiński
Półfinał 1975.08.11 Wałbrzych Zagłębie Wałbrzych 0:0
Finał 1975.09.10 Chorzów Warta Poznań 0:0
Finał 1975.09.14 Łódź Warta Poznań 4:1 (1:1) Leszek Pawlikowski 7’ w., Jan Jałocha 44 ‘, Leszek Lipka 64’, Adam Nawałka 70’

Tabela Mistrzostw Polski

Miejsce Nazwa klubu
1.Wisła Kraków
2.Warta Poznań
3.Zagłębie Wałbrzych
3.Zastal Zielona Góra


Turnieje

Turniej juniorów o Puchar Lustgartena

Grupa II:

Finał:


Puchar komendanta wojewódzkiego MO

Finał:


Międzynarodowy turniej juniorów z okazji Dnia Hutnika

Finał:


Mistrzostwa juniorów Federacji Gwardia

Finał:




Doniesienia prasowe

  • MP Juniorów: Wisła w półfinale. Lipiec 1975. strona 9
  • Z L. Franczakiem o Mistrzostwie Polski: strona 5.


PZPN powołał 16 piłkarzy na nadchodzące mecze ze Szwecją. X 1974

Echo Krakowa. 1974, nr 243 (19/20 X) nr 9036

WARSZAWA. PZPN powołał 16 piłkarzy na nadchodzące mecze ze Szwecją (30 bm. w Sztokholmie i 10 listopada w Radomiu) w ramach eliminacji do turnieju UEFA juniorów. W składzie kadry jest dwóch wiślaków: K. Budka oraz A. Targosz.


Gazeta Krakowska. 1974, nr 299 (23 XII) nr 8333

Udany sezon juniorów Wisły Krakowska


Gazeta Krakowska. 1975, nr 73 (29/31 III) nr 3411

Już po raz jedenasty GTS Wisła i redakcja „Gazety Krakowskiej” organizują piłkarski Turniej Drużyn Niezrzeszonych. Co roku turniej cieszy się olbrzymim powodzeniem wśród młodzieży naszego miasta i województwa. Co roku też trenerzy Wisły wyszukują z powodzeniem wśród uczestników zawodów utalentowanych piłkarzy, którzy rozpoczynają treningi w wiślackim klubie. Właśnie w turniejach drużyn niezrzeszonych rozpoczynali swą karierę piłkarską m. in. Antoni Szymanowski, Kapka, Obarzanowski, Garlej. Zapraszamy tym razem do udziału w turnieju chłopców urodzonych w 1962 roku i młodszych nie stowarzyszonych w żadnym klubie piłkarskim. Wymagane jest: posiadanie aktualnej karty zdrowia, aktualnej legitymacji szkolnej i pisemnej zgody rodziców bądź opiekunów. Zespół składa się z siedmiu zawodników, w czasie meczu można wymienić bramkarza i trzech piłkarzy. Spotkania rozgrywane są systemem pucharowym (przegrywający odpada), a pojedynek trwa 2X20 min. z 10 min. przerwą. To najważniejsza postanowienia regulaminowe. Zgłoszenia przyjmuje sekretariat GTS Wisła, ul. Reymonta 21 w godz. 9—15 od 1. IV. do 20. IV, Czas więc pomyśleć już o skompletowaniu drużyny, o wybraniu nazwy dla zespołu i rozpoczęciu treningów. Turniej rozpoczynamy 28. IV. Najlepsze zespoły otrzymają nagrody w postaci sprzętu sportowego.



Gazeta Krakowska. 1975, nr 125 (2 VI) nr 8463

11 lat temu, w 1964 roku Gwardyjskie Towarzystwo Sportowe „Wisła” wspólnie z redakcją „Gazety Krakowskiej” zorganizowało pierwszy Turniej Drużyn Niezrzeszonych, w którym startowała młodzież szkolna. Zawody z miejsca zdobyły sobie dużą popularność i co roku brało w nich udział około 100 drużyn. Przyjeżdżały zespoły spoza Krakowa. Startowały drużyny szkolne, osiedlowe, podwórkowe. Dla młodzieży była to duża frajda i szansa zdobycia nagród w postaci sprzętu sportowego, a dla działaczy z sekcji piłkarskiej „Wisły” niełatwa praca, aby wyszukać najlepszych. Chodziło przede wszystkim o to, aby w ten sposób wyselekcjonować najzdolniejszą pod względem piłkarskim młodzież i zachęcić ją do regularnych treningów z trampkarzami wiślaków


Gazeta Krakowska. 1975, nr 130 (9 VI) nr 8468

Wczoraj zakończył się XI Piłkarski Turniej Drużyn Niezrzeszonych, zorganizowany przez GTS „WISŁA” i Redakcję „Gazety Krakowskiej”. I tym razem pogoda nie dopisała, padał deszcz. Mimo to pojedynki finałowe dostarczyły sporo emocji kibicom 4 najlepszych drużyn turnieju, którzy wczoraj tłumnie przybyli na stadion „Wisły" z transparentami i flagami, dopingując gorąco swych pupilów. W spotkaniu o pierwsze miejsce, rozegranym na głównym boisku „Wisły”, walczyły Żbiczki Regulice z Szarotką Myślenice.


PRZED finałami MSTRZOSTW JUNIORÓW

Echo Krakowa. 1975, nr 182 (22/24 VIII) nr 9277


Po ukończeniu studiów w krakowskiej AWF mgr Lucjan Franczak podjął pracę w Wiśle, obejmując treningi najmłodszych piłkarzy -trampkarzy - tego klubu. Miał szczęście, albo,—jak kto woli — dobrą rękę, bo stworzył grupę chłopców.

W 1970 r. podopieczni L. Franczaka zdobyli mistrzostwo Krakowa w swej grupie wiekowej i przeszli do kategorii juniorów pozostając nadal pod opieką swego trenera. Zapał chłopców do treningu i gry, urozmaicony program zajęć stosowany przez trenera, wrodzony talent chłopców, pozwoliły stworzyć grupę piłkarzy, która z każdym rokiem osiągała wyższy poziom. Zdobywali mistrzostwo Krakowa, reprezentowali nasze miasto w rozgrywkach ogólnopolskich, raz odpadli w pierwszej fazie Centralnych eliminacji, raz zajęli 4 miejsce, a teraz awansowali do finału i walczyć będą z poznańską Wartą o mistrzowski. tytuł. Po drodze wyeliminowali Motor Lublin, Polonię Bytom, Unię Racibórz i w półfinale wałbrzyskie Zagłębie.

Teraz finał i szansa zdobycia prymatu krajowego, powtórzenia wyczynu z 1958 r., kiedy to młodzi wiślacy po raz ostatni zdobyli mistrzostwo Polski.

Jak ocenia swych podopiecznych trener Franczak, jakie widzi szanse wygrania meczu finałowego, co wie o najbliższym przeciwniku swej drużyny — oto pytania które zadałem szkoleniowcowi Wisły w czasie ostatniej naszej rozmowy.

— Moi podopieczni — mówi L. Franczak —są zespołem o bardzo dobrych warunkach fizycznych. Większość chłopców to silni, wysocy mężczyźni. Ich umiejętności techniczne oceniam także bardzo wysoko, podobnie jak i wrodzony talent. Jeżeli będą nadal solidnie pracować, mają doprawdy wielkie, szanse zostania piłkarzami dużego formatu, następcami aktualnych zawodników naszej pierwszej drużyny, reprezentantami kraju.

Mają już zresztą za sobą pierwsze sukcesy, nominacje na reprezentantów Polski w kategorii juniorów. Aktualnie w kadrze jest sześciu wiślaków, trzech następnych też już było powoływanych do reprezentacji. A więc zespół doprawdy mocny. Mecz finałowy to trochę loteria. Ma być rozegrany jako przedmecz spotkania Polska — Holandia w Chorzowie, więc przy tłumach widzów, w gorączce przed wielkim pojedynkiem drugiej i trzeciej drużyny ostatnich mistrzostw Świata. Będą więc chłopcy mieli tremę, zarówno moi jak i poznaniacy. Stąd typowanie zwycięzcy jest rzeczą trudną. Niemniej jestem optymistą, wierzę w swój zespół, w jego ostateczny sukces.

Warta to trudny przeciwnik, zespół mający w swych szeregach sporo talentów. Na wiosnę, gdy wiadome się stało, że poznaniacy nie utrzymają się w II lidze, trener Warty odmłodził skład zespołu, wprowadził do gry juniorów. Mają więc nasi przeciwnicy za sobą więcej spotkań wyższego szczebla, więcej rutyny. Ale i moi aktualni podopieczni też już grywali i to w I lidze.

Jak będziecie przygotowywać się do finału? Jeśli uda się zwolnić chłopców ze szkół, chciałbym wziąć ich na tygodniowe zgrupowanie do Bukowna.

W jakim składzie występuje zespół, kto prócz Pana opiekuje się wiślacką młodzieżą? W skład drużyny wchodzą aktualni lub byli reprezentanci Polski juniorów: Marek HOLOCHER, Krzysztof BUDKA, Jacek NOWAK, Leszek LIPKA, Leszek PAWLIKOWSKI, Jan JAŁOCHA, Adam NAWALKA, Michał WRÓBEL, Andrzej TARGOSZ oraz Adam MIKOS, Krzysztof GIBEK, Zbigniew KAMIŃSKI, Roman PLEWNIAK, Tadeusz JUSKOWICZ, Zbigniew BULEK, Bogdan RZEMlENIEC i Piotr KLESZCZ. Współpracują ze mną trenerzy: mgr A. Talik i A. Grabka, kierownikami zespołu są K. Sołtysik i W. Zemczak a kierownikiem sekcji młodzieżowej M. Stolczyk.

Dziękując za informacje, życzymy młodym wiślakom zdobycia mistrzowskiego tytułu, obiecując 10 września trzymać kciuki za ich powodzenie w finałowym spotkaniu, z Wartą. (lang).