Juniorzy 1977/1978 (piłka nożna)

Z Historia Wisły

poprzedni sezon Rozgrywki w tym sezonie następny sezon
Wszystkie mecze, I Liga, Puchar Polski, Herbowa Tarcza Krakowa Mecze towarzyskie międzynarodowe,
Mecze towarzyskie i sparingi, Rezerwy Juniorzy i trampkarze
Kadra Statystyki Spis Sezonów


Spis treści

Podsumowanie 1978 roku

 • Za: Sprawozdanie z działalności Wisły w 1978 roku:
 • Członkowie kadry narodowej młodzieży: Krzysztof Budka, Andrzej Iwan, Janusz Krupiński, Leszek Lipka, Marek Motyka, Michał Wróbel.
 • Członkowie kadry narodowej juniorów: Jerzy Kowalik, Piotr Skrobowski.
 • Wyniki:
 • W reprezentacji Polski juniorów na mistrzostwach KDL grało 5 Wiślaków.
 • Mistrzostwa Pionu Gwardyjskiego juniorów: 1. miejsce.
 • Turniej juniorów o Puchar Komendanta Woj. MO – 1. miejsce.
 • Turniej juniorów w Jugosławii: 3. miejsce.
 • Turniej juniorów w Montataire: 2. miejsce.
 • Wicemistrzostwo okręgowe juniorów (liga wydzielona).
 • Klasa rezerw juniorów: 1. miejsce.
 • Liga trampkarzy: 1.miejsce.

Spotkania międzynarodowe juniorów

1977

 • Kraków. Wisła Kraków – Banik Ostrawa 1:1.
 • Kraków. Wisła Kraków – Galenika 1:1.
 • Wiedeń. Glassfabrik - Wisła Kraków 0:3.
 • Wiedeń. Rapid -Wisła Kraków 2:1.
 • Wiedeń. Gyorgov -Wisła Kraków 0:0.
 • Wiedeń. SV Haniner -Wisła Kraków 2:0.

1978

 • Trnec. Trnec – Wisła Kraków 1:2.
 • Trnec. Trnec II – Wisła Kraków 0:1.
 • Trnec. Trnec – Wisła Kraków 1:0.
 • Zemun. Borac B. Luka – Wisła Kraków 3:2.
 • Zemun. Galenika – Wisła Kraków 3:2.
 • Berlin. Dynamo Berlin – Wisła Kraków 5:1.
 • Berlin. Dynamo Berlin – Wisła Kraków 2:2.

Liga międzywojewódzka

Turnieje

Mistrzostwa juniorów Federacji Gwardia


Międzynarodowy turniej juniorów o Puchar komendanta wojewódzkiego MO


Turniej piłkarski juniorów o „Stalową piłkę”

Eliminacje. Grupa II:

W meczu o 3 miejsce:Halowe mistrzostwa Krakowa juniorów

Półfinał:

Trampkarze

1978

 • 10.1977 - II miejsce trampkarzy w turnieju o Memoriał Michała Matyasa

Gazeta Południowa. 1977, nr 237 (18 X) nr 9163

Stal Mielec przed Wisłą

W Jaśle zakończył się ogólnopolski turniej trampkarzy o memoriał Michała Matyasa. Triumfowali młodzi piłkarze Stali Mielec, którzy w finale pokonali rzutami karnymi Wisłę Kraków 4:2 (w normalnym czasie wynik brzmią! 0:0). Drugie miejsce w turnieju zajęła Wisła, która w eliminacjach pokonała Stal Rzeszów 4:0 i uległa Górnikowi Zabrze 1:2.


Echo Krakowa. 1978, nr 95 (26 IV) nr 10067

W HALI Wandy odbyły się finały wojewódzkie piłkarskiego turnieju trampkarzy, imprezy, która zgromadziła na starcie ponad 400 młodych zawodników z 39 klubów.

W grupie młodszej niespodziewane, lecz w pełni zasłużone zwycięstwo odnieśli prowadzeni przez trenera Sroczyńskiego trampkarze Grębałowianki, którzy w meczu o I miejsce zwyciężyli Hutnika 7:5. Trzecią pozycję zajęła Wisła wygrywając 6:4 z Garbarnią, a w zawodach o 5 miejsce Cracovia pokonała Wawel 8:5.

W grupie starszej triumfowali podopieczni trenera Barana z Hutnika, którzy w najlepszym pojedynku turnieju zwyciężyli Wisłę 5:4.

Galeria


Relacje prasowe

Gazeta Południowa. 1977, nr 156 (12 VII) nr 9082

Jutro na Węgrzech rozpoczyna się coroczny, międzynarodowy turniej piłkarski drużyn gwardyjskich. W imprezie uczestniczyć mogą zespoły złożone z zawodników do lat 18. Nasza ekipa pod wodzą trenera Lucjana Franczaka, który na co dzień prowadzi zespół juniorów krakowskiej Wisły udała się na Węgry. Najwięcej piłkarzy, dała Wisła bo po 4 Marzec, Ścibor, Skrobowski, Dębski)


Gazeta Południowa. 1977, nr 264 (21 XI) nr 9190

Do pięknej tradycji weszły już spotkania na zakończenie sezonu piłkarzy Wisły z przedstawicielami Zarządu, kierownictwa sekcji i trenerami.

Wprawdzie I-ligowcy jeszcze grają, ale zakończyli już swoje tegoroczne rozgrywki najmłodsi wychowankowie „Białej Gwiazdy” — trampkarze. Zakończyli je imponująco — w mistrzostwach Krakowa trampkarzy młodszych zajęli zdecydowanie I miejsce, nie ponosząc w 18 grach porażki, zdobywając 33 punkty przy stosunku bramek 58:4! Najskuteczniejszym strzelcem był M. Krzan 17 goli.

W trakcie spotkania, w którym oprócz grupy 40 chłopców Wzięli udział przedstawiciele Zarządu, kierownik drużyny Jerzy Rymsza, trener koordynator Lucjan Franczak oraz prowadzący zespół trener Jerzy Smoter, wyróżniający się zawodnicy otrzymali upominki książkowe, a wszyscy przy herbacie i „ciachach” mogli powspominać miniony sezon i związane z nim emocje.

Krakowski klub słynie w całej Polsce ze znakomitej pracy z młodzieżą Ta długowzroczna polityka przynosi szczególnie w tym roku oczekiwane efekty. Wiślacy zdecydowanie prowadzą w ekstraklasie, rezerwa też zajmuje I miejsce w swojej klasie, o najmłodszych było wcześniej. A już od przyszłego roku w zajęciach piłkarskich brać będą udział 7- i 8-latki. (kraj)Gazeta Południowa. 1978, nr 127 (5 VI) nr 9350

Rosną następcy A. Szymanowskiego

W 1964 r. GTS Wisła, wspólnie z naszą redakcją, zorganizowała pierwszy w Krakowie piłkarski Turniej Drużyn Niezrzeszonych dla młodzieży szkolnej.

Chodziło przede wszystkim o wyselekcjonowanie najzdolniejszych i zachęcenie ich do rozpoczęcia regularnych treningów w sekcji piłkarskiej klubu. Turniej spotkał się z miejsca z dużym zainteresowaniem chłopców, dla których była to świetna rozrywka i okazja sprawdzenia swych umiejętności futbolowych w meczach z drużynami z sąsiednich szkół czy osiedli.

Od tego momentu Turnieje Drużyn Niezrzeszonych organizowane są co roku. I za każdym razem okazuje się, że talentów piłkarskich wśród młodzieży krakowskiej nie brakuje. Co roku selekcjonerzy zapisują w swych zeszytach kilkadziesiąt nazwisk. Plon każdego turnieju jest bogaty — kilkunastu młodych chłopców pozostaje w sekcji piłkarskiej Wisły. W ten właśnie sposób rozpoczynali swą karierę sportową bracia Szymanowscy, Kapka, Adamczyk.

Kilka dni temu zakończył się XIV Turniej Drużyn Niezrzeszonych, który wygrali chłopcy z Krowodrzy — z drużyny Platinum. Tym razem postanowiono 8 najlepszych zespołów włączyć w całości do sekcji GTS Wisła. Będą one rozgrywać mecze w ramach tzw. ligi wewnętrznej i to w pierwszym etapie. Najlepsi zawodnicy będą mieli szanse dalszego podnoszenia swych kwalifikacji piłkarskich. Czy wśród nich znajdą się następcy Antoniego Szymanowskiego czy Henryka Maculewicza? — trudno już dziś dać odpowiedź na to pytanie, tych młodych chłopców czeka jeszcze sporo pracy. Czy wytrwają? Faktem jest, że właśnie między innymi dzięki tej formie poszukiwania talentów, Wisła ma w sekcji piłkarskiej sporo utalentowanej młodzieży, która z powodzeniem występuje także w I-Iigowym zespole.

A oto krótkie wizytówki czterech najlepszych zespołów.

Pierwsze miejsce zdobyło PLATINUM KROWODRZA, które występowało w następującym składzie: Ludzik, Gofron, Balawender, Mikulski, Baczyński, Kępa, Szumieć, Ignacak, Kaliciński, Dyrlaga, Rygiel. Opiekunem zespołu był J. Pająk, a kierownikiem J. Szumieć. Drużyna składała się z uczniów klas VI a iVIbSPnr93.

Drugie miejsce zajęli uczniowie Zbiorczej Szkoły Gminnej w Alwerni, występujący pod nazwą PSOTNIKI KWACZAŁA. Oto skład drużyny: Woskowicz, Mazgaj, Rychlik, Kalamus, Szpila, J.

Odrzywołek, M. Odrzywołek, Dudek. Głownia, Spóła. Kierownikiem zespołu jest E. Szpila.

Z dużą pomocą młodym piłkarzom przyszły Zakł. Chemiczne w Alwernii, opiekujące się szkołą, które wypożyczyły bezpłatnie chłopcom autokar na dojazdy do Krakowa.

Trzecie miejsce wywalczyło ATLETICO BIELANY w następującym składzie: Adamek, Czech, Lignar, Gudowski, Gędłek, Król, Paszek, Dulczewski, Prochal, Fronczek, Flak, Szewczyk. Kierownikiem zespołu jest nauczyciel wf K. Kopiejka. Chłopcy reprezentują SP nr 48 na Bielanach.

I czwarta drużyna turnieju: LOKEREN OPATKOWICE: Skład: Kicek, Włodarczyk, Piekarski, Chochołek, Ślęzak, Piszek, Dudzik, Urbański. Reprezentują oni SP nr 134.

Gdyby chociaż jeden z wymienionych tutaj chłopców za kilka lat trafił do pierwszego zespołu Wisły, tegoroczny turniej spełniłby zadanie.

T. GÓRSKI


Gazeta Południowa. 1978, nr 132 (12 VI) nr 9355

Jak już informowaliśmy, w ubiegły czwartek nastąpiło uroczyste zakończenie piłkarskiego Turnieju Drużyn Niezrzeszonych, który organizowały GTS Wisła i redakcja „Gazety Południowej”. Na zdjęciu zawodnicy czterech najlepszych drużyn: Platinum Krowodrza, Psotniki Kwaczała, Atletico Bielany i Lokeren Opatkowice. Ci chłopcy zostali już członkami sekcji piłkarskiej Wisły i rozpoczną systematyczne treningi. Niektórzy z nich, być może, za lat kilka awansują do pierwszego zespołu wiślaków. Przed nimi kariera piłkarska.